aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

پنج اشتباه رایج در خرید لباس که باعث هدر رفتن پول شما می‌شود

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

تقریباً هیچ زنی روی این کرۀ خاکی وجود ندارد که حداقل یکبار جلوی کمد با خودش نگفته باشد: «هیچ لباسی برای پوشیدن ندارم!» چرا این اتفاق می‌افتد و چرا برخی از زنان بیشتر از این معضل رنج می‌برند؟ جواب این سوالات در نوع خرید کردن شما و اشتباهاتی‌ است که حین خرید لباس مرتکب می‌شوید.

بیشتر زنان معتقدند عدم وجود لباس‌های بیشتر به دو دلیل است. اول نداشتن وقت کافی برای خرید کردن و دوم نداشتن پول کافی برای خریدی که واقعاً دوستش دارند. با این که هر دو مورد کاملاً درست است؛ اما شما می‌توانید از لباس‌هایی که در کمد خود دارید بهتر استفاده کنید. فقط باید از این پنج اشتباه رایج در حین خرید دوری کنید؛ چون این اشتباهات هم به پول شما صدمه وارد می‌کند هم به سبک لباس پوشیدن شما.

اشتباهات رایج در خرید لباس

۱) خرید یک جنس در رنگ‌های مختلف

«آخر حراج خورده بودند!» درست است؛ همۀ ما حراج‌های بزرگ را دوست داریم اما باید بدانیم خرید بی‌رویه در حراج، راهی قطعی برای هدر دادن پول و خرید اجناس غیرضروری است. شما یک رنگ را بیشتر از بقیه دوست دارید و داشتن چندین رنگ مختلف از یک لباس برای شما فایده‌ای نخواهد داشت.

تنها استثنائی که می‌توان برای این قانون قائل شد این است: اگر شما چندین لباس اساسی مانند تی‌شرت یا چندین شلوار بخرید که خیلی به تن شما می‌آید و در طول یکسال نیز از مد نمی‌افتد، می‌توانید رنگ‌های مختلف آن را بخرید. در این مورد، خرید رنگ‌های دیگر مجاز است اما بهتر است بیشتر از دو رنگ انتخاب نکنید، سه رنگ یا بیشتر اضافه بوده و هدررفت محسوب می‌شود. در غیر این صورت، خرید چندین رنگ فقط به دلیل اینکه حراج بوده است، نه تنها هدررفت فضای کمد شماست بلکه هدررفت عظیمی از پول شما نیز است.

۲) خرید با افراد اشتباه

این موضوع کاملاً ساده، اما عین واقعیت است. شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که هر بار با دوست یا عضوی از خانواده‌تان که هم سلیقۀ شما نیست به خرید می‌روید، آخر کار همیشه لباسی را که می‌خواستید، نمی‌خرید یا لباسی را می‌خرید که خیلی دوستش ندارید؛ در صورتی که اگر تنها آمده بودید حتماً آن را می‌خریدید.

این اتفاق یک اثبات اجتماعی است. با توجه به کتاب «Influence» از رابرت کیالدینی (Robert Cialdini) اثبات اجتماعی یعنی: تمایل به انجام یک کار زمانی که بقیه نیز آن را انجام می‌دهند. اگر شما لباسی را که دوست دارید به دوست خود نشان دهید و او خوشش نیاید، احتمال اینکه آن را نخرید بالا می‌رود و اگر برعکس این قضیه باشد و او قبول کند، آن را خواهید خرید.

به همین دلیل باید با افرادی به خرید بروید که سلایقی نزدیک به شما دارند تا هم اشتباهات کمتری مرتکب شوید، هم اجناسی را بخرید که واقعاً آن‌ها را دوست دارید.

۳) خرید برای روزهای کم‌وزن شدن‌تان در آینده

بیشتر افراد به خصوص زنان با وزن خود کلنجار می‌روند و نگران سایزی هستند که می‌پوشند. خرید لباس برای وزن  ایده‌آلی که هدف شما در آینده است، راهی برای رسیدن به کمدی پر از لباس‌های بدون مصرف است.

نیاز به چنین خرید‌های مأیوس‌کننده‌ای نیست. بهتر است به جای این کار، تا زمانی که وزن خود را کم نکرده‌اید، برای خرید کردن صبر کنید. می‌توانید از راه‌های دیگر برای ایجاد انگیزۀ کاهش وزن خود استفاده کنید و بهتر است برای الان خود خرید کنید تا حس بهتری به وزن فعلی‌تان داشته باشید.

اشتباهات رایج در خرید لباس

۴) دنبال کردن مد روز به‌جای طراحی سبک مختص به خود

اطلاع داشتن از مد روز خیلی خوب است؛ اما زمانی که به تنها منبع انگیزشی شما برای خرید لباس‌های جدید تبدیل ‌شود، شما را با کمدی پر از لباس‌های تاریخ مصرف‌دار مواجه می‌کند که با شروع هر فصل باید آن را طبق مد، به‌روزرسانی کنید.

ایجاد یک سبک شخصی و بهبود آن بهتر از دنبال کردن مد روز است. سبک شخصی تنها مختص به شما بوده و نیازی ندارد حتماً از آخرین مد روز تابعیت کند. در حقیقت مدها می‌توانند به سبک شخصی شما کمک کنند؛ اما سبک شما نباید به آن‌ها وابسته باشد.

به لباس‌هایی که همیشه می‌پوشید، فکر کنید. همان لباسی که باعث می‌شود حس کنید عالی هستید؛ چون هم اندازۀ شما و هم کامل‌کنندۀ سبک شماست. با این کار می‌توانید بفهمید سبک شخصی‌تان چیست.

روشی دیگر این است که در سایت‌های خرید آنلاین، حساب کاربری بسازید و لباس‌هایی که فکر می‌کنید به شما می‌آید و سبک شما را کامل می‌کند، در آن ذخیره کنید. قبل از رفتن به خرید، فرقی ندارد که آنلاین باشد یا حضوری، این لیست لباس و سبک خود را دوباره مرور کنید تا با این کار از هدر رفتن پول بر روی اجناسی که صرفاً مد روز هستند جلوگیری کنید.

Image

۵) تهیه نکردن یک لیست خرید از پیش

شما باید همانند خرید خواربار، برای پوشاک نیز یک لیست خرید درست کنید. این لیست به شما کمک خواهد کرد تا کمد لباستان را به بهترین حالت ممکن پر کنید نه اینکه چیزهایی را بخرید که تعداد زیادی از آن‌ها را دارید. زمانی که هدف اصلی‌تان داشتن کمدی باشد که آن را دوست داشته باشید، بر روی خرید اجناسی تمرکز می‌کنید که آن‌ها را ندارید، نه آن‌هایی در حال حاضر در کمدتان وجود دارند.

می‌توانید از برخی از مدهای روز که به سبک‌ شما می‌آید نیز استفاده کنید و تمرکز خود را بر روی خرید لباس‌هایی بگذارید که هدفتان از خریدن آن‌ها صرفاً این نیست که بقیه آن‌ها را می‌پوشند. از آنجایی که با لیست خریدتان می‌دانید دنبال چه چیزی می‌گردید، این کار کمک خواهد کرد بر بودجه‌ای که تنظیم کرده‌اید پایدار بمانید و از خرج‌های غیرضروری دوری کنید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده و شما را متوجه اشتباهاتتان هنگام خرید لباس کرده باشد. اگر می‌خواهید باز هم نکاتی برای خریدی بهتر بدانید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می‌کنیم.

چگونه عادات اشتباه خرید را تغییر دهیم؟ + فایل صوتی

چرا زن‌ها خرید می‌کنند؟

چگونه با کودکان خود به خرید برویم؟

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲