aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

زنان؛ سرمایه گذاران منفعل یا پویا؟

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

زنان؛ سرمایه گذاران منفعل یا پویا؟

سال‌ها از این تفکر که زنان بهتر است در خانه باشند یا معلم و پرستار، می‌گذرد. امروز کمتر کسی به این طبقه‌بندی اعتقاد دارد. زنان در عرصه‌های مختلف همسو با مردان به فعالیت اجتماعی و اقتصادی مشغولند. این روزها کمتر سازمان یا شرکت دولتی و خصوصی را می‌توان پیدا کرد که خود را از خدمات اجتماعی و اقتصادی زنان محروم کرده باشد. حضور فعال و گسترده زنان در جامعه به بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری هم سرایت کرده است. آنها از توانایی‌های ویژه ای برای این بازارها برخوردارند، البته ممکن است در این راه به سد محکمی تحت عنوان "سیطره مردها بر بازار" برخورد کنند. اما آیا مردها در این بازارها برتری ویژه‌ای نسبت به زنان دارند؟

---------min-1080.jpg

زنان یا مردان، کدامیک در سرمایه گذاری بهتر هستند؟

اگر به دنبال فهرستی از موفق ترین سرمایه گذاران جهان بگردید، با فهرستی مواجه خواهید شد که نام هیچ زنی در آن به چشم نمی‏ خورد. بنابراین شاید طبیعی باشد که برخی نتیجه گیری کنند که مردان، در مقایسه با زنان، سرمایه گذاران بهتری هستند اما بهتر است بدانید که زنان ویژگی هایی دارند که آنان را در سرمایه گذاری موفق تر از مردان می سازد.

نتایج یک تحقیق نشان می دهد که بازده مالی سرمایه گذاری زنان نسبت به مردان بیشتر است . در سال ۲۰۱۴، زنان ۴.۷ درصد بازده‌ی مالی داشتند که این رقم بیش‌تر از ۴.۱ درصد مردان بود. اگر این رقم سالانه را برای ۳۰ سال در نظر بگیریم، زنان برای ۱۰۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری ۵۸ هزار دلار سود اضافی به‌دست می‌آورند.

به‌علاوه، احتمال از دست‌دادن پول توسط مردان بیش‌تر از زنان است (۲۵.۸ درصد در مقابل ۲۰.۴ درصد) و درآمد بیش‌تری هم دارند (۱۵ درصد در برابر ۹ درصد). جالب است ۱۷ درصد مردان فکر می‌کنند می‌توانند در بازار موفق شوند، در حالی‌که تنها ۱۱ درصد زنان چنین عقیده‌ای دارند.

bigstock-city-business-woman-celebratin-75833878-1080.jpg

سه ویژگی زنان که سرمایه‌گذاری‌های آنان را متفاوت می کند

۱) زنان با طرز فکر متفاوتی سرمایه‌گذاری می‌کنند
نلی اوستر (Nelli Oster) استراتژیست سرمایه‌گذاری موسسه BlackRock می گوید زنان تمایل دارند که سرمایه‌گذاری را با طرز فکری بلندمدت و غیر مالی ببیند که باعث برقراری تعادل بین استقلال، امنیت مالی و کیفیت زندگی می‌شود. او به نکته‌ی دیگری نیز رسید که نشان می‌داد زنان زمان زیادی را بر روی تحقیق برای سرمایه‌گذاری خود می‌گذارند و مهم‌ترین کارشان نیز این است که از افراد با تجربه این کار قبل از سرمایه‌گذاری مشورت می‌گیرند. این دقیقا نقطه مقابل مردان است که تصمیم گیری‌های یک نفره را ترجیح می‌دهند و مشورت گرفتن برای واکنش مناسب به شرایط بازار را کاری بیهوده می‌دانند.
در آخر اوستر می‌گوید زنان از توصیه‌ی افراد حرفه‌ای استفاده بیشتری را می‌کنند و زمان زیادی را با مشاوران خود می‌گذرانند و با افراد راهنمای خود رابطه طولانی مدتی را دارند.

۲) زنان در سرمایه‌گذاری کمتر تحت تاثیر احساسات خود هستند
یکی دیگر از تفاوت‌های کلیدی زنان و مردان در سرمایه گذاری، تفاوت احساسی بین زنان و مردان است. دنیس شول (Denis Shull) در کتاب خود به نام "بازی‌های ذهنی بازار: روانشناسی بنیادی سرمایه‌گذاری"، بیان می کند که خیلی از افراد از اینکه چقدر اضطراب،‌ ترس و یا عصبانیت می‌تواند بر تجارت و سرمایه‌گذاری آنان تاثیر بگذارد و یا این احساسات را بیشتر کند آگاهی ندارند. زنان نسبت به مردان به شرایط احساسی خود آگاهی کامل دارند و از آنجایی که زنان آگاهی بیشتری نسبت به احساسات خود دارند، خیلی بهتر می‌توانند از این شرایط خود را رهایی داده و در زمانی که دچار اضطراب، ترس و عصبانیت و.. هستند تصمیمات بهتری را بگیرند.

۳) زنان برای برنده شدن و مردان برای شکست دادن سرمایه گذاری می‌کنند
یکی دیگر از ویژگی های سرمایه گذاری زنان این است که آنها تنها به برد فکر می‌کنند. زنان دنیا را به صورت شبکه‌ای از ارتباطات می‌بینند در حالی که مردان تمایل دارند دنیا را به صورت مکانی برای رقابت ببینند. این نکته نشان می‌دهد که مردان تصمیمات خود را بیشتر به این دلیل می‌گیرند که می‌خواهند کسی را شکست دهند. این نوع از رفتار باعث خطر کردن می‌شود، دقیقا چیزی که زنان خیلی کمتر دوست دارند انجام دهند.

bigstock-young-attractive-businesswoman-60056003-1080.jpg

زنان سرمایه‌گذاران بهتری نسبت به مردان هستند زیرا:

  • در سرمایه‌گذاری، بلند مدت فکر می‌کنند
  • مدت زمان مناسبی را برای تحقیق برای نحوه سرمایه‌گذاری اختصاص می‌دهند
  • از افراد با تجربه برای سرمایه‌گذاری مشورت می‌گیرند
  • قبل از تصمیم‌گیری برای یک سرمایه‌گذاری به احساساتی نظیر اضطراب، ترس و عصبانیت غلبه می‌کنند
  • فارغ از حس رقابت صرفا به برنده شدن در سرمایه‌گذاری فکر می‌کنند.
1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    تهران | میدان بهرودخیابان عابدی | پلاک ۳ | طبقه دوم | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲