aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

چگونه به راحتی سرمایه خود را حفظ کنیم؟

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

افزایش سود به‌معنای افزایش خطر نیست. اگر می‌خواهید در برابر سودهای بالا ضرر کمی متحمل شوید، اطلاعات و آگاهی‌تان را افزایش دهید. هیچ چیز به‌اندازۀ اطلاعات، شما را از خطر حفظ نمی‌کند.

Image

استفاده بهینه از سرمایه؛ یک اصل کلیدی

یکی از مهم‌ترین مباحث درمدیریت مالی زندگی‌تان که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید، استفادۀ بهینه از سرمایه است. معنای استفادۀ بهینه این است که از کمترین سرمایه‌ها بیشترین استفاده را ببرید. اگر شما پول خود را در بانک سپرده‌گذاری و در مقابل آن سود دریافت کنید، اگر پول خود را برای مدت زمانی پس‌انداز کنید تا در ازای آن وام بگیرید یا اگر اوراق بهادار و سهام بخرید، از پول خود استفادۀ بهینه نکرده‌اید. زیرا سرمایۀ شما در کنترل خودتان نیست. بانک‌ها و سرمایه‌داران سرمایۀ شما را در دست گرفته‌اند و هر لحظه امکان افت قیمت سهام و کاهش ارزش پول وجود دارد. استفاده از سرمایه‌ها بدون کنترل بر آن‌ها مانند این است که ماشینی را بخریم که هیچ فرمانی ندارد و ما هم پایمان را روی پدال گاز گذاشته‌ایم و فشار می‌دهیم. در این شرایط چه اتفاقی برای ما می‌افتد؟

اولین قدم در استفادۀ بهینه از سرمایه و کنترل آن، فهمیدن مقدار ارزش  واقعی آن است. شاید این مطلب برایتان عجیب باشد که خیلی از مردم قیمت واقعی یا همان خالص دارایی‌هایشان را نمی‌دانند و همین مسئله ممکن است به ضرر و شکستشان بینجامد.

ارزش واقعی دارایی‌هایتان را بشناسید

قیمت خالص (یا ارزش واقعی دارایی‌ها) به‌معنای ارزش دارایی شما منهای بدهی‌هایتان است. یعنی اگر از کل سرمایه‌هایتان، بدهی هایتان را کم کنید، آنچه برایتان می‌ماند قیمت واقعی است. برای مثال، اگر شما ملکی با ارزش پانصد میلیون تومان داشته باشید و از طرف دیگر دویست میلیون تومان بدهکار باشید، مقدار دارایی شما سیصد میلیون تومان است.

Image

برای آشنایی با قیمت خالص یا ناخالص باید چند نکته را در نظر بگیرید:

  • قیمت‌های خالص قطعی نیستند و ممکن است بالاتر یا پایین‌تر از چیزی که شما فکر می‌کنید، باشند. هرگز قبل از فروش خانه‌تان نمی‌توانید قیمت نهایی آن را مشخص کنید. اگر با قیمت‌های دلخواه و ذهنی خود دست به سرمایه‌گذاری بزنید، قطعاً شکست خواهید خورد. مسئلۀ کنترل در اینجا اهمیت خود را نشان می‌دهد. کنترل یعنی قیمت خالص دارایی خود را بدانید. به‌طور مثال، ممکن است شما تصور کنید قیمت و ارزش خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید ۵۰۰ میلیون تومان است، در حالی که زمانی که برای فروش خانه اقدام می‌کنید یا آن را توسط کارشناسان قیمت‌گذاری می‌کنید، قیمت واقعی بیشتر یا کمتر از تصورتان باشد.
  • قیمت خالص در بعضی موارد پایین‌تر از ارزش واقعی دارایی محاسبه می‌شود. به طور مثال، هنگامی که ماشینی را می‌خرید، پس از پرداخت پول و سوار شدن بر آن (حتی برای چند روز) از قیمتش کاسته می‌شود. در حالی که به‌طور طبیعی ارزش واقعی این دارایی چند روز پس از خرید آن با روز اول تفاوتی ندارد. بنابراین شاید بهتر باشد که ماشین صفر نخرید؛ زیرا حتی استفادۀ بسیار کوتاه از آن با افت قیمت همراه است و کسی حاضر نیست مبلغی را که در ابتدای خرید آن پرداخته‌اید، به شما بپردازد.
  • قیمت خالصی که بخواهد با پایین آمدن و بالارفتن ارزش دلار پایین و بالا شود، خوب نیست و این مسئله امکان کنترل و استفادۀ بهینه از سرمایه را از شما می‌گیرد.

شما همواره باید به‌دنبال کنترل سرمایه‌ی خود باشید. منظور از کنترل این است که ابتدا درآمدتان، یعنی میزان حقوق و سایر منابع درآمدی مانند دریافت اجاره را مشخص کنید. همچنین، هزینه‌ها و مخارج ضروری خود را تعیین کنید و سعی کنید جلوی مخارج غیر ضروری را بگیرید. بدهی‌هایتان را مشخص کنید. دارایی‌هایتان را نیز کنترل کنید. مواردی مثل افزایش اجاره‌ها، کاهش هزینه‌ها و کاهش بدهی‌ها باعث افزایش دارایی‌تان می شود. لازم است که از آن‌ها آگاه باشید.

Image

در استفاده از سرمایه‌تان این نکات را فراموش نکنید

  • گاه استفاده‌ی بهینه می‌تواند باعث شود که راحت‌تر کار کنید، راحت‌تر شغلتان را عوض کنید، راحت‌تر سرمایه‌گذاری کنید و... .
  • سرمایه‌گذاری بر روی اوراق کاغذی مانند پول، چک، اوراق بهادار یا سهام سخت‌تر و با ریسک بیشتری همراه است. زیرا کنترل بر آن‌ها پایین است.
  • بسیاری از کسانی که به‌عنوان کارشناسان مالی به شما مشاوره می‌دهند، خودشان به چیزی که می‌گویند، اعتقادی ندارند. آن‌ها فقط فروشندگانی هستند که توصیه‌های خود را به مردم می‌فروشند.
  • افزایش سود به‌معنای افزایش خطر نیست. برخی کارشناسان مالی تذکر می‌دهند که افزایش سود برابر با افزایش خطر است. این نکته فقط در سرمایه‌گذاری‌های کاغذی درست است، نه در تمامی انواع سرمایه‌گذاری‌ها. اگر می‌خواهید در برابر سودهای بالا ضرر کمی متحمل شوید، اطلاعات و آگاهی‌تان را افزایش دهید.
  • آنچه در سرمایه‌گذاری ضروری است، تمرکز است نه تنوع. هنگامی که کارشناسان مالی به شما پیشنهاد می‌دهند که با سرمایه‌تان کارهای متنوعی انجام دهید، خودشان چنین کاری نمی‌کنند. آن‌ها تنها در یک زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند و سپس دارایی‌های خود را بیمه می‌کنند و از آن‌ها به‌طور کامل محافظت می‌کنند. پس چرا به شما توصیه می‌کنند که کارهای متنوع کنید؟ به‌علاوه تمامی سرمایه‌گذاری‌ها که مشمول بیمه نمی‌شوند. آن‌وقت شما چطور می‌توانید همانند آن‌ها از سرمایه‌ی خود محافظت کنید؟ تمرکز کاری است که افراد تحصیلکرده و آموزش‌دیده انجام می‌دهند‌ اما تنوع کار افرادی است که نمی‌دانند چه کار باید بکنند.
  • استفاده‌ی بهینه در سرمایه‌گذاری به‌معنی سود بیشتر و خطر کمتر است. شما در سرمایه‌گذاری باید به این قضیه دقت کنید که سرمایه‌ی اولیه خود را به‌دست آورید. یعنی حفظ سرمایه‌ی اولیه به‌همراه سود. یک سرمایه‌گذار حداقل باید به کمترین سود خود دست یابد. برای مثال اگر شما صد میلیون تومان سرمایه‌گذاری می‌کنید با حداقل ده درصد سود، سود شما ده میلیون تومان خواهد شد. این ده میلیون تومان سود نامحدود شماست که بدون هیچ زحمتی به شما رسیده و اصل پولتان دست نخورده باقی مانده است.

حفظ اصل سرمایه نکته‌ی بسیار مهمی است. اگر شما بخواهید بدون هیچ کنترلی به سرمایه‌هایتان دست بزنید و از یکی برای یکی‌دیگر استفاده کنید، پس از مدت کوتاهی تمام سرمایه‌هایتان را از دست می‌دهید و هیچ سودی نمی‌برید. بهتر است به جای اینکه از سرمایه‌هایتان خرج کنید، به سود آنچه دارید، اضافه کنید.

بانک‌ها همیشه در این بخش از برنامه‌های مالی شما پیش‌قدم می‌شوند. آن‌ها می‌پذیرند که به شما وام دهند. اگرچه استفاده از وام پیشنهاد داده نمی‌شود؛ اما زمانی که منجر به افزایش سرمایه‌تان در طرح‌های سرمایه‌گذاری شود، فرصت خوبی را برایتان فراهم می‌کند تا با پرداخت اقساط بانکی طی چند سال، سرمایه‌ای را به دست آورید که ارزشش بسیار بیشتر از اقساط پرداختی شماست. استفاده‌ی بهینه یعنی همین کار: حفظ سرمایه‌ی اولیه، افزایش آن و کسب سود و فراهم آوردن امکانی برای درآمدزایی در آینده.

Image

سخن آخر: قدرت ذهن را نادیده نگیرید

افراد کمی ثروتمند به دنیا آمده‌اند. اگر می‌خواهید به آرزوهایتان برسید، باید کمی جرئت داشته باشید. مطمئن باشید که در کنار آموزش و کنترل برنامه‌هایتان هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید و شما به‌زودی موفق خواهید شد. اکثر افراد موفق مالی به قدرت ذهن بیش از قدرت پول اعتقاد دارند و می‌دانند که ثروتمندان واقعی دنیا افرادی هستند که فرصت‌های سرمایه‌گذاری را بهتر می‌شناسند. آشنایی با مفهوم پول، استفاده از افرادی به عنوان راهنما، شرکت در سمینارها و سخنرانی‌ها، خواندن مقالات و کتاب‌ها و به‌طور کلی افزایش اطلاعاتتان، شما را در امور مالی یاری می‌کند و زمینه را برای موفقیتتان فراهم می کند. آرزوهایتان را بهانه‌ای برای موفقیت و ثروتمند شدن خود بدانید و آن‌ها را دنبال کنید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲