پنجشنبه 10 مهر 1399

aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

استراتژی‌های توانمند سازی مالی زنان (بخش دوم)

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

چگونه یک مدیر مالی توانمند باشیم؟

در مطلب گذشته به این موضوع اشاره کردیم که یکی از گام‌های مهم برای توانمندسازی مالی، داشتن برنامه‌ریزی و تعیین اهداف است؛کسب درآمد را اولین قدم برای توانمند شدن دانستیم و همچنین اشاره کردیم که بسیار مهم است که برای هزینه‌ها و پس‌اندازمان برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم.

در این بخش سعی می‌کنیم با آموزش مهارت بودجه‌بندی به شما کمک کنیم تا برنامه‌ریزی مالی موفقی برای خود داشته باشید. کسی که این مهارت را بداند می‌تواند ادعا کند که یک مدیر مالی توانمند است. در صورت اجرا کردن این موارد مطمئن باشید که گام مهمی در جهت بهبود وضعیت اقتصادی خود و خانواده‌تان برداشته‌اید.

پول از کجا می‌آید؟

یک مدیر مالی توانمند می‌داند که پول از کجا می‌آید

برای درک این مسئله، باید منابع درآمد ماهانه و مبالغی را که از این منابع به دست می‌آورید، تعیین کنید. برای این کار می‌توانید یک جدول ترسیم کنید و مبالغ را به صورت مجزا تعیین کنید:

 • حقوق ماهانه: مبلغی را که اعضای خانواده (پدر، مادر و یا فرزندی که شاغل است و بخشی از درآمد خود را به خانواده اختصاص می‌دهد)، در هر ماه دریافت می‌کنند، تعیین کنید. کسانی که مشاغل آزاد دارد، می‌توانند درآمد خود را تخمین بزنند.
 • سرمایه‌گذاری‌ها: درآمدی را که حاصل سرمایه‌گذاری در جاهای مختلف است، تعیین کنید مانند خرید و فروش خودرو، سرمایه‌گذاری در بورس و ارز
 • سودهای دریافتی: مانند سود سهام، سود پولی که در بانک سپرده شده است.
 • سایر منابع درآمد نقدی: مانند پولی که از اجاره دادن املاک به دست می‌آید.
 • سایر منابع درآمد غیرنقدی: شامل کالاها و اجناسی است که دریافت می‌کنید و دیگر نیازی نیست که برای آن‌ها هزینه کنید. مثل بن خرید کالا، و یا کالایی که بابت پورسانت فروش یک جنس، مثلا، خرما، لبنیات، دستمال کاغذی، پارچه و ... از خود جنس دریافت می‌کنید. در نظر بگیرید، میوه‌ای که برای مصرف خودتان در حیاط منزل می‌کارید، هم جزء منابع درآمد غیرنقدی است؛ عملیات بتن‌ریزی که یک پیمانکار ساختمانی انجام می‌دهد تا درمقابل آن یک واحد تجاری دریافت کند؛ نیز یک منبع درآمد غیر نقدی است.

با جمع کردن این موارد می‌توانید دریافتی ماهانه خانواده را تعیین کنید.

یک مدیر مالی توانمند، علاوه بر این که می‌داند پول از کجا می‌آید، همچنین می‌داند، پول به کجا می‌رود.

پول به کجا می‌رود؟

یک مدیرمالی توانمند می‌داند که پول به کجا می‌رود

برای داشتن یک مدیریت موفق به لحاظ مالی، نیاز است که نحوه هزینه کردن و موارد استفاده پول را بشناسید و برای هر یک جایگاهی تعیین کنید:

 • موارد مصرفی: شامل مواردی است که برای زنده ماندن و پیشرفت شخصی صرف می‌شود. مانند هزینه‌هایی که بابت آموزش، امرار معاش و ارتباطات، انجام می‌شود و به محض استفاده پول در این موارد، آنها برای همیشه از بین می‌روند.
 • موارد محافظتی: به مواردی گفته می شود كه از پول به منظور محافظت از خود و خانواده‌تان در برابر تأثیر منفی یک"شوك" و یا حوادث غیر‌منتظره مانند بیماری، حادثه یا مرگ استفاده می‌کنید. این حوادث معمولا غیرمترقبه و ناگهانی هستند.
 • پس‌انداز: بخشی از درآمد است که مصرف نمی‌شود و به صورت هدفمند کنار گذاشته می‌شود، تا در آینده از آن استفاده شود. برخی از این موارد ممکن است برای خرید دارایی‌های مالی با هدف سود به کار رود و یا مستقیماً در کسب‌وکاری سرمایه‌گذاری شود. در این حالت، شما تبدیل به سرمایه‌گذار شده‌اید. پس‌اندازی که به سرمایه‌گذاری تبدیل شود؛ عالیترین نوع پس‌انداز است.
 • دوران بازنشستگی: پرداختن مبلغی بابت بیمه، جهت استفاده از خدمات آن در دوران بازنشستگی و یا انجام دادن یک سرمایه‌گذاری مطمئن، به منظور داشتن امنیت مالی در این دوران، از هزینه‌های لازم و ضروری در زندگی است.
 • مالیات: مطمئنا زمانی که وارد دنیای کسب‌وکار می‌شوید، پرداخت مالیات، یکی از هزینه‌هایی است که با آن روبرومی‌شوید و باید آن را در نظر بگیرید بنابراین سعی کنید در این زمینه اطلاعات کافی به‌دست آورید.
 • هزینه‌های ماهیانه زندگی را تعیین کنید. می‌توانید به منظور هر چه روشنتر شدن وضعیت مالی خانواده، هزینه‌ها را برای هریک از اعضا به‌صورت مجزا تعیین کنید. سعی کنید تا حد امکان با دقت محاسبه کنید که هر یک از اعضای خانواده چقدر در درآمد کمک می‌کند و چه مقدار در یک ماه هزینه می‌کند. برای درآمدها و مخارج مشترک، سعی کنید با توجه به میزان کمک مالی یا مصرف، هر سهم را اختصاص دهید. به عنوان مثال؛ شما یک خانواده چهار نفره هستید. شامل پدر، مادر و دو فرزند. در خانه‌ی شما، تنها پدر خانواده در آمد نقدی دارد. بنابراین سه نفر دیگر تنها نقش مصرف کننده دارند. اما باز هم مشخص کردن موارد مصرف، می‌تواند تصویر روشنی از اوضاع اقتصادی خانواده در اختیارتان بگذارد. مثلا بچه‌ها برنج و گوشت کمتری مصرف می‌کنند اما معمولا هزینه آموزش بیشتری دارند. برای ساده‌تر شدن کار می‌توانید جدولی برای خود ترسیم کنید:
 • هزینه ها

  سهم پدر

  سهم مادر

  سهم فرزند 1

  سهم فرزند 2

  غذا

   

   

   

   

  خدمات رفاهی (آب، برق، گازو تلفن)

   

   

   

   

  اینترنت

   

   

   

   

  دارو

   

   

   

   

  آموزش (شهریه،وسایل مدرسه، کمک هزینه)

   

   

   

   

   

  مراقبت شخصی: مو، ناخن، مراقبت از پوست

   

   

   

   

  خدمات: هزینه های خدمتکار

   

   

   

   

  فعالیتهای کودکان مثل کلاس زبان، باشگاه، موسیقی

   

   

   

   

  سرگرمی مثل سینما کنسرت

   

   

   

   

  انفاق و هزینه های خیرخواهانه

   

   

   

   

  سایر هزینه ها

   

   

   

   

 • بدهی‌های ماهانه خانواده را نیز با مبلغ دقیق آن مشخص کنید و برای پرداختش برنامه‌ریزی کنید. بدهی‌ها می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • اجاره خانه
 • مالیات
 • وام خودرو
 • سایر بدهی‌های ماهانه
 • بدهی‌های غیر‌ماهانه: مانند چکی که زمان بازپرداخت آن شش ماه دیگر است.
 • قرض‌گرفتن‌های شخصی
 • وام‌های اضطراری

کاری که تا این لحظه انجام داده‌اید، بودجه‌بندی است. بودجه‌بندی، طرحی است که کارهایی را که با پول خود انجام می دهید، بیان می‌کند. بودجه‌بندی، روشی آسان است که همه افراد، چه ثروتمند و چه فقیر، می‌توانند از آن برای مدیریت پول خود استفاده کنند. این روش، به عنوان یک برنامه جامع یا نقشه راه کمک می‌کند تا بتوانید از جایی که اکنون در آن هستید به سمت یک هدف مالی پیش بروید.

یک مدیر توانمند معتقد است می‌تواند به موفقیت مالی برسد و از استراتژی‌های موفقیت مالی برای رسیدن به اهدافش استفاده می‌کند.

در مطلب بعدی به سایر استراتژی‌های توانمندسازی مالی می‌پردازیم. به کارگیری همزمان این استراتژی‌ها می‌تواند تاثیری شگرف بر زندگی شما بگذارد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲