aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

مدیر پول خود باشید: اجرایی کردن راهکارها

(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)

شما می‌دانید که موفقیت اقتصادی نیازمند یادگیری مدیریت پول است. در بخش قبلی هم آموختید که یادگیری طرز استفاده از سیستم توزیع منابع مالی کلید مدیریت اقتصادی است.

istock_000056212548_medium-1080.jpg

اتخاذ یک ذهنیت درست، جمع‌آوری اطلاعات لازم دربارۀ دارایی­‌های شخصی، تنظیم کردن هزینه­‌ها در برنامۀ مخارج و نیز استفاده از یک سیستم شخصی تقسیم منابع مواردی بودند که پیشتر به آن‌ها پرداخته شد. کنار هم قرار دادن این‌ها ابزاری را برای شما فراهم می­‌کند که بتوانید مخارج‌تان را به‌طور فیزیکی مدیریت کنید.

با این‌که این مباحث، به‌خصوص مفهوم توزیع منابع مالی، ممکن است برای برخی از شما جدید به‌نظر برسند، هیچ‌کدام­شان سخت نیستند. به‌هرحال مدیریت پول زمان می‌­برد و برای موفق شدن باید صبور بود و پشتکار داشت.

حالا زمان آن رسیده است که مراحل مختلف را کنار هم قرار دهید و روی نتیجه متمرکز شوید.

102315135-171628332.1910x1000-1080.jpg

صبر و پشتکار: قانون نانوشته درباره پول

یکی از قوانین نانوشته دربارۀ پول، قانونی است به نام «صبر و پشتکار». این قاعده می‌­گوید: «یادگیری و به‌کارگیری مهارت­‌های مورد نیاز برای موفقیت مالی در حقیقت سخت نیست و هرکس بخواهد می­‌تواند آن را انجام دهد.» متأسفانه افراد کمی این دو فاکتور مهم، یعنی صبر و پشتکار را توأمان دارند، اما به‌هرحال اگر بخواهید موفق شوید باید این توانمندی‌ها را در خود پرورش دهید.

به‌عنوان نمونه، برای رسیدن به یک برنامۀ مخارج که بتوان با آن زندگی کرد، بایستی ماه‌­ها زمان بگذارید تا بفهمید پول‌تان دقیقاً کجا می‌­رود.

به محض این‌که همۀ این کارها را درست انجام دهید، نتایجش را خواهید دید. بدهی­ کارت‌­های اعتباری و وام­‌های شخصی با استفاده از این فرایند حذف می‌­شوند. آرامش ذهنی‌ای که در نتیجۀ پرداخت قبض­‌ها نصیب‌تان خواهد شد به همۀ این‌­ها می‌­ارزد.

اما حتی رسیدن به همین مرحله هم صبر و پشتکار می‌خواهد، چراکه این فرایند در ابتدا آهسته و آرام به نظر می­‌آید. هرچند سرعت گرفتن آن در آینده، پایبند بودن شما به قواعدش را آسان‌­تر خواهد کرد.

shutterstock_94228756_3.jpg

چگونه به برنامۀ مالی خود پای‌بند باشیم؟

خب، حالا باید از خودتان بپرسید آیا راهی هست که شما را در پایبندی طولانی‌مدت به این فرایند یاری کند؟ پاسخ ساده است: بله!

اول از همه باید در ذهن خود بپذیرید که هر کس توانایی انجام دادن مقدار مشخصی کار در زمان محدود را دارد، پس طول کشیدن این فرایند طبیعی است. اما باید این تصویر ذهنی را شخصاً و با میل خود بپذیرید تا مؤثر باشد.

دوم این‌که ابتدای هر ماه، یک زمان مشخص برای مرور، ارزیابی و اصلاح برنامۀ خود قرار دهید.

  • در این زمان باید ارزش خالص خود را محاسبه کنید، تا بدانید از ماه قبل تا این ماه چه مسیری را طی کرده‌اید.
  • هم‌چنین باید از مرتب بودن و کارکرد برنامۀ مخارج و سیستم توزیع درآمد خود مطمئن شوید. ممکن است نیاز باشد برخی موارد را افزایش یا کاهش دهید.
  • این زمان شامل فکر کردن درباره راه‌های افزایش درآمد یا کاهش هزینه‌ها نیز می‌شود. به یاد داشته باشید که این کار در اصل یک جلسۀ ماهانه اقتصادی به حساب می آید.
  • جلسۀ شما گاهی شاید شامل بیش‌تر از یک نفر باشد. برای مثال اگر متأهل‌اید، خیلی از مخارج مشترک خواهد بود.
  • در صورت داشتن فرزند، برخی از موارد مربوط به تمام خانواده است. پس به یکدیگر اجازه اظهار نظر داده و اختلافات را برطرف کنید.

همیشه و پیش از هر چیزی، تمرکز خود را روی هماهنگ کردن برنامۀ مخارج­تان با سیستم توزیع منابع و کارهایی که انجام می‌­دهید، بگذارید.

skynews.img.1200.745-1080.jpg

بعد از مدیریت پول، وضعیت مالی خود را بهبود دهید

به محض این‌که موفق شدید کنترل پول‌تان را در دست بگیرید و برنامۀ مدیریت مالی خود را پیاده کنید، به دنبال راه­‌های جدید برای بهبود وضعیت مالی خود بگردید. هر زمان که به این مرحله برسید، یعنی در مسیر درستی گام برمی‌­دارید. درواقع، سیستم مدیریت اقتصادی شما مقدمه و پیش‌زمینۀ این است که بتوانید در مراحل بعدی برنامه‌ریزی مالی‌تان، راه‌هایی را برای خود پیش‌بینی کنید تا وضعیت اقتصادی خود را بهبود دهید و به سایر اهداف مالی‌تان دست پیدا کنید.

یادگیری و به‌کارگیری مهارت­‌های مورد نیاز برای موفقیت مالی در حقیقت سخت نیست و هرکس بخواهد می­‌تواند آن را انجام دهد. آن چیزی که اهمیت دارد «صبر و پشتکار داشتن» شما در اجرایی کردن برنامه‌های مالی‌تان است.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲