aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت‌نام
x

یا

بهترین زمان و موقعیت برای سرمایه گذاری در زمینه ملک کدام است؟

(زمان خواندن: 5 - 9 دقیقه)

سرمایه‌‌گذاری در حوزه‌‌ی مسکن برای سود‌‌بخش بودن نیاز به دانش و در نظر گرفتن ملاحظات مهمی مانند زمان خرید ملک و موقعیت ملک دارد. در واقع در نظر گرفتن این دو فاکتور پیش نیازهای سرمایه‌‌گذاری در حوزه‌‌ی مسکن هستند.

بهترین زمان چه موقع است؟

زمان مناسب برای سرمایه‌‌گذاری

زمان سرمایه گذاری یکی از مهمترین موضوعاتی است که افراد باید به آن‌‌ توجه کنند.

چه زمانی برای سرمایه‌‌گذای در حوزه مسکن مناسب است؟ 

سرمایه‌‌گذاری در دوران رونق بازار مسکن بهتر است یا در دوران رکود آن؟

چگونه دوران رکود و یا رونق را تشخیص دهیم؟

زمان سرمایه‌‌گذاری آن‌‌قدر اهمیت دارد که برخی از افرادی که از تغییرات بازار مسکن مطلع هستند، سعی می‌‌کنند یک واحد مسکونی را هر طور که شده حتی به صورت مشارکتی بخرند تا بتوانند خود را با این تغییرات هماهنگ کنند و ارزش پول خود را حفظ کنند.

زمانی که بازار مسکن دچار رکود شده، بهترین زمان برای خرید خانه است. در زمان رکود، حجم معاملات در بازار مسکن کاهش می‌‌یابد و قیمت‌‌ها ثبات دارند. بنابراین، این فرصت برای شما فراهم است که خانه‌‌ای را با قیمتی بسیار مناسب و منصفانه تهیه کنید.

برخی افراد، خرید در زمان رکود را به خرید در یک حراجی بزرگ تشبیه می‌‌کنند، زیرا معمولا پس از طی شدن رکود در بازار مسکن، شاهد یک رونق و افزایش شدید قیمت‌‌ها هستیم.

معمولا به صورت تاریخی در بازار مسکن ایران، حدود سه تاچهار سال رکود داریم و یک سال رونق. مثلا ازتابستان ۹۲ تا زمستان ۹۵ بازار مسکن در رکود قرار داشت، با آغاز سال ۹۶ پس از چند سال رکود، شاهد رونق در بازار مسکن بودیم و این رونق تقریبا تا تیر سال ۹۸ ادامه داشت. پس از آن دوباره بازار وارد رکود شده و پیش بینی می‌‌شود، این رکود چند سالی طول بکشد.

بعضی از افراد با در نظر گرفتن این موقعیت، سعی می‌‌کنند هر طور که شده به منظور سرمایه‌‌گذاری و حفظ ارزش پول خود، خانه‌‌ای هر چند کوچک تهیه کنند، تا پس از طی شدن دوران رکود، از سود آن بهره‌‌مند شوند.

سرمایه‌‌گذاری در دوران رونق بازار مسکن بهتر است یا در دوران رکود آن؟

معمولا گفته می‌‌شود که اواخر دوران رونق، که پس از آن بازار مسکن در رکورد فرو می‌رود، زمان مناسبی برای خرید خانه نیست، زیرا در این زمان، ملک را گران می‌‌خرید، سپس با فرو رفتن بازار مسکن در رکود -که ممکن است چندین سال طول بکشد-، قیمت ملکتان نیز کاهش می‌یابد. بنابراین نمی‌توانید در این دوران از سرمایه خود استفاده بهینه کنید. به علاوه ممکن است به خاطر سرمایه‌‌گذاریتان، قسط‌‌های زیادی نیز برای پرداخت داشته باشید. همه‌‌‌‌ی این عوامل فشار زیادی را به لحاظ روانی و اقتصادی به شما وارد می‌‌کند. در حالی که اگر کمی صبر کنید، می‌توانید در دوران رکود خانه‌‌ها را با قیمتی خیلی مناسبتر بخرید. مثلا شاید بتوانید خانه‌‌ای را که در دوران رونق یک میلیارد تومان است در زمان رکود ۸۰۰ میلیون تومان بخرید. حتی شاید بتوانید با بقیه پولتان، ملک کوچکتری نیز بخرید. با چنین سرمایه‌‌گذاری‌‌هایی، پس از طی شدن دوران رکود و افزایش دوباره قیمت‌‌ها، ثروت فراوانی نصیبتان می‌‌شود. اما نکته‌‌ی مهم اینست که چگونه دوران رونق و رکود را تشخیص دهید.

عکس‌‌العمل مردم به رونق و رکود متفاوت است. زمانی که ملک ناگهان دچار افزایش قیمت می‌شود، تمایل و اقدام به خرید ملک نیز در بین مردم تشدید می‌‌شود؛ بنگاههای مشاور املاک شلوغ می‌‌شود و بازار ملک داغ می‌‌شود، این عکس‌‌العمل‌‌ها را در زمانی که خودرو نیز گران می‌‌شود می‌توانیم در بین عموم مردم مشاهده کنیم. بسیار پیش آمده که بسیاری از مردم در گرانی خانه خریده‌اند و مجبور شده‌‌اند که در زمان رکود و ارزانی آن را بفروشند. معمولا افراد عادی و یا افرادی که به لحاظ دانش مالی ضعیف هستند، چنین رفتاری را در مواجهه با گرانی در پیش می‌‌گیرند.

کسانی نیز هستند که مهارت و یا جرئت سرمایه‌‌گذاری در سایر بازارها مانند بورس را ندارند و از طرف دیگر نیز تمایلی به راکد نگهداشتن پول خود در قالب یک ملک برای مدت سه، چهار سال را نیز ندارند. این افراد معمولا سعی می‌‌کنند در دوران رکود، پول خود را در بانک‌‌ها و یا موسساتی که سود بیشتری می‌‌پردازند، سپرده کنند و زمانی که به پایان دوران رکود نزدیک می‌‌شوند، سپرده خود را به ملک تبدیل ‌‌کنند تا پس از فرا رسیدن دوران رونق از سود فراوان آن بهره‌‌مند شوند.

سرمایه‌گذاری

افراد با هوش مالی بالا چطور سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

افرادی نیز هستند که اهل تجارت هستند و تجربه و مهارت این کار را دارند. این افراد در دوران رکود پول خود را در سایر بازارهایی که سود بیشتری دارند، سرمایه‌‌گذاری می‌‌کنند و در اواخر دوران رکود، ملک خریداری می‌‌کنند و پس از آغاز رونق و اوج گرفتن قیمت‌‌ها، ملک خریداری شده را به فروش می‌‌رسانند و آن را در جای دیگر سرمایه‌‌گذاری می‌‌کنند. این‌‌ها کسانی هستند که از هوش مالی بالایی برخورداند.

عکس العمل‌‌ها و رفتارهای مالی مردم مختلف، متفاوت است. هر فردی باید با در نظر گرفتن توانایی‌‌ها، تجربیات و شرایط خود سعی کند، بهترین تصمیم‌‌گیری را انجام دهد.

بررسی موقعیت ملک برای سرمایه گذاری

موقعیت ملک نیز از نکات بسیار مهمی است که در هنگام سرمایه‌‌گذاری در حوزه‌‌ی مسکن باید به آن توجه کرد.

خرید ملک در چه مکان‌‌ها و موقعیت‌‌هایی با سود فراوان همراه است؟

از خرید ملک در چه مناطقی باید پرهیز کنیم؟

بسیاری ازافراد به دلیل بررسی نکردن موقعیت ملکی که خریده‌‌اند، یا دچار ضرر شده‌‌اند و یا سود کم و نامتناسبی در مقایسه با جریان بازار به دست آورده‌‌اند. یک مثال آشکار برای روشن شدن مبحث دانستن این موضوع است که خرید یک ملک کوچک در مناطق شهری معمولا با سود بیشتری نسبت به خرید یک ملک بزرگ در مناطق روستایی همراه است. البته خرید ملک در نقاط شهری نیز نیازمند بررسی و در نظر گرفتن نکات مهم فراوانی است.

آیا می‌‌دانید که برای سود بیشتر باید در چه مناطقی خانه بخرید؟ باید در مناطقی ملک بخرید که پتانسیل رشد بیشتر را دارند. شما می‌‌توانید با تحقیق و پرسش از مشاوران املاک، بهترین مناطق و محله‌‌ها را برای خرید ملک شناسایی کنید.

در هر شهری مناطقی هستند که در زمان رونق، میزان افزایش قیمت آن‌‌ها به دلایل مختلف مانند شهرت منطقه و یا مهاجرپذیربودن و یا امکانات موجود در آن منطقه بیش از سایرمناطق است. بدیهی است که خرید در این مناطق، موجب افزایش سرمایه می‌‌شود. برای به دست آوردن این اطلاعات باید تحقیق کنید. در ساده‌‌ترین حالت، سایت‌‌هایی مانند دیوار، که مردم املاک خود را برای فروش در آن به عرضه می‌‌گذارند، فرصت مقایسه و کسب اطلاعات را برای شما فراهم می‌‌کنند. مثلا شما در یک زمان قیمت یک ملک را در دیوار ۲۰۰ میلیون تومان می‌‌بینید و چند ماه بعد همان ملک را در سایت دیوار ۴۰۰ میلیون تومان می‌‌بینید. احتمالا از رشد صد درصدی قیمت آن ملک تعجب می‌‌کنید، زیرا این میزان افزایش قیمت را در سایر مناطقی که بررسی می‌‌کردید، نمی‌‌بینید. این مسئله مطمئنا به ویژگی‌‌های منطقه مربوط است.

یکی از راه‌هایی که می‌‌توانید ارزش محله را بسنجید به دست آوردن قیمت متوسط متراژ آپارتمان برای خرید و اجاره و مقایسه آن با سایر مناطق است.

برای سنجش ارزش محله، ابتدا میانگین قیمت خانه را در شهر یا منطقه‌‌ای که قصد خرید ملک در آن منطقه را دارید، به دست آورید (سایت مرکز آمار ایران می‌‌تواند این اطلاعات را در اختیارتان بگذارد)، سپس قیمت خانه‌‌‌‌ی مورد نظر خود را با این میانگین مقایسه کنید تا بتوانید تصویر روشنی از ارزش ملک خود به دست آورید.

ملک مناسب

خرید ملک در چه مکان‌‌ها و موقعیت‌‌هایی با سود فراوان همراه است؟

سعی کنید همواره خرید ملک خود را با آینده‌‌نگری همراه کنید. مخصوصا زمانی که به قصد سرمایه‌‌گذاری این خرید را انجام می‌‌دهید. مثلا اگر ملک را در منطقه‌‌ای بخرید که پروژه‌‌های زیرساختی مثل احداث یک اتوبان، و یا ساخت یک بیمارستان بزرگ و یا راه‌‌اندازی یک پروژه‌‌ی خصوصی بزرگ مانند سرزمین موج‌‌های آبی و یا شهرفرش در آن در حال انجام است، املاک آن منطقه از رشد قیمت خیلی زیادی برخوردار خواهند شد زیرا این پروژه‌‌ها، موجب رشد تجاری منطقه، اشتغال‌‌زایی، جذب سرمایه و جمعیت می‌‌شود، البته این ریسک نیز وجود دارد که راه‌‌اندازی این پروژه‌‌ها چندین سال طول بکشد و سرمایه شما برای مدت زیادی راکد بماند. انجام چنین سرمایه‌‌گذاری‌‌هایی نیاز به تحقیق فراوان دارد.

وجود مراکز خرید، دسترسی به مراکز درمانی مثل درمانگاه شبانه‌‌روزی و بیمارستان، نزدیکی و در دسترس بودن مراکز تفریحی، دسترسی خوب به وسائل حمل و نقل عمومی، مثل مترو، اتوبوس و تاکسی، از امتیازات یک منطقه هستند.

زمانی که می‌خواهید در بازار ملک سرمایه‌گذاری کنید، سعی کنید ملکی راخریداری کنید که در آینده رشد تجاری زیادی خواهد داشت. برای مثال زمین های نزدیک به یک مرکز خرید.

خرید ملک در اطراف دانشگاه‌‌ها نیز به لحاظ وجود دانشجو و تقاضا برای اجاره‌‌، امتیازات خود را دارد.

خوشنام بودن یک منطقه به لحاظ امنیت نیز اهمیت دارد. هیچ خانواده‌‌ای دوست ندارد که فرزندانش در محله‌‌ای رشد کنند که مواد مخدر به‌‌راحتی در دسترس است و میزان خشونت و جرم در آن منطقه بالاست.

با در نظر گرفتن موارد بالا در مورد زمان و مکان سرمایه‌‌گذاری، می‌‌توانید ضمانت‌‌نامه‌‌ای برای سرمایه خود تهیه کنید که پشتیبان آن دانش و آگاهی است و سود فراوانی به شما می‌رساند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

مقالات مرتبط برای دودوتا چهارتا

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲