aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

صرفه‌جویی یا فومو و ترس جاماندن ؟

(زمان خواندن: 5 - 9 دقیقه)

این‌که شما به اراده‌ی خودتان صرفه‌جویی کنید، عالی است؛ ولی بعضی وقت‌ها هم مجبور می‌شوید که صرفه‌جو باشید و بر اساس یک بودجه‌بندی محدود زندگی کنید. در هر دو صورت شما با دو روی یک سکه مواجه هستید. وقتی صرفه‌جویی می‌کنید تا بعداً به کار مورد علاقه‌تان دست بزنید، مثل کاهش هزینه‌ها به‌منظور پول جمع‌کردن برای یک تعطیلات یا خرید یک خانه، این صرفه‌جویی تبدیل به یک چالش بامزه و دوست‌داشتنی می‌شود؛ زیرا شما را به هدفی که دارید برای آن سختی می‌کشید، نزدیک‌تر می‌کند.

در برخی موارد هم صرفه‌جویی اصلاً باحال و بامزه نیست. چه صرفه‌جویی برای کاهش هزینه‌ها باشد و چه فداکاری شما برای پرداخت هزینه‌های ناخوشایند مثل پرداخت وام‌های جورواجور. ترس واقعی این است که دیگران در حال خوش‌گذرانی هستند، آن هم بدون شما و شما دارید این فرصت را از دست می‌دهید و از قافله جا می‌مانید.

اما شما درباره‌ی زندگی آن‌ها چه می‌دانید؟ شاید در حالی که شما مشغول صرفه‌جویی برای محکم کردن پایه‌های اقتصادی زندگی خود هستید، آن‌ها دارند از درآمدهای آینده‌ی خود برای خوش‌گذرانی امروزشان استفاده می‌کنند.

people-money-saving-investing-finances-concept-close-up-of-businessman-putting-coins-into-piggy-bank_npbqksvahg__f0000-1080.jpg

فومو چیست؟

 فومو (FOMO) یا ترس از دست دادن و جاماندگی یک موضوع واقعی است؛ مخصوصاً وقتی در زندگی قرار است صرفه‌جویی کنید. وقتی با صرفه‌جویی زندگی می‌کنید، حس می‌کنید همه‌ی دنیا بدون شما خوش هستند و تنها تعطیلاتی که می‌توانید هزینه‌ی آن را تقبل کنید، اقامتی کوتاه در شهری نزدیک و کوچک با یک وعده غذای سرد است.

ترس ناشی از صرفه‌جویی گاهی می‌تواند مانند خوره به جان شما بیفتد؛ چون شما احساس می‌کنید از قافله جامانده‌اید. تصور می‌کنید همه در حال خوشگذرانی هستند و شما مجبور به صرفه‌جویی و تحمل سختی‌های این راه هستید. ولی بدانید الزاماً همیشه هم این‌طور نیست و با این تصورات حس ترس و جاماندگی را در خودتان تقویت نکنید.

برای اینکه بتوانید یک دوره‌ی صرفه‌جویی را راحت‌تر پشت سر بگذارید به توصیه‌های ما توجه کنید.

gettyimages-74180781-1080.jpg

مقایسه نکنید

شاید شما چون زیربار بدهی هستید مجبور به صرفه‌جویی شده‌اید. مهم نیست چقدر درآمد دارید، یا چقدر خرج کرده‌اید، شاید حالا به این مسئله پی برده باشید که زیر بار بدهی رفتن، فشار روی شما را افزایش می‌دهد و می‌خواهید تا از این فشار خارج شوید و این آزاردهنده است که ناگهان بفهمید درآمد شما تمام هزینه‌های زندگی‌تان را پوشش نمی دهد و مجبور به صرفه‌جویی هستید.

زمانی که شما در حال صرفه‌جویی هستید ممکن است افرادی را ببینید که گران‌ترین غذاها را می‌خورند و بهترین لباس‌ها را می‌پوشند. درحالی که شما که نمی‌دانید آن‌ها چگونه از پس این هزینه‌ها برمی‌آیند. ممکن است آن‌ها به‌اندازه‌ی شما واقع‌گرا نشده و هنوز هم در تله‌ی بدهی باشند. پول که علف خرس نیست و اگر یک پدر پولدار نداشته باشند (که احتمالاً ندارند) چیزی که شما می‌بینید، یک سراب است. شاید الکی خوش هستند یا تمام تلاششان را می‌کنند تا با استفاده از «اجناس جدید» صورتشان را با سیلی سرخ نگه دارند.

اگر از خود می‌پرسید که چطور ممکن است کسی که می‌دانید به‌اندازه‌ی خود شما یا حتی کمتر درآمد دارد، می‌تواند هزینه‌های بالایی را تقبل کند و شما این توانایی را ندارید، به‌احتمال بسیار زیاد آن‌ها مثل بسیاری دیگر روی کارت اعتباری خود حساب کرده‌اند تا نمای خارجی را رنگارنگ نگه دارند. بله، این نما باعث می‌شود شما هم بخواهید همین کار را انجام دهید؛ ولی اگر آماده هستید تا از دام بدهی خارج شوید، به یاد داشته باشید پول از آسمان نمی‌بارد و خیلی از این افراد به‌زحمت زندگی‌شان را سر هم نگه داشته‌اند.

targeting-in-business.jpg

هدفتان را تصور کنید تا آنچه می‌خواهید، به‌دست بیاورید

اگر برای خرید یک اتومبیل پس‌انداز می‌کنید و مجبورید فعلاً با صرفه‌جویی زندگی کنید، به حس راندن آن اتومبیل به خارج از پارکینگ فکر کنید. صادقانه بگویم، شاید احمقانه به نظر برسد که عکس‌‌هایی از هدفتان را چاپ کنید؛ ولی این کار واقعاً کمک‌کننده است.

بریدن تصاویری که به شما الهام می‌بخشند و درباره‌ی حسی هستند که می‌خواهید داشته باشید، می‌تواند انگیزه‌ی شما را پابرجا نگه دارد. یکی از تخته‌های هدف موردعلاقه‌ی من تصاویری از افراد الهام بخشی داشت که می‌خواستم مثل آن‌ها بشوم، اهداف شخصی و حرفه‌ای به همراه اعداد بزرگ و درشتی که می‌خواستم بپردازم و پس‌انداز کنم. اگر برای خودم وضعیت مناسبی داشتم آن را کنار می‌گذاشتم؛ ولی چون ندارم، آن را بالای میز کامپیوترم نصب‌کرده‌ام تا دلایل را به خودم یادآوری کنم.

به‌علاوه، وقتی به هدفتان برسید می‌خواهید چه مسئله‌ای را جشن بگیرید؟ پرداخت وام دانشجویی به جذابی پس‌انداز برای گذراندن تعطیلاتی در شمال نیست؛ ولی آیا پرداخت همه‌ی وام‌هایتان حس خوبی ندارد؟ شاید وقتی به هدفتان برسید نتوانید کنار ساحل قدم بزنید؛ ولی آیا می‌توانید یک مهمانی راه بیندازید یا کاری کنید که به شما خوش بگذرد؟ شاید یک مهمانی با دوستان به همراه کیک و شیرینی فکر بدی نباشد، نه؟

gettyimages-521815245-580030453df78cbc28d45150-1080.jpg

مذاکره‌ی خلاقانه راهی برای حفظ روابطتان

یکی از دردناک‌ترین قسمت‌های فومو در زندگی صرفه‌جویانه این است که مجبورید پیشنهادهای باحال مردم را رد کنید. دعوت‌هایی که قبلاً لذت‌بخش بودند، الان ترسناک می‌شوند و اغلب فشار ناامید کردن دیگران را که دعوتشان را رد کرده‌اید، روی شانه‌هایتان حس می‌کنید که خودش غم‌انگیز و افسرده‌کننده است.

اگر این حس را هم دارید که همه دارند بدون شما خوش می‌گذرانند، پس با حس ترس، گناه و میزان زیادی غم دست‌وپنجه نرم می‌کنید. قطعاً این زندگی مطلوبتان نیست؛ اما می‌تواند باشد! لازم نیست اوقات خوش را کاملاً بی‌خیال شوید، بلکه لازم است به شکلی مؤثر با دیگران ارتباط و تعامل داشته باشید و وضعیت خود را به‌وضوح برایشان شرح دهید. اگر دوستی خیلی کمتر از شما نگران مسائل مالی است، وضعیت را برای او تعریف کنید. ولی آیا واقعاً راهی وجود دارد که این حرف‌ها و گفت‌وگوها نتیجه بدهند؟ مسئله این است که شما باید رک باشید و با خجالت و سربسته حرف نزنید. مردم که نمی‌توانند ذهن شما را بخوانند و معمولاً اگر بدون صداقت دست رد به سینه‌ی افراد بزنید، فکر می‌کنند با آن‌ها مشکلی دارید و اصلاً هم نمی‌فهمند که شما دارید یک دوره‌ی صرفه‌جویی مالی را پشت سر می‌گذارید.

رک بودن در همان ابتدا سخت است؛ ولی واقعاً به شما کمک می‌کند. بعد از این‌که صداقت به خرج دادید، آیا می‌توانید طوری مذاکره کنید که همه خوشحال بمانند؟ احتمال این مسئله وجود دارد که وقتی دوستان و خانواده به شما فشار می‌آورند تا در مراسمی حضور داشته باشید، آن‌ها صرفاً بودجه‌بندی متفاوتی از شما دارند و متوجه نمی‌شوند که زندگی با بودجه‌بندی محدود چقدر ممکن است سخت باشد. درعین‌حال، شما می‌خواهید آن‌ها را قانع کنید و تلفن را رویشان قطع نکنید. توصیه‌ی من این است که اگر کسی از شما می‌خواهد به مهمانی‌اش بروید یا در عروسی‌اش شرکت کنید، برای روابط و بودجه‌بندی محدود شما خوب است که راه‌های خلاقانه‌ای بیابید تا بدون نپذیرفتن دعوت، طرف مقابل و خودتان را راضی نگه دارید. رک بودن شاید اذیتتان کند؛ ولی حس بیگانگی و تنهایی با کشیدن دیواری به دور خود چون همه‌ی کارها خرج دارند، بدتر است.

هروقت توانستید، در این زمینه خلاقانه عمل کنید؛ زیرا روابط شما مهم هستند و سلامت روانی و مالی شما هم همین‌طور. برای یافتن راه‌حل گاهی باید خلاقیت به خرج دهید. شما قطعاً می‌دانید که نمی‌توانید هزینه‌ی هر کاری را تقبل کنید؛ ولی می‌توانید کاری را که توجهتان را به آن معطوف کرده‌اید، انجام دهید!

bigstock-young-determined-businessman-b-71427916-1080.jpg

رنج موقت برای پیروزی دائمی

 زندگی با صرفه‌جویی مثل تمرین برای یک مسابقه‌ی ماراتن است، تمرین بسیار سخت و طاقت‌فرسایی خواهد بود که ممکن است بارها شما را تا مرز تسلیم شدن پیش ببرد؛ ولی نتیجه‌ی مثبت همیشه از آنِ شماست. در آن زمان‌هایی که مجبورید بر اساس یک بودجه‌بندی سخت‌گیرانه زندگی کنید تا هزینه‌هایتان را پایین نگه دارید، ممکن است اوضاع خیلی بدی داشته باشید. وقتی وسیله‌ای را می‌خواهید؛ ولی نمی‌توانید آن را بخرید حالتان گرفته می‌شود یا در شبکه‌های اجتماعی تعطیلات دیگران را می‌بینید، حالتان را بیشتر هم می‌گیرد. ولی می‌توانیم به شما بگوییم که سال‌ها بعد، وقتی وام‌ها را پرداخت کرذید، حس معرکه‌ای خواهید داشت.

می‌توانیم این را به شما بگوییم که بدهی نداشتن یا پرداخت پول نقد برای دستیابی به هدف، حسی عالی دارد. وقتی با داشته‌هایتان زندگی کنید و روی خواسته‌هایتان در فهرست خواسته‌های خود خط بزنید، شرایط مناسبی در آینده خواهید داشت. مهم نیست زندگی چه مانعی سر راه شما می‌گذارد، شما می‌توانید به آن غلبه کنید. درد موقتی است؛ ولی آینده برای شماست.

احساس فشار ناشی از صرفه‌جویی یا آزاد نبودن در خرج کردن، موقتی است. شاید لحظات خوشی را از دست بدهید؛ ولی بعداً لحظات خوش بیشتری خواهید داشت. سواحل دریا که جایی نمی‌روند، لباس‌های طبق مد روز همیشه جذاب هستند و غذاهای گران هم وقتی به اهدافتان برسید، بازهم وجود خواهند داشت تا با آن‌ها و بدون نگرانی جشن بگیرید. تمام این‌ها در آینده وجود خواهند داشت و در انتظار شما هستند. فراموش نکنید خوشی‌های بیشتری در آینده وجود دارد!

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲