پنجشنبه 10 مهر 1399

aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

کودک، آموزش مالی و آینده‌ای بهتر

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

هدف از آموزش‌های مالی، تنها تربیت کودکان نیست؛ بلکه هدف اصلی‌مان پرورش بزرگسالانی تا حد ممکن کامل است. تفاوت بین این دو هدف بسیار مهم است. هر پدرومادری می‌تواند کودکانش را طوری تربیت کند که به‌شدت مطیع باشند و از آن‌ها بترسند؛ اما این نوع تربیت تضمین نمی‌کند که کودکان بهترین عملکرد را پس از آن‌که آشیانه‌ی امن‌شان را ترک می‌کنند، داشته باشند. برای پروراندن فرزندی که در بزرگسالی بی‌نقص باشد، می‌بایست از امروز رفتارهای صحیح را در وجود او نهادینه کنید؛ به‌طوری که از تصمیم‌ها و واکنش‌هایی که در آینده پیش رویش است، آگاهی کامل داشته باشد.

یکی از بهترین روش‌هایی که از طریق آن می‌توانید از سطح بالای آمادگی کودکانتان برای مواجهه با مشکلات دوران بزرگسالی‌شان اطمینان حاصل کنید، آموزش مدیریت پول از همین امروز به آن‌هاست؛ زیرا آگاهی داشتن از نحوه‌ی صحیح مدیریت پول، تنها محدود به خود پول نمی‌شود و تأثیرات آموزشی زیادی دارد. در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کار و حس مسئولیت پذیری را به کوکتان آموزش دهید

با آموزش کار کردن به کودک حس مسئولیت‌پذیری را در او پرورش دهید

سپردن مسئولیت به کودکان عامل مهمی در تربیت آن‌هاست. فرایند «کار کردن» مستلزم استمرار، نظم، سخت‌کوشی و حساب‌گری است. کار کردن به فرزندتان یاد می‌دهد که چطور رفتارش را کنترل کند. هم‌چنین می‌فهمد که می‌بایست مسئولیت عواقب منفی کارهای خود را بر عهده بگیرد؛ در حالی که پاداش کارهای خوبش را هم دریافت می‌کند. یک بزرگسال بی‌نقص، حتماً می‌بایست مسئولیت‌پذیر باشد.

نحوه صحیح خرج کردن و مدیریت مالی شخصی را به کودک آموزش دهید

کودکان به‌خوبی می‌فهمند که خرج کردن پول، بسیار لذت‌بخش است؛ اما اگر شما وارد صحنه شوید و به فرزندتان نحوه‌ی صحیح خرج کردن را بیاموزید، او متوجه می‌شود که در کنار لذت‌بخش بودنِ خرج کردن پول، باید درمورد آن محتاط بود. خرج‌های هوشمندانه مستلزم قضاوت آگاهانه است. مدیریت مالی شخصی یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که هر بزرگسال بی‌نقصی می‌بایست از چگونگی آن مطلع باشد.

یکی از بهترین روش‌هایی که از طریق آن می‌توانید از سطح بالای آمادگی کودکانتان برای مواجهه با مشکلات دوران بزرگسالی‌شان اطمینان حاصل کنید، آموزش مدیریت پول از همین امروز به آن‌ها است.

پس‌انداز کردن و صبور بودن را به کودک بیاموزید

کودکان امروزی در دنیایی پر از لذت‌های آنی بزرگ می‌شوند. پس‌انداز پول به آن‌ها می‌آموزد که  لذت‌هایشان را به تأخیر بیندازند. این موضوع ممکن است کمی سخت به‌نظر برسد،؛ اما نتیجه‌ی حاصل از آن بسیار مفید خواهد بود. پس‌انداز پول به فرزندتان نشان می‌دهد که لازم نیست که همه‌ی آن‌چه را می‌خواهد، در لحظه به‌دست آورد. بزرگسال موفق صبر پیشه می‌کند.

با آموزش صدقه دادن به کودک، در حقیقت بخشندگی را به او می‌آموزید

سخاوتمندی به‌معنی تمایل داشتن به اهدا است؛ اما این آتش به‌صورت خودکار در وجود انسان شعله‌ور نمی‌شود. به‌عنوان والدین مشوق رفتار اهدا در کودکانتان باشید و تأثیر مثبت آن را در هر باری که این عمل خیر را انجام می‌دهند، به آن‌ها ارزانی دارید. بخشندگی یک سلاح ضروری جهت مبارزه با خودخواهی و حرص است. بزرگسال خوب همواره سخاوتمند است.

کودک از طریق آموزش کار و پرورش حس مسئولیت‌پذیری درک می‌کند که می‌بایست مسئولیت عواقب منفی کارهای خود را بر عهده بگیرد؛ در حالی که پاداش کارهای خوبش را هم دریافت می‌کند. یک بزرگسال بالغ و کامل حتماً باید مسئولیت‌پذیری را از کودکی بیاموزد.

با آموزش پرهیز از بدهی، ‌به کودکان‌تان صداقت می‌آموزید

بدهی و قسط فراوان سبب می‌شود تا انسان به زندگی در دروغ عادت کند. با بدهی می‌توان خانه‌ی بزرگ‌تری داشت، خودروی گران‌تری سوار شد و خوراکی‌های تفننی‌تر میل کرد؛ اما اگر به کودک‌تان بیاموزید که در زندگی‌اش از قسط و بدهی فراری باشد، او نیز با خود و اطرافیان خود درباره‌ی استطاعت‌ مالی‌اش و از همه مهم‌تر، چهره‌ی واقعی‌ خود، صادق خواهد بود.

شاید شما هم دیر متوجه برخی مفاهیم شدید، این مهم را از کودکتان دریغ نکنید

قبل از آن‌که فرزندتان به نوجوانی برسد، مفاهیم مالی را به او آموزش دهید

حالا سؤال مهم این است که چه زمانی برای این آموزش‌ها به کودکان مناسب است؟ و این‌که چطور برای یاد دادن این آموزش‌ها برنامه‌ریزی کنیم؟

 والدین همیشه در پی انتخاب میان اولویت‌های آموزشی به کودکان‌شانند. وقتی فرزندان‌مان پا به مدرسه می‌گذارند، ما مهارت‌های اجتماعی آن‌ها را اولویت آموزش‌هایمان قرار می‌دهیم. ما به فرزندان‌مان می‌آموزیم که چطور با کودکان دیگر ارتباط برقرار کنند و چطور در محیط مدرسه دوست بیابند. از لحظه‌ای که کودک وارد مقطع متوسطۀ اول می‌شود، ما اولویت‌هایمان را در راستای انعطاف‌پذیری آن‌ها در جهت پیروی صحیح از قوانین مدرسه قرار می‌دهیم. ما نگران زورگویی‌های دیگر کودکان به فرزندان‌مان نیز می‌شویم و برای پیش‌گیری از این موضوع، کودکان‌مان را تشویق به شرکت در فعالیت‌های گروهی مانند تیم‌های ورزشی مدرسه‌شان ‌می‌کنیم. کودکان در سال‌های ابتدایی دوران دبیرستان، کم‌کم وارد دوران بلوغ می‌شوند. اولویت‌بندی ما در این بازه زمانی، کمک به آن‌ها جهت مقابله با اثرات ترشح هورمون‌های دوران بلوغ بر روی سلامت ذهن و بدن‌شان خواهد بود. ما می‌بایست قبل از آن‌که فرزندان‌مان وارد دوره‌ی سرکشی نوجوانی بشوند، با مسائل رفتاری آن‌ها دست‌وپنجه نرم ‌کنیم.

در بخش بعدی مقاله، درمورد آموزش مالی به کودکان، قبل از رسیدن به سن نوجوانی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

پس‌انداز پول به فرزندتان نشان می‌دهد که لازم نیست که همه آن‌چه را می‌خواهد، در لحظه به دست آورد. بزرگسال موفق، صبر پیشه می‌کند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲