aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

خواسته‌ها مهم‌ترند یا نیازها؟

(زمان خواندن: 4 - 8 دقیقه)

 تا به حال به این فکر کرده‌اید که چیزهایی که احساس می‌کنید در زندگی به آن‌ها نیاز دارید، نیاز‌های واقعی شما هستند یا خواسته‌هایی که به نیاز تبدیل شده‌اند؟ می‌دانید تفاوت دو مفهوم «نیاز» و «خواسته» چیست؟ دانستن تفاوت این دو مفهوم به شما در مدیریت مالی زندگی‌تان کمک زیادی می‌کند. وقتی تفاوت این دو مفهوم را درک کردید، می‌توانید جلوی نامنظم خرج کردن را بگیرید، برای خودتان بودجه‌بندی کنید و از همه مهم‌تر اینکه مدیریت مالی را به‌درستی در زندگی‌تان پیاده کنید.
اگر می‌خواهید هم سرمایه‌گذاری، هم پس‌انداز خوبی داشته باشید و هم به همهٔ خواسته‌های دلتان برسید، لازم است بین اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدتتان تعادل برقرار کنید تا رضایت خاطر و شادی را در زندگی پیدا کنید. هیچ فرمولی برای این کار وجود ندارد، تنها کافی است هر کاری را که خواستید انجام دهید، سبک‌سنگین کنید.

1080-94bede_225ada98ce304b4f9c4f0b23c3ae5fb6mv2_d_2800_1575_s_2.jpg

مرزهای بین خواسته و نیاز

  • مواردی که باید حتماً آن‌ها را داشته باشید، نیازهای شما هستند.
  • چیزهایی که دوست دارید داشته باشید، خواسته‌های شما هستند.

تنها زمانی می‌‌توان گفت به چیزی نیاز داریم که بدون داشتن آن، نتوانیم زندگی کنیم. به‌‌ غیر از نیاز به غذا، پوشاک، مسکن و سلامتی بیشتر مواردی که از آن‌‌ها به‌‌عنوان نیازهایمان یاد می‌‌کنیم، در دسته‌‌ی خواسته‌‌ها قرار می‌‌گیرند.

جالب این‌که آن‌قدر دلیل می‌‌آوریم تا خودمان را قانع کنیم و خواسته‌‌هایمان را به شکل یک نیاز جلوه دهیم. به یک کیف جدید نیاز دارم! باید مانیکور کنم! به یک جفت کفش جدید نیاز دارم! به این ترتیب، هر چیزی را که به‌شدت خواهانش باشیم و لبخندمان به آن وابسته باشد، جزء نیازهایمان قرار می‌دهیم.

این موضوع متأثر از فرهنگ جامعه‌‌ای است که در آن زندگی می‌‌کنیم. احساس می‌‌کنیم نیاز داریم تا هم‌‌سطح بقیه شویم، مطابق مد روز زندگی کنیم، بهترین ماشین و بزرگ‌ترین خانه را بخریم و مجلل‌‌ترین عروسی را برگزار کنیم. اما بهتر است خواسته‌‌هایمان را متناسب با شرایط و وسع مالی‌‌مان انتخاب کنیم؛ چراکه اشتباه گرفتن خواسته‌ها با نیازها، می‌‌تواند از نظر مالی نتایج جبران‌ناپذیری داشته باشد. پیش از آن که به خودمان بیاییم، بودجه‌‌مان تمام می‌‌شود، کارت‌‌های اعتباری‌مان خالی می‌‌شوند و دیگر از عهده‌‌ی هزینه‌‌های زندگی برنمی‌‌آییم.

هر چیزی که به‌‌شدت خواهانش باشیم و لبخندمان به آن وابسته باشد را جزء نیازهایمان می‌‌دانیم. تمایز قائل شدن بین خواسته‌‌ها و نیازها، مهارت پیچیده‌‌ای است که مستلزم تمرین مداوم است. به‌‌خصوص اگر در جامعهٔ مادی‌‌گرا زندگی ‌‌کنیم.

1024-bigstock-young-businessman-sitting-in-f-73286566.jpg

سه سوال را از خودتان بپرسید

تمایز قائل شدن بین خواسته‌‌ها و نیازها، مهارت پیچیده‌‌ای است که مستلزم تمرین مداوم است. به‌‌خصوص اگر در جامعه‌‌‌‌ای مادی‌‌گرا زندگی ‌‌کنیم. با توجه به این موضوع هرگاه نتوانستید نیازها و خواسته‌‌هایتان را از هم تمیز دهید، این سه سوال را از خودتان بپرسید:

۱) آیا واقعا به آن نیاز دارم؟
در دسته‌‌بندی بودجه‌‌‌‌ی من، دسته‌‌ای به نام «نیازهای متفرقه» وجود دارد. مواردی که در این دسته قرار می‌‌گیرند، عمدتاً مبهم هستند و به هیچ‌‌یک از دسته‌‌های دیگر تعلق ندارند.

این نوع دسته‌‌بندی، بهانه‌‌ی خوبی برای خرج کردن پول است. اما با تغییر عنوان این دسته به «خرج‌‌های متفرقه» تشخیص بین نیاز و خواسته، آسان‌‌تر و جواب سوال فوق دقیق‌‌تر خواهد بود. اگر جواب این سوال «بله» است، سراغ سوال دوم بروید؛ ولی اگر جواب آن منفی است، به سوال سوم نگاه کنید.

۲) آیا همین حالا به آن نیاز دارم؟
در این مرحله، برنامه‌‌ریزی خودش را نشان می‌دهد. ممکن است به چیزی نیاز داشته باشید؛ ولی بتوانید چند هفته یا چند ماه برای خریدش صبر کنید.

به‌‌عنوان مثال، از وقتی که کفش‌‌های ورزشی‌‌ام پاره شده‌‌اند، به یک جفت کفش جدید نیاز پیدا کرده‌‌ام و با کوتاهی در خرید آن ممکن است به آسیب جدی‌‌ای دچار شوم. همین امروز به کفش‌‌های جدید نیاز ندارم ولی پیش از شروع تمرین‌‌های جدیدم، حتماً باید آن را بخرم. پس خرید کفش، یک خرید ضروری است که می‌توانم به جای خرید چیزی غیرضروری، برایش برنامه‌‌ریزی کنم.

در بودجه‌‌بندی، عادت به تعیین زمان برای تامین نیازها بسیار مفید است. پس‌‌انداز کردن برای روز مبادا ضروری است؛ ولی علاوه‌‌برآن، باید یاد بگیریم برای تمام نیازهایمان برنامه‌‌ریزی کنیم.

۳) اگر واقعا به آن نیاز ندارم چرا و چقدر آن را می‌خواهم؟
گاهی بعضی خواسته‌‌ها را به این خاطر می‌خواهیم که دوست نداریم احساس محرومیت کنیم. در حقیقت مجبور نیستیم خودمان را از تمام خواسته‌‌هایمان محروم کنیم. اگر هیچ پولی خرج چیزهایی که از آن‌‌ها لذت می‌‌بریم نکنیم، زندگی خیلی خسته‌‌کننده می‌‌شود. ولی بد نیست از خودمان بپرسیم چرا و به چه هدفی چیزی را می‌‌خواهیم.

اگر اغلب اوقات پاسخ شما به لذت‌های شخصی برمی‌‌گردد، باید در این هزینه‌‌ها تجدید نظر کنید. ولی گاهی خواسته‌هایمان برای دیگران هم سودمندند یا برای پیشرفت خودمان مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. پس می‌‌توانیم به این دسته از خواسته‌‌ها، بسیار بیشتر از خواسته‌‌هایی که فقط به شخص ما سود می‌‌رساند توجه کنیم.

با یک حساب سر انگشتی متوجه می‌شویم که تاکنون، بارها در موقعیت‌هایی مشابه آنچه پیش‌تر آورده شد، قرار گرفته‌ایم و بیش از برنامه‌ریزی خود هزینه کرده‌ایم، حالا راه‌حل چیست؟ ابتدا لازم است، به شناختی صحیح از نیازها و خواسته‌های خود برسیم.

 گاهی بعضی خواسته‌‌ها به این خاطر می‌خواهیم که دوست نداریم احساس محرومیت کنیم. در حقیقت، مجبور نیستیم خودمان را از تمام خواسته‌‌هایمان محروم کنیم. اگر هیچ پولی خرج چیزهایی که از آن‌‌ها لذت می‌‌بریم نکنیم، زندگی خیلی خسته‌‌کننده می‌‌شود. ولی بد نیست از خودمان بپرسیم چرا و به چه هدفی چیزی را می‌‌خواهیم.

1080-istock_000062110068_large.jpg

در واقع تنها چهار نیاز اساسی در زندگی وجود دارد:

مسکن
آب و غذای کافی
سلامت عمومی
لباس (فقط به عنوان جامه‌ای که شما را پوشیده نگه دارد و با آن احساس راحتی کنید)

هر چیزی که غیر از این چهار دسته باشد، مثل خانه‌ی بزرگ، لباس‌های مارک، غذاها و نوشیدنی‌های هوس‌انگیز و ماشین جدید، خواسته به حساب می‌آید.

قدر داشته‌هایتان را بدانید
به محض اینکه به درک درستی از این دو واژه برسید، درخواهید یافت که تاکنون در زندگی بدون اینکه متوجه باشید، به بیشتر خواسته‌های خود رسیده‌اید و این یک نقطه عطف بزرگ است. اگر می‌بینید از پس هزینه‌های تفریحات مورد علاقه‌تان برنمی‌آیید، روی داشته‌های خود تمرکز کنید. این گونه متوجه خواهید شد که شما آنچنان هم فرد محرومی نیستید، پس بیهوده خود را اذیت نکنید.

کمی به توانایی‌های خود فکر کنید. سپس انتخاب کنید که واقعاً چه می‌خواهید و به دنبال آن بروید. عدهٔ بسیاری، فقط راجع‌به کارهایی که دوست دارند انجام دهند، حرف می‌زنند؛ ولی هیچ قدمی برای رسیدن به آن برنمی‌دارند. فردی باشید که برای آرزوهای خود تلاش می‌کند تا به آن‌ها دست یابید. اما چه باید کرد؟

برنامه‌ریزی کنید
طبق برنامه‌ریزی عمل کنید؛ حتی اگر زمان زیادی برای دستیابی به یک هدف نیاز باشد. این‌گونه به جای احساس محرومیت، حس توانمندی می‌کنید، به‌راحتی از هر چیزی که واقعاً به آن نیاز ندارید چشم پوشی می‌کنید و در برابر آینده مسئولیت‌پذیرتر خواهید بود.

 کمی به توانایی‌های خود فکر کنید. سپس انتخاب کنید که واقعاً چه می‌خواهید و به دنبال آن بروید. عدهٔ بسیاری، فقط راجع‌به کارهایی که دوست دارند انجام دهند، حرف می‌زنند؛ ولی هیچ قدمی برای رسیدن به آن برنمی‌دارند. فردی باشید که برای آرزوهای خود تلاش می‌کند تا به آنها دست یابید.

هشیار باشید! ما در یک جامعه مصرف‌گرا زندگی می‌کنیم

همیشه به یاد داشته باشید که در جامعه‌ای مادی‌گرا زندگی می‌کنید که در آن، ارزش‌های جامعه مدرن اجرا می‌شود. بنگاه‌های بزرگ اقتصادی مصرف و مصرف‌گرایی را با ایجاد نیازهای کاذب در میان مصرف‌کنندگان جا می‌اندازند و مردم را در دوراهی نیاز وخواسته سردرگم می‌کنند. سعی کنید از این دام دوری کنید. نیازهای اساسی و خواسته‌های ضروری خود را بشناسید تا درآمدی را که برایش تلاش کرده‌اید، با دست خودتان به باد ندهید.

البته، برای رسیدن به خواسته‌هایتان می‌توانید برای خودتان چشم‌اندازی شخصی ترسیم کنید. این چیزی شبیه برنامه‌ریزی است. در آینده، درباره‌ی چشم‌اندازسازی مالی با هم صحبت خواهیم کرد.

 در بودجه‌بندی، عادت به تعیین زمان برای تأمین نیازها بسیار مفید است. پس‌‌انداز کردن برای روز مبادا ضروری است؛ ولی علاوه‌‌برآن، باید یاد بگیریم برای تمام نیازهایمان برنامه‌‌ریزی کنیم.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲