aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

درآمد نابرابر و مشارکت در هزینه‌های زندگی (بخش دوم)

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

در بخش اول، به نحوه‌ی مدیریت اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت زوجی که درآمد نابرابر دارند (درآمد زن بیش‌تر از درآمد مرد است) پرداختیم. به این موضوع اشاره کردیم که به توافق رسیدن در اهداف کوتاه‌مدت موجب شادی زوج‌ها و پیدا کردن راه حل برای اهداف بلندمدت هم موجب احساس امنیت و آرامش در خانواده می‌شود. در این بخش به موارد دیگری از راهکارهای مدیریت امور مالی در زندگی این زوج می‌پردازیم که توجه به آن‌ها می‌تواند راهنمایی برای حل مسائل شما در وضعیت‌های مشابه باشد.

101018_how_to_fix_your_credit_score_slide_5_fs.original-1080.jpg

وام دانشجویی

به‌لطف کمک‌هزینه‌ی دانشجویی، تصمیمات آگاهانه‌ام در آن زمان و داشتن والدینی دست‌و‌دل‌باز، خوشبختانه من وامی برای پرداخت ندارم؛ امّا وضعیت همسرم متفاوت است. او بلافاصله پس از دبیرستان وارد یک دانشگاه آزاد پرهزینه شد. بعد از دوسال و با نمره‌های نسبتاً خوب، به این نتیجه رسید که درس خواندن برای او مناسب نیست. دانشگاه را رها کرد تا کار کند و پس از چندسال، وقتی دوباره انگیزه‌ی ادامه‌تحصیل را پیدا کرد، وارد یک دانشگاه ارزان‌تر شد تا کار نیمه‌تمامش را تمام کند.

هرچند هزینه‌ی دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از یک مؤسسه‌ی خصوصی است؛ امّا خیلی هم کم نیست. ضمن اینکه هزینه‌ی دو سال تحصیل او در دانشگاه آزاد نیز به آن اضافه می‌شود. بنابراین تا زمانی که او فارغ‌التحصیل شود، مبلغ زیادی بدهی به‌عنوان وام دانشجویی دارد.

راه‌حلی که ما اندیشیدیم: چون او بدهی‌های بسیاری دارد و احساس می‌کند که این بدهی قابل توجه، به خاطر انتخاب‌های ناآگاهانه‌ی خودش بوده، من را در پرداخت وام‌هایش شریک نمی‌کند.

اگر همچنان به این طرز فکر ادامه دهد و نتواند هزینه‌ی رهن خانه‌مان را با من تقسیم کند، یکی از گزینه‌ها می‌تواند این باشد که خانه‌ای که در آینده می‌خریم، به نام من شود؛ امّا چه کسی می‌داند که در آینده چه اتفاقی ممکن است بیفتد؟ شاید روزی او به این نتیجه برسد که «وام‌های او»، «وام‌های ما» باشد. یا شاید من روزی دریابم که نمی‌خواهم قسط‌های وامی را بپردازم که برای من نبوده است. این هم یکی دیگر از موضوعاتی است که ما باید هر چندوقت یک‌بار درمورد آن صحبت کنیم.

چیزی که من یاد گرفتم این بود که اگر ما هیچ‌گاه درباره‌ی هدف‌های بلندمدت‌مان با یکدیگر صحبت نکرده بودیم، هرگز نمی‌فهمیدیم که این راه‌حل وجود دارد. این اقدام می‌تواند رضایت‌خاطر را برای من نیز به همراه داشته باشد.

هزینه‌های ثابت زندگی مانند قبوض، بخشی از درآمد ما را دربرمی‌گیرد

هزینه‌های روزانه ما

ما هزینه‌های دیگری هم داریم که هزینه‌های ثابت زندگی است: اجاره‌خانه، قبض‌ها، خرید مواد خوراکی و بیرون رفتن برای شام، از هزینه‌های بزرگ ما هستند.

راه‌حل ما: من و همسرم هزینه‌ی اجاره‌خانه و قبض‌هایمان را به‌طور مساوی تقسیم می‌کنیم؛ امّا چون این کار قسمت زیادی از درآمد همسرم را در بر می‌گیرد، به راه‌حل‌های دیگری هم فکر کرده‌ایم. مثل اینکه هزینه‌ی مواد خوراکی را ۷۰/۳۰ تقسیم کنیم. وقتی بیرون غذا می‌خوریم همچنان صورت‌حساب را نصف می‌کنیم؛ امّا این روزها تعداد دفعات بیرون رفتنمان را به یک تا دوبار در هفته کاهش داده‌ایم و به آخر هفته‌ها محدود کرده‌ایم و بیشتر با غذاهای خانگی هفته را به انتها می‌رسانیم. حتّی ناهار را نیز با خود به سرکار می‌بریم. برای تقسیم کردن اجاره منزل و قبض‌ها به‌طور مساوی باید در هزینه‌ی ماهانه‌مان صرفه‌جویی بیشتری می‌کردیم.

چیزی که در این میان یاد گرفته‌ام این بود: اوایل که من و همسرم زندگی مشترکمان را شروع کرده بودیم، هزینه‌های روزانه‌مان را به طور مساوی تقسیم می‌کردیم؛ امّا الان که مدتی گذشته و راحت‌تر درباره‌ی مسائل مالی باهم صحبت می‌کنیم، مشکلات را آسان‌تر پشت سر می‌گذاریم.

حدود یک سال پیش که تصمیم گرفتیم گوشت و محصولات غذایی بهتری بخریم، شروع به تقسیم هزینه‌ی خرید موادخوراکی به طور نامساوی کردیم. هزینه‌ای که در طول زمان بیشتر هم می‌شود. درضمن، حالا می‌دانیم که ایرادی ندارد که هر چندوقت یک‌بار، بعضی قوانین را بشکنیم.

شاید او گاهی هوس کند که به جای ناهاری که به همراه دارد، غذایی از رستوران بخرد. یا شاید هردوی ما هفته‌ی بدی داشته‌ایم و ترجیح می‌دهیم که یک وعده‌ی غذایی خوب و آرامش‌بخش را برای خود تدارک ببینیم. مبلغی را که هر چندوقت یک‌بار برای مراقبت از خودمان هزینه می‌کنیم، چیزی است که ما را در راه رسیدن به هدفمان امیدوار نگه می‌دارد.

هزینه‌های شخصی، عبارت از مبالغی است که ما برای شاد کردن و مراقبت از خود هزینه می‌کنیم

هزینه‌های شخصی

هزینه‌های شخصی عبارت از مبالغی است که ما برای شاد کردن و مراقبت از خود هزینه می‌کنیم. برای من، این هزینه‌ها شامل باشگاه، مراقبت‌های زیبایی، کتاب و لباس‌هایم است. برای همسرم هزینه برای فیلم‌های ترسناک موردعلاقه‌اش است.

هرچند این هزینه‌ها کوچک هستند و هیچ‌کدام به تنهایی تاثیری ندارند؛ امّا اینکه بتوانیم هر چندوقت یک‌بار کاری برای شاد نگه‌داشتن خودمان انجام دهیم، به خوشحالی ما در زندگی کمک بزرگی می‌کند.

راه‌حلی که ما اندیشیدیم: من و همسرم قبل از ازدواج‌مان و نیز زمانی که ازدواج کردیم، درباره‌ی مسائل مالی با هم صحبت کرده بودیم. هر دو دفعه، قرار بر این شد که هزینه‌هایمان را جدا نگه داریم و هرکس حساب بانکی خودش را داشته باشد. هرچند هر یک از ما می‌دانیم دیگری چقدر درآمد دارد؛ امّا داشتن حساب‌های جدا به این معناست که حتی اگر بخواهیم، هیچ‌کداممان نمی‌توانیم چک کنیم که دیگری چه خرج‌هایی دارد؛ چون هریک از ما مبالغی را که برای خود هزینه می‌کنیم، از حقوق خود برمی‌داریم، به حساب بانکی یکدیگر هم اهمیتی نمی‌دهیم. هریک از ما می‌توانیم هر زمان که بخواهیم، هر مبلغی را که بخواهیم برای خود هزینه کنیم، بدون اینکه برای دیگری اهمیت داشته باشد.

چیزی که من در این میان یاد گرفته‌ام: من دوست دارم قدرت این را داشته باشم که پول خودم را آن‌گونه که می‌خواهم خرج کنم و اینکه ما مسائل مالی را جدا کرده‌ایم به من کمک می‌کند که این کار را انجام دهم، بدون اینکه کسی مرا بابت آن بازخواست کند.

 

چنانچه زندگی مشترکتان برایتان ارزشمند است و به کیفیت رابطه‌ی خود و همسرتان اهمیت می‌دهید. به این مسائل فکر کنید. آنچه برایتان گفتیم تنها چند مثال و نمونه از زندگی زوجی بود که درآمدی نابرابر داشتند و برای هزینه‌های زندگی‌شان و دور شدن از اختلاف، راهکارهایشان را با ما درمیان گذاشتند. این راه‌حل‌ها نسخه‌ی واحدی برای همه نیست و هرکسی می‌تواند مطابق با شرایط زندگی خودش راه‌حلی برای مشکلاتش پیدا کند. آنچه اهمیت دارد این است که بتوانید در شرایطی که درآمدی نابرابر دارید با یکدیگر صحبت کنید و برای حل مشکلاتتان به توافق برسید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲