aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

مدیر پول خود باشید: ارزش خالص دارایی، معیار موفقیت مالی!

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

به محض این‌که از نظر ذهنی برای مدیریت حساب­‌هایتان آماده شدید و به این نتیجه رسیدید که مدیریت پول و حساب‌هایتان کار سختی نیست، در قدم بعدی باید یاد بگیرید که ارزش واقعی پول‌تان را محاسبه کنید. تعیین ارزش خالص حساب شخصی معمولاً کار آسانی است؛ اما بسته به نوع دارایی‌ها و بدهی‌­ها ممکن است برای برخی افراد پیچیده باشد.

خیلی از افراد عمداً از دانستن جزئیات حساب­‌هایشان سر باز می‌­زنند. بسیاری از آن‌ها حتی وضعیت حساب بانکی خود را هم چک نمی­‌کنند.

هرکسی که بخواهد در مسائل مالی موفق شود، باید بداند که در حال حاضر دقیقاً چه مسیری را طی می‌کند، در غیر این صورت، نمی­‌تواند راه درست برای رسیدن به اهداف اقتصادی را پیدا کند.

300060437-1080.jpg

ارزش خالص دارایی‌مان را چگونه حساب کنیم؟

برای شروع بهتر است حساب‌هایتان را بررسی کنید، بعد هم منابع و مبالغ درآمدتان را فهرست کنید. برای اکثر افراد این منبع درآمد ممکن است تنها یک حقوق ماهیانه باشد؛ اما برای شاغلان آزاد و کارکنان فصلی میانگین این مبلغ با جمع کل درآمد سالیانه و تقسیم آن به 12 ماه به دست می­‌آید.

پس از این مرحله، باید یاد بگیرید که چطور وضعیت ارزش خالص خود را ترسیم کنید. فهرستی از دارایی­‌هایتان درست کنید. بیش‌تر افراد در این کار افراط می­‌کنند. اگر درآمد اصلی‌تان از یک راه تأمین می­‌شود، فقط همان را در نظر بگیرید. به چیزهایی مانند کلکسیون تمبر، ابزار و وسایل تا وقتی که سرمایۀ نقدی نشده­‌اند (که البته نیستند) فکر نکنید. فقط دارایی­‌های پولی را فهرست کنید.

تمام حساب­‌های جاری، پس‌­انداز، حساب بازنشستگی، سهام‌­ها و اوراق را در این فهرست قرار دهید. هر چیز دیگری را هم که می‌­توانید سریعاً به پول نقد تبدیل کنید، اضافه­ کنید. ممکن است مبلغ خانه (اگر متعلق به خودتان است) یا دارایی­‌های حقیقی دیگر مثل اتومبیل (به‌خصوص اگر بابتش وام گرفته­‌اید) را بتوان در این فهرست جای ­داد، اما باقی دارایی­‌های شخصی را نه.

یک فهرست مشابه دیگر، این‌بار برای بدهی­‌های خود تهیه کنید. این فهرست پول رهن منزل (اگر دارید)، وام­‌های ماشین، وام‌­های شخصی و تحصیلی و حساب­‌های کارت‌­های اعتباری‌تان را شامل می‌شود. هیچ بدهی شخصی یا خانوادگی‌ای را، هرقدر هم کوچک، از قلم نیندازید.

حالا به بخش جالب ماجرا می رسید. هر دو فهرست را ترکیب­ کنید، سپس مبلغ بدهکاری­‌هایتان را از دارایی خود کم کنید. امیدواریم نتیجه یک عدد مثبت باشد، که متأسفانه معمولاً نیست! این عدد هرچه باشد، برای شما یک رقم مهم به حساب می­‌آید: این رقم ارزش خالص سرمایه­ شما است.

هرکسی که بخواهد در مسائل مالی موفق شود، باید بداند که در حال حاضر دقیقاً چه مسیری را طی می­‌کند، در غیر این صورت، نمی­‌تواند راه درست برای رسیدن به اهداف اقتصادی را پیدا کند.

pexels-photo-272863-1080.jpg

بهای ارزش خالص به‌دست‌آمده

یک رقم خوب چه رقمی­ است؟ مقایسۀ­ این مورد با بقیه نه ایدۀ خوبی است و نه به بحث ما مربوط می‌شود، اما قطعاً خیلی‌‌ها دوست ­دارند راجع‌به آن بدانند.

اگر میزان ارزش خالص شما از ارزش میانگین خیلی کم‌تر است یا حتی یک رقم منفی است، نگران نباشید! در حال­ حاضر شما در یک برهۀ جدید هستید و قطعاً از فهمیدن این‌که به چه سرعتی می‌­توان این شرایط را تغییر داد، شگفت‌­زده خواهید شد.

موضوعی که اهمیت دارد چگونگی استفادۀ­ شما از این اطلاعات است. بررسی افزایش و کاهش ارزش خالص در هر ماه بهترین راه سنجش میزان موفقیت در رسیدن به اهداف اقتصادی است. بخش‌­های جزئی زندگی مالی ما ممکن است بالاوپایین داشته باشد، اما این دورنمای کلی ارزش خالص ماست که روند پیشرفت ما را می‌­سنجد.

یکی دیگر از موارد مهم این است که یادداشت­‌های خود را دردسترس نگه ­دارید، تا هر ماه ارزش خالص دارایی خود را محاسبه کنید. هرچند که معمولاً در بازه‌های زمانی ماهانه اتفاق زیادی در ارزش خالص دارایی‌های شما نمی‌افتد؛ اما این کار به شما کمک می‌کند تا یک بایگانی دقیق داشته باشید که وضعیت پیشرفت شما را نشان دهد.

 محاسبۀ این ارزش برای بار اول شاید جالب به نظر بیاید، اما ادامه دادنش در ماه­‌های آینده اطلاعاتی به شما می‌دهد که شما را در برنامه­‌ریزی برای سرمایه­‌هایتان راهنمایی خواهد کرد. یاد گرفتن محاسبۀ ارزش خالص برای موفقیت مالی بسیار مهم است، بنابراین به‌هیچ‌وجه از آن غافل نشوید.

business-success-and-technology-concept--asian-businessman-sitting-and-using-the-laptop-and-working-with-virtual-screen-connecting-with-cloud-technology-over-the-cityscape-background-at-night-time-1001273798-5c26f408c9e77c000179706e.jpg

کاربرد این روش‌ها

با داده­‌هایی که در دست دارید می‌­توانید جمع کل هر ماه را با ماه قبلی مقایسه کنید، تا روند پیش­روی خودتان را ببینید. بهتر است طوری برنامه‌ریزی کنید که بدهکار نشوید، مگر اینکه این بدهی از نوع بدهی‌های خوب باشد.

بررسی افزایش و کاهش ارزش خالص در هر ماه بهترین راه سنجش میزان موفقیت در رسیدن به اهداف اقتصادی است. بخش­‌های جزئی زندگی مالی ما ممکن است بالاوپایین داشته باشد، اما این دورنمای کلی ارزش خالص ماست که روند پیشرفت ما را می‌سنجد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲