aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

«اول سهم خودت را بپرداز»؛ یک تکنیک مهم برای سرمایه‌گذاری بیشتر (بخش دوم)

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

در بخش اول گفتیم که تکنیک «اول سهم خودت را بپرداز» نیازمند این است که شما بودجه‌ی ماهانه، هفتگی یا روزانه ی خود را بررسی کنید تا قبل از پرداخت هرگونه صورت‌حساب، قبض یا قسط ماهیانه‌ای بدانید که چقدر درآمد دارید. تا اینجای کار به درآمدتان آگاه می‌شوید و می‌توانید جریان‌های درآمدی ویژه‌ای را برای افزایش درآمدتان، شناسایی کنید. با این کار شما می‌توانید بودجه‌بندی و حسابداری شخصی خود را بهینه‌تر کنید.

bigstock-businessman-36805076-1080.jpg

در قدم بعدی شما باید سهم خودتان را از هر درآمدی که دارید بردارید و به حساب پس‌اندازتان واریز کنید. این کار برای شما نقش یک سرمايه‌گذاری را دارد.

bigstock-businessman-in-lotus-pose-with-18838076.jpg

چطور ممکن است تکنیک «اول سهم خودت را بپرداز» در دنیای واقعی کار کند؟

این موضوع در بسیاری از نقاط دنیا آزمایش شده است و نتایج شگفت‌آور آن به ثبت رسیده است. به‌عنوان مثال، در یک شرکت آمریکایی به‌طور ناگهانی به تمام کارکنان ابلاغ شد که ۱۵ درصد از میزان حقوق کارکنان کم خواهد شد. ضمن این‌که در ابتدا این اتفاق با اعتراضات بسیاری همراه بود و کارکنان از تطابق نداشتن برنامه‌ریزی‌های مالی خود با این رویه‌ی جدید شکایت داشتند؛ اما در مدت‌زمان بسیار کوتاهی توسط خود افراد حل شد و آن‌ها بدون نیاز به آن ۱۵ درصد به‌خوبی زندگی خود را مدیریت کردند.

واقعیت این است که «تکنیک اول سهم خودت را بپرداز، بر مبنای اقتصاد رفتاری پایه‌گذاری شده است» و جدای از بحث سرمایه‌گذاری‌های فردی و فرصت‌آفرینی‌های آینده، برای افراد نیز سازنده و آموزنده است. این شرکت آمریکایی پس از گذشت ۶ ماه از ابلاغ کاهش ۱۵ درصدی حقوق، به یک‌باره به تمام کارکنان گفت که این مبلغ از حساب آن‌ها برداشت شده و در حسابی برای خودشان سرمایه‌گذاری شده است و از آن‌ها خواست کسانی که قصد دارند از این طرح کناره‌گیری کنند خودشان اعلام کنند؛ اما آن چیزی که دیده شد، این بود که قریب به اکثریت کارکنان از این طرح استقبال کردند. آن‌ها متوجه شدند که با کسر 15 درصد از حقوق ماهانه‌شان نیز می‌توانند زندگی کنند.

تکنیک سرمایه‌گذاری «اول سهم خودت را بپرداز»، یک تکنیک سرمایه‌گذاری مبتنی بر روانشناسی است. این تکنیک یک گام بزرگ برای لذت بردن بیشتر از زندگی‌تان است. این تکنیک به شما ٰآزادی عمل می‌دهد به‌طوری که خودتان تعیین‌کننده خواهید بود که کجا، با چه شرایطی و چگونه زندگی کنید.

چه درصدی از حقوق برای تکنیک «اول سهم خودت را بپرداز» مناسب است؟

حال ما به شما می‌گوییم که انسان این قابلیت را دارد که با درصدهای بیشتری هم به زندگی عادی خود ادامه دهد؛ اما تعیین یک درصدِ حداقلی برای شما ضروری است. ما به شما عدد ۲۰ درصد را پیشنهاد می‌کنیم؛ ولی این شما هستید که با توجه به شرایط موجود و برنامه‌ریزی‌های خود این عدد را تغییر می‌دهید. ممکن است بخواهید این عدد را بالا ببرید یا مثلاً به ۱۰ درصد کاهش دهید؛ اما نکته‌ی مهم تعهد شما به اجرای ماهانه‌ی این کار و پس‌انداز این مبلغ و نادیده گرفتن آن است.

تکنیک «اول سهم خودت را بپرداز» زمانی موثر شناخته می‌شود که شما رشد چشمگیر پس‌انداز‌تان را ببینید

معمولاً افراد در هنگام مواجه شدن با این تکنیک و قبل از اجرای آن دو سؤال اساسی در ذهنشان ایجاد می‌شود:

  1. سؤال اول این‌که چه مدت طول می‌کشد تا نتیجه‌ی سرمایه‌گذاری خود را ببینم؟
  2. سوال دوم این‌که چطور با سختی به‌وجودآمده از کاهش این بخش از درآمد در زندگی کنار بیایم؟

جواب ما به هر دو سؤال این است که به درصد سرمایه‌گذاری و مبلغ پس‌انداز ماهانه‌تان بستگی دارد. اما درمورد سختی این کار باید بگوییم که چه شما ماهانه یک میلیون تومان درآمد داشته باشید و چه ده‌ها میلیون تومان، کنار گذاشتن این مبلغ برایتان سخت خواهد بود.

به عبارت بهتر، تکنیک «اول سهم خودت را بپرداز» قدم محکم و سنجیده‌ای برای رسیدن شما به استقلال مالی است. شما با هربار دریافت چک حقوق‌تان و هر کسر اتوماتیک این مبلغ از حسابتان و پس‌انداز آن در یک حساب منفعل بانکی، در استفاده از این تکنیک جالب قدمی مثبت برداشته‌اید.

self-esteem-1800x1248-1080.jpg

راه‌حل‌های عملیاتی تکنیک پس‌انداز «اول سهم خودت را بپرداز»

تورم در زندگی ما به‌صورت بسیار آرامی در حال مکیدن سرمایه‌ها و دارایی‌هایمان است، این یک کلاهبرداری است. تکنیک «اول سهم خودت را بپرداز» راه‌حلی فوق العاده برای مقابله با این سرمایه‌سوزی است. به شما اطمینان می‌دهیم که اگر این تکنیک را به مدت یک سال انجام دهید، هرگز دیگر از انجام آن سر باز نخواهید زد و پشیمان نخواهید شد. هرچند با مشاهد‌ه‌ی ‌نتایج آن و بهبود اوضاع زندگی‌تان تلاش خواهید کرد به مبلغ سرمایه‌گذاری و به درصد سرمایه‌گذاری ماهیانه‌تان بیفزاید.

تکنیک پس‌انداز و سرمایه‌گذاری «اول سهم خودت را بپرداز»، تغییرات دیگری نیز در اقتصاد فردی و خانوادگی شما ایجاد می‌کند. یکی از مهم‌ترین تغییرات، تغییر در جریان نقدینگی (cash flow) شماست. به این صورت که اگر شما ماهانه یک میلیون تومان درآمد دارید و ۲۰ درصد از درآمدتان را به عنوان سهم خود در ابتدا پس‌انداز می‌کنید؛ در نتیجه ۸۰۰ هزار تومان برای خرج و مخارج و نقدینگی زندگی‌تان خواهید داشت. این مدل با گذشت زمان عادتی به شما می‌دهد که با ۸۰۰ هزار تومان از درآمدتان برای زندگی‌تان برنامه‌ریزی کنید و الباقی را به‌عنوان سهم خود پس‌انداز کنید. ممکن است درآمد شما یک‌ونیم برابر یا دوبرابر شود؛ ولی همچنان با همان ۸۰۰ هزار تومان زندگی را برای خود تدارک ببینید.

این درحالی است که بعد از گذشت یک سال پس‌اندازی بیشتر از ۲ میلیون و ۴۰۰ تومان دارید (۱۲*۲۰۰ تومان) و این یکی از معجزات اقتصاد رفتاری تکنیک «اول سهم خودت را بپرداز» است. این تکنیک کنجکاوی عمیق شما را برای ایجاد یک سبک اقتصاد فردی بهتر و انتخاب یک شیوه‌ی زندگی اصولی‌تر فرا‌ می‌خواند.

به عبارت بهتر، تکنیک «اول سهم خودت را بپرداز» قدم محکم و سنجیده‌ای برای رسیدن شما به استقلال مالی است. شما با هر بار دریافت چک حقوق‌تان و هربار کسر اتوماتیک این مبلغ از حسابتان و پس‌انداز آن در یک حساب منفعل بانکی، در استفاده از این تکنیک جالب قدمی مثبت برداشته‌اید. ما درحالی که به شما تأکید می‌کنیم در سرمایه‌گذاری‌های خود احتیاط‌ لازم را بکنید، این را هم می‌گوییم که این تکنیک یک گام بزرگ و اتفاقاً نزدیک‌ترین گام برای لذت بردن بیشتر از زندگی است. این چنین که خودتان تعیین‌کننده خواهید بود که در کجا و در چه شرایطی و چگونه زندگی کنید.

به شما قول می‌دهیم که تکنیک سرمایه‌گذاری مالی «اول سهم خودت را بپرداز» یکی از قدرتمند‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری است.

می‌خواهم برایتان از تجربه‌ی خودم در این زمینه بگویم. مدت‌ها پیش کارت بانکی‌ای که یارانه‌ی من و خانواده ام به آن واریز می شد، غیر فعال شده بود. در واقع، تاریخ آن کارت به پایان رسیده بود، اما من اقدامی برای گرفتن کارت جدید انجام نداده بودم. از طرفی حساب خاصی هم روی 136500 تومانی که به عنوان یارانه به حسابم واریز می‌شد، باز نکرده بودم. در حقیقت، هیچ‌گاه برنامه‌ی خاصی برای این پول نداشتم. یک سال از غیر فعال شدن کارتم گذشته بود تا یک روز با پیامک بانک متوجه شدم موجودی حساب منفعلی که یارانه به آن واریز می‌شد به 1638000 تومان رسیده است. مبلغ زیادی نبود، اما فهمیدم دست نزدن به درآمدی که حسابی رویش باز نکرده‌ام، می‌تواند پس‌انداز خوبی برایم فراهم کند. مدتی بعد با پولی که در این حساب داشتم یک نیم‌سکه خریدم و در طول زمان از افزایش نرخ طلا و سکه سود بردم.

اگر شما ماهانه یک میلیون تومان درآمد دارید و ۲۰ درصد از درآمدتان را به‌عنوان سهم خود در ابتدا پس‌انداز می‌کنید؛ ۸۰۰ هزار تومان برای مخارج زندگی‌تان باقی می‌ماند. این مدل با گذشت زمان عادتی به شما می‌دهد که همیشه بخشی از درآمد خود را نادیده بگیرید و آن را به سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز اختصاص دهید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲