aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت‌نام
x

یا

با این دو بازی رومیزی، معامله و سرمایه‌گذاری را یاد بگیرید

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

بازی‌ها از منابع خوب یادگیری هستند. انسان کارهای مهم و پرخطر را در قالب بازی شبیه‌سازی می‌کند و به این شیوه خود را برای موقعیت‌های واقعی آماده می‌کند. در دنیای امور مالی هم بازی‌های زیادی وجود دارند که جدا از بخش سرگرم‌کننده‌شان، درس‌های خوبی از مسائل مالی به بچه‌ها و بزرگ‌ترها می‌دهند. در گذشته، تعدادی از این بازی‌ها را معرفی کردیم. در این مطلب به دو بازی دیگر می‌پردازیم که دربارۀ سرمایه‌گذاری و معامله هستند. خوشبختانه، هر دوی این بازی‌ها، نسخۀ ایرانی دارند و به‌راحتی در دسترس شما هستند. می‌توانید اوقات فراغت خود را در کنار دوستان و خانواده، با این بازی‌ها پر کنید. 

Venture Angels

Venture Angels (فرشتگان خطر)؛ یک بازی سرمایه‌گذاری

عبارت angel investor در زبان انگلیسی به افرادی گفته می‌شود که روی کسب‌وکارهای نوپا سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ کسب‌وکارهایی که در مراحل اولیۀ رشد قرار دارند و برای شکل گرفتن و پیشرفت نیاز به سرمایه دارند. این سرمایه‌گذارها معمولاً به صاحبان آن تجارت نوپا مشاوره می‌دهند و تجربیات خودشان را در اختیارشان قرار می‌دهند. کسانی که روی ایده‌های نو و استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، از این دسته‌اند.
بازی Venture Angels یک بازی اقتصادی است که در آن بازیکنان سرمایه‌گذاران خیرخواهی هستند که روی ایده‌هایی نو، متعلق به آینده و ریسک‌پذیر، در رقابت با یکدیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ اما چطور؟

گیم‌پلی بازی Venture Angels
این بازی از تعدادی کارت و توکن تشکیل شده است. هر کدام از کارت‌ها یک پروژۀ سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری‌هایی مثل آینده‌بینی، آگاهی مصنوعی، کرمچاله، ماشین زمان. توکن‌ها نشان‌هایی هستند که رقم سرمایه‌های سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهند.
گیم‌پلی این بازی ساده و قوانینش کم است. به‌راحتی یاد گرفته می‌شود و طبق گفتۀ منتقدان، جذاب‌تر از آن چیزی است که به‌نظر می‌رسد.
3 تا 5 بازیکن در سه دور، تلاش می‌کنند بهترین سرمایه‌گذاری‌های ممکن را بکنند و امتیاز آن را بگیرند. نکته‌ای که این بازی را جالب می‌کند، مخفی بودن رقم سرمایه‌گذاری‌هایی است که هر بازیکن به هر پروژه اختصاص می‌دهد. پس از پایان سه دور، بازیکنی که بیشترین امتیاز را از سرمایه‌گذاری‌ها کسب کرده باشد، عنوان Venture Angels را می‌گیرد و برندۀ بازی می‌شود.

چگونه در Venture Angels برنده شویم؟
اساس این بازی بر حدس زدن رفتارهای دیگر بازیکنان است. این بازی که از روش سرمایه‌گذاری جمعی مناقصه الهام گرفته است،‌ بر استراتژی خاصی تکیه ندارد؛ بلکه بازیکنان با شناختی که از یک‌دیگر پیدا می‌کنند، می‌توانند رفتارهای هم را پیش‌بینی کنند. غیر از این‌ها، با فریب دادن و خراب کردن دست بازی دیگر بازیکن‌ها هم می‌توان شانس برنده شدن خود را افزایش داد. البته نحوۀ انتخاب توکن‌ها در هر دست بازی و انتخاب پروژۀ بهتر نیز مهم است.

کاروبار یک بازی جمع‌وجور است که نهایتاً در 20 دقیقه بازی می‌شود. هدف از آن، گرفتن بهترین تصمیم‌ها در کمترین زمان و ترشح آدرنالین در خون بازیکنان است.

کاروبار

نسخۀ فارسی بازی Venture Angels

یک شرکت ایرانی با رعایت کپی‌رایت این بازی را در داخل ایران با نام «کاروبار» منتشر کرده است. کاروبار نه در گرافیک و نه در گیم‌پلی، فرقی با نسخۀ اصلی ندارد. به‌علاوه، اجزای بازی با کیفیت خوبی تولید شده‌اند. 

For Sale

بازی For Sale؛ پولدار شوید، برنده شوید

تصور کنید کارتان معامله و خریدوفروش کالا است. فکر می‌کنید در آن صورت شغلتان چگونه بود؟ باید وقت‌شناس می‌بودید، یعنی در زمان مناسب خرید می‌کردید و با قیمت کم می‌فروختید. دست رقیب‌هایتان را می‌خواندید و بهشان فرصت نمی‌دادید. چنین شغلی به مهارت‌های رفتاری، ارتباطی و هوش و تجربه وابسته است. در این مطلب یک بازی کارتی را معرفی می‌کنیم که با این مشاغل مرتبط است: بازی For Sale.

گیم‌پلی بازی For Sale
در این بازی بازیکن‌ها باید ملک معامله کنند. با کمترین قیمت ممکن خانه بخرند و با بیشترین قیمت ممکن بفروشند. از آن‌جایی که For Sale یک بازی رقابتی است، به‌حافظه سپردن خریدهای دیگران در برنده شدن کمک می‌کند.
3 تا 6 بازیکن در دو مرحله این بازی را انجام می‌دهند. 84 توکن اسکناس، 30 کارت املاک و 30 کارت چک که دوتای آن‌ها برگشتی و دارای ارزش صفر هستند، اجزای بازی را تشکیل می‌دهند. بازیکن‌ها در مرحلۀ اول باید با توکن‌هایشان خانه بخرند و در مرحلۀ دوم خانه‌ها را بفروشند. در نهایت، شخصی که بیشترین ارزش مالی را بتواند حفظ کند یا افزایش دهد، برنده می‌شود.
این بازی شبیه‌سازی خوبی از شغل معاملۀ ملک است. شما در مقام یک سرمایه‌دار تصمیم می‌گیرید سرمایه‌تان را به خانه تبدیل کنید و بعد در زمان مناسب با قیمت گران‌تر خانه را بفروشید و ثروتتان را افزایش دهید.
این بازی قوانین بسیار ساده‌ای دارد که با یک‌بار خواندن دفترچه‌راهنما تمامش دستتان می‌آید. می‌توانید Foe Sale را به‌راحتی به کسانی که کاملاً با بازی‌های رومیزی ناآشنا هستند یاد بدهید؛ چون زمان کمی نیاز دارد، حدود 30 دقیقه و قابلیت تکرارپذیری زیادی دارد؛ یعنی با وجود ساده بودن از چند بار بازی کردن آن خسته نخواهید شد.

گاراج

نسخۀ ایرانی For Sale: گاراج

بازی For Sale در سال 1997 توسط استفان دورا طراحی شده و در سال 1398 با رعایت کامل کپی‌رایت در ایران تولید شده است. تغییرات نسخۀ ایرانی نسبت به نسخۀ اصلی در حد داستان بازی و گرافیک آن است و گیم‌پلی دست‌نخورده است. در گاراج، نسخۀ ایرانی For Sale، شما ماشین معامله می‌کنید. گاراج کیفیت نسبتاً خوبی دارد و می‌تواند بازی خوبی برای دورهمی‌های خانوادگی باشد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲