aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری؛ اولویت با کدام است؟ + فایل صوتی

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

پولتان را پس‌انداز کرده‌اید یا به فکر سرمایه‌گذاری آن هستید؟ شاید بپرسید بین این دو چه تفاوتی وجود دارد. اغلب افراد مبتدی نمی‌دانند که پس‌انداز و سرمایه‌گذاری در برنامه‌ریزی‌های مالی دو هدف متفاوت دارند. پیشنهاد ما این است که اگر سفرتان را در مسیر ثروت‌اندوزی یا استقلال مالی آغاز کرده‌اید مطمئن شوید که تفاوت دو مفهوم بنیادی پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را متوجه شده‌اید. یادتان باشد افراد بسیاری هستند که علی‌رغم داشتن اوراق بهادار ارزشمند، همه چیز را از دست داده‌اند. مشکل این افراد آن است که ارزشی به پول موجود در این اوراق بهادار نداده‌اند. باید بدانید که همواره پول سزاوار احترام است و هدف پول همیشه این نیست که برای شما سودآور باشد. برای روشن شدن بحث بهتر است ابتدا تفاوت پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را بدانید.

Image

پس‌انداز چیست؟

پولی را که شما پس از کسر هزینه‌هایتان کنار می‌گذارید پس‌انداز محسوب می‌شود. پس‌انداز یعنی انصراف از مصرف در زمان حال و ذخیره کردن آن برای روز مبادا. معمولاً پس‌انداز پول پروسه‌ی کنار گذاشتن مبلغی است که در جایی امن و دردسترس است (جایی که بتوان  در زمان بسیار کوتاهی به پول‌ها دست پیدا کرد، حداکثر طی چند روز). این جای امن می‌تواند حساب‌های جاری یا پس‌اندازی را شامل شود که در جای امنی مانند بانک باز شده‌اند.

علاوه بر موارد ذکرشده، می‌بایست وقتی به سراغ پول‌های پس‌اندازشده می‌روید دردسترس باشند؛ در دسترس برای گرفتن، در جیب گذاشتن و بلافاصله استفاده کردن با کمترین تأخیر بدون در نظر گرفتن این‌که در اطراف شما چه می‌گذرد. بسیاری از سرمایه‌گذاران ثروتمند مشهور به‌‌تقلید از سرمایه‌گذاران قدیمی که از بحران‌های مالی جان سالم به دربرده‌اند، میزان زیادی پول نقد را در جایی قابل‌دسترس (داخل بالش یا گاوصندوق) مخفی نگه می‌دارند که فقط خودشان از آن خبر دارند؛ حتی اگر با این کار ضرر قابل‌توجهی کنند. در واقع پس‌انداز با سرمایه‌گذاری فرق دارد. پول پس‌اندازشده شما مشمول ریسک‌پذیری نمی‌شود؛ بلکه به عنوان ذخیره‌ای برای روز مبادا، کنار گذاشته شده است.

پس انداز

  • پولی است که پس از کسر هزینه‌ها کنار گذاشته می‌شود؛
  • برای روز مباداست؛
  • سود وزیانی در پی ندارد؛
  •  احتمال ریسک در آن وجود ندارد؛
  • نمی‌توان از آن درآمد کسب کرد.

 پس‌انداز کردن همیشه باید قبل از سرمایه‌گذاری پول اتفاق بیفتد. پس‌انداز کردن را به‌عنوان پایه و اساسی ببینید که خانه‌تان را روی آن بنا می‌کنید.

سرمایه‌گذاری کردن چیست؟

سرمایه‌گذاری به زبان ساده، خرید یک دارایی و سرمایه است؛ به‌طوری که در طول زمان احتمال برگشت سرمایه اولیه و کسب سود وجود داشته دارد. سرمایه‌گذاری می‌تواند شما را ثروتمند‌تر کند، حتی اگر طی چند سال دچار نوسان مالی باشید. در سرمایه‌گذاری ما از منافع و ارزش‌هایی در زمان حال صرف نظر می‌کنیم تا بتوانیم فردا منافع بیشتری به‌دست بیاوریم. بنابراین نگاه ما نگاه بلندمدت است. در سرمایه‌گذاری، ما با پول و سرمایه‌ای که داریم کار می‌کنیم تا بتوانیم سود به‌دست بیاوریم. بنابراین، از آن جایی که درسرمایه‌گذاری پولمان در معرض سود یا زیان قرار می‌گیرد بر خلاف پس‌انداز، با ریسک همراه است .

سرمایه‌گذاری‌های واقعی و درست، با نوعی دوراندیشی و رعایت حاشیه امنیت سرمایه صورت می‌گیرند. باید بدانید که بهترین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های مانند سهام، اوراق قرضه و املاک و مستغلات است.

پس‌انداز شما باید به میزانی باشد که تمامی هزینه‌های شخصی‌تان را شامل هزینه‌ی مسکن، پرداخت قرض و وام، هزینه‌های بیمه، صورت‌حساب برق، هزینه‌ی غذا و پوشاک برای حداقل شش ماه پوشش دهد.

چقدر باید پس‌انداز کنم و چقدر باید سرمایه‌گذاری کنم؟

پس‌انداز کردن همیشه باید قبل از سرمایه‌گذاری پول اتفاق بیفتد. پس‌انداز کردن را به‌عنوان پایه و اساسی ببینید که خانه‌تان را روی آن بنا می‌کنید. دلیل این اولویت‌بندی هم ساده است. جز زمانی که میزان زیادی ثروت به ارث می‌برید، این پس‌انداز شما است که به سرمایه‌ای برای سرمایه‌گذاری تبدیل می‌شود. یکی از بدترین وقت‌هایی که سرمایه‌گذاری‌هایتان مثل ملک، طلا، سهام و... را می‌فروشید، وقتی است که اوضاع مالی‌تان سخت شده و به پول نقد نیاز دارید. این کار هیچ جایی در فرمول پولدار شدن ندارد!

Image

استراتژی‌های پس‌انداز

دو استراتژی اصلی برای پس‌انداز کردن وجود دارد که باید در زندگی‌تان از آن‌ها استفاده کنید:

۱. به‌عنوان یک قانون کلی، پس‌انداز شما باید به میزانی باشد که تمامی هزینه‌های شخصی‌تان را شامل هزینه‌ی مسکن، پرداخت قرض و وام، هزینه‌های بیمه، صورت‌حساب برق، هزینه‌ی غذا و پوشاک برای حداقل شش ماه پوشش دهد. از این طریق اگر شغلتان را از دست دهید، قادر خواهید بود زندگی‌تان را بدون اضطراب پرداخت قبض‌های پشت‌سرهم سپری کنید.

۲. در وهله بعد، هر هدف خاصی در زندگی شما طی پنج سال آینده که نیاز به میزان زیادی پول دارد، باید با پس‌انداز محقق شود و نه با سرمایه‌گذاری. بازار سرمایه در کوتاه‌مدت ممکن است بسیار پرنوسان باشد و نیمی از ارزشش را در یک سال از دست بدهد. خرید یک خانه همان‌طور که گفتیم مثال خوبی است تا پولتان را در بهترین جای ممکن سرمایه‌گذاری کنید.

بعد از این‌که این دو مورد را چک کردید و همه‌چیز سر جایش بود و بیمه‌ هم داشتید، تازه می‌توانید شروع به سرمایه‌گذاری کنید. سرمایه‌گذاری در کشور ما البته اگر بی‌گدار به آب بزنید با ریسک همراه است. حتی المقدور یا باید با مشورت یک مشاور مالی اقدام به سرمایه‌گذاری کنید یا در امن‌ترین جا یعنی بانک با سود معین سپرده‌گذاری کنید.

Image

 شاید الان کمی دلهره داشته باشید؛ ولی هر فرد خودساخته‌ای باید با به دست آوردن پول شروع کند. بهتر است کمتر از آنچه درمی‌آورد خرج کند، پس‌انداز کند و آن پس‌اندازها را در پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری کند که سود سهام، بهره و اجاره نصیبش کند. دیگران هیچ برتری‌ای نسبت به شما ندارند. اگر شما هم همان چیزی را که آن‌ها بلد هستند یاد بگیرید و به همان اندازه منطقی عمل کنید و سرمایه‌تان را بانظم مدیریت کنید، می‌توانید درست مثل آن‌ها از موفقیت لذت ببرید. در نهایت پس‌انداز کردن بحث دودوتاچهارتاست. واقعاً به‌سادگی 2*2=4 است.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲