aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

چگونه در شرایط سخت مالی خوش‌بین باشیم

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

یکی از مسائلی که همیشه می‌تواند شما را دچار استرس و اضطراب کند، پول است. برخی اوقات مخارج و شرایط طوری پیش می‌رود که شما ناگهان دچار مشکل می‌شوید. تقریباً همه، یک یا چند بار شرایط مالی سخت را تجربه کرده‌اند.

وقتی که اجاره‌ها بالا می‌رود و اقساط بیشتر می‌شود، به‌نظر غیرممکن می‌رسد که بتوانید از این شرایط به‌راحتی عبور کنید. با وجود این‌که به‌طور پیوسته از شنیدن داستان‌های افرادی که اقساط سنگینی را در مدت‌زمان‌های کوتاه پرداخت کرده‌اند یا توانسته‌اند مقدار زیادی پس‌انداز کنند، کمی امیدوار می‌شوید؛ ولی باز باید گفت که خوش‌بین بودن سخت است.

مثل این است که حس کنید وقتی پای پول وسط باشد، همه خیلی از شما جلوترند. توانایی انجام دادن هر کار مهمی در راستای امور مالی برایتان دور از دسترس به‌نظر می‌رسد و موقعیت شما باعث می‌شود، حس زندانی شدن داشته باشید.

افراد زیادی که شرایط مالی بحرانی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند، به قدرت گام‌های کوچک و پیوسته، باور دارند. قدرت کارهای مثبت کوچک و مداوم می‌تواند در صورتی که شرایط بدی را تجربه می‌کنید، شما را به جایگاه اصلی‌تان بازگرداند.

قدم‌های کوچک بهتر از قدم برنداشتن است

قدم‌های کوچک بهتر از قدم برنداشتن است

نگه داشتن سر در برف و روبه‌رو نشدن با وضعیت مالی کار راحتی است؛ اما شما نباید آن را انجام دهید. زمان بگذارید و امور خود را جمع‌وجور کنید. بعد از این، به‌جای اینکه وضعیت مالی خود را نادیده بگیرید، سعی کنید حواستان را بیشتر به آن جمع‌ کنید.

آیا تا به حال داستان معروف مسابقه‌ی لاکپشت و خرگوش را شنیده‌اید؟ خطر لو رفتن: لاکپشت برخلاف آهسته بودنش مسابقه‌ را می‌برد!

برخی مواقع به این فکر می‌افتید که برای پیشرفت کردن نیاز به تغییرات زیادی دارید. این درست نیست. گام‌های کوچک بهتر از برنداشتن گام است.

به گام‌های کوچکی که امروز یا این ماه می‌توانید بردارید، فکر کنید. اگر بودجه‌ای برای مواقع اضطراری ندارید، می‌توانید از برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مالی برای پیدا کردن مبلغی به منظور این کار استفاده کنید. مبلغی هفتگی و کم را مشخص کنید تا این مبلغ از حساب اصلی شما به حساب پس‌اندازتان منتقل شود. ساختن سریع یک بودجه‌ برای مواقع اضطراری خیلی آسان است؛ حتی اگر مشخص نباشد که باید چکار کنید.

کاری انجام دهید، حتماً نباید بزرگ و پرسروصدا باشد. می‌تواند کار کوچکی باشد که در طول زمان، عادتی را در شما نهادینه کند تا در نهایت به یک موفقیت ختم شود.

از همین الان شروع کنید، ماهی را هروقت از آب بگیرید تازه است

از همین الان شروع کنید، ماهی را هروقت از آب بگیرید تازه است

برخی اوقات ممکن است در دام افکاری مانند «در 30 یا 40 سالگی باید این کارها را انجام دهید» بیفتید. باید بدانید کارهای زیادی وجود دارد که لازم است شما برای امور مالی خود انجام دهید. شما باید برای بازنشستگی پس‌انداز کنید، باید یک بودجه‌ برای مواقع اضطراری داشته باشید، مخارج را کمتر کنید، یک شغل جانبی برای خود فراهم کنید، مخارج خود را پیگیری کنید و کلی کارهای دیگر.

برخی مواقع این کارها واقعاً گیج‌کننده هستند. وقتی که در شرایط مالی سخت هستید، انجام دادن همه‌ی این کارها به نظر دور از ذهن می‌رسد. خب نکته همین‌جاست، لازم نیست همه‌ی این کارها را همان موقع انجام دهید.

البته که داشتن بودجه‌ای برای مواقع اضطراری، داشتن یک شغل جانبی و پیگیری مخارج و همه‌ی کارهای دیگری که باید انجام شود، ضروری است؛ اما در انجام دادنِ تنها یک کار، قدرتی نهفته است. بهبود شرایط مالی‌تان را با تمرکز بر فقط یک کار شروع کنید.

به صورت هفتگی، مبلغ 50 هزارتومان را به حساب پس‌انداز خود واریز کنید، دنبال یک شغل دوم بگردید و بعد به دنبال بررسی دوباره‌ی اقساط خود باشید.

پیشرفت کردن در هر کاری، از شروع کردن آن سرچشمه می‌گیرد. اغلب اوقات شروع کردن سخت‌ترین بخش کار است. کاری را که می‌خواهید برای بهبود وضعیت مالی خود انجام دهید، انتخاب کرده و از آن شروع کنید.

شرایط سخت مالی نباید این باور را برایتان ایجاد کند که مجبورید از رویاهایتان دست بکشید. می‌دانید که خواستن توانستن است. شما با تمرکز بر چیزی که می‌خواهید قطعاً به آن خواهید رسید، اگر برنامه‌ریزی درستی داشته باشید.

بر واقعیت‌ها تمرکز کنید

بر واقعیت‌ها تمرکز کنید

معمولاً ذهن افراد علاقه‌ی شدیدی به تفکر درباره‌ی چیزهایی دارد که دور از دسترس هستند. زندگی‌های پرخرج، رفاه اقتصادی و از این دست موارد. خلاص کردن خودتان از این وضعیت ممکن است سخت باشد.

نگذارید ذهن‌تان روی این چیزها تمرکز کند. بله، سخت است که به چیزهایی که دور از دسترس شماست، نگاه نکنید. به همین دلیل هم هست که پیشنهاد می‌کنیم تمرکز خود را به‌صورت کامل روی آن‌ها نگذارید. حداقل باید بخشی از تمرکز خود را روی چیزهایی بگذارید که می‌توانید به آن‌ها برسید و بر آن‌ها کنترل دارید.

اگر خرج غیر منتظره‌ای پیش آمد، باید به فکر راه‌هایی باشید که این هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده برنامه‌ی مالی‌تان را تحت تأثیر شدید قرار ندهد.

قطعاً منظور از ارائه‌ی این مطلب این نیست که شما از رویاهایتان دست بکشید. می دانید که خواستن توانستن است. شما با تمرکز بر چیزی که می‌خواهید قطعاً به آن خواهید رسید، اگر برنامه‌ریزی درستی داشته باشید.

در حال زندگی و برای آینده برنامه‌ریزی کنید

در حال زندگی و برای آینده برنامه‌ریزی کنید

شرایط سخت مالی برای همه اتفاق می‌افتد. بهتر است زمان بگذارید و بررسی کنید که چگونه باید برای این شرایط آماده شوید تا بتوانید وقتی که دوباره این شرایط غیر منتظره اتفاق افتاد، تأثیرات آن را تا حد ممکن کاهش دهید.

بودجه‌ای را در نظر بگیرید، میزان پس‌اندازی را که باید داشته باشید، مشخص کنید و مخارج خود را در قالب بودجه بررسی کنید.

کنار گذاشتن مقداری پول به‌عنوان بودجه‌ای برای مواقع اضطراری را جزء‌ اولویت‌های خود قرار دهید. ممکن است نتوانید مبلغ زیادی را مانند دیگران به این کار اختصاص دهید؛ اما این کار را انجام  دهید تا آرامش ذهنی داشته باشید.

ببینید که چگونه می‌توانید جلوتر از زمان برنامه‌ریزی کنید. این کار می‌تواند شامل ساختن یک برنامه برای اتمام اقساط، کنار گذاشتن پول برای بودجه‌ی ضروری، کسب درآمد بیشتر یا ترکیبی از همه‌ی این کارها باشد.

توانایی خوش‌بین ماندن در شرایط سخت مالی به نظر غیرممکن می‌رسد. با این حال حقیقت این است که اگر شما تلاش کنید و گام‌های کوچک بردارید، ‌این کار مسلماً ممکن خواهد بود. قدرت گام‌های کوچک و شروع کردن یک کار، هیچ‌وقت نباید فراموشتان شود.

لازمه‌ی پیشرفت کردن در هر کاری، شروع کردن آن است. اغلب اوقات شروع کردن سخت‌ترین بخش کار است. کاری را که می‌خواهید برای بهبود وضعیت مالی خود انجام دهید، انتخاب کرده و از آن شروع کنید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲