aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

چگونه عادات اشتباه خرید را تغییر دهیم؟ + فایل صوتی

(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)

اگر آدم ولخرجی هستید لازم نیست یک نفر مدام به شما بگوید دست از خرید کردن بکش. بهتر است ابتدا به عادات اشتباه خود در خرید کردن پی ببرید، سپس آن را با راهکارهایی تغییر دهید. بله درست است برای یک آدم ولخرج، یکی از سخت‌ترین کارهای دنیا، همین تغییر در شیوه‌ی خرید کردن است؛ اما شک نکنید با این تغییر رویکرد می‌توانید در زندگی خودتان پیشرفت‌های شگفت‌انگیز ایجاد کنید. حتی اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که برای خرج کردن، پول کم نمی‌آورید، کمی صبر کنید. توصیه‌ی ما این است که با خرج‌کردن‌های بی‌هدف فقط به پول و مال خود آتش می‌زنید. بهتر است به آینده‌ای فکر کنید که غیر قابل پیش‌بینی است و هر لحظه ممکن است شما را غافل‌گیر کند. تغییر در شیوه‌ی خرج کردن، حساب‌وکتاب زندگی‌تان را متفاوت خواهد کرد.

در این نوشتار، چند راهکار متفاوت برای تغییر عادات اشتباه خرج کردن ارائه خواهد شد تا با مطالعه‌ی آن دیدگاهتان درباره‌ی خرید تغییر کند.

Image

ابتدا اولویت‌های خود را مشخص کنید

بسیاری از اشتباهات ما هنگام خرید کردن، ناشی از عدم شناخت اولویت‌هایمان است. اگر ندانیم چه چیزهایی برایمان اهمیت دارند، تصمیم‌گیری‌های اشتباه و به‌تبع آن اتلاف پولمان محتمل‌تر خواهد بود. به جای هزینه کردن برای موارد بی‌اهمیت و غیرضروری، زمانی را به اولویت‌بندی اهداف مالی‌تان اختصاص دهید. به محض اینکه دریابید که چه چیزهایی واقعا برایتان مهمند، راحت‌تر می‌توانید خرج‌های غیرضروری‌تان را حذف کنید.

برای استفاده از پولتان هدف داشته باشید

اگر هدفی برای پولتان در نظر نداشته باشید، به‌راحتی آن را از دست خواهید داد. یکی از دلایلی که در خرج کردن پولتان بد عمل می‌کنید، این است که هدف مشخصی را دنبال نمی‌کنید. پس بهتر است بدانید که در زندگی چه می‌خواهید و پول قرار است چگونه شما را به اهداف‌تان برساند.

مثلاً هدفتان پرداخت هزینه‌ی دانشگاه خود یا فرزندتان است یا اهل سفر هستید و می‌خواهید برای آن برنامه‌ریزی کنید. ممکن است مایل باشید به خیریه‌ها کمک کنید یا حتی کسب‌وکار کوچکی راه‌اندازی کنید. اگر این اهداف را در ذهنتان مشخص کنید، به‌راحتی می‌توانید از هزینه‌هایی که در راستای اهدافتان نیستند، دست بکشید.

به داشته‌هایتان قانع و راضی باشید

یکی دیگر از دلایلی که انسان را دچار مصرف‌گرایی بیش از حد می‌کند، عدم رضایت از داشته‌هایش است. بسیاری از ما از در زندگی وسایل و امکانات خوبی داریم که از آن غافل هستیم. بنابراین برای پر کردن این خلأ‌، به ولخرجی و مصرف‌گرایی روی می‌آوریم. به‌جای این کار سعی کنید به داشته‌هایتان قانع باشید. اگر نگاهی به زندگی کنونی خود بیندازید، از ثروت ارزشمندی که دارید، شگفت‌زده خواهید شد. مثلاْ از عهده‌ی تأمین نیازهای اصلی خود برمی‌آیید؟ خانواده‌ی خوبی دارید؟ در سلامتی کامل به سر می‌برید؟ اگر پاسختان به همه یا بخشی از این سوالات مثبت است، شما ثروت بزرگی در اختیار دارید. بنابراین اگر روی دارایی‌های خود تمرکز کنید و از داشتن آن‌ها لذت ببرید، خرج کردن پول برای به دست آوردن شادی‌‌های آنی، دلیلی نخواهد داشت.

خرید باصرفه داشته باشید

به‌صرفه خرید کنید

می‌توانید با انتخاب کالاهای ارزان‌تر، هوشمندانه‌تر خرید کنید. این به معنی آن نیست که هنگام خرید، کالاهای ارزان‌قیمتی را بخرید که جنس و کیفیت مناسبی ندارند و مجبور شوید دوباره آن کالا را بخرید. بلکه بهتر است، به‌صرفه خرید کنید. از خرید نرم‌افزارها گرفته تا خدمات بیمه و هر چیز دیگری که فکرش را بکنید، همیشه انتخاب بهتری هم وجود دارد. به‌عنوان مثال، با استفاده از نسخه‌های رایگان نرم‌افزارها یا تخفیف بسته‌های اینترنت، در پولتان صرفه‌جویی خواهید کرد. پس هنگام خرید هر چیزی، همیشه به دنبال به‌صرفه‌ترین گزینه‌ها باشید؛ ولی همیشه این موضوع را در نظر بگیرید که اصلاً خریدهای غیرضروری چه لزومی دارد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲