aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

چگونه چندین حساب پس‌انداز برای مواقع ضروری داشته باشیم ؟

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

چندین حساب برای مواقع اضطراری و روز مبادا؟! من حتی در پس‌انداز کردن برای یک حساب مانده‌ام!

اگر این جمله به محض شنیدن «چندین حساب برای مواقع اضطراری»، به ذهن شما می‌رسد،‌ باید بگویم که شما تنها نیستید. من هم وقتی هدفم فقط این بود که مبلغ تنها حساب مواقع اضطراری‌ام را بیشتر از یک میلیون تومان نگه دارم، دقیقاً همین جمله را می‌گفتم.

در آن زمان داشتن یک حساب برای مواقع اضطراری کاری عقلانی بود، به این دلیل که من فقط خودم را برای یک موقعیت اضطراری آماده می‌کردم و آن‌ هم از دست دادن شغلم بود. چون فکر می‌کردم مشکل دیگری در زندگی‌ام پیش نمی‌آید که بخواهد برای من دردسرساز شود تا مجبور باشم برای آن پولی کنار بگذارم.

اگر تنها هدف شما این است که در صورت از دست دادن شغلتان بتوانید از خود محافظت کنید و فکر می‌کنید که از آن حساب در مواقع دیگری غیر از این موقعیت استفاده نخواهید کرد، یک حساب برای شما کافی است. اما بگذارید در اینجا دربارۀ تکنیکی ساده و تأثیرگذار برای داشتن چندین حساب مواقع اضطراری صحبت کنیم.

106212954-1572446279652gettyimages-1070550402-1080.jpg

افتتاح چندین حساب برا مواقع ضروری

اهداف مختلف برای خود تعیین کنید

این‌که شما چقدر به آسودگی بعد از بیکار شدن نیاز دارید یک مسئله است و اینکه چقدر باید بابت قسط ماشین و مالیات پول بپردازید مسئله‌ای دیگر. اگر چندین حساب برای مواقع اضطراری داشته باشید، می‌توانید هر کدام از اهداف را به خوبی به سرانجام برسانید و از همه مهم‌تر می‌دانید که چه موقعی به هدف خود خواهید رسید. زمانی که این کار را انجام دهید می‌توانید پرداخت‌های خودکار را به سمت هدف دیگر و حساب دیگر متمرکز کنید. تا بتوانید در جایی که به سرعت و همت بیشتری نیاز است، پول خود را صرف کنید.

اهدافی را تعیین کنید که بتوانید آن‌ها را به دست آورید

اهداف قابل دسترس و نه‌چندان بزرگ را در نظر بگیرید؛ زیرا این یک حساب پس‌انداز مواقع ضروری است. موقعیت‌هایی مانند تعمیرات خانه، هزینۀ تعمیرات خودرو و خرابی وسایل خانه می‌توانند در این لیست باشند. به نظر می رسد حساب روز مبادا برای دورۀ بیکاری مهم‌ترین نوع حساب مواقع ضروری باشد. شاید هم بگویید هزینه‌های درمانی، اما معتقدم بیمه در این موارد بار مسائل مالی را به دوش می‌کشد.

من سال قبل توانستم حسابی برای مواقع اضطراری هزینه‌های خودرو داشته باشم و این حتی قبل از این بود که برای خودم و موقعیت از دست دادن شغلم بخواهم حسابی باز کنم. بیشتر این کار را به این دلیل انجام دادم که موقعیت اضطراری برای خودرو ممکن است هر موقعی اتفاق بیفتد و در ضمن این هدف هم کوتاه‌تر و هم راحت‌تر بود. واقعاً بعد از اینکه این مورد را به‌طور کامل انجام دادم و آن را از فهرست خودم خط زدم احساسی عالی داشتم. حتی با وجود اینکه ممکن بود اگر شغلم را از دست بدهم تا چندین ماه هیچ پولی برای رفع و رجوع کردن این مشکل نداشته باشم.

حساب‌هایتان را اولویت‌بندی کنید

اگر چندین حساب برای مواقع اضطراری داشته باشید، می‌توانید اولویت‌بندی دقیق‌تری برای چگونگی پس‌انداز پول در آن‌ها تعیین کنید. اگر سیزده‌سال است که اتومبیلتان را عوض نکرده‌اید؛ اما خانه‌ای نوساز خریده‌اید، ماشین شما در اولویت تعمیر برای یک یا دو سال آینده قرار می‌گیرد.

20151124143042-man-money-pocket-stealing-embezzlement-investors-businessman-financial-wealth-worker-dishonesty-criminal-currency-dollar-1080.jpg

سر قول خود بمانید

داشتن نام و هدف مشخص برای هر حساب به شما کمک می‌کند که به هدف آن حساب، وفادار و پایبند باشید. مخصوصاً مواقعی که این موضوعات برای شما اهمیت زیادی دارد. دقیقاً مانند نگهداری درست از خودرو که برای من اهمیت بالایی دارد.

یک اعتراف حقیقی برای داشتن چندین حساب برای مواقع اضطراری: من بیشتر از یک حساب برای این منظور دارم و مبلغی را همیشه به چیزی غیر از حساب مواقع بیکاری‌ام اختصاص می‌دهم تا برخی مواقع غیراضطراری را بتوانم مدیریت کنم. اما آیا تا به حال شده که به حساب مواقع اضطراری تعمیرات خودرو برای مخارج غیراضطراری دست بزنم؟ هرگز، حتی یکبار هم نشده است.

حفره‌های برنامه‌ی مالی خود را ببینید

ممکن است شما نیز مانند من بودجه‌ی کاملی برای هدفی خاص داشته باشید؛ اما ناگهان یادتان بیاید که ممکن است اتومبیل شما نیز بودجه‌ی مجزایی برای شرایط اضطراری لازم دارد. یا مثلاً شما به خانه‌ی جدیدی بروید؛ ولی هنوز شروع به پس‌انداز کردن برای مواقع اضطراری خانه نکرده باشید و اتفاق خاصی بیفتد مثلاً باران شدیدی ببارد و سقف خانه آسیب ببیند و شما برای تعمیر آن پولی نداشته باشید.

زمانی که حساب‌های مواقع اضطراری خود را از یکدیگر جدا نگه می‌دارید، دیدن حفره‌ها در برنامه بسیار راحت‌تر می‌شود و دیگر نیازی نیست تا نگران مشکلات یک حساب بزرگ باشید که می‌تواند هر چیزی را حل کند و بعداً شما را به مشکل بیندازد.

اگر قانع شده‌اید که باید چندین حساب مواقع اضطراری داشته باشید، در ادامه به شما می‌گویم که چگونه این کار را انجام دهید.

داشتن چندین حساب برای مواقع ضروری اجتناب‌ناپذیر و البته سخت به‌نظر می رسد. اما فکر کنید که در یک خانه قدیمی سکونت دارید و از بد ماجرا، خودروی قدیمی شما هم حال و روز خوبی ندارد. خوب ممکن است بیکار هم شوید. هر چند ممکن است همه‌ی موارد ضروری با هم پیش نیاید؛ اما شما باید برای هر کدام کاملاً جداگانه فکر کنید و تصمیم بگیرید.

از بانک‌های جداگانه استفاده کنید

در موقعیتی ایدئال زمانی که تمام حساب‌های شما به حد نصاب رسیده باشد مقدار بسیار زیادی پول خواهید داشت. حتی با اینکه در حساب‌های مختلف پخش شده‌اند. البته ممکن است این کار سال‌ها زمان ببرد، همان‌طور که برای من نیز طول کشید؛ ولی ارزشش را دارد. نگهداری این میزان پول در جایی که به‌طور عادی جلوی چشمان شما نباشد، و هر روزه به آن‌ها دسترسی نداشته باشید، یکی از بهترین راه‌ها برای پیش بردن مسیر به سوی رسیدن به اهداف است.

how-hackers-innovators-icons-accelerate-success-1-1080.jpg

از حساب‌هایی با سود بالا استفاده کنید.

اگر پولی دارید که ممکن است هر لحظه به آن نیاز پیدا کنید، باید حتماً به‌صورت وجه نقد باشد. بهترین راه برای بیشترین استفاده این است که آن را در حساب‌هایی با سود بالا پس‌انداز کنید. به‌عنوان نمونه برخی بانک‌ها هستند که برای حساب‌های پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری سود‌های بالایی را ارائه می‌کنند؛ مثلاً 21 درصد یا بیشتر. این یک سود بالا و به‌صرفه است.

اگر سخت در تلاش هستید تا برای مواقع اضطراری پس‌انداز کنید، باید تا حد امکان از خرج‌های غیر ضروری و از دست دادن پول بپرهیزید و در ضمن باید از پس‌اندازهای خود نیز پولی را از طریق سوددهی حساب‌ها به دست آورید.

در دستیابی به این هدف هیچ‌گاه از خرج‌های کوچک غافل نشوید. هزینه‌های خرد در نهایت، به مبالغ زیاد تبدیل می‌شوند. به قدرت انباشته شدن آب فکر کنید و سعی کنید پیش از هزینه کردن هر مبلغی به آن خوب فکر کنید.

بهترین ایده برای پس‌انداز روز مبادا این است که در بانک‌های مختلف حساب‌هایی با اهداف مختلف داشته باشید و کاملاً به آن‌ها وفادار بمانید. این یعنی از حساب تعمیرات خودرو برای مواقع ضروری تعمیرات وسایل خانه استفاده نکنید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲