aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

ثروتمندان مقتصد هستند یا ارزان‌پسند؟

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

مقتصد بودن یک ویژگی مثبت است؛ در حالی که افراد خیلی کمی آن را مثبت به حساب می‌آورند. شاید به این دلیل که این ویژگی را با مفهومی که مشابه آن است یعنی «ارزان‌پسند بودن» یکی در نظر می‌گیرند. با وجود آن­‌که مقتصد بودن و ارزان­‌پسندی ممکن است زمینه‌­های مشترکی داشته باشند، ولی اصلاً شبیه به هم نیستند.

choosing_and_using_marketing_technology-1080.jpg

تفاوت­‌های بین مقتصد بودن و ارزان­‌پسندی

با مراجعه به لغت‌­نامه می­‌بینیم که مقتصد بودن این­‌گونه تعریف شده است: «اقتصادی بودن در مصارف و مخارج، پس‌انداز کردن با احتیاط و خرج کردن درست.»

تعریف لغت Cheap (ارزان) کمی پراکنده‌­تر است؛ ولی شامل ارزان، کم‌ارزش و بنجل می‌­شود. وقتی این لغت به فردی اطلاق می­‌شود معنی ژولیده، کم‌رو و حتی بدجنس می‌دهد.

واضح است که این ویژگی­‌ها کاملاً با هم متفاوت هستند و نباید هم‌معنی و مشابه در نظر گرفته شوند. مقتصد بودن رویکرد مفیدی است که می‌­تواند به یک شخص باانگیزه کمک کند تا به اهداف مالی‌اش برسد. ارزانی ممکن است به کسی کمک کند که پول پس‌انداز کند؛ ولی معایب ارزان‌پسندی اغلب بسیار بیشتر از محاسن اولیه‌­ی آن است.

رفتارهای مقتصدانه در زندگی روزمره

من و همسرم در گدشته اصلاً رفتار مقتصدانه‌ای نداشتیم. ما به‌راحتی پول خرج می‌کردیم و زیاد اهل حساب‌کتاب در زمینه‌ی مخارج و هزینه‌ها نبودیم؛ اما دوستانی داشتیم که دقیقاً برعکس ما، رفتار بسیار مقتصدانه‌ای داشتند. رفتار آن‌ها در خریدکردن نقطه‌ی مقابل رفتار ما هنگام خرید بود. رفتار دوستانم گاهی برایم خسته‌کننده به‌نظر می‌آمد؛ ولی پیشرفت‌های مالی‌شان باعث شد تا یک روز من ویژگی‌های رفتارهای اقتصادی آن‌ها را بررسی کنم.

معنای مقتصد بودن با ارزان‌پسندی متفاوت است. مقتصد بودن ویژگی مثبتی است که به پیشرفت مالی شما قطعاً کمک خواهد کرد. مقتصد بودن رویکرد مالی صحیحی است که منجر می‌شود بهترین تصمیمات مالی ممکن را بگیرید.

bigstock_young_businessman_resting_12126401-1080.jpg

عادت­‌های اقتصادی افراد مقتصد

آن‌ها برای خرید خواربار، از فروشگاه­‌های معتبر که تخفیف­‌های خوبی دارند، خرید می­‌کنند. هرچیزی را که لازم باشد، می‌توانید در فروشگاه­‌های بزرگ با کیفیت بالا و قیمت مناسب پیدا کنید. آن‌ها حتی نوشیدنی‌های مصرفی خود را از هایپر‌های بزرگ می‌خرند؛ چون برایشان ارزان‌تر درمی‌آید.

آن‌ها خودشان آشپزی می‌­کنند و هزینه‌ی کمی برای تهیه‌ی غذا از بیرون می‌دهند. افراد مقتصد حتی در مهمانی‌هایشان، خودشان آشپزی می‌کنند. در برخی مواقع که می‌خواهند برای صرف غذا به رستوران بروند، از منوی تخفیف‌های آنلاین رستوران‌ها سفارش می‌دهند.

آن‌ها روزهایی به سینما می‌روند که بلیت سینما نیم‌بها باشد.

در استفاده از وسایل مصرفی دقت بالایی دارند و از وسایل به‌شدت مراقبت می‌کنند. آن‌ها از هزینه‌های بالای تعمیر این‌گونه وسایل کاملاً آگاهی دارند.

آن‌ها خودروی صفر نمی‌خرند. یادم است که دوستانمان در خرید خودرو به جای مؤلفه‌هایی مانند زیبایی و راحتی، تأکید زیادی بر کیفیت و کم‌استهلاک‌بودن داشتند.

آن‌ها همچنین از خودروی شخصی کم استفاده می‌کنند. این کار هزینه‌ی نگهداری و سوخت خودرو را به شدت کاهش می‌دهد.

آن‌ها از حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند و خیلی کم سراغ تاکسی‌های آنلاین می‌روند.

افراد مقتصد شدیداً مراقب سلامتی خود هستند؛ زیرا می‌دانند هزینه‌های غافل‌شدن از آن، بالاست. آن‌ها همچنین بیمه‌های پشتیبان دارند تا هزینه‌های درمانی‌شان از طریق آن پرداخت شود.

تا جایی که ممکن باشد وسایل را تعمیر می‌کنند. یادم است که سشوار خانه‌ی ما در حال از کار افتادن بود. با شنیدن اولین نارضایتی از همسرم، یک سشوار نو به‌قیمت 500 هزارتومان خریدم. دوستم همین‌که در جریان این موضوع قرار گرفت، گفت: سشوار قبلی شما با مبلغ 50 هزارتومان تعمیر می‌شد و حداقل 3 سال دیگر برایتان کار می‌کرد.

آن‌ها برای خرید کالا زمان مناسبی را به تحقیق درباره‌ی کیفیت، میزان رضایت کاربران و قیمت آن کالا اختصاص می‌دهند و سعی می‌کنند باکیفیت‌ترین کالا را به کمترین قیمت بخرند.

در سفرها برای اسکان به اقامتگاه‌های طرف قرارداد با سازمانی که در آن مشغول به کار هستند می‌روند و هزینه‌ی هتل نمی‌دهند. آن‌ها معمولا‌ً در پیک تعطیلات به سفر نمی‌روند.

آن‌ها محافظه‌کار هستند و ریسک نمی‌کنند. در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری، ترجیح می‌دهند از روش‌های مرسوم و سنتی سرمایه‌گذاری که طی سالیان متمادی امتحان خود را پس داده‌اند، استفاده کنند.

آن‌ها ویژگی‌های خوب این‌چنینی زیاد دارند. همین مسئله باعث شده است، در زمینه‌ی اقتصادی به‌خوبی پیشرفت کنند.

مقتصدبودن باید برای همه به‌عنوان یک رفتار مالی بسیار برجسته و مثبت معرفی شود؛ حتی اگر شما رابطه‌ی خوبی با آن برقرار نکرده باشید. عادت­‌های مقتصد بودن اگر درست اجرا شوند، تأثیرات قابل توجه زیادی خواهند داشت، بدون آن‌که تأثیری منفی روی فرد دیگری بگذارند. در نقطه‌ی مقابل تکنیک­‌های ارزان­‌پسندی لزوماً مفید نیستند و تأثیرات منفی روی دیگران می‌­گذارند. ارزان‌پسند نباشید.

اگر خودتان رفتار مالی مقتصدانه‌ای ندارید، توصیه می‌کنم حتماً با افراد مقتصدی که در اطرافتان هستند، درباره‌ی رفتارهای مالی خود صحبت کنید و با آن‌ها درباره‌ی تصمیمات مالی‌ای که در پیش دارید مشورت کنید. این به شما کمک می‌کند بهترین تصمیم را بگیرید.

افراد مقتصد در هنگام خرید، همیشه به کیفیت بالای یک کالا و قیمت مناسب آن توجه دارند و برای خریدن آن کالا به خود فرصت کافی می‌دهند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲