aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

رابطه بین زمان، ثروت و شادی

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

کمتر خرج کنید تا بیشتر و شادتر زندگی کنید

هرچه سنم بالاتر می­رود، بیشتر به شباهت زمان و سرمایه پی می­برم. همه­ی شما قبول دارید که سرمایه‌ی هرکس گنجینه ارزشمند شماست، ولی این گنجینه ارزشمند حاصل چیست؟ قطعا حاصل تلاش­هایی است که دیروز، برای رفع نیازهای آینده کرده اید. علی‌رغم اینها، باید اعتراف کنیم که زمان و سرمایه را نمی­توان یکی در نظر گرفت.

هر دو به یک اندازه ارزشمند­ هستند­، ولی کمی هم با هم تفاوت دارند:

مثلا، زمان خطی یا پیوسته است. ثانیه یا روزی که گذشت، برگشت‌پذیر نیست و نمی­توان از این خاصیت اجتناب کرد. مثلا اگر یک روزتان را هدر بدهید، برای همیشه آن را از دست داده­ايد. ولی اگر یک دلار از دست بدهید، دوباره می‌توانید آن را به‌دست آورید. زمان تنها یک جهت، آن هم به سوی آینده دارد، ولی پول اینگونه نیست.

مهم‌تر از آن، زمان بر خلاف پول متناهی است. درآمد یا ثروت هیچ حد انتهایی ندارد، ولی عمر ما در دنیا نهایتا 70 یا 80 سال است. مثلا اگر خیلی خوش شانس باشیم 1000 ماه عمر می­کنیم. بیشتر ما 25.000 تا 30.000 روز بیشتر زنده نیستیم و تنها عده‌ی کمی، 35.000 روز زندگی می­کنند.

با این طرز تفکر که زمان و سرمایه قابلیت تبدیل به هم را دارند، به نتایج خوبی خواهیم رسید.

ontopoftheworld-1080.jpg

کار و ثروت

ثروت تنها به معنی وفور پول نیست، بلکه می­تواند به معنای فراوانی زمان باشد. وقتی ثروت زیادی داشته باشید، در حقیقت زمان زیادی برای آینده‌ی خود اندوخته­ايد، که می­توانید آن را با انجام هر کاری که دوست دارید، بگذرانید.

یکی از دلایل همه­گیر شدن تلاش برای رسیدن به استقلال مالی، می­تواند همین موضوع باشد. استقلال مالی، به این معنی که آنقدر ثروت داشته باشید که دیگر نیازی به کار کردن نداشته باشید، این امکان را به شما می­دهد که زمانتان را با کارهای مورد علاقه­تان پر کنید.

همه­ی کسانی که خواهان رسیدن به استقلال مالی هستند، دلیل مشترکی دارند: می‌خواهیم هر وقت خواستیم کار­های مورد­علاقه­مان را انجام دهیم.

از نظر من یکی از بزرگ‌ترین آسیب­های جوامع مدرن این است که مردم بدون در نظر گرفتن پس­اندازی برای آینده، بیشتر پول­شان را صرف خرید وسایل زندگی می­کنند.

قطعا امروز نسبت به گذشته ثروت بیشتری دارید، ولی نسبت به گذشته پرکارتر هم شده­ايد. کسی شما را مجبور به هزينه کردن برای خشک­شویی یا تعویض روغن ماشین­تان نمی­کند، ولی اگر برای این کارها هزینه نکنید، احساس محرومیت به شما دست می­دهد. پس مجبورید بیشتر کار کنید تا تمام امکانات رفاهی را برای خانوداه­تان فراهم کنید.

این یک چرخه است. بیشتر کار می­کنید تا پول بیشتری درآوريد و قدرت خریدتان بیشتر شود. وسایل بیشتر، هزینه‌های بیشتری می­طلبند و تامین این هزینه‌ها نیازمند کار بیشتر است. در نتیجه هرچه وسایل بیشتری بخرید، زمان خالی کمتری برایتان باقی می­ماند.

با دو راهکار زیر گرفتار این چرخه نخواهید شد:

istock-620972986.jpg

کمتر خرج کن، بیشتر زندگی کن!

اولین و واضح­ترين راه­حل، کاهش عامدانه­ی هزینه­ها یا به عبارتی پایین آوردن سطح زندگی است. همانطور که می­دانید صرفه­جویی، برای انسان آرامش­خاطر به همراه دارد.

هر چه سطح زندگیتان را پایین­تر بیاورید، تلاش کمتری برای تامین هزینه­های آن نیاز دارید. فرض کنید سالانه 50 میلیون تومان درآمد داشته باشید و تمام آن را خرج کنید. واضح است که اگر اتفاق غیر­منتظره­ بدی، مثل رشد تورم یا اخراج شدن، بیفتد، در دردسر می­افتید. علاوه بر این شانسی برای شرکت در مناسبت­های احتمالی، مثل عروسی و مهمانی نخواهید داشت.

ولی اگر تنها 40میلیون تومان از درآمدتان را خرج کنید، گزینه‌های بیشتری خواهید داشت. مثلا می­توانید باقی­مانده­ی پولتان را در بانک بگذارید و سودش را بگیرید یا می­توانید ساعات کار­تان را کمتر کنید.

همچنین کم خرج بودن، آینده­ شما را تضمین می­کند. با انتخاب سطح زندگی پایین­تر، نیازی نخواهید داشت برای پس­انداز دوران بازنشستگی خود را به سختی بیندازید. مثلا اگر 50 میلیون تومان در سال خرج کنید، باید طوری برنامه­ریزی کنید که تا قبل بازنشستگی 500 میلیون پس انداز کرده باشید. ولی اگر مخارجتان را به 40 میلیون تومان کاهش دهید، برای بازنشستگی تنها 400 میلیون تومان نیاز خواهید داشت.

bigstock-man-sleeping-with-alarm-clock-61536197-1080.jpg

زمان خالی بیشتر، شادی بیشتر!

ولی اگر نخواهید یا اصلا نتوانید سبک زندگی­تان را تغییر دهید، چه؟ باز هم می‌توان رابطه­­ی مفیدی بین زمان و ثروت پیدا کرد.

سال گذشته مجله­ی آکادمی ملی علوم مطلب جالبی در خصوص بررسی رابطه بین شادی و زمان منتشر کرد:

در سراسر جهان، افزایش ثروت، نتیجه­ی نا­مطلوبی به همراه داشته است: کمبود وقت! شواهد گویای این است که خرج کردن پول برای به‌دست آوردن زمان بیشتر، این آسیب را کاهش داده و شادی را در زندگی بیشتر می­کند.

طبق تحقیقات، افراد از خرج کردن پولشان برای استفاده از خدمات رفاهی رضایت بیشتری از خرید اجناس، کسب می­کنند. بنابراین استفاده از خدمات رفاهی رضایت و شادی را در زندگی افزایش می­دهد.

در نتیجه داشتن زمان خالی بیشتر انسان را از فشار­های زندگی حفظ می­کند.

اگر می­خواهید زندگی با­کیفیت­تری داشته باشید، لازم نیست وسایل بیشتری بخرید. بلکه باید پولتان­ را در راه کاهش فشار زندگی خرج کنید. مثلا به­جای خرید ماشینی لوکس، خدمتکار یا باغبان استخدام کنید یا از خدمات تحویل غذا استفاده کنید.

 همچنین این راهکار، به طرز قابل توجهی، قشر ضعیف­تر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

risk-balance-1080.jpg

ایجاد تعادل

مهم­ترین دستاورد از فکر کردن به رابطه­ی بین زمان و سرمایه این بود که باید کمتر خرج کرد تا نیاز به سخت کار کردن وجود نداشته باشد. در نگاهی سطحی،  صرفه­جویی زمان بیشتری برایتان ذخیره خواهد کرد ولی اگر عمیق­تر بنگرید، صرفه­جویی، در زندگی رهایی به همراه دارد، رهایی از فشار­های مالی.

وقتی با زمان و پولتان رفتار مشابهی داشته باشید، در استفاده از آن­ها تعادل بهتری می­توانید برقرار کنید. و اگر بدانید زمانتان چقدر ارزشمند است، بهتر از آن استفاده خواهید کرد.

به طور خلاصه باید بین زمان و پولتان تعادل برقرار کنید، این تعادل در زندگی هر کسی متفاوت است. چقدر از وقت­تان را می­خواهید استفاده کنید و چقدر از آن را می­خواهید ذخیره کنید؟ قطعا نمی­توان پاسخی کلی به این سوال داد.

شما چطور؟ به نظر شما چه رابطه­ای بین زمان، ثروت و شادی وجود دارد؟ آیا تا به حال شده از پولتان برای خرید زمان استفاده کنید؟ به تعادل در زندگی رسیده­اید؟ چگونه؟

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    تهران | میدان بهرودخیابان عابدی | پلاک ۳ | طبقه دوم | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲