پنجشنبه 10 مهر 1399

aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

استراتژی‌های توانمندسازی مالی زنان (بخش سوم)

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

در بخش‌های گذشته به اهمیت برنامه‌ریزی، پس‌انداز و بودجه‌بندی در توانمندسازی مالی زنان پرداختیم. در این بخش به سایر استراتژی‌ها اشاره می‌کنیم. نکته مهم این است که بدانیم همه این روش‌ها مکمل یکدیگرند. توجه و به کارگیری توامان آن‌ها، تاثیر بسیار زیادی در توانمندسازی مالی خواهد داشت.

تنها به پس‌انداز فکر کردن، کار درستی نیست. در کنار همه اقدامات مالی، باید به سرمایه‌گذاری نیز فکر کنید. چنانچه درآمد اضافی و یا پس‌انداز دارید، فرصت سرمایه‌گذاری را برای خود فراهم کنید. مهم است که بدانید پول خود را در کجا سرمایه‌گذاری خواهید کرد و اینکه در یک سرمایه‌گذاری چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟

سرمایه‌گذاری زنان

سرمایه‌گذاری کنید

از دیدگاه مالی، سرمایه‌گذاری، خرید یک محصول مالی ارزشمند است با انتظار بازده اقتصادی، به‌طورکلی، سرمایه‌گذاری به معنای استفاده از پول به امید پول بیشتر است. سرمایه‌گذاری به معنای افزایش دارایی و کسب سود بیشتر است. خرید طلا، زمین، سهام، اوراق بهادار، سپرده‌گذاری و حتی دام مانند گاو و گوسفند از انواع سرمایه گذاری‌ها هستند. باید به فکر انجام سرمایه‌گذاری‌ باشید که با سود بیشتر و ضرر کمتر همراه باشد. معمولا سرمایه‌گذاری‌های کاغذی مثل سهام، اوراق بهادار با ریسک بیشتری همراه هستند، زیرا خودتان کنترلی بر آن‌ها ندارید.

برای یک سرمایه‌گذاری چه چیزی را باید در نظر بگیرید؟

ایمنی: از خود بپرسید، اگر من پول خود را در این سرمایه‌گذاری قرار دهم، بدترین اتفاقی که می‌افتد چیست؟ این کار چه خطراتی در بردارد؟ اولین قانون ایمنی این است که تنها با نمایندگان دارای مجوز معامله کنید و سرمایه‌گذاری خود را بیمه کنید.

امکان نقدشوندگی: وقتی نیاز دارم چه طور سریع می توانم، پول خود را برداشت کنم؟ امکان دسترسی و نقد کردن سریع پول، نکته‌ی مهمی در سرمایه‌گذاری است.

بازگشت سرمایه: چقدر سود خواهم کرد؟ چه زمان اصل سرمایه به شما بازمی‌گردد و چه زمانی سوددهی آغاز خواهد شد؟ (بازگشت سرمایه)

زمانی که می‌خواهید پس‌انداز خود را در مشاغل شخصی خود سرمایه‌گذاری کنید از خود بپرسید:

چه نوع خدمات یا محصولی را می خواهم، ارائه کنم؟

آیا خدمات یا محصول پیشنهادی من یک نیاز و یا خواسته را برآورده می‌کند؟

 آیا بازاری برای خدمات یا کالای من وجود دارد؟

آیا افراد حاضر به پرداخت هزینه خدمات یا خرید محصول من هستند؟

آیا بازار در نظر گرفته شده برای محصول من، برای سال‌های متمادی، حمایت از شغل من را ادامه خواهد داد (همچنان مشتری خواهم داشت)؟

آیا کسان دیگری هستند که همان سرویس یا محصول را ارائه می‌دهند؟ آیا آن‌ها می‌توانند خواسته‌های بازار را برآورده کنند؟ آیا من برتری رقابتی نسبت به دیگران دارم؟

آیا می‌توانم خدمات یا کالای خود را با سود بفروشم؟

آیا در این زمینه شغلی صلاحیت دارم؟

آیا من منابع لازم مانند؛ سرمایه، تجهیزات، مهارت، فناوری و نیروی کار را برای این نوع تجارت دارم؟

 با در نظر گرفتن این نکات، می‌توان برای انجام یک سرمایه‌گذاری موفق اقدام نمود. بدیهی است که پاسخ دادن به همه این سوالات نیاز به نگاهی و دانشی کارشناسانه خواهد داشت. برای این کار می‌توانید مشورت بگیرید.

خانم‌ها، معمولا نگاه ویژه‌ای به بازار طلا و نوسانات قیمت آن و همچنین سپرده‌گذاری پول خود در بانک‌ها دارند. آن‌ها معمولا در زمانی که بازار طلا دچار افت قیمت می‌شود با پس‌انداز خود طلا می‌خرند و در شکل حرفه‌ای تر، به دنبال خرید طلای شکسته که به آن اجرت تعلق نمی‌گیرد، هستند و زمانی که طلا افزایش قیمت زیادی می‌یابد، آن‌ها را می‌فروشند و در بانک‌ها سپرده می‌کنند و سود آن را دریافت می‌کنند، عده‌ای از آن‌ها نیز برای همیشه این طلاها را بدون هیچ استفاده‌ای در کنج خانه‌ی خود نگه می‌دارند، تا در مواقع ضرورت از آن استفاده کنند، البته اسم این کار سرمایه‌گذاری نیست، پس‌انداز است. نکته مهم این است که بر روی سرمایه‌گذاری خود تمرکز کنید و همه‌ی حواس خود را به آن بدهید. همه‌ی جوانب کار را رعایت و ریسک‌ها را پیش‌بینی کنید.

زنان و کار و منزل

۶) مالک و مسئول بخشی از امور مالی خانواده باشید

اکنون که با نحوه بودجه‌بندی آشنا شده‌اید، می‌توانید مسئولیت بخشی از امور مالی خانواده را به عهده بگیرید. سپردن مسئولیت‌های مالی به همسر و خانواده با این توجیه که سرتان بیش از حد شلوغ است و یا پول چیزی نیست که شما بخواهید به آن فکر کنید،کار آسانی است. اما اگر می‌خواهید زنی باشید که به لحاظ مالی توانمند است باید بدانید که پول از کجا می‌آید، به کجا می‌رود، چگونه سرمایه‌گذاری می‌شود و چگونه شما و خانواده‌تان  می‌توانید در مواقعی که اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی رخ می‌دهد، به لحاظ مالی محافظت شوید و در امان بمانید.

 این خوب است که مسئولیت‌های مالی را تقسیم کنید، اما هرگز نباید چشم خود را به طور کامل بر روی مسائل مالی ببندید. به طور منظم در مورد وضعیت مالی خود به عنوان یک زن و شوهر و یک خانواده بحث‌ و گفتگو کنید. بخشی از امور مالی را مدیریت کنید. این برای شما فرصت خوبی است تا ارزش‌ها و اولویت‌های مالی خود را حفظ کنید و به طور ویژه به آن‌ها بپردازید و دیگران را نیز با خواسته‌های خود آشنا کنید. شاید شما تمایل داشته باشید که در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنید و یا عضو صندوق‌های خانوادگی شوید و یا حتی ترتیب یک سفر خاص را برای خانواده خود بدهید. برای پیشبرد این امور شما باید خود را وارد امور مالی خانواده کنید و از خود اختیار داشته باشید و با آگاهی از وضعیت مالی خانواده در زمان مناسب اقدام کنید.

رفاه خانواده، کیفیت زندگی و خوشبختی به توزیع عادلانه منابع بستگی دارد. یک خانواده شاد، خانواده ای است که در آن هر عضو، از سهم برابر و عادلانه ای از منابع برخوردار است و در مواردی که بر معیشت و آینده آنها تأثیر می‌گذارد، قدرت تتصمیم‌گیری و حرفی برای گفتن دارد.

بازنشستگی زنان

به بازنشستگی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید

یکی از عواملی که موجب می‌شود، مردم به سختی کار کنند، دوران بازنشستگی است. با توجه به سختی‌ها و ناتوانی‌های دوران بازنشستگی و مخارج آن، فکر کردن به چنین دورانی، ضروری و حیاتی است که باید از دوران جوانی برای آن برنامه‌ریزی کرد. یکی از راه‌هایی که موجب آرامش در دوران بازنشستگی است، بیمه شدن است. چنانچه خود را بیمه کنید می‌توانید از مستمری ثابت آن در دوران بازنشستگی برخوردار شوید. حتی اگر خانه‌دار هستید می‌تواند خود را بیمه زنان خانه‌دار کنید. انواع بیمه‌ها را بررسی و مقایسه کنید و بهترینش را انتخاب کنید به عنوان مثال سازمان تامین اجتماعی زنان خانه‌دار را بین 18 تا 50 سال بیمه می‌کند، ضمن آن که زنان می‌توانند از دفترچه درمان به تبعیت همسرشان استفاده کنند.

کسب مشاوره و توانایی صحبت کردن درباره پول در محیط‌های مختلف مانند محل کار‌تان، (زمانی که در جایی کارمند هستید)، و یا زمانی که خودتان مالک یک کار هستید و همچنین صحبت کردن درباره‌ی پول در خانه و در ارتباط با همسرتان از مهارت‌هایی است که تاثیر زیادی در توانمندسازی شما به لحاظ مالی دارد. در مطلب بعدی به آموزش این موارد خواهیم پرداخت.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲