aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

مطلب ویژه دوران کرونا: چگونه در زمان مشکلات مالی با کودکان صادق باشیم؟

(زمان خواندن: 5 - 9 دقیقه)

رکود اقتصادی و تورم،‌ خانواده‌های زیادی را به دردسرهای مالی انداخته است. دهۀ میلادی قبل، اقتصاد جهان با اختلال‌های جدی و بدبینی به آینده به رکود کشیده شد و در آغاز این دهۀ میلادی، وضعیت پیش‌بینی‌ناپذیر شیوع کرونا و پاندمیک بیماری کووید 19، کسب‌وکارهای کوچک زیادی را به تعطیلی کشانده و وضعیت بغرنجی در اقتصاد همۀ کشورهای دنیا ایجاد کرده است. هزینه‌های جاری خانواده‌ها افزایش پیدا کرده؛ در حالی که قدرت خرید طبقۀ کارگر و متوسط کم شده است. این شرایط جدید خانواده‌ها را مجبور می‌کند در برنامه‌ریزی‌های مالی خود تجدیدنظر کنند و تصمیم‌های جدید بگیرند. ممکن است کودکان با این وضعیت جدید به‌سادگی کنار نیایند.

خب، در این مواقع چه باید کرد؟ آن‌ها خود را با دوستانشان مقایسه می‌کنند و انتظاراتشان هر روز بیشتر می‌شود. هم برایشان زود است و هم سخت است که با حقایقی مثل بیکار شدن و وخامت اوضاع اقتصادی خانواده‌شان بر اثر همه‌گیری یک ویروس مواجه شوند. آن‌ها دوستانشان را در شبکه‌های اجتماعی می‌بینند که گویی این وضعیت هیچ تأثیری رویشان نداشته است. 

راه‌حل این اوضاع سخت و پیچیده این است که با کودکان‌تان دربارۀ موقعیت اقتصادی‌تان کاملاً صادق باشید. در ادامه ۸ دلیل این کار را برایتان توضیح می‌دهیم.

2259-1080.jpg

۸ دلیل برای صادق بودن با فرزندان درباره مسائل مالی

۱) الگوی رفتاری خوبی باشید

همیشه سعی کنید الگوی رفتاری خوبی برای کودکان‌تان، در هر زمینه‌ای باشید. همۀ ما به‌عنوان عضوی از جامعه، به‌دنبال روش‌هایی مناسب برای نشان دادن نحوۀ صحیح رفتار با پول به فرزندان‌مان هستیم. اگر در تنگنای مالی قرار دارید، می‌توانید با تغییر رفتار و ممانعت از خرج‌های فراتر از توان‌تان (صرفه‌جویی)، به‌خصوص در زمان تعطیلات، الگوی خوبی برای فرزندان‌تان باشید. عیدی دادن دلیل خوبی برای زیر بار بدهی رفتن‌تان نیست. به‌علاوه، داشتن چنین شرایطی فرصت خوبی است تا عادت «پرهیز از قرض کردن» را به کودکان‌تان بیاموزید. شما باید چگونگی مدیریت مسئولانۀ پول و بودجه را به کودکانتان نشان دهید. با این کار موقعیت آموزشی بسیار خوبی برایشان می‌سازید و درسی به آن‌ها می‌دهید که تأثیرش حتی تا زمان بزرگسالی‌ همراه‌شان خواهد بود.

۲) از ولخرجی پرهیز کنید

اگر با کودکان صادق باشید و صراحتاً به آن‌ها بگویید که امسال از عیدی‌ها و کادوهای سنگین خبری نیست،‌ می‌توانید به‌خوبی از ولخرجی دوری کرده و کمی از ناامیدی‌های آن‌ها بکاهید. مسلماً عیدی ندادن به کودکانتان برای شما نیز دشوار خواهد بود؛ اما اگر با آن‌ها دربارۀ اوضاع اقتصادی خانواده گفت‌وگو کنید و توقعاتشان را از قبل کم کنید، بسیار راحت‌تر با تنظیم بودجه‌تان و ولخرجی نکردن کنار می‌آیند. این موقعیت خوبی است تا به کودکان‌تان بیاموزید که با روش‌های مختلفی از جمله انداختن پول در قلّک، پس‌انداز را شروع کنند. با این روش، آن‌ها می‌توانند با پس‌انداز خودشان، اسباب‌بازی ودیگر چیزهایی را که از شما انتظار داشتند، بخرند. 

همیشه سعی کنید الگوی رفتاری خوبی برای کودکان‌تان، در هر زمینه‌ای باشید. اگر در تنگنای مالی قرار دارید، می‌توانید با تغییر رفتار و ممانعت از خرج‌های فراتر از توان‌تان (صرفه‌جویی) الگوی خوبی برای فرزندان‌تان باشید.

۳) به کودکان‌تان بیاموزید صادق باشند

بهترین روش برای آموزش رفتارهای سالم به کودکان این است که خودمان نیز سالم رفتار کنیم. اعمال ما باید با نصیحت‌هایی که به آن‌ها می‌کنیم، منطبق باشند. برای صادق بودن، تنها گفتن حقیقت کافی نیست؛ بلکه باید از پنهان کردن حقیقت نیز خودداری کرد و صدالبته این صداقت شامل حقایق و مشکلات مربوط به مسائل مالی نیز می‌شود. ممکن است فکر کنید که بهتر است برخی چیزها را از فرزندانتان مخفی کنید؛ اما به یاد داشته باشید تأثیر مسائل مالی بر زندگی کودکان آن‌قدر روشن است که به آن‌ها حق می‌دهد از ماجرا آگاه باشند.

بهترین روش برای آموزش رفتارهای سالم به کودکان این است که خودمان نیز سالم رفتار کنیم. اعمال ما باید با نصیحت‌هایی که به آن‌ها می‌کنیم، منطبق باشند. برای صادق بودن، تنها گفتن حقیقت کافی نیست؛ بلکه باید از پنهان کردن حقیقت نیز خودداری کرد.

parents-and-kids-1232x821-1080.jpg

۴) اعضای خانواده را به یک‌دیگر نزدیک کنید

زندگی همیشه بر وفق مراد پیش نمی‌رود؛ اما وقتی بر چیزهای خوب زندگی‌تان تکیه کنید، خیلی آسان‌تر مشکلات‌تان را پشت سر می‌گذارید. یکی از کارهای مثبت در موقعیت‌های دشوار زندگی،‌ جمع شدن در کنار هم‌دیگر است. با همدلی و تمرکز در شرایط سخت، ارادۀ خود را برای بهبود اوضاع تقویت کنید و با پشتوانه‌ای قوی مشکلات را پشت سر بگذارید.

با همدلی و تمرکز در شرایط سخت، ارادۀ خود را برای بهبود اوضاع تقویت کنید و با پشتوانه‌ای قوی مشکلات را پشت سر بگذارید.

۵) از کودکانتان کمک بگیرید

کودکان بسیار باهوشند، دربارۀ هر چیزی کنجکاو بوده و دایره تفکرشان خارج از تصور ماست. با این وجود، نباید انتظار داشت که آن‌هع تمام مشکلات مالی را درک کنند؛ اما هیچ اشکالی ندارد از کودکان بپرسید که نظرشان برای سبک‌تر شدن بار مسئولیت و رهایی از مشکلات چیست؟ در نهایت، مسئولیت ادارۀ خانواده به دوش والدین است؛ اما مشارکت کودکان برای کمک به والدین، یک روش عالی است تا مسئولیت‌پذیری را به آن‌ها یاد بدهید. 

کودکان بسیار باهوشند؛ مشارکت آن‌ها برای کمک به والدین، روشی عالی است تا مسئولیت‌پذیری را به آن‌ها یاد بدهید.

۶) کودکان را با دنیای واقعی آشنا کنید

به کودک بیاموزید که در دنیای واقعی، پول از ‌آسمان نمی‌بارد و گاهی وضعیت مالی خانواده‌ دشوار می‌شود. اگر با کودکانتان صادق باشید، فرصت خوبی برای شناخت دنیای واقعی به آن‌ها خواهید داد. هیچ دلیلی برای خجالت کشیدن وجود ندارد؛ زیرا بسیاری از خانواده‌ها دچار مشکلات اقتصادی می‌شوند. به فرزندانتان بفهمانید که نمی‌توانند هر وقت، هرچه بخواهند به دست بیاورند و در مناسبت‌ها، چیزهای مهم‌تری از هدیه هم وجود دارد. این یکی از مهم‌ترین نصیحت‌هایی ‌است که باید آویزۀ گوش فرزندانتان کنید.

به کودک بیاموزید که در دنیای واقعی، پول از ‌آسمان نمی‌بارد و گاهی وضعیت مالی خانواده‌ دشوار می‌شود. اگر با کودکانتان صادق باشید، فرصت خوبی برای شناخت دنیای واقعی به آن‌ها خواهید داد.

۷) به کودکان‌تان بیاموزید که چطور از تکرار اشتباهاتتان پرهیز کنند

اگر خودتان مقصر موقعیت دشوار فعلی‌تان نیستید،‌ این مورد شامل حال شما نمی‌شود. اما اگر به علت اشتباه‌ها و تصمیم‌گیری‌های غلط (مانند قرض‌ گرفتن‌های بی‌ملاحظه) به این وضع افتاده‌اید، بهترین موقعیت است که به کودک‌تان درمورد اشتباه‌هایتان توضیح داده و به او بیاموزید که چطور از آن‌‌ها دوری کند. با این روش، آن‌ها عواقب اشتباهات‌تان را با چشم خود می‌بینند، و به همین دلیل بهتر وضعیت را درک کرده و از آن درس می‌گیرند.

۸) خوش‌بین باشید

به کودکان‌تان نشان دهید که در مواقع دشوار نیز می‌توان شاد بود و به ‌آن‌ها اطمینان بدهید تعطیلات‌شان را به خوبی پشت سر خواهند گذاشت. ثابت کنید که می‌توانید به‌خوبی از پس شرایط سخت برآیید و به‌زودی از این مرحلۀ دشوار عبور خواهید کرد.

allowance-kid-today-tease-160422_34ae51a5892589cd60c01cc2e0cbc190-1080.jpg

آیا در مواقعی که پول اضافه بر بودجه داریم هم باید با کودک صادق باشیم؟

بیایید از سمتی دیگر، به موضوع صداقت با کودکان نگاه کنیم. آیا خانواده‌هایی که وضعیت مالی خوبی دارند هم باید با کودکان‌شان صادق باشند؟ مسلماً بله. صداقت داشتن با کودکان در موضوع پول به معنی این نیست که آن‌ها می‌توانند بدون هماهنگی با شما و بی‌رویه خرج کنند. حتی اگر وضعیت مالی‌تان خوب به‌نظر بیاید، هم‌چنان باید در مسئلۀ پول، مسئولیت‌پذیر باشید.

به کودکان‌تان نشان دهید که در مواقع دشوار نیز می‌توان شاد بود و به آن‌ها ثابت کنید که می‌توانید به‌خوبی از پس شرایط سخت برآیید و به‌زودی از این مرحلۀ دشوار عبور خواهید کرد.

چطور درمورد مشکلات مالی با کودکان‌مان روراست باشیم؟

صحبت درمورد پول  با کودکان، همیشه کار دشواری است. در ادامه، چند روش برای راحت‌تر شدن این موضوع به شما پیشنهاد می‌دهیم:

  • به کودکان‌تان قول بدهید که همه‌چیز درست خواهد شد. نمی‌شود که صرفاً به آن‌ها بگویید وضعیت مالی خراب است و توضیح دیگری ندهید. به‌جای آن، به آن‌ها اطمینان بدهید که هنوز در صندوق خانواده‌تان پول وجود دارد. تغییراتی که برای عبور از شرایط فعلی در نظرتان است، برایشان به خوبی توضیح دهید. بر چیزهای خوب تمرکز کرده و از آن‌ها بخواهید برای مشارکت در امور مالی خانواده، ایده‌هایشان برای کاهش هزینه‌ها را برایتان بگویند.
  • آن‌ها را در صحبت کردن دربارۀ پول آزاد بگذارید. از کودکان‌تان بخواهید اگر سؤال یا نگرانی‌ای دارند، با شما درمیان بگذارند. با همین روش به آموزش آن‌ها ادامه داده و تا جایی که می‌توانید آن‌ها را در بهتر کردن شرایط خانواده‌تان شرکت دهید.
  • به کودکانتان نشان دهید به آن‌ها علاقه دارید و به فکر دغدغه‌هایشان هستید. کمی بیش‌تر برایشان وقت بگذارید. برای مثال، به جای تماشای تلویزیون، خانواده‌تان را دور هم جمع کرده و با یکدیگر بازی کنید. با کمی تحقیق بازی‌های کم‌هزینه‌ای را خواهید یافت. مدت زمانی که کودکان با والدین‌شان سپری می‌کنند، بسیار ارزشمند است؛. آیا تا به حال مجبور شده‌اید در شرایط دشوار مالی با کودکان‌تان صادق باشید؟ داستان‌تان را با ما در میان بگذارید.

در پایان، بدانید صداقت داشتن با کودک دربارۀ پول، تنها به صحبت کردن دربارۀ نداشتن آن خلاصه نمی‌شود. شما باید در مواقعی که اوضاع مالی خوبی دارید هم با کودکانتان دربارۀ پول صحبت کنید. نگران وضعیت فعلی هم نباشید. به کودکانتان اطمینان بدهید که دانشمندان می‌توانند از پس این بیماری بربیایند و شما هم می‌توانید خودتان را با وضعیت جدید سازگار کنید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲