aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

چگونه با کودکان خود به خرید برویم؟

(زمان خواندن: 5 - 10 دقیقه)

خرید کردن با کودکان می‌تواند سخت، عذاب‌آور و از طرفی هم جذاب باشد. اگرچه کودکان به این معروف‌اند که مشکل‌ساز هستند، ولی با این حال می‌توان با آن‌ها به فروشگاه رفت و از خرید کردن لذت برد. با کمی برنامه‌ریزی، تلاش و همچنین روش‌هایی درست برای درگیر کردن کودکان در فرآیند خرید، می‌توانید یک خرید بی‌دردسر را همراه با کودکان خود داشته باشید.

کودکتان در زمان خرید فرشته نیست

بخش اول

با کودک سرحال و سیر به خرید بروید

از خرید کردن در روزهای آخر هفته و به خصوص ساعت ۵ عصر به بعد خودداری کنید.

فروشگاه‌ها در روزهای آخر هفته و همچنین بعد از تعطیل شدن ادارات، شلوغ‌ هستند. فروشگاه‌های شلوغ معمولا فضایی را برای سرگرمی کودکان شما به وجود می‌آورند که عموما باعث افزایش اضطراب شما می‌شود. اگر نمی‌توانید در این ساعات به فروشگاه‌ها بروید پس بهتر است با برنامه‌ریزی کردن بعد از ساعت ۷ این‌ کار را انجام دهید. زمانی را انتخاب کنید که فرزندتان سرحال و خوشحال است.

اگر کودک شما هر روزه حوالی ساعت ۱ چرت کوتاهی می‌زند پس بهتر است که خرید مواد غذایی را برای ساعت ۱۲:۳۰ برنامه‌ریزی نکنید. زمانی را انتخاب کنید که کودک شما سرحال، سیر و خوشحال باشد.

یک کودک خسته یا گرسنه احتمال بیشتری دارد که در فروشگاه دردسر درست کند. اگر شما بعد از صبحانه یا هر زمان دیگری که بعد از استراحت و غذا خوردن باشد به خرید بروید، شانس‌تان برای داشتن یک کودک مودب و سربه‌راه در حین خرید خیلی بیشتر است. با خود خوراکی یا نوشیدنی ببرید تا در حین خرید با کودکی عصبانی و گرسنه روبه‌رو نشوید. همچنین این کار باعث می‌شود تا او از شما درخواست خرید چیزی را نکند. اگر کودک شما در فروشگاه گرسنه باشد خیلی بیشتر تمایل خواهد داشت تا هر چیزی که می‌بیند را بخواهد. همچنین می‌توانید یک قمقمه آب با خود ببرید تا هر زمان که کودک‌تان تشنه‌اش شد مجبور نشوید برای خرید نوشیدنی هزینه کنید.

تهیه لیست خرید با مشارک کودکان

در حین خرید با کودکان، زمان عامل بسیار مهمی است. یعنی شما نمی‌توانید زمان خود را صرف گشتن فروشگاه یا فکر کردن به اینکه چه چیزی می‌خواهید، کنید. قبل از رفتن به خرید، یک لیست با تمامی جزئیات تهیه کنید تا کاملا بدانید دنبال چه هستید. دانستن اینکه دقیقا چه چیزی را می‌خواهید بخرید، آن هم قبل از اینکه وارد فروشگاه شوید، به شما کمک می‌کند که با اضطراب‌ کمتری خرید کنید و خریدهای هیجانی را تا حد امکان کاهش دهید. اجازه دهید که کودک‌تان نیز در تهیه لیست همکاری کند یا اینکه به آن‌ها بگویید که برای خودشان یک لیست کوچک بنویسند. این کار به آن‌ها نشان می‌دهد که می‌توانند به خرید کردن به چشم یک تفریح نگاه کنند نه یک فرآیند خسته‌کننده. اگر کودک شما به تکنولوژی علاقه‌مند است پس به آن‌ها کمک کنید تا به کمک اپلیکیشن‌های مختلف در گوشی همراه یک لیست خرید آماده کنند.

ساختن یک لیست خرید نه تنها به شما کمک می‌کند تا دفعات کمتری را به دلیل فراموشی برخی موارد به فروشگاه بروید، بلکه کمک می‌کند تا با کم کردن خریدهای هیجانی پول بیشتری را نیز پس‌انداز کنید. برای جلوگیری از اینکه کودک شما موارد غیرضروری را بخرد، مطمئن شوید که او می‌داند شما فقط مواردی را می‌خرید که در لیست وجود داشته باشند. حتی می‌توانید اجازه دهید که آن‌ها خودشان مواردی را در لیست جای دهند تا خیلی راحت‌تر متوجه این موضوع شوند که خرید فقط از روی لیست انجام می‌شود.

کودکتان در زمان خرید فرشته نیست

قبل از اینکه به خرید بروید به کودک‌تان بگویید که از او چه انتظاری دارید. یادتان باشد که کودکتان چه محرک‌هایی دارد و سعی کنید آن‌ها را در موقعیتی قرار ندهید که ناگهان کاری ناخواسته انجام دهند. به آن‌ها بگویید که چه چیزی خوب و چه چیزی بد است. مثلا «تو می‌توانی در برداشتن وسایل از روی قفسه‌ها به من کمک کنی ولی نمی‌توانی بدون من به دیگر بخش‌ها بروی» یا «شما می‌توانید یک چیز که دوست داری را برداری ولی چیزهایی که نیاز نداری را نمی خریم».

از تجربیات گذشته استفاده کنید تا بفهمید که کودک شما تا چه میزان می‌تواند خرید کردن را تحمل کند. اگر آن‌ها فقط 45 دقیقه تحمل می‌کنند پس ۴ ساعت زمان برای خرید کردن صرف نکنید!

همراه داشتن وسایل سرگرم کننده

بهتر است قبل از رفتن به خرید از خونه خوراکی ببرید تا وقتی که کودکان گرسنه شدند خوراکی را به آن‌ها بدهید. یکی از اسباب‌بازی‌های محبوبشان را بردارید. یا مثلا بازی‌های دستی، کتاب یا وسایل رنگی که برای همراه داشتن امن و مناسب هستند.

زمان درست بدهید

اگر قرار است یک ساعت در فروشگاه باشید پس به آن‌ها نگویید که خرید فقط ۱۵ دقیقه طول خواهد کشید. وقتی که به آن‌ها مدت زمان می‌دهید به آن‌ها می‌فهمانید که تا چه حد باید در فروشگاه دوام بیاورند و تحمل کنند. این کار همچنین به شما کمک می‌کند تا وقتی که آن‌ها از شما می‌پرسند «چقدر دیگه باید تو فروشگاه باشیم؟» به آن‌ها یک عدد مخشص را بدهید.

سایر گزینه ها درباره خرید و کودک

اگر کودک شما حین خرید بد رفتاری می‌کند بهتر است به این فکر کنید که اصلا آن‌ها را با خود نبرید تا خریدی بهتر داشته باشید. اگر امکان دارد کودک را پیش دوست یا همسایه بگذارید یا زمانی که همسرتان خانه است و می‌تواند کودک را نگه دارد، به خرید بروید.

  • اگر شما دوستی دارید که وضعیت مشابه دارد می‌توانید با برنامه‌ریزی از کودک‌های یکدیگر نگه‌داری کنید تا هر دو به خرید خود برسید.

برخی از فروشگاه‌ها پرستارهای موقت رایگان برای کودکان ارائه می‌دهند که در صورتی که شما عجله دارید یا وسایل زیادی را باید بخرید، ‌می‌تواند یک پیشنهاد عالی باشد.

برای خرید رفتن با کودک برنامه ریزی داشته باشید. بهترین زمان برای خرید رفتن با آنها زمانی است که سرحال و سیر باشند. از خرید رفتن با کودکان در زمانهایی که فروشگاه ها خیلی شلوغ هستند بپرهیزید.

مشوق رفتارهای خوب کودکتان باشید

بخش دوم

تشویق رفتارهای خوب کودک

خرید و تقویت مهارت های اجتماعی کودک

خرید کردن یک فرصت مناسب برای آموزش و تمرین اعداد، رنگ‌ها و شکل ها با بچه‌های کوچک است. برای بچه‌های بزرگتر می‌توان از فروشگاه به عنوان مکانی برای تمرین خواندن و مقایسه کردن استفاده کرد. فروشگاه‌های مواد غذایی نیز می‌تواند یک معرف بسیار عالی به منظور یادگیری مواد مغذی برای بچه‌های بزرگتر باشد. کودکان خود را در هر سنی تشویق کنید تا با فروشندگان صحبت کرده و مهارت‌های اجتماعی خودشان را تقویت کنند.

تقسیم وظایف با کودکان در خرید

برای کودکان خود وظایفی را تعیین کنید تا آن‌ها را در خرید سهیم کند و به آن‌ها کمک کند تا در این کار مشارکت داشته باشند. بچه‌های کوچک می‌توانند در انتخاب وسایلی که نمی‌شکنند کمک کنند، مثلا کمک کنند تا وسایل را از قفسه‌ها، داخل چرخ خرید بگذارند. بچه‌های بزرگتر می‌توانند کارهایی مانند برگرداندن وسایل را انجام دهند یا مسئول لیست خرید باشند.

به کودک خود در فرایند خرید مسئولیت دهید، این کار به او حس مسئولیت‌پذیری می‌دهد و به او کمک می‌کند که خودش را جمع و جور کند.

اگر شما به همراه چندین کودک خرید می‌کنید، بچه‌ی بزرگتر را مسئول دیگر بچه‌ها قرار دهید و مطمئن شوید که او در صورت نیاز به آن‌ها کمک کرده و با آن‌ها خوش‌رفتاری می‌کند.

کودکتان را روی خرید متمرکز نکینید

اگر فرزند شما به زودی جشن تولدش است، یا سریالی تلویزیونی یا یک کتاب را دوست دارد، از آن‌ها سوالاتی درباره‌شان بپرسید. سعی کنید وقتی در فروشگاه هستید تمرکز آن‌ها را بر روی چیز دیگری به غیر از خرید کردن بگذارید. 

  • اگر قرار است به زودی مراسمی برگزار شود که کودک شما نیز برای آن‌ خودش را آماده می‌کند می‌توانید از او بپرسید: «آیا برای رفتن به خانه دوستت و شب ماندن در آنجا هیجان داری؟ وقتی که آنجا هستی می‌خواهی چه بازی‌های انجام دهی؟»
  • اگر آن‌ها چیزی را می‌بینند که نمی‌توانند از دیدنش دست بکشند از آن‌ها بپرسید:‌ «می‌بینم که نمی‌توانی از دیدنش سیر شوی خب چه چیزی را بیشتر از همه درباره این برنامه دوست داری؟»
  • اگر برای آن‌ها داستانی را خواندید و می‌بینید که از آن لذت بردند از آن‌ها بپرسید: «به نظر میاد از داستان دیشب خوشت آمده است. می‌خواهی دوباره آن را برایت بخوانم؟ فکر می‌کنی هیجان‌انگیزترین بخش آن کدام بود؟»
  • اگر تولد آن‌ها نزدیک است و خیلی هیجان دارند از آن‌ها بپرسید: «برای تولدت هیجان‌زده‌ای نه؟ نمی‌توانم باور کنم که به این زودی به این سن رسیده‌ای! خب دوست داری برای تولدت چه چیزی را هدیه بگیری؟»

مشوق رفتارهای خوب کودکتان باشید

وقتی کودک شما رفتار خوبی دارد به او جایزه دهید. همانقدر که خرید کردن برای والدین اضطراب‌آور است، برای کودکان می‌تواند بیشتر از این‌ها اضطراب‌آور باشد. اگر کودک شما به خوبی رفتار کرد حتما بابت این کار به او تبریک بگویید و حتی برایش جایزه نیز بخرید.

  • تعریف کردن از کودکتان وقتی که رفتار خوبی دارد به او اعتمادبه‌نفس می‌دهد و تمایل او برای بهتر رفتار کردن در خریدهای بعدی را بیشتر می‌کند.
  • فرقی ندارد که می‌خواهید بگذارید چیزی که دوست دارند را بخرند، یا آن‌ها را به پارک می‌برید یا وقتی به خانه رسیدید می‌گذارید برنامه مورد علاقه‌شان را نگاه‌ کنند، به‌هرحال همیشه منتقل کردن این فکر به کودک که بعد از خرید، کاری برای انجام دادن دارند، می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا با اشتیاق تمامِ تلاش خود را برای خوش‌رفتاری به کار ببرند.

پیش از خرید رفتن با کودکان حتما لیست خرید تهیه کنید و در این کار از کودکان نیز کمک بخواهید. در هنگام خرید به کودکتان مسئولیت بدهید. این گونه تمرین ها باعث مسئولیت پذیر شدن کودکانتان در آینده خواهد شد.

با احساسات کودکتان آشنا باشید

بخش سوم

کنترل کج‌خلقی کودکان

نسبت به واکنش اطرافیان به کج خلقی کودک بی تفاوت باشید

اگرچه شرمنده شدن به دلیل واکنش‌های دیگران به کج‌خلقی فرزندتان کاملا قابل فهم است، اما باید بدانید که آن‌ها والدین کودک شما نیستند. به طور خلاصه، اصلا ربطی به آن‌ها ندارد. تا جایی که می‌توانید واکنش‌های منفی دیگران را نادیده گرفته و تمام تلاش خود را برای آرام کردن کودک خود بگذارید.

با احساسات کودکتان آشنا باشید

اسم گذاشتن بر روی احساسات و تشخیص احساس فرد می‌تواند به آرام شدن کودک کمک کند. مثلا بگویید «می‌دانم که از اینکه نمی‌توانی آن را برداری یا نمی‌توانی این کار را انجام دهی،‌ عصبانی و ناراحت هستی. می‌فهمم». همین جملات می‌تواند بهترین راهکار برای آرام کردن آن‌ها باشد.

در هنگام خرید علاوه بر اینکه سعی می کنید حواس کودکتان را از خرید و گذشتن زمان در فروشگاه پرت کنید به رفتارهای مثبت او دقت کنید و آنها را مورد تشویق قرار دهید. تعریف کردن از کودکتان وقتی که رفتار خوبی دارد به او اعتمادبه‌نفس می‌دهد و تمایل او برای بهتر رفتار کردن در خریدهای بعدی را بیشتر می‌کند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲