aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

جادوی استقلال مالی و زنان قدرتمند

(زمان خواندن: 5 - 9 دقیقه)

 استقلال مالی فقط به پول‌هایتان مربوط نمی‌شود؛ استقلال مالی داشتن اعتمادبه‌نفس برای تصمیم‌گیری و ایستادگی برای خودتان هم هست. زنان باید به‌طور ویژه‌تر تشویق شوند تا مسئولیت بیشتری بر عهده بگیرند و زندگی مالی‌شان را کنترل کنند.

Image

چرا استقلال مالی برای زنان اهمیت دارد؟

طبق آمار، زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند، پس باید از خود مراقبت کنند. علاوه بر این، آن‌ها با تبعیض در پرداخت دستمزد هم مواجه هستند. طبق گزارش سازمان آماری نیروی کار آمریکا در سال ۲۰۱۶، متوسط درآمد هفتگی برای زنان حقوق‌بگیر تمام‌وقت، تنها ۸۲ درصد چیزی است که مردان دریافت می‌کنند. مهم‌تر از آن، اغلب زنان از نظر فرصت‌های پیشرفت با تبعیض مواجه می‌شوند. همهٔ این‌ها به این معنی است که باید سخت‌تر کار کنند.

بر اساس تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده است، از هر ۱۰ زن ۹ نفر، در برخی از مراحل زندگی خود تنها فرد مسئول سامان‌دهی مالی خانواده هستند. زنان با نسبتی معادل ۴۲ درصد (در ایران ۱/۱۶ درصد) نیمی از نیروی کار را تشکیل می‌دهند و چنین انتظار می‌رود که در قرن حاضر نیمی از مشاغل بازرگانی موفق متعلق به آن‌هاست؛ اما در عین حال آن‌ها با چالش‌هایی غیر از آن‌چه مردان روزانه با آن‌ها مواجهند، روبرو هستند.

به طورمثال، زنان به اجبار باید کارشان را برای بزرگ کردن فرزندانشان ترک کنند؛ یعنی زنان امنیت شغلی کمتری نسبت به مردان دارند. از طرف دیگر شاخص طول عمر زنان بالاتر رفته و همین مسئله آسیب‌پذیری آن‌ها را در برابر گرفتاری‌های مالی بیش‌تر کرده است. از آن‌جایی که درآمد زنان در در مقایسه با مردان در شغلی مشابه هم‌چنان پایین‌تر است، این امکان وجود دارد که زنان با منابع مالی ناکافی به سن بازنشستگی برسند. اما خوشبختانه اگر زنان زود به فکر مدیریت منابع مالی خود بیفتند، می‌توانند این مشکل را خیلی زودتر از آن‌که به سن بازنشستگی برسند، حل کنند.

 طول عمر بیشتر، حقوق کمتر از مردان و تفاوت در موقعیت‌ها، به این معنی است که زنان باید سخت‌تر کار کنند، پول بیشتری ذخیره کنند و مسئولیت هزینه‌هایشان را به عهده بگیرند.

Image

چگونه به استقلال مالی برسیم؟

• برنامه‌ریزی مالی داشته باشید
(کسانی که برنامه‌های مالی مناسبی داشته باشند اقدام‌های مالی بزرگی انجام می‌دهند)
بررسی سایت Schwab در سال ۲۰۱۲ در زمینهٔ اعتمادبه‌نفس زنان در مدیریت امور مالی‌شان نشان داد زنان با برنامه‌ریزی مالی مکتوب، به‌طور چشمگیری بسیار موفق‌تر از زنانی هستند که برنامهٔ مکتوبی ندارند.
در تحقیقی که در سال ۱۹۵۳ تا ۱۹۷۳ در آمریکا انجام شد، از فارغ التحصیلان دانشگاه هاروارد پرسیده شد که چه تعداد از آن‌ها اهدافشان را مکتوب کرده و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند تا پس از اتمام دانشگاه به آن اهداف جامهٔ عمل بپوشانند؟
۳ درصد اهدافشان را نوشته بودند، ۱۳ درصد هدف داشتند؛ ولی ننوشته بودند و ۸۴ درصد نیز، هیچ هدفی نداشتند. محققان متوجه شدند که آن ۱۳ درصدی که هدف داشتند؛ ولی ننوشته بودند، بعد از ۲۰ سال به طور متوسط درآمدشان حدود دو برابر گروهی شده بود، که هیچ هدفی نداشتند. ولی افرادی که هدف داشتند، یا همان گروه ۳ درصدی، درآمدشان حدود ۱۰ برابر ۹۷ درصد باقی‌مانده شده بود.
در سال ۱۹۷۹، همین سوال‌ها از فارغ‌التحصیل‌های دانشکدۀ MBA یعنی باهوش‌ترین و بهترین گروه دانشجوها در آمریکا پرسیده شد و نتایج پژوهش قبلی در این زمینه دوباره تایید شد.
داشتن یک برنامهٔ مالی چیزی فراتر از پس‌انداز و سرمایه‌گذاری محض است و به شما کمک می‌کند به‌طورکلی به همهٔ بخش‌های زندگی مالی خود نگاه کنید. برنامهٔ مالی، درآمد، هزینه‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها، برنامه‌ریزی بازنشستگی، پوشش بیمه، بدهی مالیات بر درآمد و مهم‌تر از همه چگونگی کارکرد همهٔ این بخش‌ها را در کنار هم بررسی می‌کند. علاوه بر آن، یک نقشه برای پیگیری برنامه‌ریزی عملی به شما می‌دهد.
استقلال مالی فقط مربوط به پول‌هایتان نمی‌شود؛ استقلال مالی داشتن اعتمادبه‌نفس برای تصمیم‌گیری و ایستادگی برای خودتان هم هست. حقیقت این است که زن یا مرد، مجرد یا متأهل، همهٔ ما باید زندگی مالی خود را کنترل کنیم؛ اما زنان باید به‌طور ویژه‌تری تشویق شوند تا مسئولیت بیشتری بر عهده بگیرند. با انجام این کار، زنان به‌طور مؤثرتری می‌توانند مراحل پیشرفت را طی کنند و برای رسیدن به فرصت‌های برابر قدم‌های موثری بردارند.
برای اینکه در رأس امور مالی خود قرار بگیرید و آن را کنترل کنید، می‌توانید با یک برنامه‌ریز و متخصص مالی کار کرده و یک برنامهٔ جامع مالی تدوین کنید.

• فقط پس‌انداز نکنید، سرمایه‌گذاری هم کنید
نکتۀ مهم در سرمایه‌گذاری این است که یاد بگیرید از پولتان بیشترین استفاده را بکنید. اولین فکر شما ممکن است این باشد که نمی‌خواهید ریسک کنید. فرازونشیب‌های بازار یک واقعیت حتمی است؛ اما بیش ازحد محتاط بودن به ضرر شماست.
سرمایه‌گذاری مزایای زیادی برای شما خواهد داشت. بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند که پولشان را نزد بانک‌ها به امانت بگذارند و سود ثابتی در پایان هر سال دریافت کنند، اما اگر سرمایه‌گذاری به‌طور اصولی انجام شود، قادر خواهید بود ارزش پول خود را در چند سال، چند برابر کنید. راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. مهم‌ترین نکته برای سرمایه‌گذاری، دوری از سرمایه‌گذاری‌های پرریسک و کسب اطلاعات در مورد اصول و قوانین سرمایه‌گذاری پیش از هرگونه اقدام در این مورد است. اگر فکر می‌کنید در این زمینه تخصص ندارید، جای نگرانی وجود ندارد، مشاوران مالی به شما کمک خواهند کرد.

• از مشاور مالی کمک بگیرید
وقتی بحث سرمایه‌گذاری و مدیریت پول مطرح می‌شود، داشتن یک گروه پشتیبانی می‌تواند اعتمادبه‌نفس تان را تا حد زیادی بالا ببرد، حتی اگر تازه شروع کرده‌اید. با افزایش دارایی‌تان، مشورت و همکاری با یک مشاور را در نظر داشته باشید.
یک مشاور می‌تواند به شما کمک کند به چشم‌انداز بزرگی نگاه کنید و روی برنامه‌ریزی بازنشستگی و ایجاد یک مجموعه سهام متنوع تمرکز کنید. کار کردن با یک مشاور که شما و اهدافتان را درک می‌کند می‌تواند منبع بزرگ آرامش ذهنی باشد.
البته میزانی که می‌خواهید با یک مشاور پیش بروید به خودتان بستگی دارد: تنها یک‌بار مشاوره، بررسی دوره‌ای یا مدیریت تمام‌وقت. فقط مطمئن شوید می‌دانید مشاورتان چقدر و چطور هزینه دریافت می‌کند. هزینه‌ها مهم هستند.

• فکر کردن به بازنشستگی را به تأخیر نیندازید
زنان به این معروفند که قبل از هرچیز به نیازهای دیگران توجه می‌کنند، اما درمورد بازنشستگی باید به خودتان فکر کنید. با استفادهٔ کامل از برنامهٔ بازنشستگی یک شرکت بیمه، مسئولیت آیندهٔ خود را بر عهده بگیرید. شرکت‌های بیمه را مقایسه کرده و در صورت امکان شرکت‌های بیشتری را بررسی کنید. اگر برنامهٔ بازنشستگی بیمه ندارید، شاید بد نباشد که به بیمۀ بازنشستگی خویش‌فرما فکر کنید. هدف این است که هرچه زودتر، هرچقدر می‌توانید پس‌انداز کنید.
از جوانی شروع کنید و سعی کنید ۱۰ الی ۱۵ درصد از حقوق سالیانهٔ خود (ازجمله هر وجه پرداختی از طرف کارفرمایتان) را پس‌انداز کنید. احتمالاً مجبور نیستید در بقیهٔ سال‌های کاری‌تان این درصد را افزایش دهید. هرچه دیرتر شروع به پس‌انداز کنید، این درصد بالاتر می‌رود. برای مثال، اگر تا ۴۰ سالگی صبر کنید، باید ۲۵ درصد از حقوق سالانهٔ خود را کنار بگذارید. این درصد ممکن است زیاد به نظر برسد؛ اما توجه کنید که بازنشستگی هم ممکن است طولانی باشد. بسیاری از برنامه‌ریزان مالی توصیه می‌کنند در محاسبات برنامه‌ریزی بازنشستگی تا ۹۰ سالگی را پیش‌بینی کنید. شما باید آماده باشید.

بررسی سایت Schwab در سال ۲۰۱۲ در زمینهٔ اعتمادبه‌نفس زنان در مدیریت امور مالی‌شان نشان داد، زنان با برنامه‌ریزی مالی مکتوب، به‌طور چشمگیری بسیار موفق‌تر از زنانی هستند که برنامهٔ مکتوبی ندارند.

business-woman-meditating-outdoor.jpg

ضرورت تفکر برای آینده مالی روشن‌تر

اصطلاح جهانی شدن قطعاً برای شما آشناست. اقتصاد، فرهنگ و… مرزهای مرسوم کشورها را پشت سر گذاشته‌اند و بعدی جهانی پیدا کرده اند. شاید همین دلیلی باشد برای تاثیرپذیری اقتصاد‌های خرد از اقتصاد‌های کلان و جریان‌ساز. این مسئله از دو جهت حائز اهمیت است: اول اینکه اقتصاد جهانی می‌تواند فرصت‌های جدیدی برای اقتصاد‌های کوچک فراهم کند و موجب رشد آن‌ها شود. از جهت دیگر، بحران‌های اقتصاد جهانی ممکن است تاثیر زیادی بر همین اقتصاد‌های خرد بگذارد. در حقیقت، اقتصاد‌های خرد تا حدود زیادی در برابر روند جهانی اقتصاد شکننده هستند. این مسئله ضرورت آینده‌نگری در مسائل مالی را برای افراد دوچندان می‌کند.
در کنار این موضوع، باید توجه داشت بحران‌های مالی در صورتی که برنامه‌ریزی مالی درستی نکرده باشیم به سراغمان خواهند آمد. گام‌های اساسی در مدیریت مالی آینده‌نگر شامل پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، استفاده از مشاور مالی و به تعویق نینداختن فکر کردن به بازنشستگی است. این گام‌ها در مجموع، شما را قدرتمند خواهد کرد.

وقتی بحث سرمایه‌گذاری و مدیریت پول مطرح می‌شود، داشتن یک گروه مشاوره و پشتیبانی می‌تواند اعتمادبه‌نفس‌تان را تا حد زیادی بالا ببرد، حتی اگر تازه شروع کرده‌اید. با افزایش دارایی‌تان، مشورت و همکاری با یک مشاور را در نظر داشته باشید.
برای زنان استقلال مالی تنها مسئلهٔ قدرت نیست، بلکه مسئلهٔ ضرورت است.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    تهران | میدان بهرودخیابان عابدی | پلاک ۳ | طبقه دوم | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲