aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

اهمیت پرداخت پول توجیبی به کودک و انواع آن

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

اولین اقدام عملی که می‌توان آموزش‌های مالی کودکان را با آن آغاز کرد، پرداخت پول توجیبی به آن‌هاست. در اختیار گذاشتن پول نقد به کودکان، امر مهمی در آموزش‌های مالی تلقی می‌شود. اگر دسترسی کودک‌تان به پول را قطع کنید، در واقع توانایی مدیریت آن‌ را از او دریغ کرده‌اید.

از هنگامی که کودکان به قدر کافی برای طلب خوراکی از سوپرمارکت بزرگ شوند، زمان آن رسیده تا برای آن‌ها پول توجیبی در نظر بگیرید. باربانل معتقد است هر موقع کودک بگوید «آن را می‌خواهم»، والدین بفهمند که او آماده آموزش صرفه‌جویی در پول شده است.

والدین با اعطای پول توجیبی به کودکان، آن‌ها را در روند آموزش وظیفه‌شناسی، و درک این‌ موضوع که همه افراد جامعه مجبورند تا برای رسیدن به خواسته‌شان تلاش کنند، قرار می‌دهند. این امر هم‌چنین قدری حس استقلال به کودکان می‌دهد؛ حسی که در یادگیری مفهوم وظیفه‌شناسی تاثیر مستقیم دارد. پول توجیبی، کودکان را تشویق به تصمیم‌گیری پیرامون نحوه خرج پول کرده، و به ایشان می‌آموزد که چطور برای دست‌یابی به اهداف‌شان پس‌انداز کند.

اهمیت پرداخت پول توجیبی

در یک دسته‌بندی کلی می‌توان گفت، به ۵ دلیل زیر، اهدای پول توجیبی به کودکان اهمیت زیادی دارد:

۱) فرصت‌ خوبی را جهت آموزش دروس پیچیده‌تر پیرامون پول مانند: پس‌انداز، درآمد، بودجه‌بندی، صدقه، و خرج کردن در اختیار والدین می‌گذارد.

۲) به کودکان درس زندگی می‌دهد. برای مثال، کودک می‌فهمد که هرگاه پول لازم داشته باشد، راه‌های مناسبی برای به دست آوردن آن وجود دارد. بنابراین متوجه می‌شود که برای کسب پول، نیازی به دزدی و تقلب نیست.

۳) به کودکان مفهوم بسیار مهم «تحمل جهت برآورده شدن خواسته‌ها» را می‌آموزد. به کودک بفهمانید اگر علاقه به خرید چیزی داری، ابتدا باید پولش را دربیاوری؛ سپس پول خود را برای رسیدن به آن پس‌انداز کنی. زمان برای کودکان بسیار کند می‌گذرد؛ اما بر روی لذتی که در انتها این ماجرا کسب می‌کند، هیچ قیمتی نمی‌توان گذاشت.

۴) به آن یاد می‌دهد که برای پول ارزش قائل شوند. اگر مجبور باشیم که همیشه برای به دست آوردن پول، کار کنیم، تلاشی را که صرف کسب آن کرده‌ایم سبب ارج نهادن به پول‌مان می‌گردد.

۵) افکار منفی درباره‌ی پول را پاک می‌کند.

با توجه به اهمیت زیادی که پرداخت پول توجیبی دارد، نیاز است که انواع روش‌های پرداخت آن را مطرح و مزایا و معایب هر روش را توضیح دهیم.

اهمیت پرداخت پول توجیبی

انواع روش‌های پرداخت پول تو جیبی

۱) پول توجیبی بدون قید و شرط

این گونه پول توجیبی، شامل اعطای مقدار مشخصی از پول، بدون در نظر داشتن انجام کارهای منزل می‌شود.

فواید این روش

مزیت این امر این است که به کودک فرصت مدیریت پولش را برطبق اصول ساده‌ای که مشابه پرداخت حقوق است، می‌دهد؛ چه پول توجیبی کودک‌تان هفتگی، دوهفتگی، یا ماهانه باشد. اختصاص پول به کودک با اهداف خاص، کار ساده‌ای به نظر می‌آید؛ هم‌چنین کودک قادر است با توجه به «حقوقش»، برای آینده‌اش نقشه بچیند.

معایب این روش

اما بخش مضر این روش آن است که اهمیت کار کردن را به کودک‌تان نمی‌آموزد. فرزندتان متوجه نمی‌شود که برای به دست آوردن پول، می‌بایست کار کند. اگر پول توجیبی کودک به شرط انجام منظم کارهای خانه به او داده شود، می‌تواند برای روحیه کاری او مفید باشد؛ اما در این روش کودک هیچ تلاشی در مورد کاری که والدین از او انتظار دارند، نمی‌کند. این به آن معنی است که پول توجیبی کاملا رایگان در اختیار کودک قرار می‌گیرد.

اگر کودکان با همین ذهنیت پیش بروند، در زمان بزرگسالی، چطور می‌توانند با پول و کار کردن ارتباط برقرار کنند؟ اگر یاد بگیرند که پول به راحتی و بدون هیچ تلاشی به دست‌شان می‌رسد، هرگز مهیای آینده و استقلال نخواهند شد. در بهترین حالت شاید تبدیل به افراد تنبلی شوند که کم‌ترین میزان کار مورد نیاز را برای پرداخت نیازهایشان انجام بدهند؛ و در بدترین حالت تا سن ۴۰ سالگی در خانه مانده، و شاید در همان سن هم تقاضای پول توجیبی داشته باشند!

اهمیت پرداخت پول توجیبی

۲) پول توجیبی مبنی بر نیازهای کودک

در این روش، کودکان به طور منظم مقدار معینی پول دریافت نمی‌کنند؛ بلکه به جای آن، در مواقع احتیاج به پول، از والدین‌شان تقاضا می‌کنند.

فواید این روش

مفید‌ترین نکته در این‌‌گونه از پول توجیبی آن است که والدین را وادار می‌کند تا درباره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی نیازهای کودک، ضروری و یا غیر ضروری بودن آن‌ها و همچنین موجودی منابع مالی کودک برای تامین کالا یا نیاز مورنظر خودش، با او صحبت کنند. برای مثال اگر کودک‌تان برای خرید دوچرخه یا یک آکواریوم از شما پول بخواهد، و هیچ مناسبت یا تولدی نزدیک نباشد، شما می‌بایست با ارزیابی پس‌انداز‌های کودک‌تان (که از طرقی غیر از پول توجیبی مانند دریافت هدایا و عیدی به دست آورده و یا توسط خودتان برایش پس‌انداز شده) تشخیص بدهید که آیا خود او می‌تواند هزینه خرید آن را بپردازد؟ یا حداقل بخشی از آن را تهیه کند؟ مواجهه با این موضوع در موقعیت این‌چنینی، شما و کودک‌تان را وادار به ملاحظات بیش‌تری نسبت به مدیریت مالی خواهد کرد.

معایب این روش

 بُعد منفی این پرداخت پول توجیبی بر مبنای نیاز کودک، آن‌جاست که کودکان لزوما هیچ کاری برای دریافت این پول انجام نمی‌دهند؛ و حتی اگر فرض بر آن بگیریم که آن‌ها به طور منظم وظایف‌شان را انجام می‌دهند، باز هم رابطه‌‌ای بین پول توجیبی و کار وجود نخواهد داشت. آن‌ها تنها درخواست می‌کنند و این درخواست توسط والدین پذیرفته و یا رد می‌شود. والدین به جای کودک فکر می‌کنند، مشارکت کودک در این روش کم است. هم‌چنین ساختار پرداخت این پول توجیبی برطبق جدول زمانی معینی نیست؛ زمان‌بندی و نظم امری است که چنانچه کودک آن را فرانگیرد، برای پس‌انداز کردن پول به منظور رسیدن به نیازهایش در آینده، دچار دردسرهای جدی خواهد شد.‌ به هرحال، این گونه پول توجیبی منجر به تصمیم‌گیری‌های مختلفی در مورد پول می‌گردد؛ که در آن والدین مجبورند هر درخواست کودک مبنی بر تقاضای پول را بر طبق شایستگی‌اش ارزیابی کنند.

با دسترسی کودک به پول، کودک به لذت و اهمیت پول داشتن پی می‌برد، اما در کنار آن ضروری است که کودکان بدانند، لذت داشتن پول تنها نصیب کسانی می‌شود که مسئولیت‌پذیرند و تلاش می‌کنند. این مسئله، واقعیت مهمی است که هر چه زودتر در ذهن کودکانتان درونی شود، آینده مالی بهتری را برایشان رقم می‌زند.

در مطلب بعدی سایر روش‌های پرداخت پول توجیبی به کودکان را مطرح و بررسی می‌کنیم:

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲