aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

شنا در جهت آب یا خلاف آن؟!

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

با تغییر سبک زندگی، مدرن شدن آن و ظهور مصرف‌گرایی، افراد تشویق می‌شوند در لحظه زندگی کنند، از زندگی لذت ببرند و فقط به فکر امروز باشند. این سبک زندگی اهمیت پس‌انداز را انکار می‌کند. این تفکر که به‌آهستگی در جوامع انسانی در حال نفوذ است در برخی موارد مانع آینده‌نگری و پیشرفت می‌شود. شما چه سبک زندگی‌ای را در پیش گرفته‌اید؟ همراه با جامعه پیش می‌روید و مصرف‌گرایانه زندگی می‌کنید یا می‌خواهید خلاف جهت آب شنا کنید؟

همه می‌دانیم که پس‌اندازکردن، سخت و مشکل است، به‌خصوص اگر درآمد زیادی نداشته باشیم (هرچند که پس‌انداز کردن ربطی به میزان درآمد شما ندارد)؛ ولی می‌توانیم آن را برای خود‌مان و فرزندان‌مان لذت‌بخش کنیم. پس‌انداز را برای خود به یک بازی تبدیل کنید. در این صورت شما باید خود و خانواده‌تان را ملزم به رعایت قواعد این بازی کنید.

 

یک ماه هیچ خرجی نکنید!

اصلاً منظورمان این نیست که اجاره‌ی خانه یا قبض‌هایتان را نپردازید؛ چون با این کار خانه‌تان را از دست می‌دهید و اصلاً نمی‌توانید وارد بازی شوید. همچنین، نیازهای اساسی یعنی غذا، لباس، خدمات رفاهی و حمل‌ونقل نیز واجب هستند.

صرف‌نظر از این نیازها، این جمله را کامل کنید: «این ماه هیچ خرجی برای … نخواهم کرد.» در جای خالی چیزهایی مثل تفریحات، رستوران یا هر چیز غیر ضروری دیگری می‌تواند قرار بگیرد. سپس پولی را که برای این کارها در نظر گرفته‌اید، پس‌انداز کنید. مثلاً اگر شرکت یا سازمانی که در آن مشغول‌به‌کار هستید، به شما ناهار نمی‌دهد و شما در ماه چند باری برای وعده‌ی ناهار از بیرون غذا سفارش می‌دهید، بهتر است برای شروع این بازی بگویید: «این ماه هیچ خرجی برای سفارش ناهار نخواهم کرد.»

ندای درونیتان برای خرید، کنترل کنید

۱) ندای درونی برای کنترل خرید

با حروف بزرگ و پررنگ روی کاغذی بنویسید: «واقعا به آن نیاز داری؟» و آن را داخل کیف پولتان بچسبانید. حتی می‌توانید این کاغذ را دور کارت اعتباری‌تان بچسبانید. این‌گونه، قبل از هر خریدی آن را خواهید دید. فقط اطمینان حاصل کنید که کاغذ حتما جلوی چشمتان باشد. همه‌ی ما به این ندای درونی نیاز داریم تا بتوانیم خریدهایمان را کنترل کنیم.

۲) پول‌خردها را دست کم نگیرید

هر وقت که مجبور به خرد کردن پولتان شدید یا سکه‌ای در جیبتان پیدا کردید، آن را در قلکتان بیندازید. حتی می‌توانید برای رسیدن به اولین پول کوچک خود (مثلاً ۵۰ هزارتومان)، با دوستان یا خانواده‌تان مسابقه بدهید!

۳) هر هفته مبلغ اندکی را به پس‌اندازتان اضافه کنید

این راهکار را به‌خوبی می‌توانید در شروع سال اجرا کنید. هفته‌ی اول را با هزار تومان آغاز کنید. هفته بعد ۲ هزار تومان کنار بگذارید و به همین ترتیب ادامه دهید. اگر تا پایان سال به این کار ادامه دهید، تا قبل از سال نو ۱۴۸۵۰۰۰ تومان پس‌انداز خواهید کرد.

۴) رقابت کنید

چه کسی مقاومت بیشتری دارد؟ با همسر، دوستان یا خواهروبرادرتان مسابقه بدهید. برنده کسی است که زودتر از بقیه ۱۰۰ هزار تومان جمع کرده باشد. یا زمانی را تعیین کنید تا ببینید چه کسی تا آن تاریخ بیشتر پس‌انداز را کرده است.

فرزندانتان را هم وارد بازی کنید

۵) فرزندانتان را هم وارد بازی کنید

هربار که به فروشگاه می‌روید، فرزندانتان اسباب‌بازی یا سرگرمی جدیدی از شما می‌خواهند؟ حتماً همین‌طور است! به‌جای این‌که سریعاً خواسته‌هایشان را برآورده کنید، آن‌ها را هم تشویق به پس‌انداز کنید. 

منظورمان این است که کارهای کوچک را به آن‌ها بسپارید و پولی به‌عنوان دستمزد، برایشان در نظر بگیرید. مثلاً به کودکتان بگویید در صورتی که خودروی شما را (با درنظر گرفتن میزان مصرف آب) بشوید تا شما از کارواش بی‌نیاز شوید، می‌توانید ۲۵ هزار تومان به او بدهید.

همچنین می‌توانید با این کلک، بین فرزندانتان رقابت ایجاد کنید. پس از مدتی که بچه‌ها به پس‌انداز کردن مشغول شدند، جایزه‌ی کوچکی برای کسی که بیشتر پس‌انداز کرده است، در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که بچه‌ها شاهد رویه‌ی افزایش پس‌انداز خود هستند. در این راستا بهتر است به جای قلکی که درونش معلوم نیست، از یک قلک شفاف استفاده کنید.

توصیه‌ی ما به شما این است که در فرایند تبدیل پس‌انداز‌تان به بازی، خیلی درگیر جنبه‌ی سرگرمی‌ماجرا نشوید تا هدف اصلی‌تان فراموش نشود. همچنین نباید پس‌اندازتان را در حسابی که برای خرید استفاده کنید، باشد؛ چون نا خواسته آن را خرج می‌کنید. پولی را که به‌سختی پس‌انداز کرده‌اید در حسابی جداگانه بگذارید تا در جهت اهداف جدید خود از آن استفاده کنید.

چقدر می‌توانید هزینه‌هایتان را پایین نگه دارید؟

۶) چقدر می‌توانید هزینه‌هایتان را پایین نگه دارید؟

وقتی با همسرتان برای صرف شام بیرون می‌روید، می‌توانید غذایی زیر ۵۰ هزار تومان سفارش دهید. برای سالگرد ازدواجتان می‌توانید هزینه کمی در نظر بگیرید. خودروی خود را دوگانه‌سوز کنید یا از خودرویی استفاده کنید که مصرف پایین‌تری داشته باشد. بهتر است از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید. به حداقل رساندن هزینه‌هایتان را به یک چالش تبدیل کنید. از خلاقیت خود ممکن است شگفت‌زده شوید!

۷) عمده خرید کنید

لوازم آشپزخانه یا بهداشتی را عمده بخرید. البته منظور ما انبار کردن نیست. حتماً در این نوع خرید حواستان به تاریخ مصرف کالا باشد. خرید عمده برای شما هزینه‌ی کمتری دارد. معمولاً قیمت عمده‌ی کالاها از قیمت تک‌فروشی آن‌ها کمتر است.

خرج‌های ماهانه خود را کنترل کنید و به‌هیچ‌وجه پول‌های کوچک را دست کم نگیرید. هدف از صرفه‌جویی و پس‌انداز کردن ریاضت کشیدن نیست. این یک تمرین است تا هدایت درست پول در زندگی خود را در دست بگیرید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲