aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

۵ قانون برای زندگی با فرزندان بومرنگ

(زمان خواندن: 4 - 8 دقیقه)

اخذ مدرک دانشگاهی برای بسیاری از جوانان به‌معنای سکوی پرتاب شغلی است؛ اما دشواری‌های موجود در آن ممکن است آن‌ها را از مسیر شغلی خارج کرده و با حالی افسرده پس از فارغ‌التحصیلی راهی خانه‌‌‌‌ی پدری‌شان کند. تحقیقات روی نوجوانان نشان می‌دهد دوسوم آن‌ها تمایلی به بازگشت به خانه پس از اخذ مدرک دانشگاهی ندارند، اما تقریباً نیمی از آن‌ها دقیقاً همین کار را انجام می‌دهند.

به این بزرگسالان جوان که به خانه باز می‌گردند، در اصطلاح «بومرنگ» می‌گویند. فرزندان بومرنگی در برهه‌ای از چرخه‌ی زندگی خود، خانه را به‌منظور تحصیل در دانشگاه، کار یا ازدواج ترک می‌کنند و سپس در سنین بالاتر به خانه‌ی پدرومادرشان بازمی‌گردند. بومرنگ در این اصطلاح به رفتار بازگشتی فرزندان اشاره دارد که مشابه حرکت بازگشتی بومرنگ به جای اولش است. بیکاری و از دست دادن شغل یا ناتوانی در پیدا کردن شغل پس از فارغ‌التحصیلی، نداشتن امنیت اقتصادی و کمبود درآمد، طلاق و مواردی از این دست می‌تواند دلیل این موضوع باشد.

نسل بومرنگی می‌توانند عواقب مالی بدی را برای والدین‌شان رقم بزنند، خصوصاً آن‌هایی که پس‌انداز بازنشستگی قابل توجهی نداشته باشند. به‌علت حضور فرزندان در منزل (که نیازمند کمک مالی است)، هزینه‌های خانه افزایش یافته و این امر سبب کم شدن پس‌انداز والدین برای بازنشستگی خواهد شد. برای این دسته از والدین افزایش هزینه‌ها، اعمال محدودیت‌های ناشی از آن و تأثیرات کلی‌ای که این قضیه به جای می‌گذارد، بسیار مهم است؛ زیرا از این طریق می‌توانند از خطری که در زمان بازنشستگی خود در سال‌های آتی ممکن است به دست فرزندان بومرنگ‌شان اتفاق بیفتد، در امان باشند.

با ورود فرزندان بومرنگ، والدین می‌بایست بودجه و وضعیت مالی خود را بازبینی کرده و ببینند که چه تغییراتی را باید در آن اعمال کنند تا هم‌چنان بتوانند به پس‌انداز پول در حساب بازنشستگی‌شان ادامه بدهند.

با فرزندان بومرنگ‌مان چه کنیم؟

تقریبا نیمی از والدین حداقل مسئولیت بخشی از پشتیبانی مالی فرزند بزرگسال خود را بر عهده می‌گیرند. اگر به‌دنبال پشتیبانی از فرزندان‌تان هستید، بهترین روش توافق و قراردادی است که چند قانون مهم مانند موارد زیر را در بر بگیرد:

با ورود فرزندان بومرنگ، والدین باید بودجه و وضعیت مالی خود را بررسی کرده و ببینند که چه تغییراتی را می‌بایست در آن اعمال کنند تا هم‌چنان بتوانند به پس‌انداز پول در حساب بازنشستگی‌شان ادامه بدهند. حضور فرزندان بومرنگ نباید بازنشستگی والدین را به خطر بیندازد.

حدالامکان از هزینه‌های آن‌ها بکاهید

۱) حتی‌الامکان از هزینه‌های آن‌ها بکاهید

مهم‌ترین نکته درمورد فرزندان بومرنگ این است که هزینه‌ها با حضور آن‌ها در خانه سر به آسمان می‌کشد. سودی که می‌توان از پول هدررفته به دست این فرزندان کسب شود، بدترین ضرر برای این والدین تلقی می‌شود.

هزینه‌های ماهیانه خوراک را در نظر بگیرید: برای مثال اگر هر فرد ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان مصرف خوراکی داشته باشد، این رقم در سال معادل ۶ میلیون تومان می‌شود. شاید به نظر این رقم چندان بالا نباشد؛ اما اگر والدین در سن ۵۰ سالگی‌اند، حداقل می‌توانند توقع سی سال زندگی دیگر نیز داشته باشند؛ بنابراین سود این ارقام پس از گذشت ۲۰ سال تأثیر قابل‌ توجهی بر موجودی پس‌انداز بازنشستگی آن‌ها می‌گذارد.

در مورد امور مالی حد و مرز تعیین کنید

۲) در امور مالی حد و مرز تعیین کنید

والدین شاید دل‌شان بخواهد تمام نیازها و خواسته‌های فرزندان‌شان را فراهم کنند؛ ولی این امر نباید به قیمت نابودی بازنشستگی‌شان تمام شود. والدینی که خود را با فرزندان بومرنگ مواجه می‌بینند، می‌بایست درمورد نوع کمکی که مایلند به آن‌ها ارائه دهند، شفاف برخورد کنند.

برای مثال،‌ آیا فرزند بزرگسال باید سهم پول کرایه‌ی خانه یا هزینه‌های مربوط به استقرار در خانه را بپردازد؟ یا از او می‌بایست توقعاتی خارج از چارچوب امور مالی داشت؟ مانند کمک در کارهای خانه یا دیگر فعالیت‌ها.

روشی که هریک از والدین صاحب فرزند بومرنگ در امور مالی پیش می‌گیرند، بستگی فراوانی به شغل فرزندشان دارد. شخصی که به‌تازگی وارد بازار کار شده و درآمد خاصی ندارد، تا زمان بهبود شرایط فعلی‌اش، برای تهیه‌ی هزینه‌های خود نیازمند کمک شخص دیگری است. والدین می‌بایست تصمیم بگیرند که به چه مقدار مایل به اعطای پول‌اند و به چه مقدار عاقلانه قادرند بدون خدشه وارد کردن به پس‌انداز بازنشستگی‌شان، جوابگوی نیازهای آن‌ها باشند.

تصمیم درباره‌ی محدودیت‌های کمک مالی می‌بایست هرچه زودتر اتخاذ شود. هنگامی که توقعات طرفین به صورت شفاف در ابتدای چنین توافقاتی بازگو شود، مشاجرات احتمالی در آینده را به‌شدت کاهش خواهد داد.

تا رسیدن به روز موعود و استقلال فرزندتان، با او به توافق برسید

۳) تا رسیدن روز موعود و استقلال فرزندتان، با او به توافق برسید

اگر کمک‌های پیشنهادی شما خط پایان نداشته باشد، فرزند بومرنگ‌تان تا جایی که بتواند از آن استفاده خواهد کرد. در هنگام تنظیم محدودیت‌های کمک مالی، مهم است زمانی که خود او حضور دارد صحبت شود. برای مثال، والدین می‌توانند توافق کنند که به فرزندشان تا پیش از اخذ اولین فیش حقوقی یاری برسانند.

برای فرزندان بومرنگی که مشغول به کارند، محدودیت‌های دیگری را نیز می‌توان لحاظ کرد. والدین در این شرایط می‌توانند با فرزند خود توافق کنند که در پرداخت هزینه‌های آن‌ها تا یک دوره‌ی زمانی یاری خواهند رساند، تا زمانی آن‌ها بتوانند هزینه‌ی کافی برای رفتن از خانه را تهیه کنند. این توافق بسته به شرایط ممکن است دست‌خوش تغییر شود؛ اما هرچه منسجم‌تر تنظیم شود، بهتر خواهد بود. هم‌چنین مطمئن شوید که برای آن‌ها یک بازه زمانی مشخص تعیین خواهید کرد.

با فرزند بومرنگتان قرارداد بنویسید

۴) قرارداد بنویسید

به روی کاغذ آوردن توافقات‌تان با جزئیات کافی می‌تواند کمی سخت‌گیرانه به نظر برسد؛ اما موجب می‌شود این دیدگاه را ‌که والدین تا ابد قلّک فرزندشان نیستند، تقویت کرده و به فرزندتان یاد می‌دهد تا برای قرارداد اجاره‌خانه‌ای که در نهایت روزی خود می‌بایست آن را امضا کند، آماده باشد. هنگامی که توافقات حاصل شد، دیگر هیچ بحثی درباره‌ی مسئولیت‌های اعضای خانواده باقی نمی‌ماند. هم‌چنین کمک می‌کند تا کمی از اصول حساب‌گری نیز به فرزندان بومرنگی آموخته شود؛ بلکه آن‌ها به این انگیزه برسند که به عهد و قرار خود پایبند باشند.

حتی اگر همه‌چیز را به روی کاغذ آورده‌اید، هم‌چنان مهم است که فضای کافی را برای انعطاف‌پذیری‌های لازم قائل شوید. برای مثال، در شرایطی که فرزندتان ناگهان شغلش را از دست می‌دهد، می‌بایست در ضوابط فعلی تغییراتی ایجاد کرد. یا در شرایطی که فرزند بومرنگ بزرگسال‌تان پس از طلاق به خانه‌تان برمی‌گردد نیز می‌بایست زمان بیش‌تری را برای روی پا ایستادن در اختیارش بگذارید.

از پول دادن به فرزندانتان بپرهیزید و به آن‌ها در پیدا کردن شغل مناسب کمک کنید

۵) از پول دادن به آن‌ها بپرهیزید و کمک کنید شغلی بیابند

 به‌جای اینکه در این موقعیت به فرزندانتان پول بدهید، بهتر است از آن‌ها حمایت کنید تا بتوانند به درآمد (هر چند کم) برسند. شما باید در این مرحله آن‌ها را سمت مستقل شدن هدایت کنید، نه اینکه بیشتر وابسته‌شان کنید.

بهتر است اصول اساسی در جست‌وجو و رایزنی برای کسب یک جایگاه شغلی را به‌درستی برای فرزندانتان توضیح دهید. شما باید این کار را در دوران تحصیل فرزندان انجام دهید؛ زیرا برای کسب بعضی جایگاه‌های شغلی آن‌ها باید شبکه‌ای از روابط ایجاد کنند. در هر صورت بعد از فارغ‌التحصیلی هم بهتر است با آن‌ها درباره‌ی چگونگی مذاکره در مصاحبه‌های کاری با کارفرما و سایر مواردی که برای پیدا کردن شغلی مناسب لازم است، گفت‌وگو کنید؛ اما در هیچ مرحله‌ای به آن‌ها فشار شدید نیاورید.

در آخر اگر فرزند بومرنگی دارید، به یاد داشته باشید که حواس‌تان همیشه به بازنشستگی‌تان باشد. همان‌قدر که نگهداری فرزندان بومرنگ می‌تواند لطمه‌ی بزرگی برای بازنشستگی‌تان باشد، به ضرر خودشان هم خواهد بود. اگر قصد خرید یا کمک مالی به فرزندتان جهت تهیه‌ی منزل را دارید، ابتدا از خود بپرسید که این پول قرار است از چه منبعی تأمین شود؟ آیا به قدر کافی در جای دیگر پس‌انداز دارید؟ یا می‌خواهید به حساب بازنشستگی‌تان لطمه وارد کنید؟ برای نداشتن فرزندان بومرنگ، ازهمان ابتدای کودکی به فکر آموزش مالی به کودکانتان و استقلال آن‌ها باشید.

در مورد کمک‌های مالی به فرزندان بومرنگ‌تان صریح باشید و اصولی رفتار کنید. در زمانی که فرزندانتان به خانه باز می‌گردند سطح و چگونگی حمایت مالی از آنها را مشخص کنید. با یک‌دیگر توافقی حاصل کنید که قرار است چه مدت در خانه بمانند، قوانین خانه چیست و آن‌ها موظف به پرداخت چه چیزهایی (اعم از مادی و خدماتی) خواهند بود.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲