aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

چگونه اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی می‌تواند مدیریت پول‌تان را دشوار کند؟

(زمان خواندن: 5 - 10 دقیقه)

شاید برای بسیاری از ما پیش آمده است که بارها با خانواده‌مان سر سهل‌انگاری‌های مالی بحث‌و بگومگوهای تکراری داشته‌ایم. قبض‌های فراموش‌شده و پرداخت‌نشده، خرج‌های غیرضروری و ولخرجی‌های هیجانی، اغلب موضوع تمام این بگو‌مگوهای خانوادگی بوده است. این مشکلات ما را در مسیر دایره‌وارِ پایان‌ناپذیری گرفتار کرده است که نتیجه‌ی آن فراموشی، ولخرجی، ناراحتی، اختلال در حساب‌های مالی و درنهایت، بازگشت به قدم اول و یک عذاب‌وجدان فراموش‌نشدنی است.
اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که دلایل این حواس‌پرتی‌های مالی و از دست دادن مهار مالی زندگی‌تان چه می‌تواند باشد؟ شاید جواب قانع‌کننده برای این سؤال را بتوانیم با اختلالی که با نام اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی (اِی‌دی‌اِچ‌دی ADHD) شناخته شده است، به‌راحتی توضیح دهیم.

خرید بیش از حد نشانه یک اختلال رفتاری است

افراد دارای اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی چه ویژگی‌هایی دارند؟

اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی یک اختلال مزمن است که همه‌ی حوزه‌های زندگی فرد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد؛ از روابط شخصی گرفته تا شغل و از همه مهم‌تر سلامت مالی. اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی به‌طرز عمیقی با هاله‌ای از بدفهمی و بدبینی همراه است. از نظر برخی، این اختلال صرفاً برچسبی‌ست برای توجیه تنبلی و خنگی. بسیاری از افراد تصور می‌کنند این یک‌جور اختلال من‌درآوردیِ شرکت‌های داروسازی است تا بتوانند داروهایشان را به کودکان بفروشند.

اما به گفته‌ی دکتر سارکیس، از متخصصان پیشگام اِی‌دی‌اِچ‌دی و مدیریت مالی، «مبتلایانِ به اِی‌دی‌اِچ‌دی بیش از سایر افراد گرفتار بدهی‌ها می‌شوند، هیجانی خرید کرده و درباره‌ی مسائل مالی با شریک زندگی‌شان مشاجره می‌‌کنند.»

افرادی که دارای این اختلال هستند ویژگی‌ها و الگوهای رفتاری تکرارشونده‌ای دارند. این افراد:

کل حقوق ماهیانه‌شان را تا پایان همان ماه خرج می‌کنند

ناتوانی در برنامه‌ریزی بلندمدت یکی از ویژگی‌هایی است که اغلب در اختلال اِی‌دی‌اِچ‌دی وجود دارد. بنا به گفته‌ی دکتر سارکیس، «پس‌انداز کردن برای این افراد می‌تواند بی‌نهایت دشوار باشد؛ چون مدام انتظار دارند که نتایج بزرگ و زودبازده بگیرند.» شاید حتی حساب پس‌انداز هم باز کنند؛ اما یک هفته بعد مجبور شوند خالی‌اش کنند؛ چون پول کافی برای خریدهای خانه را ندارند.

پیش از رفتن به فروشگاه، فهرست خرید آماده نمی‌کنند

آماده‌کردن فهرست خرید شاید خیلی مدرن و امروزی به‌نظرتان نیاید؛ اما نداشتن یک فهرست خرید منظم از محصولات موردنیاز، اغلب باعث می‌شود که افراد مبتلا به اِی‌دی‌اِچ‌دی هوس‌بازانه‌تر خرید کنند. بی‌برنامه‌رفتن به فروشگاه، یعنی به‌جای اینکه مواد موردنیاز یک شام مقوی را بخرم، سرآخر با یک مشت بستنی و چیپس به خانه برگردم. داشتن فهرست روی خریدهایتان محدودیت می‌گذارد و باعث می‌شود ولخرجی نکنید.

هیجانی خرید می‌کردند

رفتار هیجانی یکی از مشخصه‌های اصلیِ اِی‌دی‌اِچ‌دی است. بسیاری از اوقات طرز فکرشان چیزی شبیه به این است: «می‌بینمش، خوشم می‌آید، دلم می‌خواهد، می‌گیرمش.»

وام‌هایی با سود بالا می‌گیرند

مبتلایان به اِی‌دی‌اِچ‌دی بیش از افراد دیگر دست به رفتارهای مالیِ پُرریسک می‌زنند. یعنی اغلب ناگهان و بدون فکر کردن کافی به عواقب تصمیم‌شان، وام‌هایی با سود بالا می‌گیرند. الگوهایی که دکتر سارکیس در طول فعالیتش یافته است نتیجه‌ی اختلال در ارتباط درون مغز این افراد است؛ مشخصاً قشر پیش‌پیشانی مغز که مسئول تصمیم‌گیری و کنترل رفتارهای هیجانی‌ست.

یکی از نتایج اختلال رفتاری کم‌توجهی و بیش‌فعالی عدم صحیح مدیریت پول است

چگونه این اختلال سلامت مالی شما را به خطر می‌اندازد؟

اِی‌دی‌اِچ‌دی اختلالی‌ست که با سه ویژگی اصلی توصیف می‌شود: مشکل در تمرکز کردن، رفتار هیجانی و بیش‌فعالی. این البته معنایش آن نیست که همه‌ی این افراد دقیقاً شبیه به هم هستند. این سه ویژگی با شدت‌های مختلف در افراد گوناگون بروز پیدا می‌کند. اگرچه هر سه‌ی این موارد در ایجاد مشکلات مالی دخیل‌اند، رفتار هیجانی بیشترین تأثیر را دارد.

به گفته‌ی پروفسور کاگهیل در دانشگاه مِلبورن، «اِی‌دی‌اِچ‌دی افراد را به تصمیم‌گیری‌های عجولانه سوق می‌دهد که معمولاً به ولخرجی می‌انجامد. از سویی دیگر، نداشتن تمرکز یعنی بی‌اطلاعی از مقدار پولی که در اختیار داریم.»

پروفسور کاگهیل توضیح می‌دهد که رفتار هیجانی سه جنبه دارد: جنبه‌ی احساسی و عاطفی، جنبه‌ی عملی و جنبه‌ی شناختی. در زمینه‌ی ولخرجی، اتفاقی که رخ می‌دهد چیزی شبیه به این است:

روز کاریِ بدی داشته‌اید. خسته‌ و کوفته شده‌اید و پکر هستید. به‌جای اینکه به خانه بروید، ناگهان تصمیم می‌گیرید که سری به فروشگاه بزنید (جنبه‌ی عملی) و چیزی برای خودتان بخرید که حال‌تان را بهتر کند (جنبه‌ی احساسی و عاطفی). بعد از 10 دقیقه از فروشگاه خارج می‌شوید، مقدار زیادی پول از حساب‌تان کم شده و یک کیف خرید پُر از خرت‌وپرت هم در دست دارید و به سمت ایستگاه اتوبوس می‌روید.

اگر خودتان را این‌گونه می‌بینید، باید به شما بگویم که عامدانه مسئولش نیستید. قشر پیش‌پیشانی که رفتارهای هیجانی‌مان را کنترل می‌کند و ما را از کارهای نادرست بازمی‌دارد، در افراد مبتلا به اِی‌دی‌اِچ‌دی چندان قدرتمند عمل نمی‌کند.

البته این بدان معنا نیست که شما قادر به تغییر رفتارهای مالی‌تان نیستید.

نکته‌هایی برای مدیریت صحیح پول

نکته‌هایی برای مدیریت بهتر پول‌‌تان

دکتر سارکیس به همه‌ی مراجعه‌کنندگان جدیدش این حرف را می‌زند: مهم نیست اکنون در چه وضعیت مالی‌ای به‌سر می‌برید، مهم این است که می‌توانید بهبودش ببخشید. شاید کمی زمان ببرد. شاید در بین راه کلافه و نااُمید شوید؛ اما کم‌کم اوضاع بهتر می‌شود.

اگر به اِی‌دی‌اِچ‌دی مبتلا هستید، این شش نکته را برای بهبود وضعیت مالی‌تان به خاطر داشته باشید:

برای درمان اِی‌دی‌اِچ‌دی روشی را به‌کار بگیرید که برایتان جواب می‌دهد

شاید خیلی واضح باشد؛ اما حقیقت هم دارد: تا زمانی که مشکل زیربناییِ مسائل مالی‌تان را حل نکرده باشید، نمی‌توانید به مشکلات مالی‌تان هم رسیدگی کنید. در قدم نخست، باید با پزشک‌تان درباره‌ی روش‌های درمان مختلفی که پیش رویتان است، صحبت کنید. هدف این است که با شناخت عواملی که جرقه‌زننده‌ی رفتارهای هیجانی در شما هستند، یاد بگیرید هیجان‌های اِی‌دی‌اِچ‌دی‌تان را مدیریت کنید. چنین امری کمک‌تان می‌کند تا در درازمدت کنترل بیشتری روی پول‌تان داشته باشید.

درباره‌ی اضطراب‌ها و ناراحتی‌های مالی‌تان با یک مشاور صحبت کنید

کسانی که به اِی‌دی‌اِچ‌دی مبتلایند، اغلب زیر بار بدهی‌اند. این موضوع می‌تواند تأثیر بدی روی سلامت عاطفی و همین‌طور جسمانی‌شان داشته باشد. این افراد معمولاً مواجهه‌ی چندان خوبی با استرس و ناراحتی‌هایشان ندارند؛ برای همین، ایده‌ی خوبی‌ست که با شخصی بی‌طرف درباره‌ی نگرانی‌هایشان حرف بزنند. پیشنهاد دکتر سارکیس حتی این است که حرف‌هایتان را در حضور همزمانِ درمانگر و برنامه‌ریز مالی‌تان بزنید.

به کمک یک دوست معتمد یا متخصص مالیْ به امور مالی‌تان نگاهی بیندازید

به گفته‌ی دکتر سارکیس، «مردم معمولاً می‌ترسند که یک نگاه جامع و کلّی به وضعیت‌شان بیندازند؛ اما درواقع این کاری‌ست که می‌تواند قدرت عمل زیادی به آن‌ها ببخشد.» برای برخی از افراد هیچ‌چیز به‌اندازه‌ی فهرست بالابلندی از اعدادِ گیج‌کننده نیست. اگر کسی کنارتان باشد که کمک‌تان کند خرج‌کردها و دارایی‌تان را مقایسه کنید، می‌توانید به نگاهی کلّی از فعل‌وانفعالات حساب بانکی‌تان دست یابید.

از نرم‌افزارهای بودجه‌بندی استفاده کنید

اگر یک چیز از گفت‌وگویم با دکتر سارکیس یاد گرفته باشم، این است که نرم‌افزارهای بودجه‌بندی کاراییِ فوق‌العاده‌ای برای مبتلایان به اِی‌دی‌اِچ‌دی دارد. بیشتر مراجعه‌کنندگان او از یکی از این نرم‌افزارها برای پرداخت وام و بدهی یا پس‌انداز کردن استفاده می‌کنند. دلیلش این است که این افراد ذهن بصری‌تری دارند. برای همین، داشتن نرم‌افزاری که امور مالی‌شان را با شکل‌وشمایل جالب و رنگارنگ نشان دهد، می‌تواند ابزار تشویق‌کننده‌ی مثبتی برایشان باشد.

حتماً شروع به پس‌انداز کنید

مطمئنم که قبلاً بارها این حرف را شنیده‌اید که همه‌مان به یک‌جور ایمنیِ مالی نیاز داریم. به گفته‌ی دکتر سارکیس، «هدف این است که میزان خرج‌کرد شش ماه را پس‌اندازشده داشته باشید.» با محدودکردن خرج‌کردهای هیجانی‌تان، می‌توانید پولی را که قبلاً به‌هدر می‌دادید در یک حساب پس‌انداز بگذارید؛ اما یادتان باشد که این کار زمان‌بر است و نتایجش را همان لحظه نخواهید دید.

هر هفته یک مقاله درباره‌ی امور مالی بخوانید

حتماً مقاله‌های منابع معتبر را بخوانید. حتی اگر در مراحل اولیه چندان متوجه حرف‌هایشان نمی‌شوید، بدانید که قدمی که برمی‌دارید به‌سوی افزایش قدرت مالی‌تان است.

همیشه کلیدی برای حل مشکلات وجود دارد

سخن آخر:‌ روی زندگی‌تان کنترل داشته باشید

معضلات مالی‌ای که اِی‌دی‌اِچ‌دی به‌بار می‌آورَد می‌تواند این حس را به شما القا کند که هیچ کنترلی بر زندگی‌تان ندارید، همچون مکانی تنگ و تاریک که راه خروجش به رویتان پنهان است. اما نگران نباشید همه چیز راه حل دارد و هر بیماری و اختلالی درمان. شما ممکن است به تنهایی قادر به حل مشکلات مالی خودتان نبوده و به کمک نیاز داشته باشید . پس بدون اینکه از مشکلات فرار کنید یا اینکه خود را مجبور به تحمل شرایطی کنید که طاقت‌فرسا و ملال‌آور است، سعی کنید با آگاهی و علم به شرایطی که دارید، از رفتارهای هیجانی‌ای که سلامت مالی‌تان را به خطر می‌اندازد دوری کنید و از داشتن کنترل روی زندگی‌ تان لذت ببرید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲