پنجشنبه 10 مهر 1399

aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

استراتژی‌های توانمندسازی مالی زنان (بخش چهارم)

(زمان خواندن: 6 - 12 دقیقه)

در بخش‌های قبلی به چند استراتژي مهم توانمندسازی مالی اشاره کردیم. برایتان گفتیم که برای مدیریت موفق مالی در زندگی‌ خود باید بتوانید اهداف مالی‌تان را مشخص و برای تحقق آن برنامه‌ریزی کنید، همواره به دنبال کسب درآمد باشید، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را جز برنامه‌های مالی‌تان قرار دهید و بدانید هر پولی از کجا می‌آید و کجا هزینه می‌شود؟ بهتر است مسئولیت‌پذیری مالی را یاد بگیرید و به‌جای کناره‌گیری از امور مالی خانواده، نقش خودتان را به خوبی در این زمینه ایفا کنید. به بازنشستگی توجه ویژه‌ای داشته باشید و برای آن برنامه‌ریزی کنید.

در این بخش، به عنوان آخرین استراتژی، به شما می‌گوییم که برای موفقیت مالی بهتر است از مشاوره افراد استفاده کنید و بتوانید به راحتی در مورد پول و مسائل مالی صحبت کنید.

مشاوره بگیرید

مشاوره بگیرید

شما ممکن است برای مدیریت امور مالی و یا نحوه سرمایه‌گذاری، اطلاعات کافی نداشته و این کار را بلد نباشید. ‌آنچه در توانمندسازی مالی به شما کمک می‌کند این است که بتوانید در مورد پول صحبت کنید. هر جایی که برایتان گنگ و نامفهوم است، سوال بپرسید و اجازه ندهید که دنیای مردانه‌ی مسلط بر فضای مالی باعث شرم شما از پرسیدن آن چه که نمی‌دانید، بشود. چالش‌های مالی ممکن است برای همه افراد پیش بیاید، پس در مورد آن‌ها سؤال بپرسید و انتظار داشته باشید که به سوالاتتان پاسخ داده شود و نگرانی شما در زمینه کارتان، از سوی دیگران پذیرفته و درک شود. برای تمرین این کار می‌توانید، گروهی از زنان را پیدا کنید که نگرانی‌ها و سوالات مالی مشترک با شما را داشته باشند. نگرانی‌ها، در طول صحبت‌ کردن از بین می‌روند و صحبت کردن باعث ایجاد یک فضای امن برای شروع این کار می‌شود.

بسیاری از زنان معتقدند دنیا روی پول می‌چرخد اما حتی این حقیقت نیز، صحبت کردن درباره پول را برایشان راحت نمی‌کند و برای بسیاری از آن‌ها هنوز هم بسیار سخت است که درباره پول، درآمد، پس‌انداز، مخارج و سایر موضوعات مالی به راحتی صحبت کنند.

اگر نتوانید درباره پول با افراد مهم زندگی خود مانند رئیس‌تان یا اعضای خانواده‌تان صحبت کنید به شما اطمینان می‌دهم که بازی را باخته‌اید، بد هم باخته‌اید.

چنانچه زمانی را برای فهم مفاهیم پایه برای مدیریت مالی بگذارید، اعتمادبه‌نفس شما افزایش خواهد یافت؛ زیرا داشتن دانش، به معنای، داشتن قدرت است.

برای آغاز کار می‌توانید مشورت بگیرید، برای مشاوره، باید هزینه کنید، اما دانشی که به دست می‌آورید ارزش این هزینه را دارد. ضمن آن که راهنمایی یک فرد کار بلد، آرامش خاطر را برای شما فراهم می‌کند.

در محل کارتان درباره امور مالی صحبت کنید

در محل کارتان درباره امور مالی صحبت کنید

محل کار را به عنوان یک مثال در نظر می‌گیریم. زمانی که قرار است، دستمزد شما در آینده تعیین شود، چگونه خود را آماده می‌کنید؟ آیا ساکت می‌مانید و هر چیزی را که رئیس‌تان می‌گوید، بی‌چون و چرا تایید می‌کنید؟ یا اینکه کاملا خود را آماده می‌کنید و با اعتمادبه‌نفس و ارائه‌ی مدارک به شرکت خود اثبات می‌کنید که باید برای فرد باارزشی مانند شما هزینه بیشتری را بپردازد؟

ارزش و فایده‌ای که برای شرکت دارید را به رخ بکشید و درباره‌اش صحبت کنید. اگر به‌عنوان مثال در بخش فروش هستید می‌توانید به‌عنوان مدرک از تعداد قراردادهای موفقی که به امضا رسانده‌اید استفاده کنید، یا از موجودی‌هایی که توانسته‌اید آن‌ها را حفظ کنید و یا حتی می‌توانید از میزان ارتباطاتی که دارید استفاده کنید. اگر در بخش خدمات هستید لیستی از موفقیت‌ها و منافعی را که برای مشتریان شرکت و خود شرکت داشته‌اید، تهیه کنید و نشان دهید.

فرقی ندارد که چه شغلی دارید همیشه به این فکر کنید، کاری که انجام می‌دهید چگونه بر عملکرد شرکت اثر می‌گذارد. با خود شواهد محکمی داشته باشید که نشانگر ارزش شما باشد. نشانگر پول‌هایی باشد که برای شرکت کسب کرده و یا ذخیره کرده‌اید. سپس باید جرئت داشته و تمام این مدارک و شواهد را به رئیس خود نشان دهید. شما با این کار نه تنها ارزش خودتان را بالا می‌برید بلکه می‌توانید این انتظار را نیز داشته باشید که دستمزد شما افزایش چشمگیری نیز پیدا کند.

به منظور درک مفهوم ارتقای شغلی و نحوه اقدام کردن برای آن، مطلب بعدی به این موضوع اختصاص دارد تا به نحو کامل‌تری این موضوع را موشکافی کنیم.

اگر برای خود کار می‌کنید و کسب‌وکار مستقلی دارید، تمام مراحل را انجام دهید و سپس از خودتان بپرسید که: آيا شما به اندازه کافی برای ارزشی که ایجاد می‌کنید، پاداش می‌گیرید؟ یعنی در مقابل زمان و هزینه‌ای که می‌کنید سودی دریافت می‌کنید؟

خانمی تعریف می‌کرد که سال‌های طولانی، برای مشاوره‌هایی که می‌داد، پولی نمی‌گرفت. انجام این کارها ساعت‌ها زمان می‌برد و او حتی یک ریال هم به دریافت پول در برابر مشاوره‌اش فکر نکرده بود. او در آخر فهمید، که باید برای وقتی که برای مشاوره‌هایش می‌گذارد،  ارزش بیشتری قائل شود و در یک اقدام شجاعانه به مشتریان گفت که مشاوره‌ گرفتن هزینه دارد.

سوال اینجاست که واکنش آن‌ها چه بود؟ طبیعی بود، در ابتدا کمی عقب کشیدند اما بعد متوجه شدند که باید هزینه خدماتی را که تا آن زمان دریافت می‌کردند، بپردازند. پرداخت هزینه‌های مشاوره باعث شد تا آن‌ها نیز تمرکز بیشتری بر کارهایشان داشته باشند و آن‌ها را سازمان‌دهی کنند و در نتیجه اقدام موثرتری برای اهدافشان انجام دهند. در واقع دریافت هزینه مشاوره هم برای خانمی که خدمات مشاوره ارائه می کرد و هم برای کسانی که از خدمات استفاده می‌کردند نتایج مثبتی داشت چرا که انگیزه کار کردن را در خانم مشاور زیاد می‌کرد و از طرفی، دیگران نیز به دلیل پولی که پرداخت می‌کردند مشاوره‌ها را جدی‌تر می‌گرفتند و در کارشان موفق‌تر می‌شدند.

در نظر داشته باشید چنانچه در موقعیت کاری خود با خدمت یا کالایی مواجه می‌شوید که قیمت بالایی دارد، اما می‌دانید که تغییر بزرگ و ارزشمندی در کار شما ایجاد می‌کند، رنج تهیه کردن آن را بپذیرید و هر کاری انجام دهید تا چنین موقعیت‌هایی را بیابید.

در خانه، در مورد مسائل مالی صحبت کنید

در خانه، در مورد مسائل مالی صحبت کنید

اما سعی کنید که تنها در کار خود این گونه شجاعانه عمل نکنید، بلکه در خانه نیز اینگونه باشید. پول همیشه یکی از مهم‌ترین دلایلی بوده که منجر به طلاق شده است. به طور مثال، اگر در روابط زناشویی یکی از طرفین حقوق بیشتری نسبت به دیگری دریافت کند یا شرایط و عادات خاصی برای قرض کردن، پس‌انداز کردن و خرج کردن داشته باشد، احتمال اینکه مشاجرات زیادی صورت گیرد وجود دارد.

خب سوال اینجاست که باید یاد بگیریم چگونه با شریک زندگی‌مان درباره مباحث مالی گفتگوی بهتری را داشته باشیم. بهتر است برای شروع کار تعاریف خود را درمورد پول مشخص کنید، سوالات خاصی را بپرسید و به جواب‌ها کاملا با دقت گوش دهید. به‌عنوان مثال، پول برای شما و همسرتان چه معنی دارد؟ از دوران کودکی خود چه خاطره خوبی درباره مسائل مالی دارید؟ خاطرات بد چطور؟ از درآمدی که در آینده خواهید داشت چه انتظاری را دارید؟

قدم بعدی این است که تمام مواردی را که از سوالات یاد گرفته‌اید، در برنامه مالی که برای آینده دارید به اجرا در آورید. می‌توانید شنبه اول هر ماه را به عنوان «شنبه‌های مالی» قرار دهید و با یکدیگر بنشینید و تمام شرایط و وضعیت پس‌انداز، قرض‌ها و قبض‌ها را بررسی کنید تا از اینکه همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود و اولویت‌ها نیز رعایت شده‌اند اطمینان حاصل کنید.

اگر هم حس می‌کنید که نیاز به کمک یک فرد دیگر دارید پس بهتر است که پیش یک مشاور مالی بروید. شغل این افراد این است که به شما کمک کنند وضعیت مالی خود را سروسامان دهید و همه چیز را طبق برنامه‌تان پیش ببرید.

چگونه در مورد پول و مسائل مالی گفت‌وگو کنیم؟

چگونه در مورد پول و مسائل مالی گفت‌وگو کنیم؟

الکس هولدر (Alex Holder) یکی از فعالان برابری حقوق زنان و مردان راهکارهای خود را برای شروع صحبت درباره پول اینگونه بیان می‌کند:

  • ما باید در خصوص پول احساس راحتی کنیم

اگر تا به حال درباره پول با خانواده، دوستان و شریک زندگی‌مان صحبت نکرده‌ایم، اکنون لازم است اینکار را انجام دهیم. صحبت کردن در مورد پول و مسائل مالی کار سختی نیست، پس آن را سخت و پیچیده تصور نکنید.

  • منتظر نباشید تا دیگران صحبت کردن را شروع کنند

اگر شما هم با صحبت کردن در مورد پول با دیگران عصبی می‌شوید، اولین چیزی که باید بدانید این است که شما تنها فردی نیستید که این حس عدم راحتی را دارید. من با بررسی وضعیت دوستان خودم فهمیدم که بیشتر افراد منتظر این هستند که کسی این بحث را پیش بکشد تا آنان نیز در آن شرکت کنند. مثلا اگر من بپرسم که آیا می‌توانیم کار بهتر یا خرید ارزان‌تری داشته باشیم؟ این سوال یک محرک برای افرادی است که منتظر شرکت کردن در بحث هستند. به علاوه در این موقعیت مکالمه ما دیگر حالت جدی را نداشته و ما می‌توانیم به غیر از پول درباره چیزهای دیگری هم صحبت کنیم. مثلا درباره عروسی‌هایی که شرکت کرده‌ایم صحبت می‌کنیم و در کنار آن از یکدیگر در مورد رفتار با مدیران در جلسات کاری و جلسات درخواست حقوق راهنمایی می‌گیریم. منتظر نباشید بقیه شروع‌کننده بحث‌های مالی باشند، شما می‌توانید در خیلی از موارد خودتان شروع به صحبت کنید و دیگران را نیز تشویق کنید تا در گفت‌وگوی شما مشارکت کنند.

  • در شرایط بحرانی و اضطراری، صحبت نکنید

زمانی با همسر خود در این باره صحبت کنید که هیچ وضعیت بحرانی و اضطراری در پیش نداشته باشید.  مثلا اگر زمانی که یک قسط عقب افتاده دارید بخواهید با همسرتان در این باره صحبت کنید این گفتگو به هیچ جا نخواهد رسید و تبدیل به مکالمه‌ای بسیار پر اضطراب خواهد شد. همیشه با یکدیگر صحبت کنید. با یک مکالمه درباره پول همه مشکلات حل نخواهد شد. یادتان باشد برای شروع این گفتگو باید احساس راحتی کنید و این که به صورت مداوم باید این کار را انجام دهید.

  • برای این گفتگو در محل کار باید بدانید که از این گفتگوها چه هدفی را دارید

 یادتان باشد رازداری عامل مهمی بین کارمندان است. راحت‌ترین راه برای داشتن چنین مکالمه‌ای با یک همکار، موقعی است که هر دو دارید از دفتر خارج می‌شوید. مثلا از او بپرسید که می‌توانم از شما سوال کنم که چقدر حقوق می‌گیرید؟ این ساده‌ترین راه است چون دیگر رقابتی با او ندارید، فقط می‌خواهید یک مکالمه هدفمند داشته باشید.

  • به خاطرات کودکی خود بی‌توجه نباشید

یکی از مهم‌ترین ارکانی که بر عادات خرج کردن و شیوه‌های شما برای مدیریت پول تاثیر مستقیم دارد، خاطراتی است که از دوران کودکی دارید. بسیاری از خانواده، از صحبت کردن درباره‌ی پول و یا مشکلات مالی در مقابل فرزندانشان اجتناب می‌کنند. رفتار خانواده‌ها، تاثیرات ماندگاری در ذهن کودکان می‌گذارد و به آن‌ها این حس را می‌دهد که حرف زدن در موردپول کار راحتی نیست. اما این روش درستی در زمینه رفتار با مسائل مالی نیست و باید تغییر کند. بهترین راه برای حل این مشکل این است که همین الان با خانواده خود درباره پول صحبت کنید. اگر به اندازه کافی خوش‌شانس باشید و آن‌ها کنارتان باشند، می‌توانید از آن‌ها بپرسید که آرزو داشتند چه کار و یا اقدام مالی‌ای را انجام دهند که انجام نداده‌اند و الان بابتش پشیمان هستند؟ از آن‌ها درباره حقوق بازنشستگی‌شان نیز بپرسید. این یکی از عاقلانه‌ترین سوال‌ها برای شروع یک مکالمه با والدین است! این مکالمات دانش و تجربیات فراوانی را در اختیارتان می‌گذارد.

                                                                                                                                                            برای اجرای موفقیت‌آمیز این استراتژی‌ها نیاز دارید که موانع موفقیت مالی را از پیش پای خود بردارید. بخش بزرگی از این موانع به خودتان برمی‌گردد و بخشی به جامعه. در پست‌های بعدی به توضیح این موارد و نحوه برطرف کردن آن‌ها می‌پردازیم.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲