aaalafkherstext

ورود
x
یا
x
ثبت
x

یا

مطلب ویژه دوران کرونا: ارمغان یک ویروس برای آموزش مالی به کودکان

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

الان بهترین فرصت است که با کودکان‌مان (و اعضای خانواده) آن کارهایی را که مدت‌هاست به فکرشان هستیم، انجام دهیم و به آن‌ها چیزهایی یاد بدهیم که تا آخر عمر به دردشان بخورد. زندگی مدرن هیچ‌گاه به مردم این اجازه را نمی‌داد که وقت کافی را برای ارائه‌ی توضیحات جامع درباره‌ی موضوعات مختلف (مانند پول) به خویشاوندان‌شان در اختیار داشته باشند.

با خانه‌نشین شدن بزرگسالان و البته کودکان، والدین اکنون نقش راهنمای کودکان را برای انجام دادن تکالیفی که معلمان از آن‌ها خواسته‌اند، به دوش می‌کشند. هم‌چنین برای این امر مجبورند تا مدام به منابع اینترنتی مراجعه بکنند.

دایانا دیوید ژوسف (جوزف)

دایانا دیوید ژوسف جزء معدود افرادی است که از اهمیت گنجاندن دروس مالی در امور روزانه‌ی‌ خانواده‌اش، آگاهی کامل دارد. دایانا صاحب ۴ فرزند است. او با فرزندان سه‌قلوی پیش‌دبستانی‌اش «بازی‌های سکه‌ای» انجام می‌دهد؛ هم‌چنین به دنبال شکوفا کردن روحیه‌ی کارآفرینی دیگر فرزند ۱۰ ساله‌اش نیز هست.

ژوسف می‌گوید: «در شرایط فعلی همه‌ی ما در حال آموزش چیزهای زیادی به کودکان‌مان هستیم؛ پس بیایید از این فرصت استفاده کرده و نگاهی به چیزهایی که همیشه دل‌مان می‌خواست به کودکان بیاموزیم، بیندازیم. بیایید به کودکان‌مان یاد بدهیم که چطور می‌توانند زاپاس خودرو را عوض کنند یا این‌که چطور به باغچه‌ی خانه برسند. هم‌چنین بیایید به آن‌ها یاد بدهیم که چطور پولشان را بودجه‌بندی کنند.» روش‌های بی‌شماری جهت آموزش امور مالی به کودکان در هر مقطع سنی‌ای وجود دارد.

کار در خانه

کارهای روزانه

کودکان ۳ تا ۵ سال شاید هنوز کمی برای آموختن مفاهیم مالی کوچک باشند؛ اما شما می‌بایست با طرح مکالمات مالی با آن‌ها از همین سنین کم، بسترهای لازم را جهت یادگیری این امور به آن‌ها فراهم کنید.

کودکان در حوالی سنین ۶ تا ۱۲ می‌توانند یادگیری اطلاعات پیچیده‌تر و پرورش عادات سالم را شروع کنند. نوجوانان می‌توانند کسب درآمد و تصمیم‌گیری‌های مربوط به آن را شروع کنند. هم‌چنین می‌توان آن‌ها را تشویق به امور جدی‌تر مانند راه‌اندازی یک شغل جدید یا خرید اولین برگه‌های اوراق بهادارشان کرد. کارشناسان توصیه می‌کنند که از فرزندان‌تان بخواهید تا حساب سرمایه‌گذاری افتتاح کرده و به سهامی که شما می‌خرید نیز فکر کنند.

دایانا با هانا دختر ده ساله‌اش درباره‌ی اهداف شغلی مختلف صحبت می‌کند. هانا ابتدا کار خود را با ساخت صنایع دستی و زیورآلات شروع کرد، اما پس از کمی تحقیق در بازار به این نتیجه رسید که این کاسبی آن‌چنان سودی برای او به دنبال نخواهد داشت؛ بنابراین تغییر عقیده داد و به فکر ورود به شغل «برگزارکننده‌ی مراسم و مهمانی‌» افتاد.

دایانا در این‌باره می‌گوید: «من به‌شدت تحت تأثیر نگرش دخترم به شغل و کسب‌وکار قرار گرفتم. هرگز فکرش را نمی‌کردم که او در این حد استعداد داشته باشد. اگر به خاطر ویروس کرونا همگی مجبور به ماندن در خانه نبودیم، شاید هیچ‌وقت این جرقه‌ها در ذهن او نمی‌خورد. در مواقع عادی، ما نهایتاً درمورد یک ایده‌ی شغلی با یک‌دیگر بحث می‌کردیم و بدون آن‌که به نتیجه برسیم وقت‌مان تمام می‌شد و سراغ بازی‌های دیگر می‌رفتیم.»

ژوسف با دختران ۶ ساله‌اش نیز به انجام بازی «سکه‌چینی» می‌پردازد. به این ترتیب که تعدادی سکه جلوی دخترانش گذاشته و از آن‌ها می‌خواهد تا در مدت زمان تعیین شده (مثلاً دو دقیقه)، آن‌ها را کاملاً مرتب بر روی یک‌دیگر بچینند. پس از اتمام بازی آن شخصی که بلندترین دسته سکه را درست کرده باشد، برنده بازی خواهد بود. ژوسف سپس از آن‌ها می‌خواهد که سکه‌های خود را بشمارند.

کار کودکان در منزل

و اما کارهای خانه

وقتی کودکان‌تان در خانه‌اند از آن‌ها بخواهید به فکر روش‌های کسب درآمد باشند. فرزندان‌تان می‌توانند از شما تقاضای کار کرده و شما نیز می‌توانید برای دست‌مزد آن کار با آن‌ها مذاکره کنید. کودکان‌تان از این طریق می‌فهمند که پول از آسمان نازل نمی‌شود، بلکه می‌بایست با کارکردن، آن را کسب کرد.

سپس از آن‌ها بخواهید تا با پول درآمد خود خرید کنند. ما باید به فرزندان‌مان یاد بدهیم تا بر روی پای خود بایستند. اکنون که زیر سقف شما هستند آموزش این مهم بسیار ساده‌تر از زمان بزرگسالی‌شان خواهد بود.

در طول روز (زمانی که دورکار هستید)

فرصت مناسبی است برای اینکه در مورد شیوه کار خود در شرکت یا اداره ای که در آن مشغول به فعالیت هستید به فرزندتان توضیح دهید. همچنین شما می توانید از ساز و کار مالی کسب و کار کود با کودکتان صحبت کنید. اگر در بازار سرمایه فعالیتی دارید می توانید ساز و کار اولیه این بازار را برای کودک توضیح داده تا حداقل آشنایی اولیه در ذهن کودک نسبت به مفهوم بازار سرمایه شکل بگیرد.

در هنگام صرف شام

آموزش‌های مالی،‌ صبح و شب ندارد. از فرصت شام و کنار هم بودن استفاده کرده و بر سر میز به مکالمات مالی مناسب سن آن‌ها بپردازید.

می‌توانید با اعضای خانواده در مورد رویداد‌های امروزی صحبت کنید؛ برای مثال مشاغل کوچک الآن درگیر چه مشکلاتی هستند؟ یا گرفتن وام در شرایط تورمی چه مزایایی می تواند داشته باشد. صحبت در مورد اتفاقات فعلی هم‌چنین به کودکان یاد می‌دهد که می‌بایست برای شرایط بحرانی و خاص، پس‌انداز ضروری داشته باشند.

آخر شب

تماشای فیلم با کودکان و نوجوانان نیز می‌تواند منجر به آموزش پیرامون پول بشود. فیلم‌های متعددی پیرامون بحران‌ها و دیگر مسائل مالی وجود دارند. روزمان می‌بایست با تفریح توأم با تمرینات علمی به پایان برسد. به یاد داشته باشید که سوادآموزی مالی را می‌توان در اکثر برنامه روزانه‌تان بگنجانید.

از هر زمانی برای آموزش استفاده کنید

همیشه جای خالی آموزش والدین در سرفصل‌های آموزشی به کودکان، نوجوانان و حتی جوانان احساس می‌شود. شاید تا امروز هم عده ی زیادی از والدین به ضرورت آموزش‌های مالی برای فرزندانشان پی نبرده باشند. در هر صورت اکنون به نظر می‌رسد این فرصت برای آموزش امور مالی در کنار آموزش های درسی برای والدین فراهم شده باشد.

بهتر است از هر زمانی در طول روز برای این آموزش استفاده کنید. کودکان باید در نهایت به این درک برسند که نیازمند آموزش در زمینه کسب درآمد هستند و پولی که اکنون شما خرج می کنید از آسمان نمی‌آید.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

  دسترسی فعلی شما اجازه مشاهده نظرات تحت این بخش را نمی دهد

logo-samandehi

treebottom

address    سعادت آبادبلوار پیام | میدان بهرود خیابان عابدی | پلاک ۳  | واحد ۳

tel    ۶۳ ۲۴ ۱۱ ۲۲