aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

معلمی که با خلاقیتش، ثروتی عظیم ساخت + فایل صوتی

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

میلیاردر هندی، «بایجو راویندران» (Byju Raveendran)، قبل از اینکه به فکر ساختن اپلیکیشن آموزشی بیفتد تنها یک معلم بود؛ اپلیکیشنی که در حدود هفت سال به ارزش شش میلیارد دلار رسیده است.

او بعد از اینکه بودجۀ شرکت خصوصی‌اش، Think & Learn، 150 میلیون دلار افزایش پیدا کرد، رسماً به جمع میلیاردرها پیوست. این افزایش بودجه ارزش 7/5 میلیاردی به شرکت اعطا کرد که 21 درصد از این مقدار، از آن مؤسس شرکت، یعنی بایجو است. همزمان با این امر، شرکت اعلام کرد که اپلیکیشن بایجو با کمپانی والت‌دیزنی همکاری خواهد کرد تا خدمات خود را تا اوایل سال 2020 به آمریکا برساند.

بایجو راویندران

مؤسس 37 ساله می‌خواهد برای آموزش در هند کاری به بزرگی کار میکی‌ماوس برای سرگرمی بکند. او در آستانۀ برداشتن بزرگ‌ترین و خلاقانه‌ترین قدمی است که تا‌به‌حال برداشته است. قدمی که از نظر جغرافیایی نیز وسعت بیشتری به کار او می‌بخشد.

در اپلیکیشن جدید او شخصیت‌های دیزنی، از سیمبا در شیرشاه گرفته تا آنا در انیمیشن یخ‌زده، ریاضیات و زبان انگلیسی را به کودکان پایۀ اول تا سوم آموزش می‌دهند. همین شخصیت‌ها در انیمیشن‌ها، بازی‌ها، داستان‌ها و آزمون‌های تعاملی این اپلیکیشن نیز حضور خواهند داشت.

راویندارن که مدیر ارشد اجرایی شرکت نیز هست، می‌گوید: «بچه‌ها همیشه با شخصیت‌های دیزنی مانند سیمبا یا موانا ارتباط برقرار می‌کنند. این شخصیت‌ها توجه بچه‌ها را به خود جلب می‌کنند و به ما فرصت می‌دهند آن‌ها را وارد چرخۀ یادگیری کنیم.»

با اینکه هند یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیاست اما رکورد سریعترین رشد جمعیت را داراست

هند در دورۀ زمانی تولید و در مقابل اتلاف ثروت به سر می‌برد. نسل جدیدی از کارآفرینان خودساخته به ثروت می‌رسند و باعث می‌شوند سرعت رشد جمعیت ثروتمند این کشور به بالاترین رتبه در جهان برسد. بایجو به‌خاطر تلاشی که در زمینۀ آموزش مجازی به کار بسته، حداقل روی کاغذ یکی از این افراد تلقی می‌شود.

یادگیری آنلاین در حال توسعه یافتن است. به‌خصوص در سرزمین مادری بایجو، جایی که استفاده از اینترنت با توجه به فراگیری تلفن‌های همراه هوشمند کم‌قیمت و اتصال بی‌سیم ارزان شدیداً بالاست. مؤسسه دولتی Brand Equity در هند آماری منتشر کرده است که بر اساس آن انتظار می رود بازار یادگیری آنلاین این کشور تا سال 2020 بیش از دو برابر شود و به 5.7 میلیارد دلار برسد.

آنیل کومار، مدیر اجرایی شرکت خصوصی مشاورۀ مدیریت Redseer می‌گوید: «فناوری آموزش برای مهدکودک تا پایۀ دوازدهم یکی از بخش‌های بازار آنلاین کشور است که زیادترین سرعت رشد را داراست. استارت‌آپ‌های آموزشی در هند آمادۀ تصاحب فرصت بین‌المللی‌ای هستند که به آن‌ها داده شده است. آن‌ها همین حالا هم پذیرای یک زیربنای بزرگ انگلیسی‌زبان هستند و محتوای آموزشی متفاوتی ارائه می‌دهند.»

بایجو راویندران معلم جوان هندی است که با طراحی اپلیکیشن  و خلاقیت خود در زمینه آموزش آنلاین کودکان، توانست ثروتی زیاد کسب کند. در اپلیکیشن جدید او شخصیت‌های دیزنی، از سیمبا در شیرشاه گرفته تا آنا در انیمیشن فروزن (یخ‌زده)، ریاضیات و زبان انگلیسی را به کودکان پایۀ اول تا سوم آموزش می‌دهند.

ارزش اپلیکیشن بایجو در بازار صعود قابل توجهی کرده است. انتظار می‌رود درآمد این اپلیکیشن تا پایان سال هندی در مارچ 2020 بیش از دو برابر شود و به 30 میلیارد روپیه (435 میلیون دلار) برسد. این سرعت رشد توجه شماری از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در این زمینه را جلب کرده است؛ از جمله مشاغل Nasper، شرکت هلدینگ چینی Tencent و صاحب فیس‌بوک، مارک زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان.

این پشتیبانان بزرگ، حامی فکر و اندیشۀ بزرگ راویندران هستند. کسی که در یک روستا در ساحل جنوبی هند بزرگ شد. والدین او معلم بودند. او دانش‌آموزی گریزان از مدرسه بود و برای گذران وقت در زمین فوتبال به بازی هوکی روی آورده بود. بایجو درس‌هایش را در خانه و به‌تنهایی یاد می‌گرفت. او مهندس شد و به دوستانش در قبولی آزمون‌های ورودی مدارس مهندسی و مدیریت هند کمک می‌کرد.

کلاس‌هایی که برگزار می‌کرد به‌ قدری فراگیر شدند که سرانجام او در استادیوم‌های ورزشی به آموزش هزاران نفر پرداخت و به یک معلم شناخته‌شده تبدیل شد. کسی که آخر هفته‌ها به چندین شهر برای آموزش دادن رفت‌وآمد می‌کرد.

او Think & Learn  را در سال 2011 تأسیس و شروع به ارائۀ درس‌های آنلاین کرد. اپلیکیشن اصلی در سال 2015 راه انداخته شد. بیش از 35 میلیون کاربر تاکنون عضو این اپ شده‌اند و 5/2 میلیون نفر از آن‌ها سالانه مبلغ 10 ‌هزار تا 12 ‌هزار روپیه پرداخت می‌کنند. از این رو این اپ در پایان سال، در مارچ 2019 به سود هنگفتی رسید.

بایجو راویندران

درست در همان زمان راویندارن شروع به جلب توجه سرمایه‌گذاران بلند‌مدت کرد؛ سرمایه‌گذارانی چون صندوق‌های بازنشستگی و صندوق ثروت ملی و همچنین جدیدترین حامی او سازمان سرمایه‌گذاری قطر.

در آخرین دور سرمایه‌گذاری شرکت بایجو، مؤسس این شرکت مقدار سهامی خریداری کرد تا سهم خود به عنوان یکی از صاحبان شرکت را حفظ کند. افرادی که به دلیل خصوصی بودن موضوع از ذکر نام آن‌ها خودداری می‌کنیم، اظهار داشته‌اند که خانوادۀ راویندران، یعنی خود بایجو و همسر و برادرش حدود 35 درصد از سهام شرکت را از آن خود دارند.

رویکرد و روش کار بایجو بسیار آسان است: جذب کردن کودکان به‌وسیلۀ تقسیم نمودن مطالب به قسمت‌های کوچک‌تر. راویندران همیشه آرزوی رخنه کردن به کشورهای انگلیسی‌زبان را در سر پرورانده و برای رسیدن به این مقصود از چهره‌های یوتیوب دعوت به همکاری و حضور در ویدئو‌های خود کرده است.

مخاطبان او در دیزنی از قبل جمع‌آوری شده‌اند. تمام درس‌های سرویس جدیدش با همکاری دیزنی براساس داستان‌های کلاسیک این کمپانی ساخته شده و سعی بر آن بوده که این درس‌ها به روایت‌های اصلی وفادار و پایبند بمانند.

برای توضیح دما، اپلیکیشن صحنه‌ای را تدارک دیده که در آن السا بعد از برف‌بازی زیاد بیمار می‌شود. آنا دماسنجی می‌آورد تا درجۀ حرارت تب او را اندازه بگیرد و به این ترتیب داستان کوچکی پیرامون دو حالت سرما و گرما شکل می‌گیرد.

یا مثلاً برای آموزش انواع شکل‌ها، دانش‌آموزان وارد داستان انیمیشن ماشین‌ها می‌شوند. آن‌ها باید اشیائی مانند تایر‌ها، مخروط‌های راهنمایی‌و‌رانندگی و تابلوها را داخل ظرف‌های مناسبشان دسته‌بندی کنند و به این ترتیب شکل‌های گرد و سه‌گوش و چهارگوش را یاد بگیرند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲