aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

قدرت ترکیب

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

آیا فهرستی طولانی از اهداف، امیال و آرزوها برای زندگی‌تان دارید؟ می‌خواهید بیشتر یاد بگیرید؟ درآمد بیشتری داشته باشید؟ مهارت‌هایتان را بهبود ببخشید؟ بیشترین بهره را از روابطتان ببرید؟ بهتر زندگی کنید؟ همهٔ این‌ها خوب هستند. زندگی حرکت روبه‌جلو و پیشرفت پیوسته است.

گرچه، یک نکتۀ مهم درمورد همهٔ این کارها، تلاش‌ها، مجاهدت‌ها و بیشتر به دست آوردن‌ها وجود دارد: نمی‌توانید همزمان همهٔ کارها را انجام دهید. این‌که دیگر منطق است، درست؟ شما زمان و انرژی محدودی دارید. پس اگر کارهای زیادی را پیش ببرید، درنهایت در هیچ‌کدام به موفقیت خاصی نمی‌رسید.

در عوض، کار مؤثرتر این است که تمرکز خود را روی یک مسیر بگذارید.

موفقیت وارد می‌شود

موفقیت وارد می‌شود!

موفقیت واقعی وقتی به دست می‌آید که در یک‌زمان روی یک مسئله تمرکز کنیم. اولین باری که به این موضوع پی بردم دبیرستانی بودم. وقتی داشتم برای امتحانات نهایی آماده می‌شدم، تصمیم گرفتم در آنِ واحد فقط یک درس را مطالعه کنم. و فقط وقتی سراغ درس بعدی بروم که درس قبلی را کاملاً متوجه شده‌ام.

متوجه شدم اگر خودم را چند روزی درگیر یک درس کنم آن را بسیار سریع‌تر یاد می‌گیرم. بیشتر هم‌دوره‌ای‌های من روزانه چندین درس را مطالعه می‌کردند. هیچ‌وقت از آن روش خوشم نیامد؛ چون زیادی پراکنده به نظر می‌رسید.

اگر سر کار پروژه‌ای دستم است سراغ پروژهٔ بزرگ دیگری نمی‌روم. اگر روی مسیر جدیدی برای وبلاگم کار می‌کنم در همان زمان مشغول کتاب نوشتن نمی‌شوم. این استراتژی به من کمک می‌کند تا کارها را سریع‌تر و بهتر انجام دهم. درنتیجه، وقتی توجهم را معطوف یک عمل می‌کنم دستاورد بیشتری هم دارم.

آیا در حال کار روی مسائل مختلفی هستید؟ آیا توجه شما روی فقط یک مسئله نیست؟ احتمال زیادی وجود دارد که به بهترین نتیجهٔ ممکن نرسید. یا بدتر، اگر سعی کنید هم‌زمان به کارهای مختلفی برسید، شاید در انجامشان شکست بخورید.

علت ساده است: بیشتر شما باور دارید که موفقیت به‌یک‌باره رخ می‌دهد. اما زندگی متفاوت است.

یک مهارت را یاد می‌گیرید. یک پروژه را تمام می‌کنید. بعد دیگری. در طول زمان دستاوردهای شما جمع می‌شوند تا یک شاهکار تأثیربرانگیز را شکل دهند.

این موضوع مخصوصاً درمورد پول صدق می‌کند. بیشتر مردم پولشان را در طول زمان به دست آورده‌اند. افراد کمی هستند که به‌یک‌باره به ثروت هنگفتی رسیده باشند.

ولی شما برای رسیدن به موفقیت در زندگی به استعداد یا مهارت خاصی نیاز ندارید. اگر از مسیر طولانی‌تر بروید، به هدفی پس از دیگری دست یابید و قدم‌به‌قدم ثروت خود را به دست آورید، احتمال بیشتری وجود دارد که زندگی بهتری داشته باشید.

ساده است و همیشه هم جواب می‌دهد. افرادی که می‌گویند جواب نمی‌دهد آن‌قدر صبر نداشته‌اند تا این روش را در زندگی خود پیاده کنند.

در مسیر موفقیت مالی خود این نکته را فراموش نکنید: با یک دست نمی‌توانید چند هندوانه بردارید. بهتر است کارها را به نوبت انجام دهید. اگر بر روی یک کار تمرکز داشته باشید، نتایج بهتری خواهید گرفت.

وارن بافت در حال دریافت مدال از اوباما

تأثیر ترکیب شدن طی زمان

مثال خیلی جالبی است: وارن بافت را در نظر بگیرید. او به این روش توانست ثروتش را در طول زمان به دست آورد. به اعداد نگاه نکنید، به رشد نسبی نگاه کنید.

وارن بافت بین ۳۲ و ۴۴ سالگی ارزش خالص دارایی‌اش را ۱۲۵۷ درصد بهبود بخشید. این رشد در دوازده سال خیلی استثنایی است. مخصوصاً اگر این موضوع را هم در نظر بگیریم که او در دههٔ پنجم زندگی‌اش پول زیادی را از دست داد. ولی این موضوع بحث ما نیست.

به این نکته دقت کنید. ثروت وارن بافت از سن ۴۴ تا ۵۶ سالگی به طرز خنده‌داری در طول دوازده سال ۷۲۶۸ درصد افزایش یافت. البته این ارزش خالص اوست و شانس هم همیشه در دستیابی به این نوع اعداد دخیل است.

یکی دیگر: وارن بافت ۹۹ درصد ثروتش را پس از پنجاه‌سالگی به دست آورد. به همهٔ آن‌ها فکر کنید که از پیشرفت کند حرفه‌شان شکایت می‌کنند. این مسئله به شما کمک می‌کند تا مقایسه‌ای انجام دهید.

به‌هرحال در اینترنت مطالب زیادی دربارهٔ وارن بافت وجود دارد. و افراد زیادی هم تظاهر می‌کنند شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری در بازار سهام ثروتمند شوید.

گرچه، وارن بافت مثالی عالی از موفقیت پیوسته است. شما می‌توانید با کارهای کوچک به اهداف بزرگ برسید، کارهایی که در طول زمان روی‌هم جمع می‌شوند.

این شیوه نه‌تنها درمورد پول صدق می‌کند، بلکه می‌توان آن را برای دستیابی به مهارت، سلامتی و روابط هم استفاده کرد.

شما نمی‌توانید در یک روز، یک ماه یا حتی یک سال بدنتان را قوی کنید. سال‌ها تلاش پیوسته می‌خواهد تا به این هدف برسید. میانبری وجود ندارد و اصلاً هم مهم نیست چقدر هوشمندانه عمل می‌کنید.

اختصاص دادن فقط «یک ساعت» برای تمرکز در هر روز و انجام تمرینات هدفمند به‌صورت پیوسته، می‌‌تواند نتایج غیر قابل باوری را در بلندمدت حاصل کند.

ترکیب زمان، تمرین و تمرکز

ترکیب زمان، تمرین و تمرکز

برای رسیدن به موفقیت عجله نداشته باشید، بدانید که افراد موفق هم بعد از تمرین و تمرکز طولانی‌مدت به هدف خود رسیده‌اند.

جان هایس، استاد دانشگاه ملون کارنج در رشته ی روانشناسی شناختی در پی یافتن این بود که کسانی که در اهدافشان به موفقیت دست پیدا کرده‌اند، تا چه اندازه متفاوت از دیگران عمل کرده‌اند؟

هایس فهرستی از ۵۰۰ قطعه‌ی موسیقی تهیه کرد. این قطعات بارها توسط سمفونی‌های مختلف در سراسر دنیا نواخته شده بودند وشاهکار به حساب می‌آمدند. این ۵۰۰ قطعه‌ی معروف در مجموع توسط ۷۶ آهنگساز خلق شده بودند.

سپس، هایس بازه زمانی‌ای را تعیین کرد تا بداند در آن مدت این آهنگسازان چقدر زمان برای حرفه‌شان صرف می‌کردند تا این‌که بالاخره قطعه‌ای معروف خلق می‌شد. نتیجه این بود که واقعاً برای خلق هر شاهکاری ۱۰ سال زمان صرف شده است.

انتظار به دست آوردن موفقیت را در زمانی کوتاه نداشته باشید. افراد موفق در هر زمینه‌ای، سال‌ها زمان صرف تمرین و تمرکز کرده‌اند. با در نظر داشتن زمان کافی، تمرین و تمرکز می‌توانید به موفقیت دست پیدا کنید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲