aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

اختلال مالی چیست و چه تاثیری بر سلامت اقتصادی دارد؟

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

رابطه‌ی هرکسی با پول پیچیدگی‌های خودش را دارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مسائل مالی جزو رایج‌ترین زمینه‌های نزاع و درگیری در زوج‌ها هستند. قبل از بحران‌های اقتصادی، 3 نفر از هر 4 نفر در آمریکا پول را مهم‌ترین عامل استرس‌زای زندگی‌شان می‌دانستند. با افزایش بی‌سابقه‌ی وام‌گیری‌ها و کاهش بی‌سابقه‌ی پس‌انداز در سال‌هایی که به بحران اقتصادی ختم شد، این‌طور به‌نظر می‌رسید که بیشتر آمریکاییان به نوعی اختلال مالی مبتلا هستند.

اختلال‌های مالی درواقع رفتارهای مالیِ مخرب و محدودکننده‌ای‌ هستند که به‌صورت الگویی ماندگار تکرار می‌شوند

اختلال‌های مالی درواقع رفتارهای مالیِ مخرب و محدودکننده‌ای‌ هستند که به‌صورت الگویی ماندگار تکرار می‌شوند. به باور من، این رفتارها از نگرش‌های نادرستی به پول سرچشمه می‌گیرند که ریشه در تجربیات مالیِ تکان‌دهنده‌ی زندگی‌مان دارند. اتفاقات تکان‌دهنده‌ی مالی همان رویدادهای دردناک، مشقت‌بار، یا فراموش‌نشدنی زندگی‌مان هستند که با پول گره خورده‌اند و چنان از لحاظ احساسی و عاطفی قوی‌اند که تأثیری ماندگار در ما بر جای می‌گذارند.

این رویداد می‌تواند چیزی باشد مثل زندگی فقیرانه در دوران کودکی، نگرش والدین‌مان به پول که در ذهن‌مان رسوخ کرده است، پس‌اندازی که به‌خاطر یک اشتباه اقتصادی بر باد می‌رود، یا دست‌پاچگیِ ناگهانی برای قرارگرفتن در مسیر مالیِ درست. نکته این‌جاست که هرکسی در زندگی‌اش دست‌کم یک رویداد مالیِ تکان‌دهنده را از سر گذرانیده است. اولین گام در رهایی از سلطه‌ای که این رویدادها بر ما دارند شناساییِ آن‌هاست. پس از آن، می‌توانیم باورهای مالی‌مان را بشناسیم، زمانی که می‌خواهند ما را فریب دهند مچ‌شان را بگیریم و تبدیل‌شان کنیم به باورهای سالم‌تر و سازنده‌تر.

در ادامه با نگاهی بر کتاب «ذهن و پول»، سه دسته از اختلال‌های مالی را بررسی می‌کنیم

پول‌پرهیزی: شامل افراط در کم‌خرجی و ریسک‌گریزیِ افراطی هم می‌شود

۱) پول‌پرهیزی (شامل افراط در کم‌خرجی و ریسک‌گریزیِ افراطی هم می‌شود):

انکار مالی: به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن می‌کوشیم به‌جای روبه‌رو شدن با واقعیات مالی، با پرهیز از اندیشیدن به این مسائل، مشکلات مالی‌مان را برای خودمان کم جلوه دهیم (مثل نگاه‌نکردن به قبوض ماهانه‌ی منزل).

پس‌زدن پول: به شرایطی اطلاق می‌شود که فرد وقتی به پولی دست می‌یابد، هر مقداری که باشد، گرفتار عذاب‌وجدان می‌شود. مخصوصاً کسانی که عزت‌نفس پایینی دارند بیشتر از بقیه مستعد ابتلا به این اختلال هستند و این خودش فرد را در منجلاب بزرگ‌تری از مشکلات مالی و روان‌شناختی فرو می‌اندازد.

هرکسی در زندگی‌اش دست‌کم یک رویداد مالیِ تکان‌دهنده را تجربه کرده است. اولین گام در رهایی از تاثیری که این رویدادها بر ما دارند شناساییِ آن‌هاست. پس از آن، می‌توانیم باورهای مالی‌مان را بشناسیم، زمانی که می‌خواهند ما را فریب دهند مچ‌شان را بگیریم و به باورهای سالم‌تر و سازنده‌تر تبدیل‌شان کنیم.

پول‌پرستی: شامل اعتیاد به شرط‌بندی، اعتیاد به پُرکاری، و ولخرجی هم می‌شود

۲) پول‌پرستی (شامل اعتیاد به شرط‌بندی، اعتیاد به پُرکاری، و ولخرجی هم می‌شود):

انباشت: به اوضاعی اطلاق می‌شود که فرد با تلنبار کردن پول یا اشیاء مختلف، می‌خواهد احساس امنیت کند و خودش را از بند اضطراب رها سازد.

خرید هیجانی: خرید هیجانی حد اعلای ولخرجی است. خریداران هیجانی کسانی‌اند که دغدغه‌های مالی‌شان مثل خوره به جان‌شان افتاده است. این افراد غالباً در اوان زندگی‌شان چنین یاد گرفته‌اند که آیین خرید کردن روشی‌ست برای گریز موقت از دغدغه‌ها و اضطراب‌ها.   

مسائل پولی و مالی در زندگی کنونی ما به منبعی از استرس‌ها،‌ اضطراب‌ها و احساسات ناخوشایند روانی تبدیل و باعث بروز اختلال‌های مالی فراوانی شده است. اختلال مالی مانند سایر اختلالات روانشناسی،‌ سلامت روان و کیفیت زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. بنابراین شناخت‌ ‌آن‌ها و اقدام به حل کردنشان راهی برای رسیدن به سلامت اقتصادی پایدار خواهد بود.

دروغ مالیِ رابطه‌محور: شامل وابستگی مالی و خیانت مالی هم می‌شود

۳) دروغ مالیِ رابطه‌محور (شامل وابستگی مالی و خیانت مالی هم می‌شود):

دروغ‌گویی درباره‌ی پول: این برمی‌گردد به «دروغ‌های کوچک مصلحتی‌ای» که همسران درباره‌ی خرج‌کردهایشان به هم می‌گویند، مثل نادیده‌گرفتن بودجه‌بندی‌ای که پیشتر روی آن به توافق رسیده‌اند یا دروغ‌گفتن درباره‌ی قیمت کالای گران‌قیمتی که خریداری شده است. نمونه‌های افراطی‌ترِ این اختلال می‌تواند شامل مخفی ‌کردن یک منبع درآمد یا بازکردن یک حساب بانکیِ مخفی شود.

کمک مالیِ کورکورانه: زمانی است که به دیگران پول می‌دهید؛ اما به این توجه نمی‌کنید که از پس چنین کاری برمی‌آیید یا نه، به دیگران پول می‌دهید؛ اما توجه نمی‌کنید که در درازمدت به نفع آن فرد است یا نه، نه‌گفتن به کسانی که از شما کمک مالی می‌طلبند برایتان دشوار یا ناممکن است یا حتی به‌خاطر دیگران، وضعیت مالی خودتان را به خطر می‌اندازید. یکی از نمونه‌های رایجش والدینی‌اند که به فرزند بزرگسال‌شان پول می‌دهند، درحالی‌که فرزندشان باید خودش بتواند نیاز مالی‌اش را برطرف کند. کمک مالیِ کورکورانه غالباً در خانواده‌هایی که وضعیت اقتصادی ضعیفی دارند دیده می‌شود،؛ چون نوعی احساس عذاب‌وجدان درباره‌ی خویشاوندان بی‌پول وجود دارد.

پایه‌های سلامت اقتصادی چندان پیچیده نیستند

پایه‌های سلامت اقتصادی چندان پیچیده نیستند و هرکسی هم می‌تواند به آن مسلط شود. فرقی هم نمی‌کند که چه کسی هستیم و چقدر ثروت داریم. زمانی که رویدادهای مالیِ تکان‌دهنده‌ی زندگی‌مان را شناسایی کنیم، باورهای نادرست مالی‌مان را به چالش بکشیم و به رفتارهای مالی سالم روی آوریم (مثل پایین‌نگه‌داشتن بدهی‌ها، حساب پس‌انداز فعال و داشتن بودجه‌بندی برای خرج‌کردها)، نه‌تنها از لحاظ مالی بلکه از لحاظ عاطفی و احساسی نیز موفق‌تر خواهیم شد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲