aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

درآمدهای متغیرمان را چگونه بودجه‌بندی کنیم؟

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

زمانی که درآمدتان متغیر است بودجه‌بندی کمی سخت به نظر می‌آید. یکی از حالاتی که ممکن است درآمد متغیر داشته باشید این است که شغلتان آزاد یا درآمدتان فقط از دریافت حق کمیسیون یا پورسانت باشد. در این صورت حدس زدن اینکه در طول ماه چقدر پول گیرتان می‌آید، کمی سخت می‌شود.
یکی از کارهای مهمی که می‌توانید برای بودجه‌بندی درآمد متغیر انجام دهید این است که در ماه‌هایی که درآمدتان زیاد است بخش بیشتری از آن را پس‌انداز کنید تا برای ماه‌های دیگر پول داشته باشید. در ادامه، به راه‌های دیگری که برای بودجه‌بندی درآمدهای متغیر‌تان می‌توانید در پیش بگیرید، اشاره می‌کنیم.

فهرستی از هزینه‌های ماهانه تهیه کنید

در ابتدا لازم است تمامی هزینه‌هایتان را به همان صورتی بنویسید که برای یک برنامه‌ریزی مالی معمولی می‌نویسید. این کار به شما کمک می‌کند تا ببینید پولتان را باید خرج چه چیزهایی کنید. پس از این‌که تمامی هزینه‌ها را در فهرستی نوشتید، لازم است ده درصد به مبلغ کلی پس‌اندازتان اضافه کنید. اگر شغلتان آزاد است باید مالیات را هم به هزینه‌هایتان اضافه کنید. اگر پولی بیشتر از میزان بودجه‌بندی ماهانه‌تان دارید باید آن را پس‌انداز کنید. شاید بهتر باشد حساب‌های پس‌انداز مختلفی برای انواع مالیات‌ها و یک حساب پس‌انداز مبادا برای ماه‌هایی داشته باشید که در آن‌ها درآمدتان نسبت به ماه‌های معمولی کمتر است.

مخارجتان را اولویت‌بندی کنید

مخارجتان را اولویت‌بندی کنید

در مرحله‌ی بعدی لازم است مخارجتان را اولویت‌بندی کنید. اول باید بتوانید احتیاجات اولیه‌ی خودتان را تأمین کنید. این احتیاجات شامل موارد ضروری مثل غذا، مسکن، قبوض و بیمه‌ است. بعد از آن، باید بدهی‌ها و پس‌اندازهایتان را در فهرستی یادداشت کنید. سپس می‌توانید به آن‌ها هزینه‌های پوشاک، حق عضویت باشگاه و هزینه‌هایی را که بابت تفریح می‌دهید، اضافه کنید.

پول مازاد بر هزینه‌ها را پس‌انداز کنید

وقتی متوجه شدید در یک ماه چه میزان درآمد دارید، هزینه‌هایتان را از آن کم ‌کنید تا جایی‌که همه‌ی هزینه‌هایتان تمام شود. آنچه در این مرحله مهم است این است که به یاد داشته باشید هرقدر پول که بعد از محاسبه‌ی هزینه‌هایتان باقی ماند، پس‌انداز کنید. این پس‌انداز باید در حسابِ پس‌اندازی جدا از حساب‌های مخصوص موارد اورژانسی و دیگر امور نگهداری شود.

اگر در حال تلاش برای بیرون آمدن از زیر بار قرض هستید، بهتر است مبلغی حدود پنجاه درصد از پول اضافی‌تان را برای پرداخت قرض‌ها بگذارید.

پس‌اندازها راهی برای جبران کسری درآمد هستند

اگر در ماه جاری درآمد خوبی نداشته‌اید، مبلغ موردنیازتان را از حسابی بر‌دارید که برای چنین روزهایی باز کرده‌اید. در چنین ماه‌هایی بهتر است از هزینه‌های غیرضروری اجتناب کنید تا حساب پس‌اندازتان به‌طور کامل خالی نشود. این کار به شما انگیزه‌ی بیشتری برای سخت‌تر کار کردن می‌دهد. در نهایت یادتان باشد نباید همه‌ی پول را صرف تفریح و سرگرمی کنید.

هنگامی که درآمد نامنظم دارید بهتر است در ماه‌های پررآمد مبلغی از مازاد هزینه‌های زندگی‌تان را پس‌انداز کنید تا در ماه‌هایی که درآمد کمتری دارید، دچار مشکل نشوید.

همیشه دنبال راه‌های افزایش درآمد باشید

همیشه دنبال راه‌های افزایش درآمد باشید

اگر فقط با دریافت حق کمیسیون و پورسانت درآمد کسب می‌کنید، بهتر است به فکر کسب درآمد از منابع دیگر هم باشید. برای کسب درآمدهای مختلف به داشتن شغل دوم فکر کنید یا به داشتن کاری که می‌توانید خودتان به‌تنهایی در خانه انجام دهید. این کار می‌تواند به شما کمک کند پس‌اندازی داشته باشید که پس از مدتی حتی مجبور به ادامه‌ی شغل دوم هم نباشید. اگر متوجه شدید که درآمدتان در دوره‌های خاصی از سال افت می‌کند، بهتر است به سراغ مشاغل فصلی بروید.

پس از کسر هزینه‌ها باقی‌مانده حقوق را به حساب پس‌انداز واریز کنید

وقتی به‌اندازه‌ی مخارج دو ماهتان پس‌انداز کردید، شاید بد نباشد مبلغ حقوقتان هم مستقیم به همان حساب پس‌انداز برود. بعد به‌راحتی در ابتدای ماه میزان پول لازم برای بودجه‌بندی‌تان را از آن حساب به حساب اصلی مخارجتان منتقل می‌کنید. این کار به شما کمک می‌کند هم از پس هزینه‌هایتان برآیید و هم پول پس‌انداز کنید. برای بودجه‌بندی درآمد متغیر، این کار بسیار مفید است. مطمئن شوید که همیشه حداقل به‌اندازه‌ی دو ماه حقوقتان پس‌انداز دارید. زمانی که به این وضعیت رسیدید، می‌توانید اگر لازم بود و چندین ماهِ کم‌درآمد پیش‌رو داشتید، مخارجتان را تنظیم کنید.

برنامه‌ریزی مالی سخت‌گیرانه داشته باشید

نکته‌ی مهم دیگری که وجود دارد این است که مطمئن شوید در چند سال نخست فعالیت در شغل آزاد، برنامه‌ریزی مالی سختی برای خودتان در نظر گرفته‌اید. شاید یک یا دو سال طول بکشد تا متوجه شوید که شغلتان در بعضی فصول رونق ندارد یا این‌که کسب درآمدتان در این شغل دوره‌ای است. برای بسیاری از کسب‌وکارها حدود پنج سال طول می‌کشد تا به سوددهی منظمی برسند. اگر هر ماه پول کم می‌آورید، شاید لازم باشد به دنبال منبع درآمد دیگری هم بگردید تا کسب‌وکار فعلی‌تان را کامل کند. می‌توانید یک برنامه‌ی منظم مالی برای خود ایجاد کنید تا از بروز هرگونه بحران مالی جلوگیری کنید.

هنگام بودجه‌بندی درآمد متغیر، مطمئن شوید که همیشه حداقل به‌اندازه‌ی دو ماه حقوقتان پس‌انداز دارید. زمانی که به این وضعیت رسیدید، می‌توانید اگر لازم بود و چندین ماهِ کم‌درآمد پیش‌رو داشتید، مخارجتان را تنظیم کنید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲