aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

پولدارها از چه دروغ‌هایی دوری می کنند؟

(زمان خواندن: 4 - 8 دقیقه)

همه‌ی ما روزانه سرِ خودمان را با دروغ‌های به‌ظاهر کوچکی شیره می‌مالیم؛ مثلاً «یک تکه‌ی کوچک از کیک کالری زیادی ندارد و چاق نمی‌کند.» اما بعضی دروغ‌هایی که درباره‌ی پول به خودمان می‌گوییم می‌توانند برای ما خیلی گران تمام شوند؛ به‌خصوص وقتی وضع مالی‌مان تعریفی ندارد. این‌ها دروغ‌هایی هستند که ما را زیر بار قرض و بدهی نگه می‌دارند و امکانِ داشتنِ زندگیِ دل‌خواه‌مان را سلب می‌کنند. در ادامه، درمورد ۹ دروغ بزرگی صحبت خواهیم کرد که آدم‌های گرفتار هفته‌به‌هفته، به خودشان می‌گویند؛ اما افراد موفق همیشه از آن‌ها دوری می‌جویند.

نه! شما به این برند نیاز ندارید، کیف نیاز دارید

۱) نیازش دارم

باید خواسته هایتان را از نیازهایتان جدا کنید. آیا واقعاً به جدیدترین گوشی‌های همراه نیاز دارید؟ آیا  واقعاً لازم است همه‌ی آخرِ هفته‌هایتان را بیرون غذا بخورید؟ آیا واقعاً به یک جشنِ عروسیِ چندصد میلیون تومانی نیاز دارید؟ (نه، هیچ‌کس به این‌ها نیاز ندارد.) آیا به لباس‌های جدید احتیاج دارید؟

ما همیشه خودمان را با توجیهات و عذرتراشی‌های مختلف قانع می‌کنیم که به داشتن فلان‌چیز نیاز داریم. اما غالباً فقط دل‌مان می‌خواهد که آن کالای جدید را داشته باشیم. کسانی که مسائل مالی را خوب درک می‌کنند، متوجهِ تفاوت میانِ نیازها و خواسته‌هایشان هستند و اگر نتوانند از عهده‌ی هزینه‌ی چیزی برآیند، بی‌خیالش می‌شوند.

به خودتان دروغ نگویید و از واقعیت فرار نکنید. برای آینده برنامه‌ریزی داشته باشید. هر ماه بر اساس بودجه‌بندی تعیین‌شده مخارجتان را تنظیم کنید و از تکیه کردن بر بخت و اقبال بپرهیزید. افراد موفق هیچ‌گاه به خود دروغ نمی‌گویند و توجیه نمی‌آورند. قطعاً یکی از دلایل پولدار بودن آن‌ها همین است.

۲) وام پول بادآورده است

نه، این‌طور نیست. اگر کمی درباره‌اش فکر کنید، اتفاقاً وام‌ها برایتان گران‌ تمام می‌شوند. وقتی وام می‌گیرید، نه‌تنها پولی را که دریافت کرده‌اید، بلکه سودش را هم باید به بانک بپردازید. بعضی‌ها فکر می‌کنند که با وام‌گرفتن از این‌جا و آن‌جا، کلی پولِ بادآورده نصیب‌شان می‌شود؛ اما بالاخره زمانی باید این پول‌ها را با سودشان پس بدهید.

نگاهتان را به وام عوض کنید. اگر آن را نوعی پول بادآورده می‌بینید، باید بدانید وام‌ها صرفاً بدهی‌هایی هستند با قابلیت برهم زدن امنیت اقتصادی شما در آینده. هر وقت به وام گرفتن فکر می‌کنید لطفاً به سود زیادی که بابت آن باید باید بپردازید نیز فکر کنید.

۳) پولدار نمی‌شوم

از کجا می‌دانید؟ افراد بسیاری بوده‌اند که با جیب خالی توانسته‌اند به ثروت هنگفتی دست یابند. احتمالاً اُپرا وینفری (Oprah Winfrey) معروف‌ترین‌شان باشد. اگر مدام به خودتان بگویید که قرار نیست موفق شوید یا سرنوشت‌تان این است که تا ابد بی‌پول بمانید، آن‌وقت چنین آینده‌ای را برای خود رقم می‌زنید. اگر مثبت فکر کنید، دست‌کم می‌توانید از این ذهنیتِ همیشگی‌ بیرون بیایید و فرصت‌هایی برای خود فراهم کنید.

همیشه مثبت فکر کنید. اگر به این فکر کنید که هیچ‌گاه پولدار نمی‌شوید، قطعاً همین می‌شود؛ زیرا تلاشی برای پولدار شدن نیز نخواهید کرد. شما با این طرز تفکر خود را قانع کرده‌اید تا تلاش بیشتری نکنید.

فروشگاه‌های همیشه در تخفیف قتلگاه خریدار است، با احتیاط خرید کنید

۴) چون تخفیف دارد خرید خوبی محسوب می‌شود

از چند زاویه می‌توان به تخفیف‌ها نگاه کرد. تخفیف‌ها می‌توانند فرصت‌هایی برای خرج‌ کمتر یا حتی درآمد بیشتر باشند. اگر به محصول خاصی نیاز دارید و تخفیف خورده است، بی‌درنگ آن را بخرید. هرچند، خرید محصولاتی که تخفیف می‌خورند، صرفاً به این دلیل که تخفیف دارند، یکی از بدترین روش‌های هدردادن پول‌هایتان است.

اگر مثلاً یک مخلوط‌کنِ 300 هزار تومانی را که 50 هزار تومان تخفیف خورده است بخرید، گمان می‌کنید سود کرده‌اید. اما اگر واقعاً به یک مخلوط‌کنِ جدید نیازی نداشته باشید (تفاوت بین نیازها و دل‌خواست‌ها را یادتان نرود)، آن‌وقت فقط 250 هزار تومان ضرر کرده‌اید. این موضوع زمانی بغرنج‌تر می‌شود که کلّی از محصولات تخفیف‌خورده را می‌خرید؛ چون حس می‌کنید که این کار باعث می‌شود بیشتر و بیشتر سود کنید. نباید در این دام بیفتید. تا زمانی که از نیاز داشتن به کالایی مطمئن نیستید، باید سریعاً از تخفیف‌های وسوسه‌کننده فاصله بگیرید.

۵) همه قسط ماشین پرداخت می‌کنند

بین همکاران و دوستان و فامیل‌ پرس‌وجو کنید. می‌بینید که قسط ماشینِ بعضی‌ها اندک است، بعضی‌ها خیلی زیاد و کسانی هم هستند که اصلاً قسطی ندارند. آن‌هایی که هیچ قسطی ندارند باهوش‌اند. این افراد یا پول ماشین‌ را یک‌جا پرداخت کرده‌اند یا ماهانه پولش را پرداخت کرده و سپس ماشین را تحویل گرفته‌اند. همه با ماشین‌های آخرین‌مدل وسوسه می‌شوند و از آن‌جایی که فقط تعداد محدودی می‌توانند از عهده‌ی پرداخت 200میلیون یا بیشتر برای یک ماشینِ نسبتاً لوکس برآیند، دست‌به‌دامنِ قسط‌هایی می‌شوند که زندگی را دشوار می‌کند. آن قسط‌های ماهانه به قیمتی گران‌تر از پولی که می‌پردازید برایتان تمام می‌شود؛ چون پولی را از شما می‌گیرد که می‌توانستید پس‌انداز کنید یا برای تجربه‌های دل‌نشینی مثل تفریح و تحصیل خرج کنید.

۶) استحقاقش را دارم

این هفته خیلی سخت کار کردم؛ برای همین، مستحق این قهوه‌ی ۵ هزار تومانی هستم یا این ماه چند شیفت اضافه کار کردم، پس واقعاً استحقاق خرید یک شلوار کتان خوب را دارم.

همه‌‌ی ما خود را با این توجیهات فریب می‌دهیم. سخت کار می‌کنیم و سپس به خودمان می‌گوییم که مستحقیم بابتش به خود پاداش دهیم. اما هرگز فکر نکرده‌ایم که این جایزه‌های کوچک واقعاً ما را متحمل چه هزینه‌هایی می‌کنند.

یک قهوه‌ی 5 هزار تومانی در ماه 150 هزار تومان برایتان آب می‌خورد؛ سالانه می‌شود یک میلیون و هشتصد هزار تومان. با این مقدار پول، کارهای خیلی بهتری می‌توان انجام داد؛ مخصوصاً وقتی که می‌شود همان قهوه را بدون هزینه‌ی خاصی در خانه برای خودتان درست کنید. با کارکردنِ بیشتر، چیزی که واقعاً نصیب‌تان می‌شود فرصتی برای داشتن یک زندگیِ بهتر است؛ اما با مصرف این پول برای چیزهای بیهوده و غیرضروری، آن هم فقط برای یک لذتِ چنددقیقه‌ای، این فرصت را از خودتان می‌گیرید.

پول چرک کف دست است، همین ضرب‌المثل را پولدارها ترویج داده‌اند تا پول دیگران را از دستشان بیرون بکشند

۷) پول چرک کف دست است

بعضی‌ها ول‌خرجی‌هایشان را با این ضرب‌المثل توجیه می‌کنند؛ اما ما برای زندگی‌کردن به پول نیاز داریم (مگر این‌که راهِ دیگری برای زندگی پیدا کنیم که باید گفت چنین چیزی در بهترین حالت نادر است). این بی‌اعتنایی به پول چیزی‌ست که آدم‌های فقیر را فقیر نگه می‌دارد. آدم‌های پولدار هیچ‌وقت این‌طور به پول نگاه نمی‌کنند. چنین نگرشی یکی از مهم‌ترین ملزوماتِ زندگی‌ را کوچک و بی‌ارزش جلوه می‌دهد. اگر جوری پول‌تان را خرج کنید که انگار فردایی در کار نیست، در واقع، فردایی سخت برای خودتان تدارک دیده‌اید. شاید پول لزوماً شما را خوشبخت نکند، اما نداشتنش قطعاً از شادی و حتی سلامتی‌تان کم خواهد کرد.

پول علف خرس نیست که بخواهید به آن مثل چرک کف دست نگاه کنید. پول به‌سختی به‌دست می آید و شما برای زندگی کردن به آن نیاز دارید. پس درست خرج کنید. اگر سخت کار می‌کنید باید درآمد حاصل از کار سخت شما منجر به افزایش کیفیت زندگی شما و خانوادتان شود، نه خرج چیزهای غیرضروری.

۸) مگر چند سال زندگی می کنیم که خرج نکنیم؟!

جملاتی مثل «آدم فقط یک‌بار عمر می‌کند» و «تا جوان هستی و می‌توانی خوش بگذرانی، برای خودت خرج کن» را هم به این مجموعه اضافه کنید. ایرادِ این طرز فکر این است که بعد از یک مدت پول‌تان به ته می‌رسد، بدهی به‌بار می‌آورید و آینده‌ای پُر از دغدغه و دل‌شوره و بدون آسایش برای خود می‌سازید. عمر انسان‌ها درحال افزایش است. شاید تا ابد زنده نباشید؛ اما باید طوری زندگی کنید که گویی آینده‌ی درازی در پیش دارید و منطبق با آن، پول‌هایتان را پس‌انداز کنید.

اگر هم فکر می‌کنید که خیلی عمر نخواهید کرد، دنبال افزایش کیفیت زندگی‌تان در این عمر کوتاه باشید. قطعاً نتیجه‌ی بهتری خواهد گرفت.

۹) خودش درست می‌شود

اتکا کردن به بخت و اقبال برای تغییر مسیر زندگی‌ به‌دور از مسئولیت‌پذیری و آینده‌نگری است. بله، شاید ناگهان شانس درِ خانه‌تان را بزند و مثلاً میلیون‌ها تومان در یک قرعه‌کشی برنده شوید. احتمالش ناچیز است اما غیرممکن نیست. همچنین، احتمال دارد ناگهان در شغل‌تان یک ترفیعِ بزرگ بگیرید. اما بیشترِ اوقات خودتان هستید که سرنوشت‌تان را رقم می‌زنید. باید تلاش‌هایتان را به سمت‌وسویی متمرکز کنید که در مواجهه با فرصت‌ها، از دست‌شان ندهید. چه‌بسا که این اتفاقاتِ شانسی چندان هم خوشایند نباشند، مثل هزینه‌های پزشکیِ غیرمنتظره، ازدست‌دادنِ ناگهانیِ شغل یا ورشکستگی.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲