aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

ثروتمندان «اثر دیدرو» را می‌شناسند! شما چطور؟

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

تا به حال شده وسیله‌‌ی جدیدی برای خانه‌‌تان بخرید و احساس کنید بقیه‌‌‌‌ی وسایل‌‌تان در کنار آن کمی کهنه به نظر می‌‌رسند؟ این موضوع یکی از پیامدهای تغییر دکوراسیون است، نه؟ مثلا وقتی بخارپز جدیدی می‌‌خرید، حس می‌‌کنید ماکروویوتان هم نیاز به تعویض دارد. با خرید ماکروویو جدید، یخچال قدیمی‌‌تان خودنمایی می‌‌کند، پس از آن نوبت به ماشین‌‌ظرفشویی و… می‌‌رسد.

پس از تعویض تمام وسایل خانه، ‌‌ فکر می‌‌کنید که دیوارها را هم باید رنگ کنید و تعجب می‌‌کنید که چرا تا به حال متوجه خراب شدن کف‌‌پوش‌‌هایتان نشده‌اید!

پیش از آن‌‌که به خودتان بیایید، خریدی ساده، خریدهای متعددی را به همراه خواهد داشت. خرید هر وسیله‌‌ی جدید، این احساس را در شما به وجود می‌آورد که به وسایل دیگری هم نیاز دارید. پس اگر حواستان را جمع نکنید، به دردسر عظیمی خواهید افتاد.

15097048-4ee0-11e4-a1ef-00144feab7de-1080.jpg

آیا این قضیه مربوط به عصر جدید است؟

آیا این پدیده‌‌ای جدید و برخاسته از فرهنگ مصرف‌‌گرای ماست؟ خیر! جالب است بدانید که این موضوع از صدها سال پیش، به‌‌ویژه توسط دنیس دیدرو (Denis Diderot) نویسنده‌‌ی فرانسوی، مورد توجه بوده است.

داستان از جایی شروع شد که دیدرو پیژامه‌‌ی جدیدی هدیه گرفت. او پیژامه-ای راحت، زیبا ولی کمی قدیمی داشت، که با کاناپه‌‌، دیوارهای اتاق و هر چیز دیگری در زندگی‌‌اش هم‌‌خوانی داشت. در مجموع از زندگی‌‌اش راضی بود و همه چیز خوب پیش می‌‌رفت، تا وقتی که یک پیژامه‌‌ نو هدیه گرفت. در ابتدا از این هدیه خوشحال بود. به‌‌هرحال چه کسی از لباس‌‌های جدید و برند بدش می‌‌آید؟ ولی ناگهان اتفاق غیرمنتظره‌‌ای افتاد. زیبایی این پیژامه، دیدرو را به این فکر انداخت که چقدر وسایل زندگی‌‌اش کهنه‌‌اند. تصمیم گرفت که بقیه‌‌ی وسایلش را هم مثل پیژامه‌‌ی جدیدش نو کند. اول از همه آینه‌‌اش را عوض کرد. سپس کاناپه‌‌ای نو خرید. دیوارهای خانه را هم، که پیش کاناپه‌‌های نو کثیف به نظر می‌‌رسیدند، رنگ زد. ساعت جدیدی خرید و به همین منوال ادامه داد.

تا جایی که برای انطباق خانه‌‌اش با پیژامه‌‌ی جدیدش حسابی بدهکار شد. امروزه اثر دیدرو برای اشاره به تاثیر مصرف‌‌گرایی و خرید کالاهای مکمل در وضعیت اقتصادی افراد به کار می‌‌رود.

investacademy-investing-for-beginners-home-slide-1080.jpg

اثر دیدرو در کتاب «همسایه میلیونر»

در کتاب «همسایهٔ میلیونر» مطلبی با همین موضوع، ولی بدون نام بردن از فرد خاصی خوانده بیان شده است. نویسنده، ‌‌ «توماس استنلی» در این کتاب از فرار ثروتمندان از تبعات این اثر صحبت می‌کند. مثلا میلیونر ۶۵ ساله‌‌ای را مثال می‌زند که اجازه نداد تا دوستانش ماشین جدیدی برای تولدش هدیه بگیرند.

می‌‌پرسید چرا؟ وی هیچ دلیلی برای داشتن ماشینی آخرین‌‌مدل نداشت. چرا که عاشق ماهی‌‌گیری بود و ماشین قدیمی‌‌اش به اندازه‌‌ی کافی جا برای وسایل ماهی‌‌گیری‌‌اش داشت. این بخش از کتاب که به نقل‌‌قول از اوست بسیار تکان‌‌دهنده است:

«ماشینی آخرین‌‌مدل، هیچ سنخیتی با سبک زندگی من ندارد. اگر ماشین جدیدی داشته باشم، مجبور می‌‌شوم خانه‌‌ام را هم عوض کنم و خانه‌‌ی جدید وسایل جدیدی هم می‌‌خواهد.»

259-ber3787-num-1080.jpg

رابطه‌‌ی اثر دیدرو و ثروت مخفی

بیشتر ما مواردی مثل ماشین آخرین‌‌مدل، خانه‌‌ی بزرگ، لباس‌‌های مارک و به‌روزترین چیزها را نشانه‌‌ی ثروتمندی می‌‌دانیم. ولی ثروتمندان واقعی، اصلا دنبال چنین چیزهایی نیستند. ثروتمندان باهوش، ثروت خود را از دوستان و خانواده‌‌یشان مخفی نگه می‌‌دارند. در خانه‌‌ی ساده‌‌ای زندگی می‌کنند و ماشینی معمولی سوار می‌‌شوند. ولی دلیل این رفتار آن‌‌ها چیست؟

تجملات، هدفی که ثروتمندان در زندگی دنبالش هستند را محقق نمی‌‌کند. آن‌ها می‌‌دانند که خرید هر چیز جدیدی، خریدهای دیگری را به دنبال خواهد داشت. با خرید خانه‌‌ای در بالای‌‌شهر، مجبور خواهیم شد فرزندانمان را مثل بقیه همسایگان به مدرسه‌‌ی غیرانتفاعی بفرستیم، ماشینی جدید بخریم تا شیک‌‌تر به نظر برسیم، لباس‌‌های مارک بپوشیم، در باشگاه‌‌های گران‌‌تری ثبت‌‌نام کنیم و در مجموع سبک دیگری از زندگی را دنبال کنیم. بنابراین یک خرید ساده، هزینه‌های دیگری را هم در پی دارد و این فاجعه‌‌ای است که ثروتمندان از آن پیشگیری می‌‌کنند و به ثروت زیادی (البته از نوع مخفی) می‌‌رسند.

بسیاری از ثروتمندان با پس‌‌انداز تدریجی و مستمر، کاهش هزینه‌‌ها و سرمایه‌گذاری هوشمندانه در تجارت، بازار سهام و املاک و مستغلات، به جایگاهی که دارند رسیده‌‌اند. آن‌‌ها دنبال این هستند که با پولشان کارهای متفاوتی انجام دهند، پس فقط برای موارد ضروری خرج می‌‌کنند و از تجملات دوری می‌‌کنند.

پس اگر این بار لباس یا هر چیز جدیدی توجه‌‌تان را جلب کرد، دست نگه دارید و قبل از اینکه دست در جیبتان کنید، به تبعات این خرید فکر کنید. آیا با این خرید به اهداف‌‌تان نزدیک‌‌تر می‌‌شوید و تغییر مثبتی در زندگی‌‌تان ایجاد می‌شود؟ یا گرفتار اثر دیدرو خواهید شد؟

woman-shopping-1080.jpg

شما چطور؟

یک تجربه از اثر دیدرو برای شما تعریف کنم. یادم است مدت‌ها قبل برای خرید شلوار کتان به اتفاق همسرم به مرکز خرید رفته بودیم. همسرم اصرار داشت شلواری به رنگ زرشکی بخرم. هر چند خیلی خوش رنگ بود اما برای لحظه‌ای به این فکر کردم که با این شلوار چه پیراهن، کت، کمربند و کیفی میتوانم بپوشم. حتی به کفش مناسب هم برای ست شدن فکر کردم. فهمیدم که اگر شلوار زرشکی را بخرم باید حداقل دو کالای دیگر نیز بخرم. در نهایت به این نتیجه رسیدم که واقعا به آن شلوار کتان نیازی ندارم و بهتر است شلواری بخرم که برای آن به خرید‌های دیگر نیازی نداشته باشم.

آیا تا به حال اثر دیدرو را در زندگی خودتان یا دوستان و خانواده‌‌تان احساس کرده‌‌اید؟ یا طرفدار داشتن ثروت مخفی هستید و با مدیریت اموالتان از مصرف‌گرایی پیشگیری می‌‌کنید؟ برایمان کامنت بگذارید.

خرید هر وسیله‌‌ی جدید، این احساس را در شما به وجود می‌آورد که به وسایل دیگری هم نیاز دارید. اثر دیدرو به این مساله اشاره دارد. پس اگر حواستان را جمع نکنید، به دردسر مالی خواهید افتاد. تجملات، هدفی که ثروتمندان در زندگی دنبالش هستند را محقق نمی‌‌کند.

ثروتمندان واقعی، اصلا دنبال ماشین آخرین‌‌مدل، خانه‌‌ی بزرگ، لباس‌‌های مارک و به‌روزترین چیزها نیستند. اینها بیشتر مواردی است که بیشتر مردن آن را نشانه ثروتمند بودن می‌دانند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

logo-samandehi

treebottom

address    تهران | میدان بهرودخیابان عابدی | پلاک ۳ | طبقه دوم | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲