aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

«اول سهم خودت را بپرداز»؛ یک تکنیک مهم برای سرمایه‌گذاری بیشتر (بخش اول)

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

از میان تمام برنامه‌های مالی شخصی و همین‌طور تکنیک‌های سرمایه‌گذاری‌ای که تاکنون رواج پیدا کرده‌اند، یکی از آن‌ها برای پس‌انداز آسان پول، برتر از بقیه است. این استراتژی با نام «اول سهم خودت را بپرداز» شناخته می‌شود. به‌نظر می‌رسد اجرای این برنامه بسیار ساده است؛ اما باید دانست که این کار برای بسیاری از افراد، یک اقدام سخت و در بعضی حالات انجام‌ناپذیر است.

روش «اول سهم خودت را بپرداز» روشی برای سرمایه‌گذاری است که ریشه در اقتصاد رفتاری افراد دارد. زمانی که این کار نهادینه و تبدیل به یک عادت رفتاری شود، می‌تواند تفاوت‌های فوق‌العاده‌ای در مقدار سرمایه‌ی خالص افراد یا خانواده‌ها ایجاد کند.

به‌عنوان مثال، اگر شما مقداری پول نقد اضافی دارید، قبل از آن‌که به‌سرعت برای خرج کردنش یا تبدیل آن به بدهی برنامه‌ریزی کنید، سهم خود را از این مبلغ بردارید و آن را پس‌انداز کنید یا در یک حساب سرمایه‌گذاری با سود روزشمار بلندمدت بگذارید یا خرج خرید سهام، دلار یا طلا کنید. اگر مبلغ سرمایه‌گذاری‌ شما زیاد شد، می‌توانید به فکر سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تر همچون خریدوفروش و اجاره دادن املاک و مستغلات باشید.

برخلاف آنچه در ابتدا به‌نظر می‌رسد، روش «اول سهم خود را بپرداز» در پیاده‌سازی اصلاً آسان نیست و برای کسانی که حقوق کم یا مخارج زیاد دارند، کار بسیار سختی است. با این وجود، قویاً به شما پیشنهاد می‌کنیم حتی با کمترین رقم‌ها، برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری را شروع کنید.

old-woman-signing-papers-documents-contract-will-hesitating_ec6rn_dag__f0000-1080.jpg

روش پس‌اندازِ «اول سهم خودت را بپرداز» چیست؟

تکنیک «اول سهم خودت را بپرداز» نیازمند این است که شما بودجه‌ی ماهانه، هفتگی یا روزانه خود را بررسی کنید تا قبل از پرداخت هرگونه صورت‌حساب، قبض یا قسط ماهانه‌ای، بدانید چقدر درآمد دارید. در نتیجه، تا اینجای کار به درآمدتان آگاه می‌شوید و می‌توانید بفهمید درآمدتان در کجا خرج می‌شود و هزینۀ کلی‌ای را که باید بابت این مخارج بدهید، بدانید.

برای اجرای این کار، نیاز به ثبت‌نام در هیچ طرح سرمایه‌گذاری یا شرکت در هیچ برنامه‌ی مالی‌ای نیست. تنها کافی است یک حساب بانکی منفعل که به آن دست نمی‌زنید یا از آن برای حساب‌کتاب‌های روزمره‌تان استفاده نمی‌کنید، باز کنید و مبالغی را که به‌عنوان سهم خود کنار می‌گذارید، بلافاصله به آن منتقل کنید. پس از آن‌که مبلغ سهم خودتان را مشخص کردید، می‌توانید از خدمات بانک‌هایی که به‌طور خودکار در تاریخ‌های مشخص این مبلغ را از حساب اصلی‌تان به حساب پس‌اندازتان منتقل می‌کنند، استفاده کنید.

در ابتدا، این کار دارایی‌های منفعل شما را افزایش می‌دهد؛ اما به خاطر داشته باشید که با رشد «سواد مالی‌تان» و با کمک مطالبی که در این وب‌سایت برای شما بیان می‌کنیم، می‌توانید این پس‌انداز منفعل را به سرمایه‌هایی پویا و با نرخ رشد بالا تبدیل کنید.

موفقیت رمزوراز و فرمول‌های پیچیده و دست‌نیافتنی ندارد، بلکه انجام دادن مداوم کارهای بسیار کوچک است که موفقیت‌های بزرگ را ایجاد می‌کند.

small-savings-1080.jpg

چرا باید روش «اول سهم خودت را بپرداز» را اجرا کنیم؟

تکنیک «اول سهم خودت را بپرداز» بر این واقعیت استوار است که «پول همچون آب برای پر کردن تمام ظرفی که درون آن است، گسترش پیدا میکند.» اگر شما برای زندگی خود اهداف مالی روشنی نداشته باشید، حتی اگر حقوق زیاد و ارثیه‌ای میلیاردی داشته باشید، احتمالاً وقتی به پایان ماه می‌رسید چیزی را برای سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز باقی نگذاشته‌اید. بدون اهداف مالی روشن، تمام تغییرها موقتی هستند. ممکن است گاهی تصمیم بگیرید که برای ماه بعد، برنامه‌ی مالی متفاوتی بریزید و زحمت زیادی هم بکشید. حساب‌کتاب‌های ماهانه‌تان را ثبت و ضبط کنید، از هزینه‌های اضافی دوری کنید و مبالغی که هنوز برای آن‌ها خرجی نتراشیده‌اید، پس‌انداز کنید؛ اما این تغییرات دوره‌ای هستند.

در «تکنیک اول سهم خودت را بپرداز» مهم نیست چه مقدار پول نقد برای سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز به حسابتان واریز می‌کنید و این‌طور به نظر نمی‌رسد که این مبالغ برای مدتی طولانی قرار است در حسابتان باقی بماند. در واقع، شما این بخش از درآمدتان را به‌نوعی نادیده گرفته‌اید.

«واقعیت این است که موفقیت رمزوراز و فرمول‌های پیچیده و دست‌نیافتنی ندارد، بلکه انجام دادن مداوم کارهای بسیار کوچک است که موفقیت‌های بزرگ را در ادامه ایجاد خواهد کرد.»

تکنیک سرمایه‌گذاری مالی «اول سهم خودت را بپرداز»، یک تکنیک سرمایه‌گذاری مبتنی بر روانشناسی است. انسان‌ها تمایل دارند تا با هر شرایطی خود را سازگار و منطبق کنند. اگر گمان می‌کنید تکنیک «اول سهم خودت را بپرداز» تأثیر منفی زیادی بر اقتصاد فردی یا اقتصاد خانوادگی شما می‌گذارد، در اشتباه به سر می‌برید. ذهن انسان و نیازهای او بسیار ساختاریافته خود را با شرایط موجود تطبیق می‌دهند. ذهن ما برای چیزی که وجود ندارد، برنامه‌ریزی نمی‌کند. به عبارت ساده‌تر، این مدل ذهنی این باور را در شما ایجاد می‌کند که بخشی از درآمدتان از کنترل شما خارج است و بنابراین، دنبال هیچ راه‌حل و برنامه‌ریزی‌ای برای خرج کردن آن نمی‌روید و در نتیجه، در بلندمدت وسوسه‌ی خرج کردن آن‌ها را نخواهید داشت.

در قسمت بعد این مطلب، بیشتر درباره‌ی این تکنیک سرمایه‌گذاری صحبت خواهیم کرد.

در «تکنیک اول سهم خودت را بپرداز» مهم نیست چه مقدار پول نقد به‌عنوان سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز به حسابتان واریز می‌کنید. آنچه اهمیت دارد این است که شما بسته به شرایط زندگی‌تان، بخش معینی از درآمد خود را نادیده بگیرید و سهم خودتان را در ابتدا، از درآمدی که دارید، کنار بگذارید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲