aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

نقشه راه موفقیت: تصورات اشتباه درمورد بودجه بندی را کناربگذارید

(زمان خواندن: 5 - 9 دقیقه)

بودجه‌بندی کردن به این معنی نیست که کارهای لذت‌بخش زندگی‌تان را کنار بگذارید. باور داشته باشید یا نه، بودجه‌بندی واقعاً به شما اختیار این را می‌دهد که پولتان را به‌درستی خرج کنید و این به معنی کنار گذاشتن شادی‌های کوچک زندگی نیست.

Image

به احتمال زیاد تا به حال حرف‌های بی‌اساس زیادی در مورد بودجه‌بندی شنیده‌اید. شاید هم قبلاً سعی کرده‌اید بودجه‌بندی کنید؛ ولی حتی یک ماه هم نتوانسته‌اید، ادامه‌اش دهید. دربارهٔ بودجه‌بندی به این زودی قضاوت نکنید و ببینید این متن چه اطلاعاتی در اختیارتان قرار می‌دهد.
داشتن بودجه‌بندی برای اینکه بتوانید بدهی‌هایتان را پرداخت کنید و با پولتان به موفقیت برسید ضروری است. بودجه‌بندی همان نقشۀ راهی است که برای ادامهٔ مسیر نیاز دارید، اما خیلی از مواقع تصورات اشتباه شما درمورد بودجه‌بندی باعث می‌شود از این‌کار منصرف شوید و مسیر موفقیت را گم کنید. به همین دلیل تعدادی از باورهای غلط دربارۀ بودجه‌‌بندی را در ادامه توضیح خواهیم داد. آشنایی با این باورهای غلط به شما کمک می‌کند تا آگاهانه‌تر و با اطمینان بیشتر در این مسیر قدم بردارید.

Image

بودجه‌بندی کار سخت و کسل‌کننده‌ای است و من از اعداد متنفرم

صحبت کردن از ریاضی و اعداد آن‌قدرها هم سخت نیست. بلد بودن چهار عمل اصلی ریاضی کافی است تا به‌راحتی بتوانید بودجه‌بندی کنید. فقط باید سعی کنید که اختلاف درآمد و مخارجتان برابر با صفر باشد. همین!
در حقیقت متنفر بودن از ریاضی بهانۀ خوبی نیست. یعنی تنفرتان از ریاضی بیشتر از تنفرتان از بدهی است؟ به خاطر سخت بودن ریاضیات بودجه‌بندی را کنار نگذارید.
تعداد کسانی که به‌علت این‌که بودجه‌بندی کاری کسل‌کننده است انجامش نمی‌دهند، شگفت‌آور است. اما چیزهای خسته‌کنندۀ دیگری مثل صورت‌حساب خریدها و گاهی ورشکستگی هم وجود دارند که بسیار ناخوشایند هستند.
هنگامی که از بودجه‌بندی خسته می‌شوید، نفس عمیقی بکشید و دوباره به کارتان ادامه دهید. یک‌بار که آن را انجام دهید خواهید فهمید که بودجه‌بندی اصلاً بد نیست. قطعاً پس از چندبار خواهید دید که جالب هم به نظر می‌رسد. از همسر یا دوستتان برای بودجه‌بندی کمک بگیرید تا انگیزهٔ بیشتری به شما بدهند.
بودجه‌بندی به شما کمک می‌کند تا از بدهی راحت شوید و اینجاست که دیگر خسته‌کننده نخواهد بود.

من برای بودجه‌بندی وقت ندارم

اگر فقط به‌علت نداشتن زمان بودجه‌بندی نمی‌کنید، وقتش رسیده که اولویت‌هایتان را بازنگری کنید. احتمالاً با زمان گذاشتن برای بودجه‌بندی و یافتن موارد زیادی از هزینه‌هایی که می‌توانید حذف کنید تا دوباره وضعیت اقتصادی‌تان را به شکل قبل برگردانید، شگفت‌زده خواهید شد و خواهید فهمید که آن‌ها واقعاً آن‌قدر مهم نیستند که بخواهند کنترل پول شما را در دست بگیرند.
ممکن است در اوایل راه مجبور باشید چند ساعت در ماه برای بودجه‌بندی وقت بگذارید، اما بعد از آن دیگر کارتان راحت می‌شود و به‌‌‌سادگی اعداد را وارد کرده و معادلات را انجام می‌دهید.

Image

من در ذهنم بودجه‌بندی کنم

اگر بتوانید هر ماه طوری بودجه‌بندی ذهنی کنید که دو طرف معادلۀ درآمد و هزینه‌ها صفر شود،‌ شما قطعاً درخشان‌ترین استعداد ریاضی روی زمین  هستید. لطف می‌کنید با همان سیستم ذهنی بودجهٔ دولت را هم تعیین کنید؟
بودجه‌بندی ذهنی فایده‌ای ندارد و فقط یک ایدهٔ مبهم ذهنی دربارهٔ مخارج به شما می‌دهد که هیچ کمکی هم نمی‌کند. برای اینکه بودجه‌بندی شما کاربردی باشد، نیاز است کاری انجام دهید که بتوانید مخارج را ثبت و بررسی کنید. اگر ازدواج کرده‌اید و با این حال باز هم بودجه‌بندی را ذهنی انجام می‌دهید، نشان می‌دهد که فقط یکی از شما در بودجه‌بندی تصمیم می‌گیرد و دیگری قطعاً هیچ نقشی ندارد. در حالی که در زندگی زناشویی لازم است هردوی شما با هم کار کنید.

من بودجه‌بندی را با ثبت مخارجم انجام می‌دهم

ثبت مخارج آغاز خوبی است؛ اما این کاربودجه‌بندی نیست. وقتی مخارجتان را ثبت می‌کنید، نگاهتان فقط به گذشته است و هرگز به آینده فکر نمی‌کنید. بودجه‌بندی درواقع برنامهٔ شما برای ماه آینده است. شما باید برای پولی برنامه‌ریزی کنید که  آن را خرج نکرده‌اید و هنوز در حسابتان است. 

هنگامی که رسیدهایتان را نگه می‌دارید یا از صورت‌حساب های بانکی‌تان استفاده می کنید تا مخارج خود را در ماه گذشته بررسی کنید، فقط دارید به ماه گذشته نگاه می کنید.
باید در حالی که نگاهی به مخارج گذشته‌تان دارید، برای ماه آینده هم برنامه‌ریزی کنید. اگر تا الان مخارجتان را ثبت کرده باشید، طبیعتاً قدم بعدی بودجه‌بندی است.

Image

بودجه‌­بندی محدودکننده و دست‌وپاگیر است

ما می‌دانیم که شما نمی‌خواهید کارهای لذت‌بخشتان نظیر رفتن به کافه را کنار بگذارید. نگران نباشید! شما می‌توانید هر هفته به کافه بروید، فقط کافی است این خواسته‌هایتان را در بودجه‌بندی لحاظ کنید.

به عبارت دیگر، زمانی  که بودجۀ ماهانه‌تان را تعیین می‌کنید، حتماً فعالیت‌های مورد علاقۀ خود را هم در آن وارد کنید. بودجه‌بندی برای تفریحات آخر هفته، بیرون رفتن جمعه‌شب، یا رفتن به سینما. بودجه‌بندی کردن به این معنی نیست که شما به هیچ وجه نمی‌توانید شاد باشید. باور داشته باشید یا نه، بودجه‌بندی واقعاً به شما این اختیار را می دهد که پولتان را به‌درستی خرج کنید.

!بودجه‌بندی یعنی دیگر نمی‌توانم برای غذا خوردن به رستوران بروم. من از آشپزی متنفرم

اگر از آشپزی متنفرید، ما هم با شما همدردیم. با خدماتی که رستوران‌ها ارائه می‌دهند، فقط با چند حرکت ساده غذا جلوی در خانه‌تان خواهد بود. اما یادگیری دستور پخت چند غذای ساده واقعاً ارزشش را دارد.
داشتن بودجه‌بندی به این معنی نیست که شما دیگر پایتان را در رستوران نخواهید گذاشت؛ بلکه فقط باید برای آن از قبل بودجه تعیین کنید. قرار گذاشتن و بیرون رفتن با دوستانتان را هم در بودجه‌بندی لحاظ کنید. یک ستون برای غذاهای مورد علاقۀ خود در نظر بگیرید. فقط قبل از آن‌که پولی بابت آن صرف کنید، مطمئن شوید که آن را در بودجه‌بندی‌تان لحاظ کرده‌اید.

بودجه‌بندی کردن به این معنی نیست که شما باید کارهای لذت‌بخش زندگی‌تان را کنار بگذارید. باور داشته باشید یا نه، بودجه‌بندی واقعاً به شما این اختیار را می‌دهد که پولتان را به‌درستی خرج کنید و این به معنی کنار گذاشتن شادی‌های کوچک زندگی نیست.

Image

الان وقت مناسبی نیست که بودجه‌‌بندی کنم

آیا منتظر هستید زمان خاصی برسد تا بودجه‌بندی را آغاز کنید؟ معمولاً زمانش فرا نمی‌رسد! بالاخره زندگی است دیگر، همیشه اتفاقی ناگهانی پیش می‌آید.
یا شاید به این دلیل که روز تولد یا سالگرد ازدواج کسی نزدیک است، بودجه‌بندی را متوقف کرده‌اید؟ برای خودتان بهانه درست نکنید. الان بیشتر از هر وقتی به بودجه‌بندی کردن نیاز دارید.
بودجه به شما کمک می‌کند تا بدانید برای هدیه‌ها و جشن‌ها چقدر قرار است خرج کنید. مطمئناً هر ماه بودجه متفاوت خواهد بود؛ اما نکتۀ خوبی که وجود دارد این است که شما تاریخ آن تعطیلات، تولدها و سالگردهای ازدواج را می‌دانید. این تاریخ‌ها هیچ‌گاه تغییر نمی‌کنند! آن‌ها را در بودجه‌بندی ماهانه در نظر بگیرید تا بتوانید برایشان پول ذخیره کنید.

همیشه هزینه‌های غیر قابل پیش‌بینی و ناگهانی وجود دارند، پس چرا برای بودجه‌بندی زحمت بکشیم؟

قطعاً خیلی مسائل به‌طور غیر منتظره اتفاق می‌افتند. اما به این معنی نیست که در بودجۀ شما خللی ایجاد می‌کنند. طبق تجربیات ما، همۀ اتفاقات آن‌طور هم که به نظر می‌رسند، غیرمنتظره نیستند. شما می‌دانید که فرزند دوستتان در ماه آینده به دنیا می‌آید، یا می‌دانید سررسید سالانۀ بیمه خودرویتان چه زمانی است یا می‌دانید تعطیلات عید هر ساله در چه تاریخی شروع می‌شوند. مطمئن شوید که در بودجه‌بندی خود این مسائل را در نظر گرفته‌اید.

اگر فکر می‌کنید که قطعاً هزینه‌های غیرمنتظره برایتان اتفاق می‌افتند، بهتر است یک دسته‌بندی برای هزینه‌های متفرقه یا روز مبادا در نظر بگیرید. با این کار زمانی که اتفاق غیر منتظره‌ای رخ داد، از آن استفاده خواهید کرد. فقط به خاطر داشته باشید که از آن سوءاستفاده نکنید.

Image

من درآمد خوبی دارم پس به بودجه‌بندی نیاز ندارم

اگر تصورتان این است که بودجه‌بندی فقط برای کسانی است که دخل‌وخرجشان به هم نمی‌خورد، تفکرتان را عوض کنید. مهم نیست که درآمد کمی داشته باشید یا میلیونر باشید، باید بدانید پولتان کجا می‌رود و خرج چه چیزی می‌شود. همۀ افراد به بودجه‌بندی نیاز دارند.

اغلب افراد از بهانه‌هایی که برایتان شرح دادیم استفاده می‌کنند تا از بودجه‌بندی فرار کنند. اما شما مثل آن‌ها نباشید! شما این قدرت را دارید که پولتان را مدیریت کنید، تنها کاری که لازم است انجام دهید برداشتن اولین گام است!

سخن آخر: بودجه‌بندی راهی به‌سوی مدیریت مالی

احتمالاً پس از مطالعه این متن به ضرورت بودجه‌بندی پی برده و به درکی از داشتن نقشۀ راه رسیده‌اید. بودجه‌بندی در معنای ساده شناسایی و دسته‌بندی هزینه‌هاست، جایی که شما متوجه می‌شوید وقت آن رسیده است که جلوی خرج‌های نامنظم بایستید و به مدیریت مالی در زندگی خود جدی‌تر فکر کنید.
مزیت دیگر بودجه‌بندی پس از گذشت چند ماه شناسایی الگوهای هزینه‌ای است. شما متوجه می‌شوید که چه درصدی از درآمدتان را صرف چه اموری می‌کنید.
در نهایت، اگر همچنان به باورهای غلط مطرح‌شده ایمان دارید و نمی‌خواهید ترکشان کنید، باید گفت که نرم‌افزارهای زیادی وجود دارد که به شما در بودجه‌بندی و حسابداری شخصی کمک می‌کنند و می‌توانید با استفاده از آن‌ها خود را از بی‌برنامگی در مدیریت مالی نجات دهید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲