aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

شخصیت شما در برابر پول چگونه است؟ (بخش اول)

(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)

فرزندان‌تان در مواجهه با امور مالی مانند خرج کردن یا پس‌انداز پول، کاملا تابع رفتار شمایند؛ بنابراین سعی کنید تا الگوی خوبی برای ایشان باشید.

accountant.jpg

نگرش شخصی‌تان نسبت به پول

شنیدن واژه پول احتمالا هم سبب «بازخورد احساسی» و هم «بازخورد تجربی» از سمت شما خواهد شد. به احتمال زیاد پس از شنیدن این واژه به یاد میزان درآمدتان، پرداخت قبوض و بدهی‌های‌ دیگرتان، یا اهداف خریدی که برای آینده در نظر گرفته‌اید، بیافتید. این‌ موارد از بخش تجربی‌ شخصیت‌تان نشأت می‌گیرد.

هم‌چنین ممکن است که به کلمه پول واکنش احساسی نشان بدهید. شما شاید در مقابل پول حس درماندگی یا اسارت بکنید. ممکن است با پول احساس راحتی کرده، یا حتی هیچ حسی نسبت به آن نداشته باشید.

هر آن‌چه که پیرامون پول به آن‌ها می‌اندیشید، یا حس می‌کنید، می‌تواند در چگونگی نگرش (و در نهایت طرز مدیریت) فرزندتان پیرامون پول تاثیر گذار باشد.

money-saving-spending-habits-psychology-1080.jpg

پول در برابر عقل

شما به عنوان سرپرست خانوار مجبور به پرداخت‌ هزینه‌های مختلفی مانند کرایه یا قسط خانه، ویزیت پزشک، خرید مایحتاج خانه، و قبوض‌تان هستید. هم‌چنین در کنار این موارد، به فکر تغییر مبلمان، رفتن به مسافرت، یا تهیه هزینه تحصیل فرزندتان نیز هستید. شما چه دل‌تان بخواهد، چه نه، چه راحت باشید، چه پریشان، اجبارا تمام این کارها را انجام می‌دهید. این‌ها وظایفی‌اند که بر عهده ی شماست؛ و بدون شک شما نیز بهترین تلاش‌ خود را برای هرچه بهتر انجام دادن آن، می‌کنید.

شما برای دست‌یابی به پول برنامه ریزی می کنید؛ برای خرید نیازها، یا چیزهایی که می‌خواهید، تصمیم‌ می گیرید ؛ میزان پولی را که می‌توانید برای آینده پس‌انداز کنید، تخمین می‌زنید. در این موارد نیز «واکنش‌های تجربی» مستقیما به نحوه رفتار شما جهت می‌دهند.

مشخصا بازخوردهای تجربی اهمیت فراوانی دارند، زیرا به شما این اجازه را می‌دهند تا با وظایف مالی که بر دوش‌تان است، تعامل کنید.

دو نگرش بین افراد درباره پول وجود دارد

هنگامی که با شنیدن واژه پول یا فکر کردن به آن به یاد میزان درآمدتان، پرداخت قبوض و بدهی‌های‌ دیگرتان، یا اهداف خریدی که برای آینده در نظر گرفته‌اید، بیافتید. این‌ موارد از بخش تجربی‌ شخصیت‌تان نشأت می‌گیرد.

هم‌چنین ممکن است که به کلمه پول واکنش احساسی نشان بدهید. شما شاید در مقابل پول حس درماندگی یا اسارت بکنید. ممکن است با پول احساس راحتی کرده، یا حتی هیچ حسی نسبت به آن نداشته باشید.

102338404-love-money.1910x1000-1080.jpg

پول در برابر احساس

عمل‌گرایی تنها یک روی شخصیت هر فرد است. شما هم‌چنین یک روی احساسی نیز دارید، که بر نحوه مدیریت روی تجربی‌تان تاثیر می‌گذارد. برای مثال اگر شخصی باشید که با مسأله پول راحت است (البته به این معنی نیست که همواره تمام امور مالی‌تان سامان‌دهی شده‌اند،‌ بلکه یعنی شما با مفهموم کلی پول راحتید)، احتمالا قبوض‌تان را به موقع پرداخت کرده، و از عادت بد ولخرجی رنج نمی‌برید. اما اگر از موضوع پول واهمه داشته باشید، ممکن است در مواجهه با کارهای مربوط به پول‌تان بی‌میل بوده، یا بدون توجه به عواقب منفی خرج پول‌تان، به ولخرجی‌های خود ادامه ‌می‌دهید. هم‌چنین ممکن است در مورد تصمیمات سرمایه گذاری نیز دودل باشید.

برای آگاهی بهتر از واکنش‌های احساسی‌تان نسبت به پول، این سوالات را از خود بپرسید:

  • آیا فردی پرخرج هستید، یا صرفه‌جو؟
  • آیا همیشه در حال خرید کردنید؟ بدون آن‌که به آن چیز نیاز داشته باشید، یا حتی بدون توجه به مواقعی که پول خریدش را ندارید؟
  • آیا یک سکه پانصد تومانی را نزد خود نگاه می‌دارید تا تنها از حضور آن در جیب‌تان احساس رضایت کنید؟ و آیا خود را با این منطق که نمی‌توان با آن سکه چیز خاصی تهیه کرد، گول می‌زنید؟

در بخش بعدی این مقاله، پیرامون نکاتی که می‌بایست در رابطه با طرز انتقال نگرش‌های مادی‌ به کودکان مدنظر داشته باشید،‌ صحبت خواهیم کرد.

هر آن‌چه که پیرامون پول به آن‌ها می‌اندیشید، یا حس می‌کنید، می‌تواند در چگونگی نگرش (و در نهایت طرز مدیریت) فرزندتان پیرامون پول تاثیر گذار باشد. بازخوردهای تجربی اهمیت فراوانی دارند، زیرا به شما این اجازه را می‌دهند تا با وظایف مالی که بر دوش‌تان است، تعامل کنید.

اما اگر از موضوع پول واهمه داشته باشید، ممکن است در مواجهه با کارهای مربوط به پول‌تان بی‌میل بوده، یا بدون توجه به عواقب منفی خرج پول‌تان، به ولخرجی‌های خود ادامه ‌می‌دهید. این به واکنش احساسی شما نسبت به پول باز می گردد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    تهران | میدان بهرودخیابان عابدی | پلاک ۳ | طبقه دوم | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲