aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

پس‌انداز بر اساس شخصیت

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

احتمالا هیچ یک از ما از پس‌انداز پول بدش نمی‌آید؛ به هرحال همه ما انسان هستیم. اما همین خصوصیات انسانی گاهی مانع اجرایی شدن نقشه پس‌انداز ماست. حراج‌ها بسیار اغواکننده‌اند، امور مالی بسیار خسته‌کننده‌اند، ما مشغله زیادی داریم و دنیایی ناتمام برای دیدن وجود دارد!

اگر شما در فضای مجازی به دنبال ترفند‌هایی برای پس‌انداز پول بگردید، به ترفند‌های پیش‌ پا افتاده‌ی کهنه و مشابهی برخورد می‌کنید که همگی به یک مقصد ختم می‌شوند: پس‌انداز بیشتر. مشکل اکثریت این راهنما‌ها‌ی تک‌نسخه‌ای نادیده گرفتن عامل انسانی در مدیریت امور مالی است. بزرگترین عاملی که بر میزان پس‌انداز حساب شما تاثیر می‌گذارد مقدار پس‌انداز شما نیست، بلکه روشی است که در قدم اول برای پس‌انداز کردنتان تدبیر می‌کنید.

اگر طرح و برنامه شما برای پس‌انداز با شخصیت شما ناسازگار باشد، ممکن است اوقات سختی در ادامه‌ی اجرای برنامه‌تان داشته باشید. در اینجا چندین روش برای پس‌انداز آسان‌تر پول، متناسب با تعدادی از تیپ‌های شخصیتی بیان می‌شود.

به نظر می رسد دستورالعمل‌های نخ‌نما شده‌ی پس انداز کردن برای همه‌ی افراد، در حالی که ویژگی های متفاوتی دارند کاربردی و قابل اجرا نیست. مشکل اکثریت این راهنما‌ها‌ی تک‌نسخه‌ای نادیده گرفتن  تیپ شخصیتی انسان‌ها در مدیریت امور مالی است.

شخصیت راحت‌طلب؛ فراموشکار حرفه‌ای

شخصیت راحت‌طلب؛ فراموشکار حرفه‌ای

شما فرد بی‌دغدغه‌ای هستید. دوست دارید همه چیز بر وفق مراد‌تان باشد، نگران نباشید. همه ما به دنبال این هستیم که استرس را در پایین‌ترین حد ممکن نگه داریم، اما اگر شما فرد بسیار بی‌خیالی هستید، خیلی راحت می‌توانید پس‌انداز کردن را نادیده بگیرید. به‌هر‌حال، مدیریت دارایی شخصی می‌تواند موجب اضطراب درباره‌ی آینده و حال شود، علاوه‌براین، اصلا چرا باید دردسر درست کرد؟ اگر وضعیت موجود کاملا برای شما مناسب است، احتمالا شما نیروی انگیزشی قوی ندارید تا به صورت منظم پول کنار بگذارید. تا زمانی که پول در حساب جاری باشد، مشکلی نیست.

نکته‌ی مهم: اگر در پس‌انداز کردن فرد بی‌خیالی هستید، شما کاندیدای عالی برای دیدگاه «تنظیم کن و فراموش کن» هستید.

علاوه برحساب جاری، یک حساب پس‌انداز جداگانه ایجاد کنید. امروزه در محیطی که نرخ سود درحال افزایش است، بسیاری از بانک‌ها در حال سود‌آور‌تر‌ کردن بهره ماهیانه دریافتی در قبال محفوظ نگه داشتن مقداری پول هستند. همین که حساب شما ایجاد شد، از بخش مالی شرکتی که در آن مشغول به کار هستید، درخواست کنید تا مقدار معینی از هر چک حقوق ماهیانه را به حساب پس‌اندازتان انتقال دهد. همین که ترتیب این کار را دادید، برنامه‌ی پس‌انداز شما درحالت خودکار و بدون دغدغه اتفاق می‌افتد.

اگر شما فردی راحت طلب هستید که پس انداز کردن برای شما دشوار است بهتر است این کار را به صورت خودکار برنامه ریزی کنید. از بخش مالی شرکتی که در آن مشغول به کار هستید، درخواست کنید تا مقدار معینی از هر چک حقوق ماهیانه را به حساب پس‌اندازتان واریز کند.

ولخرج ذاتی؛ عاشق لذت‌های آنی

ولخرج ذاتی؛ عاشق لذت‌های آنی

از مسافرت‌های جاده‌ای برنامه‌ریزی نشده و ناگهانی گرفته تا خرید‌های‌ ناگهانی شبانه از فروشگاه‌های اینترنتی، مدام در لحظه زندگی کردن برای شما عاملی کلیدی است، حتی اگر برای شما مقداری هزینه‌بر باشد. وقتی همه چیز هم‌اکنون بر وفق مراد شماست، فکر کردن به 25 سال بعد یا حتی فردا کار سختی خواهد بود که پس‌انداز کردن را مقداری دشوار می‌کند، چرا‌که مزایا‌ی آن معمولا برای سال‌ها حتی دهه‌های آتی مشهود نخواهد شد.

نکته مهم: یک راه برای پس‌انداز پول وقتی شما همچنان مشتاق لذت‌های آنی هستید، این است که به دنبال حراج‌ها و تخفیفات برای وسایلی که می‌خرید بگردید. این امر ممکن است پیش‌ پا افتاده به نظر برسد، اما اگر بتوانید خرید‌های پیش‌بینی نشده‌تان را به سمت چیزهایی که تخفیف گرفته‌اند سوق دهید و پولی که باقی می‌ماند را در یک حساب پس‌‌انداز ذخیره کنید، با یک تیر دو نشان زده‌اید.

بزرگترین عاملی که بر میزان پس‌انداز حساب شما تاثیر می‌گذارد مقدار پس‌انداز شما نیست، بلکه روشی است که در قدم اول برای پس‌انداز کردنتان تدبیر می‌کنید.

ملاحظه‌کار؛ دوستدار حاشیه امن

ملاحظه‌کار؛ دوستدار حاشیه امن

علاقه‌ای به سورپرایز‌ها ندارید. اگر آن را در جدول زمانی‌ خود قرار نداده باشید، اتفاق نیفتاده و هرگز نخواهد افتاد. اگر بارش باران پیش‌بینی شده باشد هرگز بدون چتر گرفتار نخواهید شد. اجرای بی‌عیب‌ونقص برنامه حاشیه امن شماست، خواه درحال برنامه‌ریزی برای تعطیلات آخر هفته باشید خواه باز‌نشستگی. اگر فکر می‌کنید شما اینگونه هستید، امور مالی‌تان نیز نباید تفاوتی داشته باشد. شما به یک برنامه مستحکم نیاز دارید.

نکته‌ی مهم: به عنوان یک برنامه‌ریز دقیق، شما به خوبی برای بالا بردن پس‌اندازتان مهیا شده‌اید. شما می‌توانید داوطلب بسیار مناسبی برای کار با یک متخصص امور مالی باشید تا برنامه‌ی جامع و وسیعی برای اهداف بلندمدت مالی خود بسازید. گزینه‌ی دیگری که اگرچه بسیار کمتر شخصی‌سازی شده، دانلود یکی از نرم‌افزارهای بی‌شمار پیگیری دخل‌و‌خرج است. در هر صورت از اینکه هدفتان را واضح در مقابل خودتان ببینید و پیشرفت شما به‌صورت‌مداوم پیگیری شود سود خواهید برد. همچنین آماده هستید که قدمی فراتر از یک صندوق اضطراری بردارید. با توجه به رویکرد دقیق شما نسبت به آینده ممکن است ایده‌ی خوبی باشد که به دنبال سرمایه‌گذاری روی بیمه عمر دائم، بیمه‌ی مستمری سالیانه یا سرمایه‌گذاری‌های دیگر باشید، که می‌تواند بعدا در بازنشستگی سودمند باشد.

شخصیت کمال گرا؛ بلند پرواز و پرتلاش

شخصیت کمال گرا؛ بلند پرواز و پرتلاش

اگر شما یک تیپ شخصیتی A عادی هستید، احتمالا به سمت کمال‌گرایی هدایت شده‌اید. شما بلند‌پرواز و بسیار پر‌تلاش هستید. وقتی قضیه پس‌انداز کردن پول در میان باشد، ممکن است خودتان را به چالش بکشید تا به‌عنوان بهترین پس‌اندازگر در معرض عموم قرار بگیرید. ممکن است که زندگی شما به شدت صرفه‌جویانه و آمیخته با سهمیه‌بندی افراطی، چانه زدن، خوراک سوپ رشته‌ای و جمعه‌شب‌های حبس ‌شده پای برنامه‌های تلویزیونی به‌نظر برسد.

نکته‌ی مهم: احتمالا شما می‌خواهید که هنگام بازنشستگی در بهترین حالت قرار داشته باشید، ولی آن همه کم‌خرجی ممکن است نگذارد از امروزتان لذت ببرید. برنامه‌ی پس‌انداز واقع‌‌گرایانه‌ای بسازید که از اهداف پس‌انداز بلندمدت و کوتاه‌مدت شما حمایت کند اما مطمئن شوید مقداری پول را به طور خاص برای تفریحاتتان در نظر بگیرید. بنابراین شاید توصیه ما برای تیپ شخصیتی کمال‌گرا کمی غیر‌منطقی باشد. اما تا زمانی که شما در مسیر اهداف بلندمدت خود قرار دارید، کمی از سخت‌گیری دست بردارید و از پاداش دادن به خودتان خود‌داری نکنید.

اگر هم شما فرد کمال گرایی هستید که یک بودجه سرسختانه دارید و مبالغ مشخصی در ماه بر اساس آن به حساب پس اندازتان واریز می شود، بهتر است بدانید که نیاز است هر از چند گاهی به خودتان پاداش دهید تا روال کارتان خیلی بدون انعطاف و خسته‌کننده نباشد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲