aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

۶ درس مهم مالی از کیم کیوساکی

(زمان خواندن: 5 - 10 دقیقه)

کیم کیوساکی تاجر موفق و همسر رابرت کیوساکی نویسنده کتاب «پدر فقیر پدر پولدار»است. کیم کیوساکی فعالیت خود را به عنوان یک کارمند شروع کرد و در زمان فعالیت شغلی خود چیزهای زیادی در مورد سرمایه‌گذاری و اینکه چگونه می‌تواند کارآفرینی موفق باشد یاد گرفت. همین موضوع باعث شد که کیم کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کند و به رغم مشکلات مالی زیاد حاضر نشد از مسیری که در آن قرار گرفته بود بازگردد چرا که چیزی که او به دنبالش بود کار کردن برای دیگران نبود. او سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را شروع کرد و پس از مدت بسیار کوتاهی توانست ثروتمند و به عنوان یک الگو شناخته شود. کیم کیوساکی با نوشتن کتاب «زن ثروتمند» معروف‌تر شد و در حال حاضر نام او در لیست زنان ثروتمند جهان قرار دارد.

کیم کیوساکی و رابرت کیوساکی

اما چیزی که کیم کیوساکی را به عنوان یک الگو و فرد شناخته‌شده معرفی می‌کند چیست؟ خانم کیوساکی چه استراتژی برای سرمایه‌گذاری‌ و موفقیت خود داشته است؟

نصایح ارزشمند کیم کیوساکی درباره موفقیت در زندگی و دنیای تجارت با هم می‌خوانیم:

۱) از پول دیگران استفاده کنیم.

یکی از استراتژی های مورد علاقه خانم کیوساکی استفاده از پول دیگران برای سرمایه‌گذاری است. اگر با این مفهوم آشنا نیستید باید گفت که این یکی از نظریه‌های بنیادی پدر پولدار است. کافیست به محدودیت منابع خود فکر کنید و به اطراف خود نگاه کنید پول را همه جا خواهید دید!

متاسفانه بیشتر مردم فقط پول خود را می‌بینند و برای کسب‌وکار و البته سرمایه‌گذاری‌های خود فقط از آن استفاده می‌کنند.

سرمایه‌گذاران موفق همیشه به دنبال استفاده از پول دیگران برای افزایش سرمایه های خود هستند. در اینجا با راه‌حل نه چندان اسرارآمیز کیم کیوساکی برای استفاده از پول دیگران بیشتر آشنا خواهید شد.

خانم کیوساکی با سعی و خطا آموخت سرمایه در اختیارش را افزایش دهد و این راز بزرگی نیست چون بسیاری در دنیای کسب و کار امروز به این روش کار می‌کنند. وام دهنده‌ها و سرمایه‌گذاران (مانند بانک‌ها، سازمان‌های خصوصی یا اشخاص) می‌خواهند مطمئن شوند که به روشی منطقی سرمایه‌گذاری آنها سود مناسبی خواهد داشت. بنابراین کلید بدست آوردن سرمایه بیشتر در این است که به سادگی بازگشت سود برای آن‌ها را (مانند چهار مرحله زیر) مشخص کنید.

چگونه یک معامله را برای سرمایه‌گذار یا وام‌دهنده شرح دهیم؟

در این‌جا یک قانون مطرح است که می‌گوید: «پول در پی مدیریت می‌آید». و این سه مورد چیزهایی است که شما هنگام ارائه یک پیشنهاد باید در ذهن داشته باشید:

پروژه: شما باید یک پروژه بزرگ داشته باشید؛ و مشخص کنید سرمایه‌گذاری بر روی چیست؟ سرمایه‌گذار روی چه پروژه‌ای باید سرمایه‌گذاری کند یا به شما پول قرض دهد؟ چه چیزی این سرمایه‌گذاری را منحصر به فرد و جذاب کرده است؟ در توضیح پروژه خود، فقط نقاط قوت ها را نگویید. نقاط ضعف را هم توضیح دهید و برنامه خود را برای پیروزی بر آنها بیان کنید.

شرکا: شرکای شما چه کسانی هستند؟ چه کسانی این کار را به سرانجام خواهند رساند؟

در این پروژه چه کسانی نقش کلیدی دارند؟ به عبارت دیگر افرادی که قرار است این سرمایه را هزینه کنند باید در کنار شما باشند همه مهارت‌ها و تخصص‌های مورد نیاز همراه با تجربه و موفقیت هایشان باید در اختیار سرمایه‌گذار قرار گیرد. توجه داشته باشید تخصص‌های مورد نیاز بخش بزرگی از معادله شما را تشکیل می‌دهند.

مدیریت و تجربه: آیا این افراد پیش از این تجربه چنین سرمایه‌گذاری‌هایی را داشته‌اند؟

سرمایه‌گذاران می‌خواهند بدانند این کسب‌‌و‌کار را لحظه به لحظه چه کسی اداره و مدیریت می‌کند. چون مدیریت برای موفقیت هر کار گروهی و سرمایه‌گذاری مشترک نقش اساسی بازی می‌کند. برای آنها توضیح دهید که مدیران شما چه پیش زمینه و توانایی دارند و تحت شرایط بحرانی چگونه عمل کرده اند و خواهند کرد.

به سرمایه‌گذار با بیشترین دقت ممکن نشان دهید که این کسب و کار یا سرمایه‌گذاری چگونه پولسازی خواهد کرد. واقع‌بین باشید و مانع صحبت او درباره مشکلات و موانع نشوید چون این روش آماتورهاست. شما باید به آن‌ها بفهمانید که چقدر سود در مجموع نصیبشان می‌شود،پول چگونه تهیه می‌شود، نحوه قرض گرفتن پول و این‌که دقیقا چه مقدار در کجا خرج می‌شود.

سرمایه‌گذاران فقط می‌خواهند بدانند چه موقع اصل سرمایه آن‌ها باز می‌گردد و چه موقع و چه مقدار سود در جیب آن‌ها خواهد بود! و آنها زمانی با شما همکاری خواهند کرد که این اعداد و ارقام معقول و منطقی باشند.

در ادامه خانم کیوساکی پیشنهاد می‌دهد که به دنبال سرمایه‌گذاری‌هایی که جریان نقدی خوبی دارند بگردید. خوب چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟

کیم کیوساکی

۲) از دام بدهی بد دور بمانید.

تعهدات مالی و بدهی‌ یکی از مواردی است که در حال حاضر بیشتر افراد به آن گرفتار هستند ولی کمتر به مشکلات آن توجه می‌کنند. همان‌گونه که کیوساکی در کتاب «پدر پولدار پدر بی‌پول» گفته، بدهی خوب هم وجود دارد. بدهی که صرف خرید دارایی شود، صرف سرمایه‌گذاری برای آینده شود یا صرف توسعه‌ افراد شود، بی‌تردید یک بدهی خوب است. برای رسیدن به استقلال مالی در زمان کمتر، بی‌تردید باید بدهی خوب را به سبد مالی خود اضافه کنید. اجازه دهید که اگر کار می‌کنید تا قسطی را پرداخت ‌کنید، اگر از وقت خانواده‌ خود می‌زنید تا بتوانید وامی‌بگیرید، در راستای حرکت شما به سمت خرید دارایی باشد نه لوازم لوکسی که چیزی به دارایی شما اضافه نمی‌کند.

طبق تعاریف اقتصادی بدهی بد، به بدهی گفته می‌شود که دارای بهره بالایی بوده و محل هزینه کردن آنها دارای ارزش افزوده نباشد.

درمقابل بدهی بد،بدهی خوب، بدهی است که دارای بهره پایین بوده و برای سرمایه‌گذاری‌هایی نظیر خرید خانه، گردش مالی مورد نیاز یک بیزینس یا سرمایه‌گذاری خاص با درآمد مناسب استفاده شده‌اند. در مدیریت بدهی‌ها سعی می‌شود تا بدهی‌های بد هرچه سریع‌تر بازپرداخت شده و تا حد امکان سهم بدهی‌های خوب در مجموع بدهی‌ها افزایش یابد.

برای این کار از روش های زیر کمک گرفته می‌شود: بازپرداخت سریع بدهی‌های با بهره بالا، گرفتن وام با بهره پایین و به عبارت دیگر تجمیع بدهی‌ها در بدهی‌های با بهره پایین.

خانم کیوساکی در ادامه بیان راهکار های موفقیت، به نکته مهمی‌اشاره کرده است. او معتقد است شما باید با هر میزان درآمد پس انداز داشته باشید.

کیم کیوساکی

۳) سهم خودتان را پیش از همه بردارید.

مهم‌ترین عادت‌هایی که می‌توانند زندگی شما را تغییر بدهند کدام‌ها است؟در ابتدا سهم خودتان را بردارید: از هر درآمد جدیدی که وارد زندگی‌تان می‌شود، اول 30 درصد آن را بردارید؛ 10 درصد برای حساب سرمایه‌گذاری‌تان، 10 درصد برای پس‌انداز و 10 درصد برای امور خیریه. اول به آینده خودتان بپردازید. این کار را به عادت خود بدل کرده و آن را برای هر پولی که به دست می‌آورید اجرا کنید.

خانم کیوساکی می‌گوید: زمانی که من اولین ملک خودم را در سال 1989 میلادی خریدم، بخشی از پولی که داشتیم از حساب سرمایه‌گذاری‌مان به دست آمده بود. این کار در ابتدا بسیار سخت به نظر می‌رسد، اما در طولانی‌مدت نتیجه‌بخش خواهد بود. شما باید برداشتن درصدی از درآمدتان را به عادت خودتان تبدیل کنید.

۴) برای تامین هزینه‌هایتان منابع درآمدی جدید پیدا کنید.

برای این‌که مثل یک میلیونر فکر کنید چه کارهایی می‌توانید انجام بدهید؟ تا حالا با خود درباره این موضوع فکر کرده بودید؟ یکی از کارهایی که باید انجام داد، داشتن برنامه، پیش از داشتن پول است؛ ما سرمایه‌گذاری‌هایی را آماده می‌کنیم تا بدانیم پول مورد نیاز از کجا فراهم خواهد شد. ما به تازگی یک خانه برای تعطیلات خود در کارولینا خریده‌ایم. اولین چیزی که ما از خودمان پرسیدیم این بود که این خانه هر ماه چقدر هزینه برای‌مان خواهد داشت. ما یک فرصت سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز پیدا کردیم و اکنون این سرمایه‌گذاری هزینه‌های ماهانه خانه ما را پرداخت می‌کند.

اگر شما اقدام نکنید، فعالانه جست‌وجو نکنید و از اشتباه کردن فرار کنید، پس هیچ اتفاقی هم برایتان نخواهد افتاد. ما باید در زمینه مسائل مالی از خودمان محافظت کنیم، چرا که هیچ سازمان یا مسئول دیگری این کار را برای ما انجام نخواهد داد.

کیم کیوساکی

۵) روزهای سخت در انتظار شماست.

با روزهای سخت چگونه برخورد کنیم؟هدف یک کسب و کار، حل مشکلات است. هنگامی‌که مسائل واقعا بد پیش می‌روند و یا هنگامی‌که یک مشکل خیلی بزرگ دارم، ذکر آرامش‌بخشی هست که من با آن زندگی می‌کنم. ذکر تسکین‌دهنده من این است: «از میان این آشفتگی، بالاخره یک اتفاق خوب خواهد افتاد». رابرت و من در گذشته و حتی این روزها با آشفتگی‌های زیادی روبرو شده‌ایم. ما درباره مسائلی که در توان‌مان است عمل می‌کنیم، و باقی چیزهایی را که خارج از کنترل‌مان‌اند، فراموش می‌کنیم.

کیم کیوساکی و رابرت کیوساکی

۶) رقابت با مردان در کسب و کار؟

چگونه در دنیای کسب و کار با همتایان مرد مقابله کنیم؟ من هرگز مشکلی در رابطه با مردان نداشته‌ام. اگر شما هوشمندانه از پول‌تان استفاده کنید، کسی اهمیت نمی‌دهد که شما مرد هستید یا زن. بسیاری از زنان «در دنیای مردانه، انجام این کار سخت است» را به‌عنوان بهانه و توجیه خود استفاده می‌کنند؛ اگر از جایی که هستید ناراضی‌اید، محیط کار خود را عوض کنید. وقتی که پای پول وسط باشد، بسیاری از مردم می‌گویند که پول ندارند؛ اگر می‌خواهید آغاز کنید، باید خلاق باشید تا پول لازم را بیابید. در این رابطه، بسیاری از مردم تا زمانی که تحت فشار قرار نگیرند هیچ عملی انجام نمی‌دهند؛ عامل فشار خود را بسازید، سپس سرمایه‌گذاری مناسب را یافته و عملی‌اش کنید.

استیو جابز جایی گفته است: «شما باید درباره هر کاری که انجام می‌دهید، مشتاق و پُرشور باشید.» اشتیاق همان چیزی است که در مواقع تحت فشار قرار گرفتن، شما را در مسیر پیش روی‌تان نگه می‌دارد. بسیاری از زنان گام اول‌شان را برنمی‌دارند، چرا که اشتیاق و دلیل شخصی‌شان را برای انجام آن کار پیدا نکرده اند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲