aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

چرا امروزه رفاه مالی زنان اهمیت بیشتری یافته است؟

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

بیشتر زنان در برخی مواقع از زندگی‌شان به تنهایی باید مسئولیت امور مالی خود را به دوش بکشند. امروزه کنترل داشتن بر پول برای زنان مهم‌تر از همیشه شده است. چرا؟ زیرا عوامل زیادی وجود دارند که داشتن کنترل بر روی وضعیت مالی را برای زنان مهم می‌کند. این موضوع دلایل متعددی دارد.

Image

راهکارهایی برای مدیریت مالی زنان

 نسبت به نسل گذشته، امروزه زنانی بیشتری جزو نیروهای کار هستند و اکثر زنان مدیریت امور مالی خانواده‌مان را در دست دارند. زنان برای خود پول در می‌آورند و کارهای زیادی برای خودشان انجام می‌دهند. با این حال هنوز هم زنان نسبت به مردان درآمد خیلی کمتری دارند. گرچه زنان درآمد بیشتری نسبت به گذشته دارند اما هنوز هم نسبت به مردان درآمدشان کمتر است؛ در حالی که در یک سطح کاری و تحصیلی قرار دارند.

اما نکته قابل توجه دیگر این است که زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند و زمان بیشتری را نیز از کار دور هستند. زنان حدودا ۵ الی ۱۰ سال نسبت به مردان بیشتر عمر می‌کنند که به این معناست که پول بیشتری را برای داشتن رفاه در زمان بازنشستگی نسبت به مردان نیاز دارند.

علاوه بر داشتن درآمد کم، خیلی از زنان چه به‌صورت موقت و چه به‌طور کامل زمان بیشتری را از کار کردن دور هستند که در این زمان در حال تصمیم‌گیری برای آینده یا بزرگ کردن کودکان هستند و همین امر باعث کاهش درآمدشان در ظول زندگی می‌شود.

Image

زنان نسبت به مردان در امور مالی احساسی‌ترند

با توجه به مطالعه‌ای که توسط موسسه Fidelity انجام شده است، زنان نسبت به مردان در زمان مقروض بودن اضطراب بیشتری دارند. و این اضطراب باعث خوابی ناآرام، افزایش وزن و تاثیرات اساسی بر روی اعتمادبه‌نفس مالی می‌شود که کاملا نشان‌دهنده این است که زنان در زمان مقروض بودن ناراحتی زیادی را تحمل می‌کنند.

 مدیریت و سازماندهی کردن امور مالی و برنامه‌ریزی برای هزینه‌ها، پس‌اندازها و سرمایه‌گذاری (یا همان بودجه‌بندی) یکی از اولین قدم‌ها برای رسیدن به رفاه مالی است.

Image

زنانی که بار مسئولیت را به تنهایی بر دوش می‌کشند

همچنین همانطور که در ابتدا گفته شد بیشتر زنان در برخی مواقع از زندگی‌شان به تنهایی باید مسئولیت امور مالی خود را به دوش بکشند.

دلیل بزرگ دیگر برای اینکه چرا رفاه مالی برای زنان مهم‌تر از همیشه شده، این است که در حقیقت بیشتر زنان برخلاف اینکه در بیشتر جنبه‌های زندگی‌شان موفق هستند مثل خانه‌داری، نگه‌داری کودکان و غیره، اما زمانی که نوبت به مدیریت مالی می‌رسد کاملا عقب‌نشینی می‌کنند.

با این حال نیاز به آموزش و حمایت برای به‌دست گرفتن کنترل امور مالی، اهمیت بیشتری هم پیدا خواهد کرد، زیرا بیشتر زنان در برخی از نقاط زندگی‌ بنا به دلایلی مانند مجرد بودن، طلاق یا پس از مرگ همسر، باید به‌تنهایی مدیریت امور مالی خود را به دست گیرند.

 مدیریت و سازماندهی کردن امور مالی و برنامه‌ریزی برای هزینه‌ها، پس‌اندازها و سرمایه‌گذاری (یا همان بودجه‌بندی) یکی از اولین قدم‌ها برای رسیدن به رفاه مالی است.

Image

اولین قدم‌ها برای زنان در مواجهه با مدیریت امور مالی چیست؟

۱) منظم بودن و بودجه‌بندی داشتن

مدیریت و سازماندهی کردن امور مالی و برنامه‌ریزی برای هزینه‌ها، پس‌اندازها و سرمایه‌گذاری (یا همان بودجه‌بندی) یکی از اولین قدم‌ها برای رسیدن به رفاه مالی است. ممکن است اول کار از آن خوشتان نیاید اما پیدا کردن یک سبک و روشی که برای شما منفعتی داشته باشد شما را خوشحال خواهد کرد. تمرین زیاد موفقیت به همراه دارد.

۲) تنظیم اهداف مشخص و قابل اندازه‌گیری

اهدافی که تنظیم می‌کنید باید در سه دسته باشند. کوتاه‌مدت (مثلا سال بعد)، میان‌مدت (بین ۱ تا ۵ سال)، و بلندمدت (بیشتر از ۵ سال). یادتان باشد ما قصد نداریم با این کار آینده را پیش‌بینی کنیم؛ بلکه بهتر است اینگونه به موضوع نگاه کنیم که ایجاد هدف و برنامه‌ریزی بلندمدت می‌تواند تحت تاثیر تغییراتی که به مرور زمان در زندگی شما ایجاد می‌شود قرار گیرد اما داشتن اهداف مشخص برای زندگی و امور مالی بهتر از نداشتن آن در کل است. این کار کمک می‌کند تا آنچه جزو اهداف مالی شماست برایتان واضح‌تر شود.

۳) امور مالی خود را به طور خودکار در آورده و شروع به سرمایه‌گذاری کنید.

افرادی که حساب‌های بانکی‌شان را به‌صورت خودکار در می‌آورند، بیشتر از دیگر افراد تمایل دارند پول بیشتری را پس‌انداز کنند. خودکار کردن به این معناست که شما قبل از آنکه خودتان پولتان را دریافت کنید، کاری کنید تا به صورت خودکار اقساط و بدهی‌تان را پرداخت کنید. این باعث می‌شود تا قبل از پس‌انداز کردن، پول را نبینید و برای همین کمتر آن را خرج می‌کنید و قبل از اینکه پول به دستتان برسد به حساب پس‌انداز رفته است. پس دیگر هیچ شانسی برای اختلالات روحی و مذاکره با وجدان برای خرج کردن یا نکردن پول وجود ندارد.

شما می‌توانید از پرداخت اقساط گرفته تا حتی پس‌انداز و سرمایه‌گذاری‌تان را به صورت خودکار در‌آورید. اگر با این کار احساس راحتی نمی‌کنید بهتر است اول با انجام این کار برای یک یا دو بخش از امور مالی خود شروع کنید.

زمانی که سرمایه‌گذاری می‌کنید در حقیقت پول شماست که دارد برایتان کار می‌کند، نه شما برای پول. سرمایه‌گذاری یعنی چگونه در نهایت به ثروت خود اضافه خواهید کرد اما باید زمانی هم برای افزایش اطلاعات خود بگذارید. قبل از سرمایه‌گذاری خیلی مهم است که تحقیق کنید. مهم است که قبل از انجام سرمایه‌گذاری تحقیق کنید. با این حال بهتر است که اهداف کاملاٌ مشخصی داشته باشید و از میزان خطری که می‌کنید آگاه باشید. با این کار می‌توانید از چیزی که در انتظار شماست یک پیش‌زمینه‌ی ذهنی داشته باشید.

۴) امور مالی خود را مرتبا بررسی کنید.

همانطور که سالانه به دکتر یا دندان‌پزشک می‌روید تا مطمئن شوید که همه‌چیز درباره سلامتی شما رو به راه است، دقیقاً باید همین کار را برای امور مالی‌تان نیز انجام دهید.

هفته به هفته یا ماه به ماه و یا حتی سال به سال برنامه‌ای را داشته باشید و به امور مالی خود رسیدگی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز طبق برنامه‌ای که ریخته‌اید پیش‌ می‌رود. اگر جایی نیاز به اصلاح دارد آن را اصلاح کنید و اگر به هدفی رسیده‌اید آن را از برنامه خارج کرده و مورد دیگری را جایگزین کنید و پول آن را به پس‌اندازهای خود اضافه کنید. 

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    تهران | میدان بهرودخیابان عابدی | پلاک ۳ | طبقه دوم | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲