aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

چگونه با همسرمان به فهم مشترک مالی برسیم؟

(زمان خواندن: 5 - 9 دقیقه)

تنش‌های مالی بخشی جدایی‌ناپذیر از این 25 سال زندگی مشترکم با همسرم بوده است. سخت می‌کوشم که مخارج‌مان کم شود، پول بیشتری برایمان بماند، و برای آینده سرمایه‌گذاری کنیم. اما شوهرم بیشتر به پول‌خرج‌کردن گرایش دارد. عاشقِ این است که برای بچه‌ها پول خرج کند، برای خانه وسایلی بخرد که در وقت‌مان صرفه‌جویی کند، گردش و تفریح خانوادگی ترتیب ببیند، و به زن نازنینش هدیه بدهد. او خیلی راحت‌تر از من حاضر می‌شود برای چیزهای مختلف پولش را خرج کند. و کنارآمدن با این قضیه چندان برایم آسان نیست.

البته، نمی‌خواهم منظورم را اشتباه متوجه شوید و فکر کنید که شوهرم یکی از آن آدم‌های ولخرج است. نه، این‌طور نیست. در واقع، همین اواخر به‌جای خیلی از لامپ‌های خانه، لامپ‌های ال‌ای‌دی وصل کرد که هم در مخارج‌مان صرفه‌جویی کرده باشد و هم زیست‌محیطی‌تر عمل کرده باشد. دیگر این‌که، لباسش را هم تا جایی که قابل‌پوشیدن باشد می‌پوشد و بعد به خرید لباس جدید فکر می‌کند. منتها وقتی می‌خواهیم تصمیم بگیریم که چقدر از پول‌مان را برای چه چیزی و چه موقع خرج کنیم، انتخاب‌هایمان و نیز نظام ارزشیِ مالی‌مان با هم جور در نمی‌آیند و این موضوع می‌تواند برای هر دو طرفِ رابطه فشار روانیِ زیادی به همراه داشته باشد.

البته، این معضل فقط برای ما نیست. طبق بسیاری از پژوهش‌ها، امور مالی رایج‌ترین دلیل فشار روانی در روابط است. همچنین، گزارش شده است که بین علل اصلی طلاق، کشمکش‌های مربوط به پول رتبه‌ی نخست را به خودشان اختصاص می‌دهند.

با توجه به این موضوع، اگر بخواهیم زندگی مشترک‌مان را تقویت کنیم و از گزند این مسائل دور نگه داریم و همچنین با همسرمان رابطه‌ای عمیق‌تر و با مسائل مالی ارتباطی بهتر برقرار کنیم، لازم است که دست‌به‌کار شویم. در ادامه، شش‌تا از راهکارهای بهبود روابط با همسر  در امور مالی را با شما در میان می‌گذارم:

بیشتر زوج‌ها، کمتر یا بیشتر، بر سر امور مالی در دو قطب متقابل قرار می‌گیرند

۱) تقابل بیشتر زوج‌ها بر سر مسائل مالی

یادتان باشد که بیشتر زوج‌ها، کمتر یا بیشتر، بر سر امور مالی در دو قطب متقابل قرار می‌گیرند. اُلیویا مِلان (Olivia Mellan)، سرپرست مالی و روان‌درمان‌گر، نامش را گذاشته است قانون مِلان: اگر شخصیت‌های متقابل از همان اول به سمت هم جذب نشده باشند، آن‌وقت درنهایت از همدیگر این شخصیت‌ها را می‌سازند.» من این پدیده را به‌وضوح در زندگی مشترک خودم با همسرم مشاهده کرده‌ام و به‌نظرم این روشی است برای حفظ توازن در روابط سالم. اما برای رسیدن به این توازن، نیازی نیست که طرفین هر کدام خودش را تا جای ممکن در مقابل دیگری قرار دهد. مثلاً یک الاکلنگ را در نظر بگیرید. وقتی هر کدام از طرفین در دو طرف انتهاییِ آن بنشینند، الاکلنگ در حالت توازن قرار می‌گیرد. اما حالت دیگرِ دست‌یابی به توازن و تعادل این است که هر دو طرف با هم به سمت جلو بیایند و به مرکز آن نزدیک‌تر شوند. در گام بعدی، به شما می‌گویم که چه‌طور می‌توانید به هم نزدیک‌تر شوید:

امور مالی می تواند رایج‌ترین دلیل فشار روانی در روابط باشد. این طبیعی است که همچین فشارهای در زندگی های مشترک وجود داشته باشد. دلیل آن هم بیشتر این است که زوج‌ها معمولا، کمتر یا بیشتر، بر سر امور مالی در دو قطب متقابل قرار می‌گیرند.

۲) خودتان را بگذارید جای همسرتان

از چشم‌انداز او به ماجرا نگاه کنید. چون عادت داریم که فقط از نقطه‌نظر خودمان به همه‌چیز بنگریم و به این ترتیب، فقط قادر خواهیم بود یک سوی ماجرا را مشاهده کنیم. وقتی لحظه‌ای درنگ می‌کنیم و از نقطه‌نظر شخص مقابل‌مان به موضوع نگاه می‌کنیم، می‌توانیم مشاهدات و احساساتش را بهتر درک کنیم و آگاهی و بینش بیشتری نسبت به آن بیابیم. من خودم راستش آن تفکراتی را که گمان می‌کردم در ذهن همسرم می‌گذرد روی کاغذ نوشتم، و متوجه یک چیز شدم: این‌که همسرم عاشقم است و به من اهمیت می‌دهد؛ می‌داند که وقتی به سفر کاری می‌رود، وظایف مضاعفی بر دوشم قرار می‌گیرد. او می‌خواهد با این روش‌ها، عشق و قدردانی‌اش را ابراز کند.

البته، می‌دانم که نمونه‌ی خودم به خرج‌کردهای کوچک محدود است و این‌که معمولاً بحث بر سر مخارج بسیار بیشتری است و پول محدودی در اختیار زوج‌ها قرار دارد. مثلاً ممکن است یکی از والدین دوست داشته باشد فرزندش را به کلاس موسیقی بفرستد و دیگری بخواهد برای دوران بازنشستگی پس‌انداز کند؛ یکی بخواهد تعطیلات تابستانه‌اش را به جایی سفر کند و دیگری بخواهد دکوراسیون آشپزخانه‌اش را تغییر دهد؛ یکی تصمیم دارد دسته‌گُل‌های زیبا و تروتازه برای عروسی فرزندش بخرد و دیگری ترجیح می‌دهد کاناپه بگیرد یا خانه را رنگ کند. این‌ها مسائل بزرگی هستند که می‌توانند ناگهان همچون آتشفشانی منفجر شوند. اگر کمی وقت بگذارید و صادقانه و از ته قلب خودتان را جای همسرتان بگذارید، به احتمال بسیار زیاد، روش‌های خلاقانه و مبتکرانه‌ای برای سازش با یکدیگر و حل اختلافات خواهید یافت.

از چشم‌انداز شریک زندگیتان به ماجرا نگاه کنید. وقتی لحظه‌ای درنگ می‌کنیم و از نقطه‌نظر شخص مقابل‌مان به موضوع نگاه می‌کنیم، می‌توانیم مشاهدات و احساساتش را بهتر درک کنیم و آگاهی و بینش بیشتری نسبت به آن بیابیم.

سرگذشت همه انسان‌ها متفاوت است، همینطور سرگذشت انسان با پول

۳) سرگذشتی را که با پول داشته‌اید بررسی کنید

بخش مهمی از رابطه‌ای که با پول داریم برمی‌گردد به عادات و رفتارهای مالی‌ای که در طول بزرگ‌شدن در معرض‍شان بوده‌ایم و پیام‌های مالی‌ای که از والدین‌مان دریافت و درونی کرده‌ایم. ما یا آن‌چه را که دیده‌ایم تقلید می‌کنیم یا کلّاً عکسش را انجام می‌دهیم. نوبت‌به‌نوبت، پیام‌های مالی‌ای را که از دوران کودکی‌تان دریافت کرده‌اید با همسرتان در میان بگذارید. پدر و مادرتان چگونه پول‌شان را خرج یا پس‌انداز می‌کردند؟ آیا با آرامش درباره‌ی پول حرف می‌زدند یا این‌که همیشه بر سرش جنگ و دعوا جریان داشت؟ آیا در اوایل جوانی مشغول به کار بودید؟ آیا به شما اجازه می‌دادند که پولش را پیش خودتان نگه دارید یا این‌که مجبور بودید به والدین‌تان تقدیم کنید؟ درباره‌ی پس‌انداز‌ کردن، بودجه‌بندی و کمک‌های خیریه چه چیزی به شما آموختند؟ پیام‌های مالی‌ای که از آن دوران دریافت کرده‌اید چه تأثیری در نگرش کنونی‌تان دارد؟

بخش مهمی از رابطه‌ای که با پول داریم برمی‌گردد به عادات و رفتارهای مالی‌ای که در طول بزرگ‌شدن در معرض‍شان بوده‌ایم و پیام‌های مالی‌ای که از والدین‌مان دریافت و درونی کرده‌ایم. ما یا آن‌چه را که دیده‌ایم تقلید می‌کنیم یا کلّاً عکسش را انجام می‌دهیم. نوبت‌به‌نوبت، پیام‌های مالی‌ای را که از دوران کودکی‌تان دریافت کرده‌اید با همسرتان در میان بگذارید. و به یک درک مشترک برسید.

۴) نگرانی‌ها و دلواپسی‌هایتان درباره‌ی تصمیم‌های مالی همسرتان را با او در میان بگذارید

پول جزو ضروری‌ترین نیازهای هر زندگی‌ای است. برای فراهم‌کردن سرپناه، خرید غذا، آب، و کمک‌های پزشکی، به پول نیاز داریم. افزون بر آن، تصمیم‌هایی که در قبال پول‌مان می‌گیریم بازنمایی کممده ارزش‌ها، عزت نفس، و درکی است که از قدرت خود به‌نسبتِ اطرافیان داریم. قراری با همسرتان با موضوع پول ترتیب دهید و نگرانی‌ها و دغدغه‌هایتان را با او در میان بگذارید.

 

قراری با همسرتان با موضوع پول ترتیب دهید و نگرانی‌ها و دغدغه‌هایتان را با او در میان بگذارید. بسیاری اوقات، اضطراب‌ها و تنش‌های مربوط به پول درواقع از بی‌خبری و بی‌اطلاعی سرچشمه می‌گیرد، پس بیایید همیشه نسبت به وضعیت مالیتان آگاه و با خبر باشید.

مانند دیگر مسائل زناشویی از مسائل مالی یکدیگر تا حدی مطلع باشید

۵) یاد بگیرید که نسبت به امور مالی‌تان آگاه و باخبر باشید

بسیاری اوقات، اضطراب‌ها و تنش‌های مربوط به پول درواقع از بی‌خبری و بی‌اطلاعی سرچشمه می‌گیرد؛ مثلاً زوج‌ها نمی‌دانند که چه‌مقدار پول وارد حساب‌شان می‌شود، چه مقدار از آن خارج می‌شود، یا چه مقدار پول در حساب‌شان دارند. به‌عنوان یک برنامه‌ریز مالی و نیز سرپرست مالی، پیوسته به افرادی برمی‌خورم که گزارش‌های بانکی، حساب سرمایه‌گذاری، و برنامه‌ی بازنشستگی‌شان را حتی باز هم نکرده‌اند. ناآگاهی نسبت به این مسائل باعث ایجاد اضطراب مالی می‌شود و از پیشرفت مالیِ حساب‌شده و بابرنامه‌تان جلوگیری می‌کند. آیا زمانش نرسیده است که تعارف را کنار بگذارید و با پول‌تان ارتباط نزدیک‌تری برقرار کنید؟

نظر متخصصان حتی در این موارد می‌تواند کارساز باشد

۶) از متخصصان کمک بگیرید

خیلی کم اتفاق می‌افتد دو نفر که وارد رابطه می‌شوند میزان دخل‌وخرج‌شان یکسان باشد و به یک صورت پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کنند. چنانچه وضعیت مالی‌تان باعث ایجاد استرس‌های بی‌مورد در زندگی مشترک‌تان شده است یا احساس می‌کنید که لحظه‌به‌لحظه اوضاع مالی‌تان بدتر می‌شود، به مشاور مالی مراجعه کنید و این موضوع را با او در میان بگذارید. مشاوران شخص سوم بی‌طرف و فرهیخته‌ای هستند که می‌توانید با خیال راحت روی راهنمایی‌ها و پشتیبانی‌هایشان حساب کنید تا ایده‌هایی تازه در اختیارتان بگذارند.

آیا شما و همسرتان دچار نگرانی‌ها و دغدغه‌های مالی هستید؟ آیا واقعاً دلتان نمی‌خواهد زندگی‌ای دوست‌داشتنی‌تر با همدیگر داشته باشید؟ استفاده از این روش‌ها و پُرکردن خلأهای روابط مالی‌تان برای تکامل‌یافتن و شکوفاشدن به‌راستی یک حرکت عاشقانه و محبت‌آمیز به‌شمار می‌آید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲