aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

نگرش و تفکرتان را نسبت به پول تغییر دهید

(زمان خواندن: 4 - 8 دقیقه)

درک تصوراتی که در مورد پول دارید، می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چطوری پول بیشتری دربیاورید.ساده تر بگوییم تغییر تفکرتان نسبت به پول، به شما کمک می کند تا پول بیشتری به‌دست بیاورید. افکار، احساسات و باورهایتان درباره‌ی پول برای آینده‌ی مالیتان، از حساب‌های بانکی یا میزان پولی که می‌توانید کسب کنید مهم‌تر هستند.

bigstock-money-70166506-web-1080.jpg

«باور و نگرش مثبت» منشأ کامیابی شما

شاید تنها چیزی که بین شما و درآمد بیشتر قرار دارد تفکر شما نسبت به پول باشد. ما خودمان را گول می‌زنیم که نمی‌توانیم پول بیشتری دربیاوریم، این یک خودتخریبی با اثرات زیان بار در آینده مالی ما خواهد بود.

اگر باور ندارید که می‌توانید پول بیشتری دربیاورید، احتمال کمتری وجود دارد که پول بیشتری بخواهید یا برای پستی تلاش کنید که پول بیشتری نصیبتان می‌کند یا خودتان را در مقامی قرار دهید که بتوانید با آن پول بیشتری را مدیریت کنید.

وقتی باور شما این است که هیچگاه پول کافی در اختیار ندارید، مطابق همین باور در زندگی عمل خواهید کرد. با داشتن این باور همیشه به دنبال پول خواهید دوید در حالیکه به آن نمی رسید.

طرز تفکرتان را به سمت این باورهای مثبت سوق دهید:

  • پول کافی در اختیار دارید
  • همیشه می‌توانید نیازهایتان را برآورده کنید
  • با درآمدی که دارید قادر به زندگی خوبی هستید

در اینجا صحبت از تغییر صدای درونی‌تان است. اگر صدای درونی‌تان را به این مسیر تغییر دهید که پول کافی دارید، این نشان می دهد که  نسبت به مسائل مالی‌تان مسئولیت‌پذیر هستید.این صدای درونی مثبت را جایگزین صدایی کنید که می‌گوید قادر به برطرف‌کردن نیازها نیستید، فقیر هستید و پول کافی در اختیار ندارید.

تغییر نگرش‌تان اولین قدم برای رسیدن به پول است. شاید کار سختی به نظر برسد ولی باید کار را با این باور صحیح که «من همیشه به اندازه کافی پول دارم» یا اینکه «من همیشه قادر خواهم بود پول کافی به دست بیاورم» آغاز کنید.

شاید تغییر ذهنیت منفی کار ساده‌ای نباشد ولی بزرگترین تغییر را در زندگی‌تان ایجاد می‌کند.

videoblocks-corrupt-businessman-counting-his-earnings-with-a-greedy-look-on-his-face-slow-motion_hu05oammw_thumbnail-full01-1080.jpg

شناخت عملکرد ذهن و احساس در رابطه با پول

ریک کالر، برنامه‌ریز مالی می گوید: مهم این است که ما باید بیشتر در مورد نحوه‌ی عملکرد پول بدانیم ولی واقعیت این است که ما باید بیشتر بدانیم ذهن و احساساتمان در رابطه با پول چطور عمل می‌کنند.

در ادامه پنج راهی را ذکر می‌کنیم که می‌توانند به شما برای تغییر نحوه نگرشتان نسبت به پول و مسائل مالی کمک کنند تا درنهایت بتوانید پول بیشتری به دست آورید.

blind-folded-business-man-1080.jpg

۱) شخصیت مالی خودتان را پیدا کنید.

در مورد شخصیت مالی خود باید به یک نکته مهم توجه کنید؛ اینکه پول ابزار است، مبنای ارزش گذاری شخصیت‌تان نیست. بعضی از ما مبنای ارزشمان را بر اساس  درآمد می‌گذاریم و بعد برایمان سخت است تا ارزش شخصیتی‌مان را از چک حقوقمان سوا کنیم. اگر شما به‌جای این کار به پول به‌عنوان یک ابزار نگاه کنید و راه‌های متفاوتی را برای ارزش بخشیدن به خودتان پیدا کنید، آن موقع به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده‌اید.

خاطرات مالی خود را بنویسید. نوشتن خاطرات مالی باعث می‌شود تا شما بتوانید دلیل بسیاری از رفتارهایتان را بشناسید. در واقع وقتی بتوانید از این باورها و رفتارهای ناخودآگاه مطلع شوید، می‌توانید تغییر آن‌ها را شروع کنید. در نهایت این کار نحوه‌ی تعامل شما را با دنیای بیرون تغییر می‌دهد و می‌تواند منجر به تغییر وضعیت مالیتان شود.

bigstock-business-people-selecting-digi-52334650.jpg

۲) تجربیات گذشته که روی باورهای مالی تان تاثیر گذاشته را بشناسید.

شخصیت مالیتان به ‌احتمال‌ زیاد به افکار طولانی‌مدتی مرتبط است که نسبت به پول دارید و ریشه در کودکی‌تان دارد.

طبق گفته‌ی تد کلانتز، روانشناس مالی و مشاور، رفتار هر فرد نسبت به پول، در دوران کودکی و به ویژه سن ده سالگی شکل می‌گیرد. کلانتز همچنین در این رابطه معتقد است: محیطی که در آن بزرگ‌شده‌اید بیشترین تأثیر را روی باورهای مالیتان دارد. آن لحظاتی از زندگی که در آن‌ها نوعی تجربه‌ی احساسی مهم داشتید هم بی‌تأثیر نیستند چه تجربه مثبت باشد و چه منفی.

اگر والدین شما همیشه برای پول مضطرب بودند یا هراس داشتند یا اگر شرایط به شکلی بود که انگار هیچ‌وقت پول کافی ندارید، این احساسات به بزرگسالی‌تان منتقل می‌شوند. بسیاری از روان‌شناسان و مشاوران مالی توصیه می‌کنند که افراد خاطرات  و یا تجربیات مالی خود را یادداشت کنند.

نوشتن خاطرات مالی باعث می‌شود تا شما بتوانید دلیل بسیاری از رفتارهایتان را بشناسید.در واقع  وقتی بتوانید از باورها و رفتارهای ناخودآگاه مطلع شوید، می‌توانید تغییر آن‌ها را شروع کنید. در نهایت این کار نحوه‌ی تعامل شما را با دنیای بیرون تغییر می‌دهد و می‌تواند منجر به تغییر وضعیت مالیتان شود.

bigstock-huge-legs-with-small-businessm-82870877.jpg

۳) خودتان را با دیگران مقایسه کنید این‌کار می تواند بسیار مفید باشد.

اگرچه مقایسه‌ی خودتان با دیگران همیشه کار درستی نیست ولی متخصصین مالی معتقدند در این مورد می‌تواند مفید باشد.

استفانی اوکانل، مشاور مالی و نویسنده کتاب «ورشکسته و زندگی زیبا» می‌گوید: همه ما دلایل خودمان را داریم که فکر می‌کنیم نمی‌توانیم پول بیشتری دربیاوریم. بسیاری از این دلایل شاید منطقی و خوب باشند ( هنوز دانشجو هستم، تجربه‌ای ندارم، مهارتی ندارم، مجرد هستم، مدرک دانشگاهی ندارم، نمی‌خواهم دوباره از صفر شروع کنم، زیادی پیر هستم، زیادی جوان هستم و غیره).

اوکانل توصیه می‌کند پس ‌از اینکه باورهای غلط را شناسایی کردید، باید کسی را در همان وضعیت یا چالشی مشابه پیدا کنید که علی‌رغم آن چالش دارد پول بیشتری درمی‌آورد. به‌عنوان ‌مثال، اگر یکی از باورهایتان این است که «مادران مجرد وقت یا منابع کافی را برای ایجاد حرفه‌ی کاری خود ندارند» مادری مجرد پیدا کنید که دارد از نظر حرفه‌ای رشد می‌کند. این فرد می‌تواند کسی باشد که او را شخصاً می‌شناسید یا داستانش را خوانده‌اید.

تغییر نگرش‌تان اولین قدم برای رسیدن به پول است. شاید کار سختی به نظر برسد ولی باید کار را با این باور صحیح که «من همیشه به اندازه کافی پول دارم» یا اینکه «من همیشه قادر خواهم بود پول کافی به دست بیاورم» آغاز کنید.

2016-10-02-1475373099-5719467-fotolia_57541445_subscription_xle1397255281662-1080.jpg

۴) نمونه‌هایی واقعی پیدا کنید که به شما نشان می‌دهند باید چقدر پول دربیاورید.

یکی از برنامه ریزان مالی نیز روش مشابهی را پیشنهاد کرده است.او  یک ‌قدم فراتر رفته است و می‌گوید برای مقایسه به به نمونه‌های واقعی و دقیق برسید که به شما نشان می‌دهند باید چقدر پول دربیاورید، حتی اگر فکر می‌کنید توانایی این کار را ندارید.

این کار مخصوصاً وقتی که می‌خواهید نرخ‌ خدمات یاکالاهای تولیدی تان را بالا ببرید یا به‌عنوان یک کارمند، درخواست افزایش حقوق کنید به شما در معیار گذاری کمک می‌کند. کمی تحقیق کنید و ببینید دیگران برای پست‌های مشابه شما چه حقوقی می‌گیرند تا بتوانید ارزش کارتان را دقیق تر مشخص کنید. ببینید چقدر باید پول درآورید  و خود را متقاعد کنید که لیاقت این میزان پول را دارید.

shutterstock_53190979-1080.jpg

۵) کمی از دوستانتان کمک بگیرید.

فکر بدی نیست که روی دوستانتان حساب کنید و بگذارید کمک آن‌ها شما را هیجان‌زده کند.به ‌احتمال ‌زیاد تا الآن درباره‌ی کاری که انجام می‌دهید با آن‌ها صحبت کرده‌اید و وقتی موضوع درخواست افزایش حقوق باشد دوستان اغلب بهترین مشوقان هستند. گفتن این کار راحت‌تر از انجامش است ولی باید بدانید که انجامش هم غیر ممکن نیست. در بسیاری از موارد دوستان شما بهتر از یک مشاور یا متخصص مالی می توانند در مسیر مالی تان به شما کمک کنند. پس هیچ‌گاه این موضوع مهم را فراموش نکنید.

تا به حال چند درصد از شما به موضوعاتی که گفته شد فکر کرده بودید؟ به اینکه تصورات و باورهای شما در مورد پول داشتن می‌تواند تاثیر زیادی در پولدار شدن شما داشته باشد؟ و شناخت تصورات اشتباهی که برای مدتی طولانی نسبت به پول داشتید می‌تواند به شما کمک کند آن‌ها را برطرف کنید و از نظر مالی قوی‌تر باشید؟ اگر تا به حال به این موضوع فکر نکرده اید هنوز دیر نشده است، از همین امروز شروع کنید و بدانید با تغییر نگرشتان به مسائل مالی می توانید با امید بیشتری در مسیر موفقیت قدم بگذارید.

شخصیت مالی‌تان به ‌احتمال‌ زیاد به افکار طولانی‌مدتی مرتبط است که نسبت به پول دارید و این افکار ریشه در کودکی‌تان دارد. محیطی که در آن بزرگ شده‌اید بیشترین تاثیر را روی باور‌های مالی‌تان دارد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    تهران | میدان بهرودخیابان عابدی | پلاک ۳ | طبقه دوم | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲