aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

مطلب ویژه کرونا: در کسب درآمد منفعل، منفعل نباشیم

(زمان خواندن: 5 - 10 دقیقه)

شاید در گشت‌زنی‌های اینترنتی این جمله را دیده باشید: «درخواب هم درآمد کسب کنید». ممکن است در ابتدا جمله‌ای باورناپذیر باشد؛ اما خیلی هم بی‌راه نگفته‌اند. ما می‌توانیم در حالی که خوابیم یا در سفر و تعطیلات به سر می‌بریم هم، درآمد داشته باشیم. البته به‌شرطی که قبلًا برایش تلاش کرده باشیم. اگر ما بتوانیم برای خودمان درآمد منفعل کسب کنیم، در وضعیت‌های پیش‌بینی‌ناپذیر به داد خودمان خواهیم رسید. وضعیت‌هایی مثل اوضاع کنونی که به‌علت شیوع ویروس کرونا و پاندمیک بیماری کووید19، افراد زیادی شغلشان را از دست داده‌اند.

یکی از ساده‌ترین راه‌های به‌دست آوردن استقلال مالی، تغییر سبک زندگی به شیوه‌ای است که بخش قابل توجهی از درآمدمان به‌صورت فعال توسط کار مستقیم روزانه به دست نمی‌آید؛ یعنی عمده‌ی درآمد ما از کارهایی است که مستقیماً انجام نمی‌دهیم. به این نوع درآمد «درآمد منفعل» می‌گویند. به‌عبارتی درآمد منفعل نتیجه‌ی کارهایی است که فرد به‌شکلی فعال در آن دخالت و مشارکت ندارد.

businessman-choose-143785585-ss-1920.jpg

برخی از روش‌های معمول ایجاد درآمد غیرفعال یا منفعل عبارتند از:
• استفاده از حق اجاره‌ی املاک و مستغلات خودتان
• استفاده از حق امتیاز ثبت اختراع
• هزینه‌های صدور مجوز علامت تجاری برای اشخاص و کسب‌وکارها
• حق امتیاز نشر کتاب
• فروش حاصل از انتشار آهنگ‌ها و سایر آثار هنری و فرهنگی
• ایجاد درآمد از وب‌سایت‌هایی که به‌صورت مستقیم نیاز به فعالیت دائمی ندارند
• سود حاصل از شراکت در کسب‌وکارهایی که نقش اصلی یا مسئولیت روزمره در آن نداریم
• درآمد حاصل از تبلیغات اینترنتی وبلاگ یا وب‌سایت‌هایی که مالک آن‌ها هستیم، یا فروش پکیج‌های الکترونیکی که در آن وب‌سایت عرضه می‌کنیم
• سود حاصل از سهام
• صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا دیگر اوراق بهادار
• گواهی سپرده یا سود حاصل از فعالیت‌های تجاری در بازار
• معادلات نقدی و غیر نقدی حاصل از رشد قیمت کالا یا ارز
• حقوق بازنشستگی

b2af4138-73a0-4f73-be39-7b95c997c635-1024.jpg

جذابیت‌های درآمد منفعل

درآمد منفعل جذاب است، چراکه وقتی برایش نمی‌گذاریم و برای به دست آوردن آن لازم نیست جنگ اعصاب داشته باشیم. به‌عنوان مثال، در کسب‌وکارهایی مثل پزشکی، وکالت، تبلیغات، فروشندگی و کلیه‌ی شغل‌های خدماتی و فنی درآمد منفعل وجود ندارد؛ ولی می‌توان درآمد منفعلی در این شغل‌ها ایجاد کرد. به‌طور معمول، فکر صاحبان این مشاغل این است که برای افزایش درآمدشان راهکاری جز افزایش ساعت کاری یا تلاش بیشتر ندارند. علاوه بر این زمانی که تصمیم می‌گیریم بازنشسته شویم یا دیگر قادر به کار برای دیگران نیستیم، درآمدمان متوقف می‌شود؛ مگر اینکه درآمد ما از روشی منفعل به‌دست بیاید.
اگرچه این‌ها شغل‌هایی هستند که می‌توان به کمکشان یک زندگی بسیار راحت و مرفه فراهم کرد؛ اما به خاطر کارهای مداوم و مستقیمی که روزانه باید انجام بدهیم، نیازمند پیگیری و صرف زمان زیادی هستند. این در حالی است که هیچ‌کدام از این الزامات در درآمدهای منفعل وجود ندارد. می‌توانیم خواب باشیم و درآمد منفعل‌مان به حسابمان واریز شود. یا در تعطیلات به‌سر ببریم و پیامک واریز وجه برایمان ارسال شود.

businessman-hoarding-money_HKqhjzCSo.jpg

دو دسته‌ی بزرگ از انواع درآمدهای منفعل

دو نوع درآمد منفعل وجود دارد که در طول زندگی کاری‌مان با توجه به علایقمان می‌توانیم بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم. همچنین، استعدادها، مهارت و شخصیت‌مان نیز در انتخاب یکی از این دو دسته درآمد منفعل مؤثر است:
۱. منابع درآمد منفعلی که برای شروع، حفظ و رشد کسب‌وکار به سرمایه‌گذاری نیاز دارند.
کسانی که تصمیم می‌گیرند درآمد منفعل برای خودشان ایجاد کنند، معمولاً باید از خانواده یا صندوق‌های سرمایه گذاری و قرض‌الحسنه پول قرض بگیرند. شاید کسانی را بشناسید که وام‌های بزرگی گرفته‌اند و پس از خرید ساختمان‌های قدیمی یا آپارتمان‌های کهنه، با ترمیم و بازسازی‌شان، آپارتمان‌های شیک و گران‌قیمت‌تری می‌سازند و اجاره می‌دهند یا می‌فروشند. بسته به شرایط اقتصادی هر کشور این کار ممکن است پرریسک یا کم‌ریسک باشد؛ اما راهی است که در ایران سال‌های سال انجام شده است. همچنین، بسیاری از میلیونرهای بزرگ آمریکایی نیز از چنین راهکاری برای ایجاد درآمدهای منفعل‌ عظیمشان استفاده می‌کنند.
اگر از پول خانوادگی یا وام صندوق قرض‌الحسنه یا حتی کمک گرفتن از یک سرمایه‌گذار برای ایجاد درآمد منفعل استفاده کردیم، باید بحث حاشیه‌ی امنیت را در نظر بگیریم. هیچ وقت نباید با تمام دارایی‌هایمان وارد بازی شویم؛ مگر اینکه مطمئن باشیم از پس بازپرداخت آن وام به‌خوبی برمی‌آییم و به مشکل مالی بر نخواهیم خورد. در غیر این صورت، باید قسمتی از درآمدمان را در حساب بانکی‌مان نگه داریم. البته هوشمندانه‌اش این است که در حساب‌های دارای سود روزشمار ذخیره‌اش کنیم.
۲. منابع درآمد منفعلی که نیاز چندانی به سرمایه برای شروع، حفظ و رشد کسب‌وکار ندارند.
دسته‌ی دوم درآمدهای منفعل در ابتدا، به سرمایه‌ی اولیه برای شروع، نگهداری و رشد نیاز ندارند. معمولاً برای کسانی که می‌خواهند خودشان شروع کنند و سرمایه‌ی نقدی اولیه برای ایجاد ثروت ندارند، این انتخاب‌ها بسیار بهتر است. آن‌ها باید خودشان دست به خلق بزنند. یک کتاب چاپ کنند، یک آهنگ اجرا کنند، اختراعی ثبت کنند، یک برند ثبت کنند یا یک سایت اینترنتی راه بیندازند؛ چون این فعالیت‌ها در ادامه، به حضور مستقیم نیاز ندارند.

how_not__to_communicate_risk_to_the_business.jpg

دیگران چه کردند؟

به‌طور کلی، رایج‌ترین و متداول‌ترین راه برای تولید جریان‌های درآمد غیرفعال یا منفعل این است که از طریق کار اصلی‌ و درآمد فعالمان، دارایی‌هایی جدید سودآور بخریم که از طریق آن‌ها درآمد منفعل عایدمان شود. این راه کم‌ریسک‌ترین راه دست یافتن به درآمد منفعل است.
به‌عنوان مثال، فکر کنیم که یک آموزگار دبیرستان برای ایجاد درآمد منفعل چه راه‌های مختلفی پیش‌رو دارد. مثلاً می‌تواند با ایجاد یک وب‌سایت پکیج‌های آموزشی دروس مختلف را به فروش برساند. کافی‌ست همۀ کلاس‌هایش را ضبط کند و فیلم آموزشی بسازد و در سایت خود یا حتی سایت‌های آموزشی دیگران قرار دهد. همچنین، با کمک شبکه‌های اجتماعی  محصولاتش را تبلیغ کند. به‌تدریج، وب‌سایت او میان مخاطبانش شناخته شده و درآمد منفعلش افزایش پیدا می‌کند، تا جایی که ممکن است شانس بیاورد و دیگر نیازی نباشد کار کند.
به‌عنوان مثالی دیگر فرض کنید یک پزشک یا وکیل می‌تواند از درآمد خود برای سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی کلینیک یا خرید سهام شرکت‌های پزشکی استفاده کند و برای خودش درآمد منفعل ایجاد کند. با گذشت زمان ماهیت اصلی درآمد منفعل نمایان می‌شود و به یک درآمد بسیار کم‌ریسک و مداوم تبدیل می‌شود. البته در بعضی از گزینه‌ها ممکن است کسب این درآمد سال‌ها طول بکشد. اما در واقع همچنان این نوع کسب درآمد یکی از جذاب‌ترین‌هاست.
ایدهٔ کسب درآمد بدون انجام هیچ فعالیتی رویایی است؛ اما در حقیقت هیچ درآمدی به صورت ۱۰۰ درصد غیر فعالانه به دست نمی‌آید. بر خلاف باور عمومی، کسب درآمد به صورت غیرفعالانه در مقایسه با شغل‌های سنتی در چند هفته یا چند ماه اول به کار بیش‌تری نیاز دارد. موفقیت یک‌شبه به دست نمی‌آید.

برخلاف مشاغل سنتی و رایج، هنگام کسب درآمد از طریق فعالیت‌های منفعل هیچ محدودیتی برای میزان درآمد و موفقیتی که کسب می‌کنیم، وجود ندارد. اگر به‌قدر کافی تلاش کرده و بر روی فعالیت مناسب سرمایه‌گذاری کنیم، میزان موفقیتمان نامحدود خواهد بود.

1024-a-barrel-standing-on-a-grey-floor-with-money-bursting-out-of-it-with-a-happy-businessman-in-a-celebrating-next-to-it.jpg

درآمد منفعل و تأثیرات آن بر زندگی

منبع ثابتی از درآمد: شاید بهترین و مهم‌ترین مزیت درآمد منفعل همین باشد. نکتهٔ مثبت درمورد کسب درآمد منفعل این است که پس از رسیدن به این درآمد، به فعالیت زیادی برای ادامهٔ دریافت آن نیاز نخواهیم داشت.
آزادی مالی: درآمد منفعل به‌طور کلی، موجب کاهش اضطراب‌های مالی روزانه می‌شود.
برنامهٔ بازنشستگی: یک راه مناسب برای افزایش درآمد خلق منبعی از درآمد منفعل است که می‌توان از آن برای پس‌انداز پول برای آینده استفاده کرد.
زمان آزاد برای کسب درآمد بیش‌تر: پس از آنکه دارای درآمد منفعل شدیم، وقت بیشتری داریم تا از آن برای کسب ثروت بیش‌تر استفاده کنیم.
محدودیت نداشتن برای میزان موفقیت: بر خلاف مشاغل سنتی و رایج، هنگام کسب درآمد از طریق فعالیت‌های منفعل هیچ محدودیتی برای میزان درآمد و موفقیتی که کسب می‌کنیم، وجود ندارد. اگر به قدر کافی تلاش کرده و بر روی فعالیت مناسب سرمایه‌گذاری کنیم، میزان موفقیتمان نامحدود خواهد بود.

مالیات و درآمد منفعل

بحث مالیات بسته به نوع قوانین مالیاتی ممکن است شفاف یا در هاله‌ای از ابهام باشد. واقعیت این است که اکثریت مشاغل در ایران شفافیت مالیاتی ندارند و بسیاری از کسب‌وکارهای شخصی به فرار مالیاتی به‌عنوان یک گزینه‌ی پیش‌رو نگاه می‌کنند. درباره‌ی خوب یا بدِ این موضوع اصلاً بحث نمی‌کنیم؛ اما آن چیزی که برای ما مطرح است، این است که صاحبان مشاغلی که باید مالیات پرداخت کنند، می‌توانند با داشتن درآمد منفعل، درآمد خالص و مناسبی را به دست بیاورند که مشمول کسر مالیات نشود. در بسیاری از کشورهای امریکایی و اروپایی، قوانین تشویقی مناسبی را برای ترغیب مردم به راه‌انداختن کسب‌وکارهای منفعل و ایجاد درآمدهای غیر فعال تصویب کرده‌اند.

1024-fotolia_18331059_subscription_l.jpg

آزادی مالی و درآمد منفعل

خاطرتان هست پیش‌تر از آزادی مالی با شما صحبت کرده بودیم؟ گفته بودیم آزادی مالی یعنی اختیار روزهای عمرمان را داشته باشیم. آزادی مالی به این معناست که می‌توانیم وقتمان را به‌دلخواه سپری کنیم و کیفیت زندگی‌مان را بالا ببریم. داشتن درآمد منفعل ابزاری برای رسیدن به آزادی مالی است. در اینجا شاید به این فکر کنید که ابزار کافی برای رسیدن به درآمد منفعل را دراختیار ندارید. اما اگر بدانید یکی از راه‌های رسیدن به درآمد منفعل پس‌انداز کردن است، نظرتان تغییر خواهد کرد. پس‌انداز کردن به‌تنهایی کمکی در کسب درآمد منفعل نمی‌کند، اما فرصتی برای خرید ملک یا سرمایه‌گذاری در بورس به ما می‌دهد. این موارد در آینده منابع درآمدی جدید خواهند بود که قطعاً تأثیر زیادی در کیفیت زندگی‌مان می‌گذارند.


آیا شما درآمد منفعل دارید؟ از چه راه‌هایی به این درآمد رسیده‌اید؟ با خواندن این مطلب، آیا ایده‌ی جدیدی برای ایجاد درآمد منفعل به ذهنتان رسیده است؟ فکر می‌کنید اگر پیش از این، برای درآمد منفعل تلاش کرده بودید، اوضاع مالی‌تان در وضعیت فعلی که شیوع کرونا بسیاری از کسب‌وکارها را از رونق انداخته، چگونه بود؟ پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مطلب را به تمام کسانی که به فکر رسیدن به درآمد بیشتر و آزادی مالی هستند، توصیه کنید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲