aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

زمان سرمایه و سرمایه، زمان است

(زمان خواندن: 5 - 10 دقیقه)

پسر بچه که بودم پدرم همیشه می‌گفت: زمان، سرمایه است.

این، مهم‌ترین درس کتاب «سرمایه و زندگی» نوشتهٔ جودومینکوئز و ویکی روبین است. به گفتهٔ آن‌ها پول همان چیزی است که به خواست خود، تلاش زیادی در زندگی برای به دست آوردنش می‌کنیم و بهایی که در این راه می‌پردازیم، عمر مان است. پس هر کسی می‌تواند بگوید، سرمایه‌اش چقدر ارزش دارد و در چه راهی می‌خواهد از آن استفاده کند.

نویسنده در این کتاب می‌خواهد بگوید: شما هم برای به‌دست آوردن پولتان، هم برای انجام خرید‌هایتان «زمان» صرف می‌کنید. اگر با زمان هم مثل پول برخورد کنید (و با پول هم مثل زمان) می‌توانید به بهترین نحو، استفاده از پول‌ها و زمانتان را کنترل کنید.

  • اگر ارزش زمان را به خوبی بدانید، به راحتی می‌توانید تصمیم بگیرید که برای چه کار‌هایی وقت صرف کنید.
  • هر چه کمتر خرج کنید، کمتر به کار کردن نیاز خواهید داشت. پس اگر واقع‌بینانه نگاه کنید صرفه‌جویی، برای شما در زندگی زمان می‌خرد. اما در نگاهی عمیق تر، صرفه‌جویی برای شما رهایی به ارمغان می‌ آورد؛ رهایی از مشکلات مالی و استرس ناشی از آن. همچنین آزادید تا هر-طور که می‌خواهید عمر تان را بگذرانید.

با توجه به عواملی که در ادامه آورده می‌شوند شما متوجه می‌شوید هیچ-وقت آنقدر که فکر می‌کنید پول در نمی‌آورید. شاید ساعتی ۱۰۰ هزارتومان دریافت کرده باشید، ولی در واقع چیزی بسیار کمتر از آن، کسب کرده اید.

آیا درآمد واقعی خود را می‌دانید؟

چگونه دستمزد واقعی مان را حساب کنیم؟

فرض کنیم دوست لوله‌کشی به نام سعید دارید. سعید در حال حاضر، میانگین ۵۵میلیون تومان سالانه، و تقریبا ۲۷ هزار تومان برای هر ساعت، از حرفهٔ خود پول در می‌آورد.

طبق این ارقام، اگر سعید بخواهد یک گوشی جدید با قیمت ۴ میلیون تومان بخرد باید ۱۴۸ ساعت کار کند.

ولی به این سادگی نیست! می‌دانید چرا؟ چون دستمزد ساعتی واقعی سعید کمتر از ۲۷ هزار تومان است.

به شغل‌تان و به تمام کارهایی که انجام می‌دهید و هزینه‌هایی که می‌کنید - که اگر شاغل نبودید، آن هزینه‌ها هم نبود - بیاندیشید. چقدر طول می‌کشد تا به دفتر کار تان برسید؟ چقدر بابت بنزین یا گاز می‌پردازید؟ به کت و شلوار یا لباس فرم نیاز دارید؟ آیا به تعطیلاتی چند روزه برای کاهش استرس کاری نیاز دارید؟

کتاب «پول و زندگی» هشت مورد از هزینه‌های احتمالی کار کردن را بیان می-کند. این هزینه‌ها احتمالا در زندگی واقعی بیشتر هستند.

  • • رفت و آمد: دفتر کار سعید ۲۰ کیلومتر از خانه‌اش فاصله دارد. سعید روزانه در مجموع، یک ساعت برای رفت و آمد با ماشینش، که برای پیمودن هر کیلومتر ۵۰۰ تومان هزینه در بر دارد، صرف می‌کند. سعید در هفته ۵ ساعت در راه است، این یعنی، ۱۰۰ هزار تومان برای رفت و آمد هفتگی.
  • • لباس: هر روز صبح، لباس پوشیدن زمان زیادی از سعید نمی‌گیرد ولی برای وی هزینه در پی دارد. سعید سالانه چندین بار به خرید لباس کار جدید نیاز پیدا می‌کند چرا که لباس قبلی‌اش پاره می‌شود. احتمالا هر سال، ۵۰۰ هزار تومان برای خرید لباس کار می‌پردازد.
  • • غذا: سعید اگر تنها بود، به خوردن غدایی ساده اکتفا می‌کرد. ولی همکارش غذاهای فست فودی را ترجیح می‌دهد. سعید هم که فست فود دوست دارد با همکارش همراهی می‌کند. پس روزانه ۱۰ هزارتومان و تقریبا یک ساعت، برای غذا خوردن صرف می‌کند.

هر هفته، سعید ده ساعت برای رفت وآمد و صرف غذا، از دست می‌دهد که در سال تقریبا به ۵۰۰ ساعت می‌رسد. همچنین شغل او در هفته، به ناچار، ۱۰۰ هزارتومان به دلایل مختلفی برایش هزینه تراشی می‌کند که سالانه به ۵۴۰۰۰۰۰ تومان می‌رسد.

حالا که می‌داند چقدر پول و زمان برای شغلش هزینه می‌کند، می‌تواند دستمزد ساعتی واقعی خود را، با معادله‌ی ساده‌ای حساب کند.

  • ابتدا، باید هزینه‌های کاری‌اش را، از درآمد سالانه‌اش کسر کند، تا به درآمد واقعی خود برسد. با توجه به ارقام ذکر شده درآمد خالص سالیانه سعید ۴۱۳۰۰۰۰۰ تومان است. (۵۵ میلیون تومان منهای ۵۴۰۰۰۰۰ تومان هزینه رفت و آمد منهای ۵۰۰ هزار تومان هزینه لباس کار منهای ۲۴۰۰۰۰۰ تومان پول نهار و ۵۴۰۰۰۰۰ تومان برای هزینه‌های ناخواسته)
  • سپس می‌بایست تمام زمانی را که سر کار صرف می‌کند (از جمله سفر‌های کاری و تعطیلات) را محاسبه کند. او هر روز ۶:۳۰ صبح، خانه را ترک می‌ کند و ۴:۳۰ بعد از ظهر بر می‌گردد. این یعنی هر هفته ۵۰ ساعت و سالانه ۲۵۰۰ ساعت، در راه محل کارش است.
  • در نهایت، دستمزد خالصش را تقسیم بر ساعات حضورش در محل کارش می‌کند.

از آنجاییکه دستمزد ساعتی واقعی سعید ۲۰۸۵۰ تومان است برای به‌دست-آوردن ۴۱۳۰۰۰۰۰ تومان باید در سال ۱۹۸۰ ساعت کار کند. که چندان بد نیست ولی هنوز کمتر از درآمدی است که خودش تصور می‌کند (ساعتی ۲۷ هزار تومان).

پس سعید برای خرید یک گوشی جدید ۴ میلیونی باید ۱۹۱ ساعت کار کند نه ۱۴۸ ساعت. برای خرید هر چیزی ۴۰ درصد زمان بیشتری را باید صرف کار کردن کند. اگر مالیات را هم حساب کنیم، اوضاع بد‌تر می‌شود:

درآمد ساعتی ۲۰۸۵۰ تومانی سعید، مربوط به حالتی است که مالیات را در نظر نگیریم. با کسر مالیات، این مبلغ تقریبا به ۱۸ هزارتومان برای هر ساعت می‌رسد. این یعنی سعید تقریبا ۳۵۶۴۰۰۰۰ تومان درآمد سالیانه دارد. بنابراین برای خرید گوشی جدید، ۲۲۲ ساعت باید کار کند، یعنی بیشتر از یک ماه.

در حالی که اغلب مردم، بیشتر زمان خود را صرف کار کردن می‌کنند، این ایده می‌تواند جالب توجه باشد که از سرمایه خود، برای خریدن زمان استفاده کنیم. برای مثال، من یک حسابدار برای حسابرسی مالیاتی، استخدام کرده-ام. خودم هم می‌توانم به این کار‌ها برسم، اما کاری که حسابدار در دو ساعت انجام می‌دهد، من بیست ساعته تمام می‌کنم! در مثال‌هایی این چنینی، ترجیح می‌دهم پولم را برای صرفه‌جویی در زمانم خرج کنم.

یا در مثالی دیگر: زمانی که تدریجی ثروتمند شدن بسیار شایع بود، درآمد من در هر ساعت، نجومی بود! و از آنجاییکه زمان خالی ام، نسبت به سرمایه‌ام کمتر بود، زمان برایم بسیار ارزش داشت. پس برای صرفه‌جویی در وقتم، خدمتکار، فردی برای جواب دادن ایمیل‌ها و باغبان استخدام کرده بودم و از انرژی ام، برای کسب پول بیشتر استفاده می‌کردم.

اما امروزه، درآمد ساعتی من تقریبا صفر است. بله! بیشتر درآمدم، صرف سرمایه گذاری می‌شود و ماهانه مبلغ نا چیزی از حقوقم برایم می‌ماند. (از آنجاییکه از نظر مالی مستقل هستم نیازی به درآمد ندارم). پس حالا که وقت خالی‌ام از سرمایه‌ام بیشتر است. تا جایی که می‌توانم کار‌هایم را خودم انجام می‌دهم. خدمتکار ندارم، ماشینم را خودم تعمیر می‌کنم، به ایمیل‌هایم خودم جواب می‌دهم و غیره.

اگر با زمان هم مثل پول بر خورد کنید (و با پول هم مثل زمان) می‌توانید به بهترین نحو، استفاده از پول‌ها و زمانتان را کنترل کنید. اگر ارزش زمان را به خوبی بدانید، به راحتی می‌توانید تصمیم بگیرید که برای چه کار‌هایی وقت صرف کنید.

شعار به نظر می‌رسد ولی حاصل صرفه‌جویی، آزادی و رهاییست

صرفه‌جویی، برای شما رهایی به ارمغان می‌آورد

تمام موارد یاد شده جالب توجه هستند، اما هنوز به نتیجه اصلی درک عبارت «زمان سرمایه و سرمایه زمان است» نپرداخته ایم. هر چه کم خرج‌تر باشید، نیازی ندارید سخت کار کنید، پس عمر تان طولانی‌تر خواهد بود. در نگاهی واقع‌گرایانه، صرفه‌جویی کردن، زمان و آرامش خاطر بیشتری برای شما به-همراه دارد.

این دیدگاه در کار، از دو جهت قابل بررسی است

با مخارج کمتر، آرامش خاطر «فردایتان» را تضمین کنید

قبل از هر چیز، باید گفت با توجه به کسر شدن مالیات، پس انداز کردن هر ۱۰۰۰ تومان از خرج کردن آن بهتر است.

همانطور که قبلا اشاره شد، شما پولی را که پس از پرداخت مالیات برایتان می‌ماند، خرج می‌کنید.

با خرج کردن هر یک هزارتوانی که می‌توانستید پس انداز کنید، علاوه بر آن ۱۰۰۰ تومان، سودی که از سرمایه گذاری آن می‌توانید به‌دست آورید را هم از دست می‌دهید. با در نظر گرفتن نرخ بهره بانکی، ۱۰۰۰ تومان در ده سال آینده ۶۳۰۵ تومان برای شما سود خواهد داشت.

در نتیجه: هر ۱۰۰۰ تومانی که الان خرج می‌کنید، می‌تواند زمان باز نشستگی-تان به چندین برابر تبدیل شود.

راه دومی نیز وجود دارد:

با صرفه جویی، آرامش خاطر «امروز تان» را تضمین کنید

همانطور که می‌دانید، من به پس انداز کردن اعتقاد دارم. درصدی از درآمد شما که صرف ذخیره و سرمایه گذاری می‌شود مهم‌ترین بخش داستان است. پس‌انداز نه تنها نگرانی‌های شما را کاهش می‌دهد، بلکه باعث ذخیره فرصت‌های امروز و فردایتان می‌شود.

هر چه امروز کمتر خرج کنید، فردا برای گذران زندگی تان کمتر باید کار کنید. واضح است نه؟ ولی بیشتر مردم درک نمی‌کنند که زندگی پر زرق و برقشان است که آن‌ها را وادار به سخت کار کردن می‌کند.

یکی دیگر از نتایج کمتر خرج کردن این است که دیگر نیازی به صرفه‌جویی در آینده نخواهید داشت. زندگی ۴۰ میلیونی سالانه، طی ده سال به ۴۰۰ میلیون تومان نیاز دارد. در حالی که تنها ۲۰۰ میلیون تومان برای گذران ده سال زندگی۲۰ میلیونی نیاز است.

اگر عادت کنید با هزینه ‌ای کم زندگی کنید، پس انداز تان بیشتر و فشار کاریتان کمتر خواهد شد.

با ثابت نگه داشتن پس انداز تان، روی ۵۰ یا حتی ۷۰ درصد از درآمد تان، به جای ۶۵ سالگی، ۴۰ سالگی باز نشسته خواهید شد. اینگونه به جای ۱۵ سال، ۴۰ سال زمان آزاد برای آزاد زندگی کردن، خواهید داشت.

وقتی هزینه‌هایتان را کمتر کنید یا اصلا به صفر برسانید، نه تنها پس انداز تان بلکه زمان و طبیعتا آرامش فکریتان هم بیشتر می‌شود. بنابراین صرفه جویی، محرومیت نیست، ثروت است!

هر چه کمتر خرج کنید، کمتر به کار کردن نیاز خواهید داشت. پس اگر واقع‌بینانه نگاه کنید، صرفه‌جویی، برای شما در زندگی زمان می‌خرد. اما در نگاهی عمیق‌تر، صرفه‌جویی برای شما رهایی به ارمغان می‌‌آورد؛ رهایی از مشکلات مالی و استرس ناشی از آن

بسیاری از خریدهای غیرضروری به نظر خواسته‌هایتان هستند نه نیازهای شما

صرفه‌جویی قربانی کردن خواسته‌هایتان نیست!

پولی را که پس انداز می‌کنید هم، خرج شده به حساب می‌آید، با این تفاوت که برای خرید مرسدس بنز یا خانه‌ای بزرگ، مصرف نشده است. بلکه در راه آرامش خاطر امروز و فردای شما خرج شده است. هرچه دیر‌تر شروع به پس-انداز کردن کنید، هر خرید غیرضروری یا هر سرمایه گذاری غلطی نه تنها سرمایه تان، بلکه زمان را هم از چنگتان در می‌آورد.

در نهایت، تعادل در زندگی، به معنای برقراری تعادل، بین زمان و سرمایه است.

در برخی موارد زمانتان از پول ارزش بیشتری دارد ولی اغلب بر عکس است. اگر خرید یک گوشی جدید، ارزش ۲۲ ساعت کار کردن را دارد، پس آن را بخرید. در غیر این صورت، به خودتان لطف کرده و این کار را به بعد‌ها موکول کنید و پولش را برای زود‌تر بازنشسته شدن، سرمایه گذاری کنید.

وقتی هزینه‌هایتان را کمتر کنید، نه تنها پس انداز تان بلکه زمان و طبیعتا آرامش فکریتان هم بیشتر می‌شود. بنابراین صرفه جویی، محرومیت نیست، ثروت است!

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲