aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

زنان و تابوی پول

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

با اینکه بسیاری از زنان تمام خریدهای روزانه و تصمیمات مهم خانه را به عهده دارند، اما هنوز در بحث کردن درباره مسائل مالی احساس راحتی نمی‌کنند. می‌توانیم این حالت را «تابوی پول» بنامیم. شاید جالب باشد که بدانید 90 درصد از زنان فقط در برخی از مواقع زندگی‌شان برای وضعیت مالی خود مسئولیت‌پذیر هستند - در شرایطی که مجرد باشند، طلاق بگیرند، یا در ساده‌ترین حالت بیشتر از شریک مردشان عمر کنند. در حقیقت زنان به طور میانگین پنج سال بیشتر از مردان زندگی می‌کنند. این به این معناست که آن‌ها به حمایت بیشتر در دوران بازنشستگی و هزینه‌های سلامت بالاتری نیازمند هستند. و طبق یک تحقیق هنوز هم 61 درصد از زنان ترجیح می‌دهد درباره مرگ صحبت کنند اما درباره پول نه!

آیا پول با انسانیت در تضاد است؟

احساس زنان نسبت به پول

برای بیشتر مردم و مخصوصا زنان، پول در تضاد با مفاهیم احساسی است. احساسات اهمیت زیادی برای زنان دارد و لازمه­ی انسانیت است. از طرفی، حضور پول می‌تواند نشانگر موقعیت عالی، امنیت، تفکر، مورد قبول واقع شدن و قدرت باشد.  عدم حضور پول نیز تبعات منفی خودش را خواهد داشت. پس حالا می‌شود فهمید که چرا این موضوع اینقدر پر از بحث و جنجال است و چه تاثیرات مختلفی می‌تواند داشته باشد.

در تحقیقی که با حضور تعدادی از زنان انجام شده است زمانی که در مورد تابوی پول با زنان صحبت شد، آن‌ها دلایل مختلفی را برای اکراه از صبحت درباره­ی پول مطرح کردند. را برخی برخی از موضوعاتی که بین همه مشترک بود را در ادامه می‌گوییم:

«من به‌خاطر اینکه درآمدم بیشتر از دوستانم است ناراحت می‌شوم.»

«به من گفته‌اند که صحبت درباره پول امری خصوصی است و مودبانه نیست.»

«همه این مسائل به عهده همسرم است.»

معمولا به این دلیل که همسران در زندگی خود تمایلی به صحبت درباره پول ندارند، یکی از بزرگترین چالش‌ها برای مردان و زنانی که در آستانه طلاق هستند یا طلاق گرفته‌اند،‌ صحبت کردن در مورد موضوعات مالی و سرو سامان دادن به شرایط مالی‌شان است.

سکوت زنان در مورد پول گاهی از سر نقشی است که در خانواده ایفا می‌کنند

اما چرا زنان اغلب هنگام صحبت درباره پول سکوت می‌کنند؟

البته به طور قطع همه زنان از مشکل تابوی پول رنج نمی‌برند. با این حال سکوت زنان در مورد پول را اینگونه تحلیل می کنند:  

  • زنان عضو اصلی در فرزندآوری و گسترش جمعیت خانواده هستند و نقش­های خانگی برای آنان تعریف شده است و معمولا مسئولیت بیمه­شدن آن­ها با مردان است بنابراین زمانی کمتر و نیازی کمتر برای برنامه‌ریزی مالی دارند.
  • به آن‌ها آموخته‌اند که صحبت درباره پول مودبانه نبوده و دختران نیز در ریاضی و حساب و کتاب خوب نیستند.
  • زنان معمولا نسبت به مردان آشنایی کمتری با مفهوم‌های مالی و بحران‌های اقتصادی دارند و فکر می‌کنند که نمی‌دانند چطور پیشنهادات مالی را ارزیابی کنند. تحقیقی که اخیرا انجام شده است نشان داده 41 درصد از زنان در مقایسه با 56 درصد از مردان، می‌گویند که در جریان کامل سرمایه‌گذاری‌های خود هستند.
  • زنان تمایل دارند معنای پول را بالاتر از سایر مفاهیم برای خود تعریف کنند. تعریف آن­ها از پول، حتی از تعریفی که پول را قدرتی می­داند که برای امنیت و حمایت از خانواده به کار گرفته می­­شود، بالاتر است. آن­ها پول را حتی از مهم­ترین تفکرات زندگی بالاتر می­دانند. چنین نگاهی به پول، فکر کردن دربارۀ پول را برای آنان، ترسناک‌تر از قبل می‌کند.
یکی از دلایل دستمزد کمتر زنان در کار این است که در مورد پول صحبت نمی‌کنند

بهای سنگین سکوت

متاسفانه تابوی پول باعث زیر سوال رفتن ثبات مالی زنان می‌شود. بدترین تاثیر این اتفاق، اختلاف دستمزد است. اکراه از صحبت درباره پول باعث می‌شود زنان نسبت به همکاران مرد خود در یک شغل مشترک، درآمد کمتری داشته باشند.

از سوی دیگر طرز تفکر آنان درباره پول فرق می‌کند. زنان تمایل دارند که موفقیت مالی را کمی متفاوت‌تر از مردان و به روش خود تعریف کنند.به طور معمول مردان موفقیت را براساس تعداد اهداف تعریف می‌کنند. زنان نیز معمولا موفقیت مالی را این می‌دانند که به اندازه کافی پول برای زندگی انفرادی وجود داشته باشد، تا بتوانند سبک زندگی خود را با وجود بازنشستگی حفظ کنند و به فرزندان خود وابسته نباشند. آن‌ها به سرمایه‌‌گذاری خوب و سود خوب نیاز دارند اما تمایل دارند همه چیز را در شرایط خانواده و زندگی ببینند نه در حالت و شرایط دقیق مالی. برای زنان تصمیم به سرمایه‌گذاری - که توسط مردان به عنوان یک مبادله ساده تصور می‌شود- خیلی پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. متاسفانه این تفکر زنان را نسبت به پس‌انداز کردن برای دوران پیری عقب نگه می‌دارد و معمولا هم آن‌ها را وادار به رعایت انصاف در وضعیت‌های مختلف مالی مانند طلاق یا مرگ همسر، می‌کند.

طبق یک تحقیق هنوز هم ۶۱ درصد از زنان ترجیح می‌دهد درباره مرگ صحبت کنند اما درباره پول نه!

شش راه غلبه بر تابوی پول

۶ راه که زنان بتوانند بر تابوی پول فائق آیند

در ادامه شش راه به شما می‌گویم که از طریق آن زنان می‌توانند بر تابوی پول کنترل پیدا کنند:

  1. از یک متخصص کمک بگیرید. کسی که نه تنها یک فروشنده عالی بلکه دارای مدرک تخصصی برنامه‌ریزی مالی باشد. عضوی از سازمان مشاوره مالی و دارای اجازه مشاوره دادن باشد. نتایج نشان داده است زنانی که از مشاورین مالی استفاده می‌کنند در دیدن خودشان در مسیر درست برای دوران پیری، دو برابر موفق‌تر هستند.
  2. گروهی از زنان را پیدا کنید که نگرانی‌ها و سوالات مالی مشترک با شما را داشته باشند. تابو‌ها در طول صحبت‌ کردن از بین می‌روند و صحبت کردن باعث ایجاد یک فضای امن برای شروع این کار می‌شود.
  3. زمانی را برای فهم مفاهیم پایه برای مدیریت مالی بگذارید. می‌توانید از سمینارها، کتاب‌ها و پادکست‌ها برای این کار استفاده کنید. یادتان باشد داشتن دانش، داشتن قدرت است.
  4. از سوال پرسیدن نترسید. از آشنایان، دوستان یا حتی همسرتان درباره پول سوال بپرسید و از این کار ترس نداشته باشید.
  5. هرگونه مشکل مالی­ای را که دارید قبول کرده و آن را درک کنید. ممکن است نتوانید این مشکلات را تغییر دهید اما می‌توانید آن‌ها را درک کرده تا از تاثیر منفی گذاشتن بر روی زندگی‌تان و تصمیمات مالی خود جلوگیری کنید.
  6. وظایف خود را انجام دهید. جستجو کنید که برای کار کردن در یک شغل دیگر یا ارتقاء درجه به چه میزان پول نیاز دارید. یک مربی یا فردی که در شغل شما حرفه‌ای است را پیدا کنید. ارزش خود را بدانید و خودتان را ارزان نفروشید.

به طور معمول مردان موفقیت را براساس تعداد اهداف تعریف می‌کنند. زنان تمایل دارند همه چیز را در شرایط خانواده و زندگی ببینند نه شرایط مالی.

زنان انسانند و مانند هر انسانی قدرت تغییر دارند

زنان قدرت تغییر دارند!

زنان به دارائی‌های مالی متفاوتی نسبت به مردان نیاز ندارند. آن‌ها خواهان تغییر برخورد رفتاری هستند که با آن‌ها می‌شود. معمولا جنبه احساسی پول است که باعث ایجاد ضعف در زنان می‌شود. آموزش و‌ صحبت کردن در مورد مسائل مالی برای به اشتراک گذاشتن عقاید، به زنان قدرت تغییر می دهد.

امیدوارم که این نوشته و راهکارهای ارائه شده در آن، بتواند تلنگری را در زنان ایجاد کند که با نگاهی دوباره به خود و وضعیت مالیشان، سعی کنند خود را از تابوی صحبت کردن درباره­ی پول و از قید و بندهایی که موفقیت مالی آنان را محدود کرده است، آزادکنند و برای توانمندسازی خود اقدام کنند.

متاسفانه تابوی پول باعث زیر سوال رفتن ثبات مالی زنان می‌شود. بدترین تاثیر این اتفاق، اختلاف دستمزد است. اکراه از صحبت درباره پول باعث می‌شود زنان نسبت به همکاران مرد خود در یک شغل مشترک، درآمد کمتری داشته باشند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲