aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

توصیه‌هایی برای ارتقای شغلی زنان

(زمان خواندن: 5 - 10 دقیقه)

ارتقای شغلی، فرایندی است که در آن رده شغلی کارمندان بهبود می‌یابد و علاوه بر محول شدن وظایف جدید و بالاتر، حقوق و مزایای بیشتری نیز به آن‌ها تعلق می‌گیرد. همه کارمندان به‌دنبال ارتقای شغلی هستند و این مسئله برای آن­ها بااهمیت است. ارتقای شغلی، نیازمند مذاکره به منظور کسب حقوق بیشتر و پاداش است. اما به نظر می‌رسد انجام این مذاکره برای زنان شاغل با دشواری‌هایی بیشتری در مقایسه با مردان همراه است. با توجه به افزایش تعداد زنان شاغل، دیگر زمان آن رسیده که زنان نیز آماده‌ی طرح چنین درخواستی باشند.

تحقیقی که اخیرا انجام شده است، نشان می‌دهد درحالی‌که ۸۱ درصد از زنان شاغل امروزی موافق این هستند که برای افزایش حقوق و پاداش‌ها باید مذاکره کرد، اما تنها 41 درصد آن‌ها برای این دو مسئله مذاکره می‌کنند. مردان چهار برابر زنان برای حقوق و مزایا مذاکره می‌کنند. مادامی‌که زنان کنترل زندگی خود را نداشته باشند، احتمال دارد پول، فرصت و یا مقام و رتبه‌ خود را از دست بدهند. به نظر می‌رسد، دیگر زمان آن رسیده که زنان نیز آمادگی لازم را برای طرح چنین درخواستی در خود ایجاد کنند.

هرچه زودتر برای جبران -نه فقط دستمزد بلکه بهبود تمام شرایط کاری خود- اقدام کنید،‌ زودتر به موفقیتی که به دنبالش هستید، خواهید رسید. این ارتقاء می‌تواند به معنای پول زیاد باشد، می‌تواند هم نباشد. موارد زیادی هستند که شما باید درباره آن‌ها قبل از قبول کردن دستمزد اولیه مذاکره کنید. در ادامه راهنمایی‌هایی درباره چگونگی درخواست برای ارتقاء مرتبه یا افزایش حقوق ارائه می‌دهیم که می‌تواند اوضاع را خیلی شیرین‌تر کند.

توصیه‌هایی برای ارتقای شغلی زنان

 پیشنهاد مطالعه: زنان و تابوی پول

بهترین زمان را انتخاب کنید

برای مذاکره با رئیس‌تان به دنبال بهترین زمان بگردید. مثلا ساعت ۸ صبح شنبه‌ای که شلوغ‌ترین روز هفته است، احتمالا انتخاب خوبی نخواهد بود. یا مثلا؛ درست بعد از روزی که شرکت گزارش کسری بودجه اعلام کرده است، باز هم انتخاب خوبی نخواهد بود.

روزی که نظرات مثبتی را به دلیل عملکرد خوبتان از مشتریان دریافت کرده‌اید، عالی‌ترین زمان برای اقدام کردن است! بگذارید رئیس‌تان بداند که شما می‌خواهید در روزی که او در آسودگی تمام است، با وی صحبت کنید. البته به دلیل اینکه او برنامه سنگینی دارد، بهتر است که سریع و مفید حرف‌های خود را تمام کنید.

توصیه‌هایی برای ارتقای شغلی زنان

بدون تحقیق جلو نروید

مطالعات نشان داده است زنان شاغلی که بدون انجام تحقیقات پیشین به سراغ مذاکره رفته‌اند، شانس کمتری در افزایش حقوقشان داشته‌اند. با دوستان خود که در پست‌های شغلی مشابه شما  هستند و تجربه‌ای هم سطح شما دارند، صحبت کنید تا ببینید چقدر درآمد دارند. البته برخی سایت‌ها نیز هستند که به شما آمارهای مختلفی را ارائه می‌دهند تا مقایسه دقیق‌تری را انجام دهید. یادتان باشد این کار برای ثروتمند شدن نیست، بلکه اضافه کردن مقداری درآمد برای بیشتر کردن پس‌انداز‌های شماست. پس بهتر است که تمام تلاش خود را برای به دست آوردن این ارتقاء انجام دهید؛ خدا را چه دیدید شاید هم به آن رسیدید.

شواهد و مدارکی در تایید کارتان داشته باشید

از بازخوردهای مثبتی که از همکاران و مشتریان خود گرفته‌اید مدرک جمع کنید. نیازی نیست که لیست بلند بالایی را از عملکرد استثنائی خود ارائه دهید، تنها موارد مهمی که نشان‌دهنده کیفیت یک کارمند عالی است، کافیست. این موارد می‌تواند میزان حرفه‌ای بودن، اخلاق کاری، خلاقیت، و همکاری در تیم باشد. می‌توانید چندین مورد از تجربه‌هایی که در طول کار کردن یاد گرفته‌اید را بازگو کرده و تمایل خود را برای یادگیری بیشتر در محیط کاری نشان دهید. در این حالت است که رئیس شما فکر می‌کند سرمایه‌گذاری بلندمدت روی شما ارزشمند خواهد بود.

توصیه‌هایی برای ارتقای شغلی زنان

همکاران و اطرافیان خود را درنظر داشته باشید

خیلی مهم است که شما به رابطه خود با همکاران و رئیس‌تان احترام بگذارید. دستمزدتان ممکن است افزایش یابد؛ اما در نهایت، شما با همان افراد کار خواهید کرد. پس بهتر است که درباره شغلتان در شرکت با همکاران خود صحبت کنید. خود را به‌عنوان تنها بخش اصلی شرکت در نظر نگیرید، بلکه به‌عنوان یک دارایی ارزشمند بزرگ برای شرکت بدانید. نشان دهید که چگونه عملکرد شما تاثیرات مثبتی را بر روی عملکرد شرکت گذاشته است. در آخر کاری کنید که رئیس‌تان بفهمد چقدر برای ایده‌های او ارزش قائل هستید. این کار را هم می‌توانید با گفتن جمله «شما چه فکر می‌کنید؟» انجام دهید.

مطمئنا افزایش حقوق، یکی از ساده‌ترین روش‌های گرفتن ارتقاء است، اما بهتر است بدانید که کلی راه دیگر وجود دارد که شما می‌توانید به عملکرد خود پاداش دهید و برخی از این راه‌ها حتی می‌توانند برای جایگاه شخصی و مالی شما ارزش بیشتری نیز داشته باشند. مثلا، پاداش‌تان می‌تواند یک بیمۀ قوی باشد که هزینه‌های درمانی هر ماه شما را پوشش دهد. حتی می‌توانید پیشنهادات جانبی بهتری را درخواست کنید. آیا مدت زمان زیادی در خانه نیستید و بچه نیز دارید؟ بهتر است برای یک روز کار در خانه مذاکره کنید. هر چیزی را که می‌خواهید، می‌توانید درخواست کنید، اما باید ارزش خود را بدانید و کاری کنید که این ارزش برای شما منفعت داشته باشد.

در اینجا به شما می‌گوییم به غیر از افزایش حقوق، چه مزایا و پاداش‌های دیگری می‌توانید از محل کارتان درخواست کنید:

به دنبال عنوان شغلی بهتر باشید

چرا وقتی می‌توانید «مدیر بخش مارکتینگ» باشید به سِمت «معاون بخش مارکتینگ» اکتفا می‌کنید؟ یک عنوان شغلی بهتر می‌تواند دقیقا همان چیزی باشد که پروژه‌های جالب و بزرگ را به سمت شما سوق داده و اعتمادبه‌نفس و مسئولیت‌پذیری شما و اطرافیانتان را افزایش دهد. در ضمن داشتن یک عنوان دهان‌پرکن، می‌تواند راه شما را برای یافتن کار جدید، هموارتر کند.

هزینه‌های رفت‌وآمد را از محل کارتان دریافت کنید

هزینه‌ای را که بابت رسیدن به محل کار می‌دهید، برآورد کنید و از شرکت بخواهید که برای کمک به شما این مبالغ را به عهده بگیرد. بهتر است به هزینه بنزین،‌ کرایه اتوبوس یا حتی پرواز برای برخی جلسات کاری فکر کنید و یادتان نرود که هزینه‌های نگه‌داری ماشین و موقعیت‌هایی را که اگر به‌جای پشت فرمان بودن، پشت میز می‌بودید به دست ‌آوردید.

اگر مجبور هستید در جلسات و محل کار خود سر موقع حاضر شوید، پس حداقل کمکی که شرکت شما می‌تواند بکند این است که این مبالغ را در قرارداد شما منظور کند یا حداقل به شما این امکان را دهد که از وسایل نقلیه شرکتی یا سهمیه بنزین، یا کمک هزینه‌ی پارکینگ و وسایل عمومی استفاده کنید.

رشد و پیشرفت شخصی خود را فراموش نکنید

راه‌های کمی وجود دارد که شما می‌توانید برای ایجاد امنیت شغلی با ادامه تحصیل برای راضی کردن رئیس خود، آن‌ها را انجام دهید. فرقی ندارد که برای چه مقطعی می‌خواهید تحصیل کنید،‌ کارگاه‌های آموزشی بروید یا در سمینارها و کنفرانس‌های مختلف شرکت کنید و یا مدرک تحصیلی دیگری بگیرید. بررسی کنید که آیا شرکت شما می‌تواند هزینه این تحصیلات را پرداخت کند یا خیر. بیشتر شرکت‌ها این کار را می‌کنند چون می‌دانند که اگر امروز سرمایه‌گذاری کنند بعدا سود آن به شرکت باز خواهد گشت.

توصیه‌هایی برای ارتقای شغلی زنان

در صورت نیاز، می‌توانید روزهای تعطیل یا مرخصی بیشتر درخواست کنید

اگر زمان بیشتری را برای استراحت بخواهید، رئیس شما می‌خواهد بداند که آیا روز خالی در برنامه کاری‌تان دارید که بتوانید آن را جبران کنید یا خیر. بهتر است که این اتفاق را پیش‌بینی کنید و به آن‌ها بگویید که حتی اگر دور از محل کار هم باشید، می‌توانید به تماس‌های آنان پاسخ دهید. در ضمن می‌توانید این اطمینان را ایجاد کنید که می‌توانید به همکاران خود درباره کارهایی که در دست داشته‌اید، راهنمایی‌های لازم را بکنید تا کارها سریع‌تر و راحت‌تر انجام شود. یک هفته بیشتر در تعطیلات ماندن، می‌تواند کل فرآیند افزایش حقوق شما را به نابودی بکشاند. پس در گرفتن مرخصی و داشتن روز‌های تعطیل بیشتر جانب احتیاط را رعایت کنید.

هزینه‌های جانبی کارتان را دریافت کنید

آیا برای کار همیشه به تلفن همراه خود نیاز دارید؟ بهتر است از رئیس خود بخواهید تا هزینه‌های شما را پوشش دهد. تمام تماس‌های کاری خود را بر روی گوشی خود مشخص کنید و گزارش آن را به مدیرتان بدهید، مخصوصا اگر تعداد آن‌ها از تماس‌های شخصی شما بیشتر هم باشد. آیا در فضای رسانه نیز فعالیت دارید؟ بهتر است هزینه‌های اینترنت، روزنامه، مجله یا اشتراک‌های آنلاین را که تا به الان نداده‌اید، نیز بخواهید. اگر در فضای رسانه و یا دیگر صنایعی هستید که نیاز دارید همیشه مطلع باشید،‌ پس به‌روز بودن دقیقا نقطه مهم شغل شماست. بسته به شغل خود می‌توانید هزینه‌های تماس و سایر هزینه‌های جانبی مرتبط با کارتان را، از محل کارتان درخواست کنید.

ارتقا شغلی تنها به نفع شما نیست، بلکه برای کارفرمایان نیز اهمیت زیادی دارد، زیرا موجب افزایش روحیه‌ی کارمندان می‌شود و میزان خلاقیت کاری را بالا می‌برد و این مسئله در بلند‌مدت نیز مزایایی برای سازمان به‌دنبال دارد. بنابراین سعی کنید اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید و خواسته خود را به‌راحتی مطرح کنید. احساس خجالت می‌کنید؟ یادتان باشد اگر چیزی را نخواهید، آن را به دست نمی‌آورید. جواب سوالی که هرگز نپرسیده‌اید، همیشه «خیر» است.

پیشنهاد مطالعه: ۱۰ عادت مالی زنان موفق

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲