aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

اعتیاد به خرید؛ اعتیاد خندان

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

شاید شما علاقه‌ی زیادی‌ به کفش دارید یا به‌تعداد‌ زیادی برای خودتان و فرزندانتان کفش می‌خرید. بسیاری از ما تجربه‌ی خرید زیاد و خالی شدن کارت‌های بانکی ‌مان را داشته‌ایم. اما برای بعضی‌ از مردم انگیزه‌ی در دست داشتن پلاستیک‌های خرید علی‌رغم ضعف ‌مالی که برایشان به همراه دارد، باعث اعتیاد به خرید می‌شود.

اعتیاد به خرید، چون از لحاظ اجتماعی پذیرفته شده ‌است اعتیاد خندان نامیده می‌شود. به‌دلیل ‌این‌که بسیاری از مردم متوجه نمی‌شوند که اعتیاد به خریدکردن چگونه می‌تواند باشد، دچار شدن به چنین اعتیادی در مقایسه با سایر موارد اعتیاد، خیلی راحت‌تر اتفاق می‌افتد

اعتیاد به‌ خرید ممکن ‌‌است کمی دور از ذهن به‌نظر برسد، اما محققان می‌گویند که این مسئله واقعی است. همان‌طورکه دکتر اِیپریل بنسون نویسنده کتاب«بخریم یا نخریم» می‌گوید «این فرایند زمانی رخ‌ می‌دهد که‌ برخی افراد وقت، انرژی و پول زیادی را صرف خرید‌کردن،– یا حتی فکرکردن‌ به خرید – می‌کنند، که به‌طور جدی زندگی آن‌ها را مختل می‌کند.»

علاوه‌بر تاثیرات تکان‌دهنده و آشکار مالی، افراط در خرید عواقب عاطفی نیز دارد: شما بعد‌ از هر سری خرید‌های ‌متوالی احساس گناه، شرم و اضطراب می‌کنید. به‌علاوه این می‌تواند با ایجاد اختلاف با دوستان و خانواده، به روابطتان آسیب‌ برساند. این موضوع حتی می‌تواند به زندگی حرفه‌ای شما هم آسیب برساند: شما ممکن است به دلیل اعتیادی که دارید وقت زیادی را در محل کارتان به جای کار کردن به گشت‌وگذار در فروشگاه‌های آنلاین و خریدهایتان اختصاص دهید. نتیجه چه می‌شود ؟ مشخص است پایین آمدن راندمان کاری و چه بسا اخراج از محل کار.

اما علی‌رغم این‌که اعتیاد به خرید ‌کردن می‌تواند ویرانگر باشد، این بیماری به‌ندرت جدی ‌گرفته‌ می‌شود. بِنسون می‌گوید «این اعتیاد خندان نامیده می‌شود چون از لحاظ اجتماعی پذیرفته شده ‌است. به‌دلیل ‌این‌که بسیاری از مردم متوجه نمی‌شوند که اعتیاد به خریدکردن چگونه می‌تواند باشد، دچار شدن به چنین اعتیادی خیلی راحت‌تر است.»

چرا به خرید کردن معتاد می‌شویم؟

چرا به خرید کردن معتاد می‌شویم؟

همانند اعتیاد‌‌ به ‌الکل، سیگار کشیدن یا قمار‌ کردن، دوستداران خرید به راه‌حل سریعی اعتیاد دارند تا احساس خوبی داشته‌ باشند: بِنسون می‌گوید «درواقع خرید‌ کردن باعث تحریک هورمون‌هایی در مغز می‌شود که ما به‌واسطه‌ی ‌آن‌ها احساس خوبی ‌خواهیم‌ داشت.

گاهی معتادان از خرید‌ کردن به‌عنوان یک راه برای احساس حالت ‌ایده‌آل خود استفاده می‌کنند. بِنسون اعتقاد دارد «خرید‌ کردن شکاف را بین شخصیتِ ‌واقعی آن‌ها و شخصیتی که دوست دارند باشند، می‌بندد. آن‌ها کسب کالا‌های مادی را به‌عنوان هدف مرکزی زندگی می‌بینند که شاخصی از موفقیت و مسیر خوشبختی است.» درواقع خرید کردن می‌تواند شما را از هدف‌هایتان دورتر کند.

این روند تماماً به تزلزل ختم ‌می‌شود: همان‌طور‌که دکتر جان رابرتس می‌گوید «مردم با خرید کردن در‌ حال پر کردن چاله‌های زندگیشان هستند با ‌این‌که جنبه‌های دیگر زندگیشان مثل شغل یا رابطه‌ی آن‌ها، رضایت‌بخش نیست.» اگر احساس‌ کردید که همسرتان شما را دوست ندارد یا شغل شما آن احساس مهم‌بودنی را که انتظارش را دارید به شما نمی‌دهد، ممکن ‌است به چیز دیگری روی ‌آورید.

اگر دیدید که خرید کردن باعث شده تا از دوستتان پول قرض بگیرید، یا در حالی که از کارهایتان عقب هستید زمان زیادی را به خرید کردن اختصاص بدهید، بدانید که دچار مشکلی در این زمینه شده اید و ممکن است در دام اعتیاد به خرید گرفتار شوید.

علائمی که نشان ‌می‌دهد خرید‌هایتان غیرطبیعی است

اگر فکر‌ می‌کنید که در منطقه‌ی خطر قرار دارید، می‌توانید خودتان را امتحان کنید: اخیرا در نروژ محققان یک پرسشنامه هفت‌گانه به‌نام سنجش میزان اعتیاد به خریدکردن  جهت اندازه‌گیری مقدار تمایلات به خرید‌های غیرمتعارف طراحی کردند. اساساً خط‌ قرمز در این سنجش برای خرید‌های غیرمتعارف مثل بقیه‌ی خط ‌قرمزها در سنجش دیگر اعتیادها می‌باشد.

ابتدا ببینید که آیا خرید‌ کردن باعث ایجاد کشمکشی در زندگیتان شده ‌است یا نه: آیا این سرچشمه بحث‌وجدل‌ها با خودِ حقیقی‌تان است؟ آیا از دوستان پولی قرض گرفته‌اید؟ به دلیل اتلاف میزان زیادی از وقتتان به‌خاطر خرید ‌کردن، آیا در کارتان عقب افتاده‌اید؟

بعد از خودتان بپرسید که آیا به‌خاطر خرید‌کردن احساس بی‌قدرتی می‌کنید؟ آیا کنترلی بر خودتان دارید یا مثل عادت‌های خریدتان، آن‌ها شما را کنترل می‌کنند؟

همچنین باید درنظر بگیرید که تا چه میزانی خرید‌ کردن زندگی شما را به خودش اختصاص‌ داده ‌است. همان‌طور‌که رابرتس می‌گوید «بسیاری ‌از ما تجربه‌ی افراط در خرید‌ کردن را داریم، اما اگر این‌ موضوع در زندگیتان بسیار برجسته شده‌ باشد و دائماً درباره‌ی آن فکر کنید و حرف ‌بزنید، شما مشکل دارید.»

پاسخ عاطفی شما یه هزینه‌ها، یکی‌ دیگر از عوامل است. رابرتس می گوید: «اگر جنسی را در فروشگاه‌های‌ آنلاین یا در یک بازارچه با قیمت خوب پیدا‌ کردید که باعث خوشحالیتان شد، بدانید که آن یک علامت هشدار است و در حالت دیگر بررسی‌ کنید که آیا با از دست‌ دادن آن پیشنهاد متضرر می‌شوید؟ یا اگر فرصتی برای بررسی پیشنهادتان در فروشگاه‌های آنلاین نداشته‌ باشید دچار رنج و اضطراب می‌شوید؟»

قبل ‌از خرید از خودتان بپرسید که چرا باید آن کالا را بخرید و اگر نخرید چه اتفاقی می افتد؟ آیا به آن کالا نیاز دارید و چگونه هزینه‌اش را پرداخت می‌کنید؟ این سوالات باعث ایجاد وقفه‌ بین زمانی ‌که انگیزه‌ی خرید‌ دارید و هنگامی‌که پول را پرداخت ‌می‌کنید، می‌شود وممکن است شما را از خرید کردن منصرف کند.

چگونه انگیزه‌ی ولخرجی را کنترل کنیم؟

اولین و موثرترین گام برای درمان این ‌است ‌که بفهمید چرا و چگونه خریدکردنتان در ابتدا به یک مشکل تبدیل شد. شما این‌ کار را می‌توانید به‌تنهایی یا با کمک یک درمانگر انجام‌ دهید. رابرتس در این باره می‌گوید «برای پیدا کردن یک درمان دائمی، شما باید دلیل هزینه‌هایتان را آشکار کنید.» او پیشنهاد استفاده از دفتری برای ثبت اتفاق‌های ‌روزانه را داد.

هنگامی‌ که ریشه‌ی این موضوع را پیدا کردید، راهکار‌هایی برای کمک‌ به شما جهت غلبه‌بر افراط در خرید ‌کردن وجود دارد. بنسون توصیه می‌کند که یک کارت یادآوری‌کننده برای جلوگیری در خرید افراطی را همیشه به همراه داشته باشیم که شش سؤال زیر را مطرح‌ می‌کند:

  • چرا این‌جا هستم؟
  • چه احساسی دارم؟
  • آیا به این کالا نیاز دارم؟
  • چه می‌شود اگر صبر کنم؟
  • چطور مبلغش را پرداخت ‌خواهم ‌کرد؟
  • این را کجا قرار‌ خواهم ‌داد؟

همان‌طور‌که او می‌گوید قبل ‌از خرید این سوال‌ها را از خودتان بپرسید تا باعث ایجاد وقفه‌ای بین هنگامی‌که انگیزه‌ی خرید‌ دارید و هنگامی‌که پول را پرداخت ‌می‌کنید، شود و همین وقفه ممکن‌ است باعث ‌شود از خرید‌ کردن منصرف شوید.

داشتن نگاهی نزدیک‌تر به خرج‌ومخارجتان می‌تواند مؤثر باشد، بنسون توصیه می‌کند هرچه‌ را‌ که می‌خرید یادداشت کنید و براساس نیاز به آن‌ها نمره دهید. سپس بررسی‌ کنید که اگر فقط آن مواردی را که واقعاً نیاز داشتید می‌خریدید، چقدر پول پس‌انداز می‌کردید. در آخر، توصیفی از دیدگاه خود برای آینده بنویسید و اینکه آیا با این روشی که زندگی‌ می‌کنید می‌توانید به هدفتان برسید یا نه.

گروه‌های حمایتی یکی‌ دیگر از راه‌های مفید است. ازیک نفر قابل ‌اعتماد، دوست مسئولیت‌پذیر یا عضو خانواده به عنوان حامی درخواست کمک کنید. رابرتس می‌گوید «زمانی که فرد دیگری وجود دارد تا به او ‌جواب ‌‌‌پس ‌دهید، احتمالش زیاد است که از او پیروی کنید.» او پیشنهاد می‌کند که یک قرارداد جامع بنویسید که در آن شما هم بودجه‌ای برای هزینه‌های بیهوده تعیین می‌کنید و هم مجازاتی مثل انجام ‌دادن کارهای مربوط‌ به خانه یا نصف ‌کردن بودجه خود در ماه آینده، در صورتی‌که از حد تعیین شده‌ عبور کنید. این‌کار آسان نخواهد بود و با ‌وجودِ رنج‌ و سختی موقت، ارزش انجام شدن دارد. این کار مانعی برای شماست تا از خریدهای اعتیاد آورتان دست بردارید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲