aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

چرا باید به کودکانمان پول نقد بدهیم؟

(زمان خواندن: 4 - 7 دقیقه)

نتایج تحقیقات متعددی نشان می دهد که کودکان اطلاعات مالی خود را بیش از هر منبع دیگری، از طریق والدین‌شان می‌آموزند. فرایند انتقال دانش مالی به فرزندان را «اجتماعی شدن مالی» نیز می‌نامند.

«اجتماعی شدن مالی» کودکان بر دو چیز تمرکز دارد. نخست، الگوی رفتاری والدین برای فرزندشان، سپس مواردی را که پدر و مادرها به صورت مستقیم به کودکان‌شان می‌آموزند. «اشلی لِبارون»، داشنجوی دکترای دانشگاه آریزونا، در تحقیقات خود سعی دارد تا نگاه عمیق‌تری به بُعد سوم این موضوع مهم داشته باشد: اهدا پول فیزیکی به دست کودک، تا به وسیله آن، به تمرینات مدیریت پول بپردازد.

دادن پول نقد به کودکان، به آماده‌سازی مالی آن‌ها در بزرگسالی کمک می‌کند

آخرین مقاله‌ لبارون، با عنوان «با تمرین به بهترین‌ها دست می‌یابیم»، درباره اهمیت تجربه دنیای حقیقی با اعطای پول نقد به کودکان، جهت کمک به آماده‌سازی مالی آن‌ها در بزرگسالی است. لبارون در این مقاله پیشنهاد می‌دهد که کارشناسان باید در آینده، این گونه‌ی آموزش تجربی را به عنوان سومین نکته کلیدی به منظور اجتماعی شدن مالی کودکان در نظر بگیرند.

والدین می‌توانند با استفاده از پول نقد، به روش‌های گوناگونی با کودک‌شان به تمرین مدیریت پول بپردازند. آن‌ها می‌توانند به فرزندان‌شان مقداری پول توجیبی بدهند؛ در راستای انجام فعالیت‌های فراتر از وظایف‌شان در محیط خانه، به آن‌ها پول بپردازند؛ برای تشویق نمرات خوب فرزندشان، پاداش در نظر بگیرند؛ یا آن‌ها را به پس‌انداز پول خود برای دست‌یابی به یک هدف و هم‌چنین کنار گذاشتن پول جهت اعمال خیر تشویق کنند. لبارون معتقد است که جزئیات این موضوع و هم‌چنین میزان پولی که به کودک می‌دهید، اهمیتی چندانی ندارد؛ زیرا موقعیت مالی هر خانواده با دیگری تفاوت دارد. مهم‌ترین نکته‌ای که والدین می‌بایست به یاد داشته باشند آن است که تا دیر نشده، تجربیات عملی خود با پول را در اختیار کودک‌شان بگذارند.

اجتماعی کردن مالی کودکان بر سه اصل مهم متمرکز است. نخست، الگوی رفتاری والدین برای فرزندشان است. سپس مواردی را که والدین به صورت مستقیم به کودکان‌شان می‌آموزند. بعد سوم هم اهدا پول فیزیکی به دست کودک است تا به وسیله آن، به تمرینات مدیریت پول بپردازد.

به فرزندان‌تان اجازه دهید تا مرتکب خطا شوند؛ از این طریق می‌توانید به آن‌ها بفهمانید تا از آن اشتباه درس گرفته و به پروراندن عادات خوب آن‌ها کمک کنید

به کودکانتان اجازه خطا کردن بدهید

لبارون می‌گوید: «اگر برای اولین بار است که کودک‌تان قصد استفاده از کارت بانکی را دارد، یا مجبور به کار، یا پس‌انداز برای خرید هدف خاصی شده، یا اولین بار است که  صاحب حساب بانکی شده‌، زمان خوبی جهت آموزش به آن‌ها نیست. والدین می‌بایست تجربیات مادی مناسب سن کودکان‌شان را هنگامی که در حال مشاهده آنها هستند، در اختیارشان بگذارند. به فرزندان‌تان اجازه دهید تا مرتکب خطا شوند؛ از این طریق می‌توانید به آن‌ها بفهمانید تا از آن اشتباه درس گرفته و به پروراندن عادات خوب آن‌ها کمک کنید؛ تا قبل از آن‌که روی پای خودشان بایستند، کاملا آماده باشند. در زمان بزرگسالی پیامدهای خطای مالی بسیار شدیدتر خواهد بود و آنها مجبورند تا با مقدار سنگین‌تری از پول دست و پنجه نرم کنند».

لبارون به همراه همکارانش در دانشگاه «بریگ‌هام»، با ۱۱۵ شخص مختلف، که شامل ۹۰ دانشجوی بین ۱۸ تا ۳۰ سال و هم‌چنین تعدادی از والدین و پدربزرگ‌های آن‌ها می‌شد، مصاحبه کردند. در این تحقیق، از دانشجویان سوال شد که والدین‌شان چه نکاتی، و از چه روشی مسائل مالی را به آن‌ها آموخته‌اند؛‌ از والدین نیز پرسیده شد که چه چیزهایی و از چه طریقی به کودکان‌شان پیرامون پول آموزش می‌دهند.

اغلب شرکت‌کنندگان اذعان کردند که در دوران کودکی‌شان تجربیات فیزیکی با پول داشته‌اند؛ و به نظرشان کسب آن تجربیات، تاثیر فراوانی در آمادگی فعلی آن‌ها جهت مدیریت پول گذاشته است. آن دسته از شرکت‌کنندگانی که در کودکی تجربه کافی با پول نداشته‌اند نیز افسوس می‌خورند که کاش تجربه بیش‌تری را در این زمینه کسب می‌کردند.

تجربیات فیزیکی با پول در دوران کودکی می‌تواند تاثیر فراوانی در آمادگی آن‌ها جهت مدیریت پول در بزرگسالی داشته باشد

بر طبق نتایج حاصل از این مصاحبه، لبارون و دستیارانش سه دیدگاه کلی را ‌پیرامون آموخته‌هایی که شرکت‌کنندگان از تجربیات مالی‌شان در سنین کودکی به دست آورده‌اند، مشخص کردند: آن‌ها از این طریق یاد گرفتند که چطور سخت‌کوش باشند؛ چطور پول‌شان را مدیریت‌ و به صورت عاقلانه خرج کنند. محققین هم‌چنین از صحبت‌های والدین، به سه دلیل اصلی آن‌ها را پیرامون در اختیار گذاشتن پول به کودکان جهت آموزش مدیریت پول، دست یافته‌اند: مهارت‌های مالی را به آن‌ها بیاموزند؛ ارزش‌های مادی را به آن‌ها نشان دهند و نحوه صحیح دست‌یابی به استقلال را پیش روی‌شان بگذارند.

لبارون می‌گوید به این دلیل جذب مطالعه «اجتماعی شدن مالی» کودکان شده است زیرا مدام جملات کلیشه‌ای را درباره آن‌که نوجوانان رابطه بدی با پول دارند، از بزرگسالان می‌شنید. او به تدریج به این فرضیه رسید که ممکن است نسل جوان‌تر به قدر کافی با پول( به صورت فیزیکی) سر و کار نداشته و بنابراین تجربیات‌شان در این زمینه نسبت به والدین خود و والدین نسل قبل آن‌ها، بسیار پایین‌تر باشد.

در حالی‌که لبارون اطلاعات کافی جهت شفاف سازی تفاوت نسل‌ها در رابطه با پول در دست ندارد، اما حدس می‌زند که بسیاری از والدین امروزی ممکن است در مورد پول دادن به کودک‌شان، اعتماد کافی نداشته باشند و این امر از نظر او، بدترین قسمت ماجرا است.

لبارون در این‌باره می‌گوید: «به عقیده من گاهی برای والدین سخت است که به فرزندان‌شان اجازه ارتکاب خطا بدهند. سپر بلا شدن در مورد هر چیزی که به پول مربوط می‌شود، امری غریزی برای والدین به شمار می‌رود. اما آن‌ها می‌بایست هر چه زود‌تر پول را در دست کودک‌شان قرار دهند؛ تا فرزندان‌شان فرصت درگیر شدن با پول را داشته باشند، سپس به مدیریت پول‌شان بپردازند، و در نهایت چگونگی خرج کردن عاقلانه آن را بیاموزند».

والدین می‌توانند به بهانه‌های مختلف پول نقد در اختیار کودکان خود بگذارند. جزئیات این موضوع و هم‌چنین میزان پولی که به کودک می‌دهید، اهمیتی چندانی ندارد؛ زیرا موقعیت مالی هر خانواده با دیگری تفاوت دارد. مهم‌ترین نکته‌ای که والدین می‌بایست به یاد داشته باشند آن است که تا دیر نشده، تجربیات عملی خود با پول را در اختیار کودک‌شان بگذارند.

والدین می‌بایست الگوی خوبی برای فرزندشان باشند

شانس کودکان‌تان را برای موفقیت در آینده بالا ببرید

لبارون توصیه می‌کند که والدین با الگو قرار دادن خود، توضیحات‌ و تجربیات کافی را پیرامون پول در اختیار فرزندشان گذاشته و هرچه زودتر به کودکان‌شان درباره پول آموزش دهند. نتایج پژوهش های لبارون نشان می دهد: «بهترین راه دست‌یابی به این هدف، ترکیب سه نکته مهم با یک‌دیگر است: والدین می‌بایست الگوی خوبی برای فرزندشان باشند؛ بحث‌های آزاد و مستمر در مورد پول داشته باشند و فرصت تمرین با پول را به کودکان‌شان بدهند. اگر والدین این سه مورد را انجام دهند، فرزندان‌شان شانس بالایی جهت آموختن دروس‌ مهم در رابطه با پول خواهند داشت».

بسیاری از والدین امروزی ممکن است در مورد پول دادن به کودک‌شان، اعتماد کافی نداشته باشند و این موضوع، بدترین قسمت ماجرا است. والدین بایدفرصت اشتباه کردن را به کودکان بدهند تا آنها از این طریق بتوانند مهارت‌های مدیریت پول را بیاموزند.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲