aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

چگونه باورهای پولی صحیح را به کودکان آموزش دهیم؟

(زمان خواندن: 3 - 5 دقیقه)

در مطلب‌ قبلی با موضوع «تأثیر رفتارهای مالی والدین بر کودکان» برایتان گفتیم، عقاید و باور‌های شما بدون شک در نگرش مالی کودکان‌تان تأثیرگذار خواهد بود. بنابراین آنچه اهمیت دارد این است که پیش از آن‌که بخواهید باورها و عقاید خود را به کودکان‌تان منتقل کنید، ابتدا بهتر است که درمورد اصول و باورهای خودتان کاملاً روراست باشید و آن‌ها را خوب بشناسید. امکان ندارد که خود به یک سری از عقاید تکیه کرده باشید؛ ولی از کودکتان بخواهید که به فکر کسب عقاید دیگری باشد.

پس از آن‌که اخلاق و باور‌های خود درباره‌ی پول را شناختید، زمان آن رسیده تا انتخاب کنید که کودکتان چه عقایدی را درمورد پول در خود بپروراند. برای این کار نگاهی به این ضرب‌المثل‌های قدیمی و باورهای عامیانه بیندازید که بعضی درست و بعضی نادرستند. برخی از آن‌ها در طول تاریخ بامعنا باقی مانده‌اند، زیرا هم‌چنان حقیقت دارند و برخی دیگر ممکن است در آینده تنها یک خاطره به حساب آیند.

پول به تنهایی عامل خوشبختی نیست ولی قطعا نبود پول شرایط را متفاوت می‌کند

پول خوشبختی نمی‌آورد

به فرزندان‌تان توضیح دهید که داشتن پول،‌ تمام مشکلات یک فرد را حل نمی‌کند. تنها کافی است به زندگی آن دسته از ورزشکارانی که حقوق خوب می‌گیرند و ستاره‌های سینما نگاهی بیندازید؛ متوجه می‌شوید که ایشان در صدر اخبار مصرف مواد مخدرند، یا طلاق گرفته‌اند، یا مشکلات گوناگونی با قانون و مالیات دارند. حال به خوبی درک می‌کنید که این ضرب‌المثل هم‌چنان درست است.

نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

به کودکان‌تان توضیح دهید که پول می‌تواند امنیت و راحتی به ارمغان بیاورد، اما به این معنا نیست که ارزش ذاتی شخص ثروتمند صرفاً به پول او محدود می‌شود. سلاطین فروش مواد مخدر همگی ثروت فراوانی دارند؛ اما هرگز از نظر افرادی که از شغل اصلی آن‌ها آگاهند، به‌عنوان شهروند شرافتمند تلقی نمی‌شوند. ذات یک شخص با کارهایی که انجام می‌دهد و نحوه‌ی برخوردش با دیگران تعریف می‌شود، نه با ثروتش.

مرغ همسایه غازه

مقایسه‌ی موقعیت مالی خود با اطرافیانتان کار بیهوده‌ای است. این‌گونه حسادت‌ها باعث می‌شوند شما دائماً از داشته‌های‌تان ناراضی باشید. مهم نیست که چقدر پول دارید،‌ همیشه یک شخص ثروتمندتر از شما نیز وجود خواهد داشت. گلایه‌های رایج بسیاری از کودکان این است که فلان اسباب‌بازی را می‌خواهند، یا فلان لباس را و بدون در نظر گرفتن عوامل دیگر، تنها به داشتن آن‌ها فکر می‌کنند. آیا این حسادت اجازه‌ی زندگی آسوده را به آن‌ها می‌دهد؟

به کودکان‌تان توضیح دهید که پول می‌تواند امنیت و راحتی  به ارمغان بیاورد، اما به این معنا نیست که ارزش ذاتی شخص ثروتمند صرفاً به پول او محدود می‌شود. ذات یک شخص با کارهایی که انجام می‌دهد و نحوه‌ی برخوردش با دیگران تعریف می‌شود، نه با ثروتش.

پول می‌تواند مانند کود که خاک را تقویت می‌کند جنبه‌های دیگری از زندگیتان را قوی کند

پول مانند کود می‌ماند؛ تنها وقتی به کار می‌آید که آن را در اطراف مزرعه‌تان پخش کرده، تا بتوانید به چیزهای کوچک توانایی رشد بدهید

پول مانند کود می‌ماند؛ تنها وقتی به کار می‌آید که آن را در اطراف مزرعه‌تان پخش کرده، تا بتوانید به چیزهای کوچک توانایی رشد بدهید. این دیالوگ توسط «دالی لوی» در فیلم «دلال عشق» گفته شد. این گفته را می‌بایست به افراد تنگ‌نظر یادآوری کرد تا بفهمند که قایم کردن پول زیر بالشت هیچ دستاوردی نخواهد داشت، جز تسلی خاطر ذهن یک خسیس. به عبارت دیگر، استفاده از پول برای پرداخت هزینه‌ی تحصیلات، راه‌اندازی یک تجارت یا اهدا به مؤسسه‌ی خیریه، رویکردهای ارزنده‌ای‌ بوده و اصلی‌ترین دلیل پول داشتن، همین‌ موارد هستند.

فرد احمق و پولش لاجرم از هم جدا می‌شوند

این ضرب‌المثل انگلیسی بر اهمیت مدیریت هوشمندانه‌ی پول تأکید می‌کند. رفتار نسنجیده با پول ممکن است به افراد هزینه‌های سنگینی تحمیل کند. هرچه زودتر کودکان‌تان را از اهمیت تنظیم یک بودجه‌ی دقیق، پس‌انداز پول، پرهیز از خریدهای هیجانی و سرمایه‌گذاری محتاطانه مطلع کنید، آن‌ها نیز تمایل کم‌تری به رفتار احمقانه با پول‌شان پیدا خواهند کرد.

فرزندان در هجده‌سالگی باید از والدین خودرو هدیه بگیرند

اغلب مردم تحت تأثیر چیزهایی که به‌سادگی به دست می‌آورند، قرار می‌گیرند و به‌تدریج حس می‌کنند که داشتن آن‌ امکانات، حق‌شان است. این تصور غلط ممکن است به‌علت فرهنگ غلطی که در جامعه وجود دارد، ایجاد شود و کم‌کم به قانون زندگی تبدیل شود. این‌گونه اخلاق حق‌طلبی کاذب بر کودکانی که دوستان خود را غرق در امکانات گوناگون مشاهده می‌کنند، تأثیر گذاشته و آن‌ها کم‌کم به این نتیجه می‌رسند که حق‌ مسلم همه‌ی افراد جامعه است که از این‌ امکانات بهره‌مند باشند. به طور مثال، بسیاری از نوجوانان به محض اینکه دوران نوجوانی را سپری کردند، بدون در نظر گرفتن شرایط مالی و اقتصادی خانواده‌ی خود از آن‌ها درخواست خرید ماشین و کالاهای لوکسی را دارند. این خواسته در نتیجه‌ی فرهنگ چشم‌‌وهم‌چشمی شکل می‌گیرد. خواسته‌هایی که درصورت تأمین نشدن توسط خانواده، مشکلات بسیاری مثل نارضایتی فرزندان و نگرانی و ناراحتی والدین را ممکن است به‌همراه بیاورد.

رفتار نسنجیده با پول ممکن است هزینه‌های سنگینی به بار بیاورد. هرچه زودتر با کودکان‌تان درباره‌ی دانش مدیریت مالی، پرهیز از خریدهای وسوسه‌کننده و سرمایه‌گذاری محتاطانه صحبت کنید، آن‌ها قطعاً تمایل کم‌تری به رفتار احمقانه با پول‌شان پیدا خواهند کرد.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲